• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jest ich nawet 6 tys., a tylko na 5 proc. jest lek. Coraz częściej walczymy z chorobami rzadkimi

Wioleta Stolarska
28 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Choroby rzadkie to takie, które występują zwykle w przypadku jednego na 2 tys. pacjentów. Są trudne w diagnostyce, a ich przebieg jest ciężki i przewlekły, w większości ujawniają się w wieku dziecięcym. Aż 80 proc. z nich jest uwarunkowana genetycznie. Choroby rzadkie to takie, które występują zwykle w przypadku jednego na 2 tys. pacjentów. Są trudne w diagnostyce, a ich przebieg jest ciężki i przewlekły, w większości ujawniają się w wieku dziecięcym. Aż 80 proc. z nich jest uwarunkowana genetycznie.

Luty jest miesiącem, w którym przypominamy o rzadkich chorobach i solidaryzujemy się z osobami, które z rzadką chorobą żyją na co dzień. Tylko w Polsce z chorobami rzadkimi boryka się około 3 milionów pacjentów, a tylko 10 proc. z nich poznało diagnozę. W ostatnim dniu miesiąca przypada Światowy Dzień Chorób Rzadkich.



Czy chorujesz na chorobę, która ogranicza twoje możliwości w życiu?

28 lutego kolorami symbolizującymi choroby rzadkie - czyli różowym, zielonym i błękitnym - rozbłyśnie kilkanaście rozpoznawalnych budynków i obiektów we: Wrocławiu, Gdańsku, Pruszczu Gdańskim, Gdyni, Sopocie, Szczecinie, Warszawie, Lublinie, Poznaniu, Bytowie, Katowicach, Malborku i w Rzeszowie.

To między innymi warszawski Pałac Nauki i Kultury, Urzędy Miasta w Bytowie, Sopocie, Pruszczu Gdańskim i Poznaniu, szczecińskie Dźwigozaury, plac Litewski w Lublinie, Stadion Wrocław, fontanna NeptunaHala Olivia w Gdańsku, katowicki Spodek, Muzeum Emigracji w Gdyni, Uniwersytet Rzeszowski czy Iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Czytaj też: Gdańscy specjaliści zajmą się chorymi dotkniętymi Klątwą Ondyny

  • 28 lutego kolorami symbolizującymi choroby rzadkie - czyli różowym, zielonym i błękitnym - rozbłyśnie kilkanaście rozpoznawalnych budynków i obiektów.
  • 28 lutego kolorami symbolizującymi choroby rzadkie - czyli różowym, zielonym i błękitnym - rozbłyśnie kilkanaście rozpoznawalnych budynków i obiektów.

Ostatni dzień lutego tylko co cztery lata



Data, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Chorób Rzadkich - czyli ostatni dzień lutego - nie została wybrana przypadkiem. Co cztery lata luty ma 29 dni. Ostatni dzień lutego jest więc najrzadziej występującym dniem roku. Celem kampanii społecznej, która w lutym odbywa się na całym świecie, a w tym roku również na dużą skalę - w Polsce - jest podniesienie świadomości o chorobach rzadkich: o życiu z rzadką chorobą, o możliwościach leczenia i terapii oraz wspierania pacjentów, o możliwościach poprawy sytuacji chorych i ich rodzin.

- Główne problemy pacjentów to późna diagnoza lub jej brak, problem ze znalezieniem specjalistów: lekarzy i terapeutów, czyli tak zwana "odyseja diagnostyczna". Brak wiedzy i niedostateczna wiedza na temat chorób rzadkich wśród społeczeństwa (a nawet wśród specjalistów), niedostateczna liczba ośrodków, które oferują skoordynowaną opiekę medyczno-terapeutyczną i psychologiczną. Choroby rzadkie to także brak zrozumienia dla nietypowych objawów oraz brak wiary w cierpienie i potrzeby pacjentów - przekonuje Tomasz GrybekFundacji Bohatera Borysa, inicjator kampanii społecznej.
Czytaj też: Nowe terapie chorób rzadkich. Przełom dla pacjentów z mukowiscydozą?

Chociaż mówimy o chorobach rzadkich, związane z nimi problemy dotyczą ogromnej liczby pacjentów. Na świecie ponad 300 milionów pacjentów żyje z chorobami rzadkimi. To osiem razy więcej niż populacja Polski.

W naszym kraju z chorobami rzadkimi boryka się około 3 milionów pacjentów, a tylko 10 proc. z nich poznało diagnozę. Od 3 do 5 proc. może korzystać z terapii lekowych, które bywają bardzo drogie. Na pozostałe choroby leków nie ma, jednak szybka diagnoza i kompleksowe wsparcie medyczne, terapeutyczne i psychologiczne są kluczowe dla zdrowia i życia pacjenta.

Czytaj też: Powstało specjalne Centrum Chorób Rzadkich w UCK

Ośrodek Chorób Rzadkich przy Poradni Genetycznej UCK. Ośrodek Chorób Rzadkich przy Poradni Genetycznej UCK.

6 tysięcy chorób rzadkich opisanych



Do tej pory lekarze rozpoznali i opisali ponad 6 tysięcy chorób rzadkich, ale regularnie opisują kolejne. Gdyby każdej z nich poświęcić pół strony w podręczniku akademickim dla studentów medycyny, to podręcznik taki miałby aż 3 tysiące stron. 72 proc. chorób rzadkich ma podłoże genetyczne. Większość chorób pojawia się w dzieciństwie, ale są też takie, które ujawniają się dopiero u osób dorosłych i mogą dotyczyć wszystkich dziedzin medycyny.

- Wiele problemów pacjentów i ich rodzin mógłby rozwiązać szeroki i powszechny dostęp do testów genetycznych oraz wdrożenie Narodowego Planu Chorób Rzadkich, na które w Polsce wciąż czekamy. Dlatego o chorobach rzadkich i o doświadczeniach pacjentów warto mówić i warto przypominać. Nie tylko w lutym - podkreśla.

Wydarzenia

Światowy Dzień Chorób Rzadkich 2022

pokaz

Opinie (8) 1 zablokowana

  • AIDS dotychczas była rzadka

    Ale wiadomo co teraz będzie.

    • 6 0

  • ja wspieram zbiórki na leczenie takich chorych Polaków a nie na zbiórki dla uchodźców

    ja wspieram zbiórki na leczenie takich chorych Polaków a nie na zbiórki dla uchodźców.
    Na przykład na rehabilitacje i leczenie dzieci ze straszną chorobą pęcherzycą. Rodzice tych dzieci nie daliby rady kupić sami bez zbiórek dobrych opatrunków i leków. Na NFZ też za bardzo liczyć nie mogą.

    • 4 2

  • Nikogo nie obchodzą ciężko chorzy ludzie poza rodzina3 (2)

    • 4 0

    • tak to straszna prawda o Polakach i ich solidarności z chorymi rodakami

      tak to straszna prawda o Polakach i ich solidarności z chorymi rodakami, tymi najbardziej poszkodowanymi przez los, nieuleczalne ciężkie choroby.
      nikogo szczególnie teraz to absolutnie nie obchodzi.

      • 1 0

    • nikogo, nawet państwa nie obchodzi. Rodźcie, a potem róbta co chceta.

      • 1 0

  • Jak to Putin ubił covida

    No szok. A choroby rzadkie teraz po szprycach już zaczyna się wysyp. Niesamowite że nagle w rodzinach dziwne choroby się pojawiają, u sąsiadów. I najlepiej wpisać że to covid bo jest kasa wtedy. A to naglice. Leki czy terapię na rzadkie choroby nie opłacają się więc możecie sobie tylko dzień takich chorób wymyślać.

    • 0 3

  • żaden rząd chwaląc sie koszykiem chorób rzadkich słowa nie dotrzymał..

    ani Kopacz ani Arłukowicza ni Wałęsa..zobaczymy co zrobi Czauderna

    • 1 0

  • Postepy w diagnozie i metodach leczenia - to jest odpowiedź, dlaczego chorób i chorych "jest więcej ".

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Najczęściej czytane