• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dobry fizjoterapeuta. Na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty?

JPU
1 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (36)
Rehabilitacja dobrana odpowiednio do schorzeń potrafi naprawdę zdziałać cuda, dlatego wybierając specjalistę warto wziąć pod uwagę jego wiedzę, doświadczenie czy specjalizację. Rehabilitacja dobrana odpowiednio do schorzeń potrafi naprawdę zdziałać cuda, dlatego wybierając specjalistę warto wziąć pod uwagę jego wiedzę, doświadczenie czy specjalizację.

Bóle pleców i kręgosłupa, bóle spowodowane urazami stawów, mięśni czy więzadeł, nerwobóle lub problemy zdrowotne spowodowane chorobą zwyrodnieniową - powodów do odwiedzenia fizjoterapeuty jest naprawdę wiele. Rehabilitacja dobrana odpowiednio do schorzeń potrafi naprawdę zdziałać cuda, dlatego wybór specjalisty powinien być przemyślany.



W poszukiwaniu fizjoterapeuty łatwo się pogubić. Nic dziwnego, w Trójmieście jest mnóstwo specjalistów z tego zakresu. Nawet jeśli selekcję zawęzimy do najbliższej okolicy miejsca zamieszkania czy pracy, wybór może być trudny.

Niezależnie od tego, czy na rehabilitację wybieramy się z powodu poważnego urazu, czy leczenie ma na celu rozwiązanie uporczywych i przewlekłych problemów, ważne jest dopasowanie kwalifikacji fizjoterapeuty do osoby i leczenia, którego potrzebuje.

- Niezbędne jest sprawdzenie, czy fizjoterapeuta jest w pełni wykwalifikowany i akredytowany, tak jak w przypadku każdego pracownika służby zdrowia. Fizjoterapeuta powinien posiadać dyplomy z zatwierdzonych instytucji edukacyjnych oraz prawo wykonywania zawodu. Możemy to sprawdzić na stronie Znajdzfizjoterapeute.pl lub poprosić wybranego specjalistę o przedstawienie swoich referencji. Większość fizjoterapeutów posiada też bardzo rozbudowane social media - mówi mgr Aleksandra Cieloszczyk, wykładowca Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.

Fizjoterapeuci w Trójmieście


Coraz więcej fizjoterapeutów decyduje się na bardzo wąskie specjalizacje dopasowane do konkretnych problemów zdrowotnych, dlatego warto dopasować specjalistę do schorzenia, z którym się zmagamy. Coraz więcej fizjoterapeutów decyduje się na bardzo wąskie specjalizacje dopasowane do konkretnych problemów zdrowotnych, dlatego warto dopasować specjalistę do schorzenia, z którym się zmagamy.
Warto zauważyć, że coraz więcej fizjoterapeutów decyduje się na bardzo wąskie specjalizacje dopasowane do konkretnych problemów zdrowotnych, dlatego warto dopasować specjalistę do schorzenia, z którym się zmagamy.

- Jeśli masz chore plecy, odwiedź kogoś, kto specjalizuje się w chorobach układu mięśniowo-szkieletowego, a jeśli wracasz do zdrowia po operacji pomostowania aortalno-wieńcowego, skontaktuj się z ekspertem w dziedzinie fizjoterapii kardiologicznej. Wybór obszaru specjalizacji jest naprawdę ważny, gdyż pozwoli zaoszczędzić czas oraz pieniądze - dodaje Aleksandra Cieloszczyk.
Ciało jest zespołem układów połączonych, dlatego źródło problemu bardzo często znajduje się gdzie indziej niż ból. Dobry fizjoterapeuta potrafi spojrzeć na każdego pacjenta holistycznie i indywidualnie, a w konsekwencji - postawić odpowiednią diagnozę. Na pierwszej wizycie możemy oczekiwać przeprowadzenia badania funkcjonalnego, które ma na celu sprawdzenie poprawności ruchu, siły i wytrzymałości mięśni. Może też chcieć zapoznać się z dotychczasową historią leczenia lub aktualnymi wynikami.

Kiedy pomoże fizjoterapeuta uroginekologiczny? Kiedy pomoże fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Nie tylko kwalifikacje i specjalizacja



O ile kwalifikacje i specjalizacja rehabilitanta jest dość prosta do sprawdzenia nawet dla laika, o tyle ocena metod leczenia przed wizytą do najłatwiejszych może nie należeć. Tradycyjnie fizjoterapeuci stosują techniki takie jak ruch, masaż oraz fizykoterapia, ale coraz częściej stosuje się ich szerszy zakres. Zanim zdecydujemy się na serię zabiegów, możemy zapytać fizjoterapeutę, jaki rodzaj leczenia rekomenduje i jakie metody uzupełniające stosuje w trakcie rekonwalescencji.

W przypadku długoterminowego leczenia warto wziąć pod uwagę także lokalizację i przemyśleć kwestię dojazdów do specjalisty. Jest to szczególnie istotne w przypadku urazów uniemożlwiających prowadzenie pojazdu. W przypadku długoterminowego leczenia warto wziąć pod uwagę także lokalizację i przemyśleć kwestię dojazdów do specjalisty. Jest to szczególnie istotne w przypadku urazów uniemożlwiających prowadzenie pojazdu.

Dostępność i lokalizacja



Zanim zdecydujemy się na usługi konkretnego specjalisty, warto się upewnić, czy jest dostępny w dogodnych dla nas godzinach i czy zapisanie się do niego nie graniczy z cudem. Będzie to bardzo istotne dla regularności fizjoterapii lub w sytuacjach, gdy niezbędna będzie nagła pomoc.

- Często małe gabinety mogą zaoferować doskonałe leczenie, lecz czas oczekiwania na wizytę wynosi nawet kilka tygodni, natomiast większe kliniki mają znacznie więcej dostępnych terminów - zauważa Aleksandra Cieloszczyk.
W przypadku długoterminowego leczenia warto wziąć pod uwagę także lokalizację i przemyśleć kwestię dojazdów do specjalisty.

- Prowadzenie pojazdów lub przemieszczanie się na duże odległości nie jest rozsądne i wskazane w przypadku problemów z układem mięśniowo-szkieletowym lub po operacji - wyjaśnia Aleksandra Cieloszczyk.
Fizjoterapeuci zbadali gdyńskich uczniów. 82 proc. dzieci ma wady postawy Fizjoterapeuci zbadali gdyńskich uczniów. 82 proc. dzieci ma wady postawy

Prywatnie czy na NFZ?



Mimo że rehabilitacja jest często niezbędna, żeby w pełni odzyskać sprawność, to średni czas oczekiwania na tego rodzaju świadczenia na NFZ wynosi w Polsce 5,1 miesiąca - wynika z danych raportu WHC dotyczącego zmian dostępności do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych. W skrajnych przypadkach oczekiwanie w kolejce do rehabilitanta może trwać znacznie dłużej i sięgać nawet roku. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na skorzystanie z fizjoterapii prywatnie lub w ramach wykupionej wcześniej polisy zdrowotnej.

- Coraz więcej osób dba o to, żeby ich polisa zdrowotna czy na życie uwzględniała też prywatną rehabilitację. W końcu zbyt długi czas oczekiwania na pomoc może uniemożliwić pełen powrót do zdrowia. Podjęcie działań bezpośrednio po wypadku ma kolosalny wpływ na przebieg leczenia urazów i efekty rehabilitacji, a w konsekwencji na lepsze rokowania pacjenta - mówi Beata Tylke, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych i Pracowniczych w SALTUS Ubezpieczenia.
Pakiety rehabilitacyjne w ramach polis zdrowotnych z reguły zawierają określoną liczbę zabiegów, które można wykonać w ciągu roku, dlatego warto je dopasować odpowiednio do potrzeb. Często zapewniają też dostęp nie tylko do fizjoterapeuty, ale także do różnego rodzaju świadczeń m.in. do fizykoterapii, kinezyterapii czy masaży.
JPU

Miejsca

Opinie (36) 2 zablokowane

  • Na NFZ masz wersję demo fizjoterapii żeby fizjo nałapał pacjentów (1)

    .. których prywatnie już opracowuje normalnie

    • 15 1

    • to samo tyczy się pakietów np Luxmed, który teoretycznie ma rehabilitację bez limitu..

      ..a w praktyce oznacza to tylko oczekiwanie na termin zabiegu bez limitu i jak coś faktycznie dolega trzeba iść prywatnie

      • 1 0

  • Wielu jest dobrych w Gdyni (1)

    I na NFZ też, tylko trzeba poczekać, bo są limity przyjęć. Ja polecam rehabilitację na Dąbrowie.

    • 4 0

    • Najlepiej korzystac ze specjalistycznych placówek rehabilitacyjnych

      Mają odpowiedni zespół fizjoterapeutów i sprzęt

      • 2 0

  • Rehabilitacja na nfz to pic na wodę.

    Podobnie jak stomatologia.
    Chcesz coś konkretnego wyleczyć, musisz zapłacić.

    • 20 4

  • (2)

    Na studiach fizjoterapia kiedyś w systemie bolońskim, a obecnie 5 letnim masażu jest bardzo mało wiec z tymi kwalifikacjami nie jest tak do końca.
    Kursy i szkolenia dają wiedzę ale najważniejsza jest praktyka pod okiem najlepszych.
    W praktyce najwięcej masują w zakresie masaży medycznych i sportowych technicy masażyści. Dawniej były technika ze specjalnością fizykoterapii i ludzie mieli kilka miesiecy praktyk i stażu w osrodkach NFZ. Obecnie kształcenie prowadzone jest w specjalności technik masażysta i są ludzie z egzaminem państwowym wydawanym w CKE i po kursach którzy znają się na rzeczy.

    • 2 3

    • Przecież fizjoterapeuta, szczególnie ten wykwalifikowany nie zajmuje się masażami. (1)

      Masażysta, a fizjoterapeuta to dwie różne profesje. Oczywiście fizjoterapeuta może wykonać masaż ale jego zakres wiedzy i działania wykracza zdecydowanie po za to. Analogicznie jak programista nie serwisuje komputerów, a lekarz nie robi zastrzyków.

      • 5 0

      • Co zatem robi fizjoterapeuta poza podłączaniem do urządzeń w pełni zautomatyzowanych? Czym w praktyce różni się to od technika fizjoterapii lub technika masażysty że specjalnością rozszerzoną o podstawy rehabilitacji?
        Albo co robi w praktyce lekarz o specjalności fizjoterapeuta w przychodni rehabilitacyjnej poza wypisywaniem skierowań (zleceń) na podstawie badania diagnostycznego w poradni?
        Sytuacja wyglada tak, że po 3, a obecnie 5 letnich studiach fizjoterapeuta bez kursów z terapii manualnej i innych które do zrobienia są wyłącznie prywatnie i to często zagranicą jest osobą bez poważniejszych kwalifikacji aby zajmować się pacjentem w szerszym zakresie niż wspomniałem na początku.

        • 0 0

  • (2)

    Dla przypomnienia pis ograniczył finansowanie nfz przez co kolejki będą jeszcze dłuższe. Ale kaski nie zabrakło na propagandę publiczna.

    • 22 15

    • A pretensje będą do pracowników ochrony zdrowia, jak zwykle

      • 7 3

    • Ten zły PiS przekazał największe pieniadze w historii na służbę zdrowia trollu

      • 1 1

  • Ja polecam fizjoterapeutow w placowkach medycznych (3)

    Najlepsi są na Kieleckiej w klinice osteopatii

    • 4 4

    • (2)

      Największą dostepnosc i różnorodność fizjoterapeutów jest w cm morska w Gdyni od fizjoterapeutów dziecięcych, urologicznych, uroginekologicznych, foniatrycznych, fizjoterapeutów dla dorosłych po najwyższy stopień fizjoterapii - osteopatow.

      • 4 2

      • Najwyższy stopień to specjalista (1)

        • 1 0

        • Zrob dyplom osteopaty i wtedy pogadamy

          • 2 1

  • Najlepszy gabinet fizjoterapii to Fizjo Park na Uphagena w Gdansku (1)

    Warto te miejsce odwiedzić bo pracują tam świetni ludzie

    • 1 5

    • I kasują jak w gabinecie stomatologicznym?

      • 2 1

  • Jedni wielokrotnie korzystają

    a drudzy długo czekają

    • 5 1

  • kasia (1)

    jestem osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Po 38 chemioterapiach mam polineuropatię . Mam zabiegi, które terminowo ( na nfz) sa dopiero od maja . Każdy zabieg prywatny kosztuje 70 zł i jest tzw od jutra. Na 6 się zdecyduje bo się już przewracam ...ale co dalej ??? Tak wygląda państowe leczenie.

    • 18 1

    • Zapraszam do cm morska w Gdyni, jesli ma pani orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności

      Terapię można zacząć od przyszłego tygodnia. Mają też wizyty domowe.

      • 4 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia

festyn, warsztaty, spotkanie, joga

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane