• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Do jakich chorób prowadzi samotność?

Joanna Stolp
15 lutego 2024, godz. 08:00 
Opinie (84)
Chroniczna samotność może dotykać nawet osoby pozornie zaangażowane w relacje międzyludzkie. Ich relacje i związki są jednak bardzo powierzchowne i niesatysfakcjonujące. Poczucie wyobcowania towarzyszy im niezależnie od sytuacji - nie tylko w domu, ale także w pracy, na ulicy lub podczas spotkań towarzyskich. Chroniczna samotność może dotykać nawet osoby pozornie zaangażowane w relacje międzyludzkie. Ich relacje i związki są jednak bardzo powierzchowne i niesatysfakcjonujące. Poczucie wyobcowania towarzyszy im niezależnie od sytuacji - nie tylko w domu, ale także w pracy, na ulicy lub podczas spotkań towarzyskich.

Czy samotność może być problemem? Single żyją krócej? Chociaż każdy z nas czasem marzy o chwili ciszy i samotności, to jednak poczucie izolacji od ludzi, które towarzyszy przez dłuższy czas lub stale, wpływa na organizm niekorzystnie - zmniejsza funkcje poznawcze, zniekształca także obraz rzeczywistości i zwiększa ryzyko wystąpienia problemów z sercem i udaru. 15 lutego obchodzimy Dzień Singla.



Czy czułe(a)ś się kiedyś długotrwale samotny(a)?

Bycie singlem staje się coraz bardziej popularnym stylem życia. Dla jednych to sposób na niezależność, dla innych życiowy dramat. Jednak coraz więcej badań naukowych dowodzi, że życie w pojedynkę negatywnie odbija się na naszym zdrowiu.

Poczucie zrozumienia przez otoczenie jest jednym z kluczowych czynników w budowaniu więzi społecznych, które wpływają na większą satysfakcję z życia, pozytywną ocenę relacji z obcymi i większym spełnieniem w relacjach z bliskimi.

Oznaki przewlekłej samotności



Gdy poczucie izolacji od ludzi trwa przez długi czas, pojawia się chroniczna samotność. Osoby jej doświadczające mają ciągłe i niezmienne poczucie bycia odizolowanym od społeczności i nie mogą nawiązać relacji na głębszym poziomie, co wpływa na wszystkie aspekty życia, w tym zdrowie.


Chroniczna samotność może dotykać nawet osoby pozornie zaangażowane w relacje międzyludzkie. Ich relacje i związki są jednak bardzo powierzchowne i niesatysfakcjonujące. Brakuje im bliskich przyjaciół i osób, przy których mogą czuć się swobodnie. Przewlekle samotni czują się odizolowani, nawet gdy wokół znajdują się ludzie. Poczucie wyobcowania towarzyszy im niezależnie od sytuacji - nie tylko w domu, ale także w pracy, na ulicy lub podczas spotkań towarzyskich.

Hormony stresu. Kiedy szkodzą, a kiedy pomagają? Hormony stresu. Kiedy szkodzą, a kiedy pomagają?
Chroniczna samotność negatywnie wpływa na nasze zdrowie - prowadzi do wielu chorób i zmniejsza funkcje poznawcze mózgu. Chroniczna samotność negatywnie wpływa na nasze zdrowie - prowadzi do wielu chorób i zmniejsza funkcje poznawcze mózgu.

Skutki chronicznej samotności



Długofalowa samotność prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości, odczuwania zwątpienia i przeświadczenia o byciu niewystarczającym. Osoby samotne przetwarzają świat w osobliwy sposób, a nawet nadwrażliwy, co sprawia, że czują się jeszcze mniej rozumiane i samotne.

- Przedłużające się poczucie osamotnienia może prowadzić do zniekształcenia i negatywnego postrzegania rzeczywistości - potwierdza lek. Anna Kowalska, psychiatra z przychodni Medyczna Gdynia.
Uczucie samotności wyzwala w organizmie nadmiar kortyzolu, czyli hormonu stresu, co z kolei ma przełożenie na ryzyko zaburzeń w układzie krążenia, podwyższone ciśnienie tętnicze oraz zwiększone ryzyko chorób serca.

- Ryzyko to potwierdzają także inne badania, które pokazują, iż zachowanie pozytywnych kontaktów międzyludzkich i bliskich relacji wpływa na obniżenie poziomu kortyzolu we krwi w niesprzyjających sytuacjach, a - co ciekawe - posiadanie zwierząt domowych również wpływa pozytywnie na obniżenie poziomu kortyzolu i łagodzenie stanów stresowych - zauważa dr hab. Tomasz Lech, prof. Wyższej Szkoły Zdrowia, pełnomocnik rektora ds. osób z niepełnosprawnościami, koordynator kierunku psychologii, psychoterapeuta w nurcie psychodynamicznym.
Hormon stresu a dbanie o sylwetkę. Jak działa kortyzol? Hormon stresu a dbanie o sylwetkę. Jak działa kortyzol?
Podniesiony poziom kortyzolu negatywnie wpływa na układ immunologiczny, co przekłada się na częstsze zapadanie na różne choroby.

- Podwyższony poziom kortyzolu związany z poczuciem osamotnienia i izolacji społecznej może mieć negatywny wpływ na funkcje poznawcze, pracę kory przedczołowej, a tym samym uszkodzić pamięć roboczą, planowanie działań i ocenę ich konsekwencji. Szczególne znaczenie może mieć to w okresie dziecięcym, kiedy zachodzi rozwój mózgu - podkreśla dr hab. Tomasz Lech.

Samotność zwiększa ryzyko chorób serca, depresji i demencji



Długofalowa samotność ma negatywny wpływ na nastrój i sen. Osoby samotne wykazują większą tendencję do zachorowań na insulinooporność i cukrzycę typu 2 w porównaniu z osobami, które samotności nie odczuwały. Naukowcy wiążą także samotność ze zwiększoną zapadalnością na choroby serca i depresję oraz rosnącym ryzykiem demencji i choroby Alzheimera.

- Z fizjologicznej perspektywy poczucie osamotnienia prowadzi do chronicznego pobudzenia organizmu. W konsekwencji jest czynnikiem ryzyka zachorowania na depresję, co wyraźnie pokazało doświadczenie izolacji w trakcie pandemii COVID-19. Jedną z metod "radzenia sobie" z przedłużającym się stanem napięcia i pobudzenia organizmu - wywołanym przez samotność - może być spożywanie nadmiernej ilości alkoholu. Badania pokazują również jej wpływ na zachowanie funkcji poznawczych, bowiem starsze osoby doświadczające samotności są o 40 proc. bardziej narażone na otępienie - tłumaczy lek. Anna Kowalska.

Indywidualny styl przywiązywania się



Warto jednak podkreślić, że wpływ samotności na zdrowie jest złożony i może się różnić w zależności od osób ją odczuwających.

- Wpływ samotności na nasze zdrowie może się różnić, nie tylko w zależności od indywidualnych czynników biologicznych, takich jak wiek, płeć czy ogólny stan zdrowia, ale przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji psychicznych. To, jak doświadczamy samotność, i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie w dużej mierze zależy od naszego stylu przywiązania - wyjaśnia dr hab. Tomasz Lech.
Styl przywiązania pokazuje, w jaki sposób ludzie nawiązują i utrzymują relacje z innymi. Wytworzony w dzieciństwie wpływa na sposób, w jaki reagujemy na separacje czy okresy samotności. Niezależnie od tego niesatysfakcjonujące relacje międzyludzkie lub ich brak negatywnie oddziałują zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (84)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Najczęściej czytane