• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Do endokrynologa w 2025 r. UCK odmawia zapisów "dla dobra pacjenta"

Ewa Palińska
24 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Poradnia Endokrynologiczna w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym prowadzi obecnie zapisy na 2025 rok. Skierowania "na cito" (pilne) są dokładnie weryfikowane. Poradnia Endokrynologiczna w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym prowadzi obecnie zapisy na 2025 rok. Skierowania "na cito" (pilne) są dokładnie weryfikowane.

Długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to problem, z którym muszą zmierzyć się pacjenci korzystający z publicznej opieki medycznej. Zdarza się też jednak, że poradnie odmawiają w ogóle zarejestrowania pacjenta, choć ten posiada skierowanie z dopiskiem "pilne". Taka sytuacja spotkała naszą czytelniczkę, która chciała umówić się na wizytę do endokrynologa w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Jak udało nam się ustalić, poradnia prowadzi zapisy, jednak dopiero na 2025 rok.



Długość kolejek do specjalistów budzi grozę. Zdarza się, że na wizytę trzeba czekać nawet kilka lat.

Zobacz też: Długie kolejki do specjalistów. I lepiej nie będzie

Ile najdłużej czekałe(a)ś na wizytę u lekarza?

Skierowanie "na cito" nie gwarantuje przyjęcia



Pacjentom, którzy wymagają pilnej interwencji i nie mogą tak długo czekać, lekarze wystawiają skierowania na "cito" (pilne), co ma stanowić sygnał dla rejestratorów, że pomocy należy udzielić niezwłocznie, z pominięciem kolejki. Nasza czytelniczka przekonała się jednak, że takie skierowanie nie tylko niczego nie przyspiesza, ale i nie pomaga umówić się na wizytę. Poradnia endokrynologiczna w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym odesłała ją z kwitkiem.

- Od lekarza POZ otrzymałam skierowanie do poradni endokrynologicznej opatrzone dopiskiem "pilne" - relacjonuje nasza czytelniczka. - Zostałam poinformowana, że mam się z nim udać do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Procedura w przypadku pilnych przypadków w UCK wygląda tak, że należy dostarczyć swoją całą dokumentację medyczną i na jej podstawie lekarz rozpatruje zasadność takiego przyjęcia. Tak też zrobiłam. Nie muszę chyba mówić, jak wielkie było moje zdziwienie, kiedy dowiedziałam się, że nie tylko nie zostanę przyjęta ani w trybie pilnym, ani w ogóle. Nawet w standardowym terminie. Prosiłam, aby wysłano mi na piśmie taką informację, jednak nie otrzymałam odpowiedzi - na skierowaniu znalazł się tylko dopisek informujący o tym, że lekarka (nazwisko dw. redakcji) analizująca moją dokumentację nie dostrzega wskazań do przyjęcia w trybie pilnym. Była to informacja adresowana do mojego lekarza rodzinnego, nie do mnie. Czy odmowa zapisania do poradni, pomijając już kwestię przyspieszenia terminu wizyty, nie jest łamaniem prawa? Jeśli taka praktyka jest zgodna z prawem, dlaczego nie napisze mi tego lekarz bądź ktoś z rejestracji, jak prosiłam?

Endokrynolog - czym się zajmuje i kiedy umówić się na wizytę?



Nasza czytelniczka, nie mogąc doczekać się odpowiedzi drogą e-mailową, postanowiła skontaktować się z poradnią telefonicznie. Od rejestratorki usłyszała, że nie zostanie zarejestrowana, bo otrzymała odmowę przyjęcia. Nawet jako przypadek stabilny, w normalnym trybie. Z jakiego powodu? Tego nie udało jej się już ustalić.

Endokrynolodzy w Trójmieście


Uniwersyteckie Centrum Kliniczne - przewodnik

UCK: "nie odmawiamy rejestracji, ale sugerujemy zapisy do innych placówek"



Dyrekcja Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego informuje, że pacjentom nie odmawia się zapisu, a jedynie - dla ich własnego dobra - sugeruje, że w innych placówkach mogą uzyskać pomoc szybciej niż w 2025 roku. A na ten rok obecnie zapisuje się nowych pacjentów do Poradni Endokrynologicznej UCK.

- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to szpital wysokospecjalistyczny. Lista oczekujących pacjentów do naszych poradni jest bardzo długa. Z tego względu nasi specjaliści analizują, na podstawie dokumentacji medycznej oraz wywiadu z pacjentem, czy dany przypadek jest rzeczywiście pilny - wtedy chorzy przyjmowani są najszybciej jak to możliwe - tłumaczy Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. - W innej sytuacji pacjent otrzymuje z powrotem skierowanie i może umówić się na wizytę w trybie standardowym. Nie jest automatycznie rejestrowany. Poradnia Endokrynologiczna UCK aktualnie zapisuje pacjentów na luty 2025 r., mamy zatem świadomość, że chory może chcieć poszukać sobie poradni w innej placówce, która dysponuje szybszymi terminami.

Rejestracja na luty 2025 r.



Postanowiliśmy sprawdzić, czy z rejestracją do endokrynologa w UCK faktycznie są problemy. Naszej informatorce udało się umówić na wizytę na 18 lutego 2025 roku.

- Przyznaję, że kiedy rejestrowałam się kilka miesięcy temu, nie chciano mnie w ogóle zarejestrować. Tłumaczono, że na wizyty umawiani są tylko pacjenci będący już pod opieką Poradni Endokrynologicznej UCK. Odesłano mnie wówczas z kwitkiem, radząc, abym poszukała sobie miejsca w innej poradni - opowiada Katarzyna. - Tym razem problemu nie było. Pani z infolinii poinformowała mnie jedynie o pięcioletnim czasie oczekiwania. Wizytę wyznaczono mi na 18 lutego 2025 roku.
Zobacz też: Przewodnik po Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

Nie musisz tyle czekać, sprawdź, gdzie szybciej otrzymasz pomoc



Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował Informator o terminach leczenia. Znajdziemy w nim informacje na temat tego, w jakich placówkach kolejki do specjalistów są najkrótsze i gdzie najszybciej można uzyskać pomoc lekarza. W bazie adresów i telefonów informatora znajduje się blisko 14 tys. placówek medycznych, które udzielają świadczeń w ramach umowy z NFZ.

Korzystając z nowej wyszukiwarki, sprawdzimy przede wszystkim:

  • gdzie i kiedy najszybciej uzyskamy pomoc lekarza,
  • ile osób oczekuje aktualnie na leczenie w placówce, którą wybraliśmy,
  • czy w szpitalu lub poradni znajdują się udogodnienia dla pacjentów, takie jak parking, podjazd dla wózków, winda, łazienka dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Znajdziemy tam również adresy, numery telefonów do poszczególnych poradni i szpitali. Możemy też sprawdzić na mapie, gdzie znajduje się konkretny szpital czy poradnia.

Informacje o terminach leczenia są przekazywane do NFZ bezpośrednio przez placówki medyczne. Szpitale i poradnie są zobowiązane do przekazywania co tydzień do Oddziału Wojewódzkiego NFZ informacji o prowadzonych listach osób oczekujących na leczenie.

Miejsca

Opinie (234) 9 zablokowanych

  • Wystarczy koperta i miejsce sie znajdzie :) Szpalery palaczy" przy wejściu do szpitala a potem płacza ze potrzeba kasy na

    niech leczą się za własna kasę skoro nie chcą przestać palic nawet w szpitalu na leczeniu

    • 3 5

  • Hematolog

    Ja czekam na wizytę u hematologa. Mam termin na maj 2024.

    • 1 1

  • Sztuczne kolejki

    Moim zdaniem kolejki w większości są sztuczne tzn. jak ktoś się zapisał i zrezygnuje to kolejka się nie przesuwa. Pytałam, czy można na miejsce osoby rezygnującej w danym dniu się zapisać ale te miejsca nie są ogolnie dostepne.

    • 2 1

  • Uprzywilejowani (2)

    Ciekawe jak długo czekają uprzywilejowani. Kombatanci, osoby represjonowane, zasłużeni krwiodawcy itp..

    • 1 1

    • (1)

      moim zdaniem z ww. wymienionych - krwiodawcom się należy

      • 1 0

      • A mnie zwykłemu obywatelowi który od 51 lat płaci ZUS się nie należy? Fakt nie byłem represjonowany , nie jestem kombatantem i tylko 3 razy oddałem krew.

        • 0 0

  • A na ktora godzine ??

    Bo mam kardiologa na 12 innienwiem czy się wyrobie

    • 4 1

  • Przestańmy płakać (3)

    Jedynym sposobem na uzdrowienie naszej służy zdrowia jest likwidacja przywilejów dla vip-ów. Tak jak jest w Czechach. Gdyby nasi posłowie i rządzący oraz ich rodziny stali w tych kolejkach jak my zaczęliby w końcu poważnie myśleć o tym problemie. Przestańmy się użalać, zacznijmy wymagać. Nie ustawiajmy się w roli proszących i uniżonych. Pierwszy krok zróbmy przy urnach wyborczych.

    • 8 0

    • (2)

      Powiadasz przy urnach , a na kogo zagłosować jak już wszyscy rządzili i ci co to robili zawsze zadbali tylko o swoje i swoich rodzin interesy. Ja zadbałem o siebie sam bo straciłem już wszelką nadzieję . Za kilkadziesiąt zł miesięcznie ubezpieczyłem się dodatkowo i dostęp do gabinetów lekarskich mam w ciągu kilku dni bez żadnego skierowania i proszenia . Teraz muszę jeszcze opracować system leczenia szpitalnego dla moich bliskich i siebie abym na operację nie czekał miesiącami czy latami.

      • 1 0

      • (1)

        nie wszyscy, trzeba zagłosować na skrajności, Konfederację i Razem, może oni zawiążą sojusz antyfedualistyczny i zaczną coś robić dla ludzi!

        • 0 1

        • A słyszałes o jakims programie na ten temat tych formacji . Można zamknąc oczy i przeć do przodu tylko że możesz znaleźć się w jeszcze większym szambie.

          • 0 0

  • Towarzysze! W ostatnich 5 latach to my dołozyliśmy do systemu zdrowia X miliardów a PO w tym czasie nie dołozyło nic!!!! . Wprawdzie nie wiemy gdzie dołożyliśmy i na co spożytkowaliśmy te pieniądze ale dołozyliśmy. Wszelkie pogłoski o tym że do podstawowych usług w słuzbie zdrowia są wielomiesięczne kolejki a chorzy w przychodniach czekają na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu tydzień to wroga propaganda mająca na celu zniszczenie obrazu pięknie działającego systemu ochrony zdrowia i godzą w podstawowe interesy Polski. To nic że do endykronologa czeka sie 5 lat a na operacje kolana 7 my to wszystko wytrzymamy aby tylko partia dziś rządząca dalej mogła tak wspaniale dbać o nasze zdrowie.

    • 1 2

  • za sytuację podziękujmy pisowi i andrzejkowi

    • 2 2

  • Ale za to w Polsce nie ma koronowirusa bo władze mają wszystko pod kontrolą !!!....... Tak mówią a to że ludzie podróżują i system zabezpieczenia jest jak durszlak i do tego dziurawy to nie ma znaczenia. Władza rządzi władza radzi władza nigdy Was nie zdradzi.! .Władza wie!

    • 2 1

  • uwaga uwaga

    A ja wszędzie chodzę z prywatnej opieki medycznej. Tak wiem ze opłacam składki zdrowotne i to niemałe bo zarabiam około dwie średnie krajowe. Płacę i nie korzystam? Nie szkodzi. Jest jak jest. Ważne że stać mnie na opiekę prywatną ale i do szpitala mogę pójść jak będzie się coś działo. A Wy roszczeniowi ludzie lepiej zakasajcie rękawy, zaróbcie na szybszą wizytę prywatną a nie tylko oczekujecie. Trzeba było lepiej swoim życie gospodarować a nie Trudne Sprawy, Azja Express, You can dance czy Mam talent. Pozdrawiam ludzi którzy myślą tak jak ja.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Najczęściej czytane