Wiadomości

stat

Przewodnik po Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

Zobacz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne z lotu drona

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to nie tylko najbardziej nowoczesny, ale i największy szpital na Pomorzu, jednak na jego terenie nietrudno stracić orientację. Podpowiadamy, w jaki sposób funkcjonuje placówka i gdzie konkretnie się udać z trapiącym nas problemem.Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to nie tylko szpital, na terenie którego pacjenci są wyłącznie hospitalizowani. Mieszczą się tam również m.in. poradnie specjalistyczne, laboratorium z punktem pobrań, Kliniczny Oddział Ratunkowy, oddziały jednego dnia, punkty przyjęć planowych czy Ginekologiczno-Położnicza Izba Przyjęć.

Szpital w ostatnich latach realizuje dwie wielkie inwestycje - w 2012 roku oddano do użytku Centrum Medycyny Inwazyjnej, a drugi etap budowy Centrum Medycyny Nieinwazyjnej ma się zakończyć w przyszłym roku.

Poradnie specjalistyczneJaki sposób dojazdu do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego preferujesz?

autobus 22%
tramwaj 17%
samochód 41%
taksówka 8%
rower 1%
pieszo 9%
inny 2%
zakończona Łącznie głosów: 376
Poradnie przykliniczne znajdują się w budynkach: Centrum Medycyny Inwazyjnej (rejestracja - I piętro), Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (rejestracja - parter) oraz w budynkach nr 2 i 3 (w tym ostatnim jest rejestracja).

Rejestracja do poradni odbywa się na cztery sposoby: telefonicznie, mailowo, osobiście lub poprzez system internetowy.

  • Rejestracja telefoniczna: tel. 58 727 05 05 (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8-18). Koszt połączenia według stawki operatora osoby dzwoniącej - kolejkę do call center można sprawdzić na stronie internetowej.
  • Rejestracja mailowa: rejestracja@uck.gda.pl (czas odpowiedzi podany zostaje w mailu zwrotnym)
  • Rejestracja do Regionalnego Centrum Diabetologii pod nr tel. 58 584 42 88
  • Rejestracja do Regionalnego Centrum Nadciśnienia Tętniczego pod nr tel. 58 584 42 89

Główne wejście do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Rejestracja znajduje się na przeciwko wejścia na parterze, po lewej punkt pobrań, laboratorium i poradnie przykliniczne.
Główne wejście do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Rejestracja znajduje się na przeciwko wejścia na parterze, po lewej punkt pobrań, laboratorium i poradnie przykliniczne. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Punkt pobrań - tu wykonasz badania laboratoryjneJeśli dawno nie korzystaliście z punktu pobrań w UCK, to informujemy, że został przeniesiony i obecnie znajduje się w budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (na parterze, za rejestracją w lewo). Materiał do badań przyjmowany jest od poniedziałku do piątku w godzinach 6:15-12:30 (wydawanie wyników badań do godz. 13:30). Płacić można kartą i gotówką, jeśli oczywiście nie posiadamy ważnego skierowania, które upoważnia nas do darmowych badań. Pamiętajmy, aby zabrać ze sobą dokument tożsamości - jego okazanie jest obligatoryjne. Termin wizyty można rezerwować przez internet.

Izba Przyjęć Położniczo-Ginekologiczna
Izba Przyjęć Położniczo-Ginekologiczna fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Rodzę! Ginekologiczno-Położnicza Izba PrzyjęćKlinika Położnictwa oraz Ginekologiczno-Położnicza Izba Przyjęć aktualnie znajduje się w budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, przy ul. Smoluchowskiego 17. Do porodu fizjologicznego nie jest potrzebne skierowanie. Skierowanie wymagane jest w przypadku planowego cesarskiego cięcia, które powinno zawierać wskazanie uzasadniające celowość wykonania operacji.

O tym, jak przygotować się do porodu, co ze sobą zabrać i jakie prawa przysługują rodzącej, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne informuje na swojej stronie internetowej.

Warto również mieć na uwadze, że na terenie UCK zaparkowanie samochodu graniczy z cudem. Jeśli zatem ktoś nie chce zostawiać rodzącej kobiety ani na chwilę samej, lepiej zrezygnować z podróży własnym samochodem i skorzystać z taksówki.

Kliniczny Oddział Ratunkowy
Kliniczny Oddział Ratunkowy fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Kliniczny Oddział Ratunkowy - pomoc w nagłych wypadkachKliniczny Oddział Ratunkowy znajduje się pomiędzy Centrum Medycyny Inwazyjnej i Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Pacjenci, którzy się tam zgłaszają - sami bądź przywiezieni są przez ratowników medycznych - w trybie nagłym nie potrzebują skierowania. Pacjent, po wstępnej ocenie przez pielęgniarkę i przypisaniu do konkretnej grupy Triage (czerwony - pacjent w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, pomarańczowy - pacjent poważnie chory lub ranny, bez zagrożenia życia, żółty - pacjent z poważną dolegliwością w stanie stabilnym, zielony - pacjent z dolegliwościami niestanowiącymi zagrożenia życia, niebieski - pacjent, którego dolegliwość może być leczona przez lekarza POZ), oczekuje na badanie przez lekarza specjalistę.

Kliniczny Oddział Ratunkowy w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym udziela pomocy w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia (np. zawały i udary), a także pacjentom z urazami wielonarządowymi (poważne wypadki komunikacyjne i inne zdarzenia losowe) w ramach jedynego w województwie pomorskim Centrum Urazowego.

Ważne! W związku z wejściem UCK do tzw. sieci szpitali placówka nie prowadzi nocnej i świątecznej opieki chorych. Jeśli zatem męczą nas np. dolegliwości grypopodobne bądź uważamy, że nie znajdujemy się w stanie zagrożenia życia bądź zdrowia, zamiast na oddział ratunkowy lepiej wybrać się do lekarza dyżurującego w punktach Nocnej Obsługi Chorych. Są to:

Punkt przyjęć planowych dla dorosłych - rejestracja w budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej.
Punkt przyjęć planowych dla dorosłych - rejestracja w budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Masz skierowanie do szpitala? Udaj się do Punktu Przyjęć PlanowychW dniu ustalonego terminu przyjęcia do UCK w celu hospitalizacji (nie przyjeżdżamy ze skierowaniem bez zapowiedzi - trzeba się wcześniej umówić) chory zgłasza się do właściwego punktu przyjęć lub na oddział docelowy.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym jest pięć punktów przyjęć planowych:

  • Punkt Przyjęć Planowych Centrum Medycyny Inwazyjnej (CMI)
  • Izba Przyjęć Ginekologiczno-Położnicza (CMN)
  • Punkt Przyjęć Planowych, Pediatria - Centrum Pediatryczne, budynek nr 3, ul. Dębinki 7
  • Szpital "Studencki" - al. Zwycięstwa 30
  • Punkt Przyjęć Planowych Psychiatria - Budynek nr 25, ul. Dębinki 7

Po zbadaniu przez lekarza i stwierdzeniu braku przeciwwskazań do hospitalizacji chory otrzymuje Kartę Zapisu Pacjenta i udaje się do wyznaczonego Punktu Przyjęć Planowych.

Pacjent zgłaszający się do szpitala do Punktu Przyjęć Planowych powinien posiadać następujące dokumenty: skierowanie do szpitala wystawione przez lekarza z wyjątkiem przypadków nagłych, dowód tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy), posiadaną dokumentację medyczną, aktualne wyniki badań, jeżeli pacjent jest w ich posiadaniu, oraz inne dokumenty wskazane przez lekarza.


Układ komunikacyjny w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym
Układ komunikacyjny w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym mat. prasowe

Dojazd do Uniwersyteckiego Centrum KlinicznegoNajlepszą opcją dojazdową jest taksówka - jeśli ktoś woli dojechać własnym samochodem, musi liczyć się z tym, że znalezienie miejsca parkingowego może graniczyć z cudem.

Komunikacją miejską podjechać można, ale nie pod same drzwi, więc tę opcję odradzamy osobom starszym, schorowanym czy mającym problemy z chodzeniem.

Dojazd do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego:


Główne wejście do Centrum Medycyny Inwazyjnej znajduje się od strony ul. Smoluchowskiego 17. Tutaj też znajduje się Punkt Przyjęć Planowych i Kliniczny Oddział Ratunkowy. Wejście do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (Punkt Pobrań, Ginekologiczno-Położnicza Izba Przyjęć) znajduje się od strony ul. Dębinki 7.

Opinie (73) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje