• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Do endokrynologa w 2025 r. UCK odmawia zapisów "dla dobra pacjenta"

Ewa Palińska
24 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Poradnia Endokrynologiczna w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym prowadzi obecnie zapisy na 2025 rok. Skierowania "na cito" (pilne) są dokładnie weryfikowane. Poradnia Endokrynologiczna w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym prowadzi obecnie zapisy na 2025 rok. Skierowania "na cito" (pilne) są dokładnie weryfikowane.

Długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to problem, z którym muszą zmierzyć się pacjenci korzystający z publicznej opieki medycznej. Zdarza się też jednak, że poradnie odmawiają w ogóle zarejestrowania pacjenta, choć ten posiada skierowanie z dopiskiem "pilne". Taka sytuacja spotkała naszą czytelniczkę, która chciała umówić się na wizytę do endokrynologa w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Jak udało nam się ustalić, poradnia prowadzi zapisy, jednak dopiero na 2025 rok.



Długość kolejek do specjalistów budzi grozę. Zdarza się, że na wizytę trzeba czekać nawet kilka lat.

Zobacz też: Długie kolejki do specjalistów. I lepiej nie będzie

Ile najdłużej czekałe(a)ś na wizytę u lekarza?

Skierowanie "na cito" nie gwarantuje przyjęcia



Pacjentom, którzy wymagają pilnej interwencji i nie mogą tak długo czekać, lekarze wystawiają skierowania na "cito" (pilne), co ma stanowić sygnał dla rejestratorów, że pomocy należy udzielić niezwłocznie, z pominięciem kolejki. Nasza czytelniczka przekonała się jednak, że takie skierowanie nie tylko niczego nie przyspiesza, ale i nie pomaga umówić się na wizytę. Poradnia endokrynologiczna w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym odesłała ją z kwitkiem.

- Od lekarza POZ otrzymałam skierowanie do poradni endokrynologicznej opatrzone dopiskiem "pilne" - relacjonuje nasza czytelniczka. - Zostałam poinformowana, że mam się z nim udać do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Procedura w przypadku pilnych przypadków w UCK wygląda tak, że należy dostarczyć swoją całą dokumentację medyczną i na jej podstawie lekarz rozpatruje zasadność takiego przyjęcia. Tak też zrobiłam. Nie muszę chyba mówić, jak wielkie było moje zdziwienie, kiedy dowiedziałam się, że nie tylko nie zostanę przyjęta ani w trybie pilnym, ani w ogóle. Nawet w standardowym terminie. Prosiłam, aby wysłano mi na piśmie taką informację, jednak nie otrzymałam odpowiedzi - na skierowaniu znalazł się tylko dopisek informujący o tym, że lekarka (nazwisko dw. redakcji) analizująca moją dokumentację nie dostrzega wskazań do przyjęcia w trybie pilnym. Była to informacja adresowana do mojego lekarza rodzinnego, nie do mnie. Czy odmowa zapisania do poradni, pomijając już kwestię przyspieszenia terminu wizyty, nie jest łamaniem prawa? Jeśli taka praktyka jest zgodna z prawem, dlaczego nie napisze mi tego lekarz bądź ktoś z rejestracji, jak prosiłam?

Endokrynolog - czym się zajmuje i kiedy umówić się na wizytę?



Nasza czytelniczka, nie mogąc doczekać się odpowiedzi drogą e-mailową, postanowiła skontaktować się z poradnią telefonicznie. Od rejestratorki usłyszała, że nie zostanie zarejestrowana, bo otrzymała odmowę przyjęcia. Nawet jako przypadek stabilny, w normalnym trybie. Z jakiego powodu? Tego nie udało jej się już ustalić.

Endokrynolodzy w Trójmieście


Uniwersyteckie Centrum Kliniczne - przewodnik

UCK: "nie odmawiamy rejestracji, ale sugerujemy zapisy do innych placówek"



Dyrekcja Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego informuje, że pacjentom nie odmawia się zapisu, a jedynie - dla ich własnego dobra - sugeruje, że w innych placówkach mogą uzyskać pomoc szybciej niż w 2025 roku. A na ten rok obecnie zapisuje się nowych pacjentów do Poradni Endokrynologicznej UCK.

- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to szpital wysokospecjalistyczny. Lista oczekujących pacjentów do naszych poradni jest bardzo długa. Z tego względu nasi specjaliści analizują, na podstawie dokumentacji medycznej oraz wywiadu z pacjentem, czy dany przypadek jest rzeczywiście pilny - wtedy chorzy przyjmowani są najszybciej jak to możliwe - tłumaczy Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. - W innej sytuacji pacjent otrzymuje z powrotem skierowanie i może umówić się na wizytę w trybie standardowym. Nie jest automatycznie rejestrowany. Poradnia Endokrynologiczna UCK aktualnie zapisuje pacjentów na luty 2025 r., mamy zatem świadomość, że chory może chcieć poszukać sobie poradni w innej placówce, która dysponuje szybszymi terminami.

Rejestracja na luty 2025 r.



Postanowiliśmy sprawdzić, czy z rejestracją do endokrynologa w UCK faktycznie są problemy. Naszej informatorce udało się umówić na wizytę na 18 lutego 2025 roku.

- Przyznaję, że kiedy rejestrowałam się kilka miesięcy temu, nie chciano mnie w ogóle zarejestrować. Tłumaczono, że na wizyty umawiani są tylko pacjenci będący już pod opieką Poradni Endokrynologicznej UCK. Odesłano mnie wówczas z kwitkiem, radząc, abym poszukała sobie miejsca w innej poradni - opowiada Katarzyna. - Tym razem problemu nie było. Pani z infolinii poinformowała mnie jedynie o pięcioletnim czasie oczekiwania. Wizytę wyznaczono mi na 18 lutego 2025 roku.
Zobacz też: Przewodnik po Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

Nie musisz tyle czekać, sprawdź, gdzie szybciej otrzymasz pomoc



Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował Informator o terminach leczenia. Znajdziemy w nim informacje na temat tego, w jakich placówkach kolejki do specjalistów są najkrótsze i gdzie najszybciej można uzyskać pomoc lekarza. W bazie adresów i telefonów informatora znajduje się blisko 14 tys. placówek medycznych, które udzielają świadczeń w ramach umowy z NFZ.

Korzystając z nowej wyszukiwarki, sprawdzimy przede wszystkim:

  • gdzie i kiedy najszybciej uzyskamy pomoc lekarza,
  • ile osób oczekuje aktualnie na leczenie w placówce, którą wybraliśmy,
  • czy w szpitalu lub poradni znajdują się udogodnienia dla pacjentów, takie jak parking, podjazd dla wózków, winda, łazienka dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Znajdziemy tam również adresy, numery telefonów do poszczególnych poradni i szpitali. Możemy też sprawdzić na mapie, gdzie znajduje się konkretny szpital czy poradnia.

Informacje o terminach leczenia są przekazywane do NFZ bezpośrednio przez placówki medyczne. Szpitale i poradnie są zobowiązane do przekazywania co tydzień do Oddziału Wojewódzkiego NFZ informacji o prowadzonych listach osób oczekujących na leczenie.

Miejsca

Opinie (234) 9 zablokowanych

  • Jak zyc panie Kaczynski, jak zyc? (2)

    • 10 4

    • tak,jak Tuska i reszta,skarżyc i podlizywac sie Brukseli,wtedy bedziesz juz ustawiony do konca życia...

      • 3 2

    • O rzyć pytaj Pierdonia.

      • 1 0

  • Takie skandaliczne traktowanie pacjentów trwa od dawna

    Po rozpoznaniu raka tarczycy i pilnej operacji usunięcia tarczycy wypisano mnie z oddziału onkologicznego ze skierowaniem PILNE do poradni endokrynologicznej.
    Koordynator z rejestracji GUMED przekazał mi informację, ze nie zostanę przyjęta - bo nie ma miejsc na liście osób zakwalifikowanych do poradni. Poradził mi również, iż skoro byłam pod opieka prywatnie opłacanego endokrynologa, mogę nadal w ten sam sposób kontynuować leczenie. Miało to miejsce w lipcu 2017 r.

    • 10 2

  • czekałam 4 lata

    W 2013 roku zapisałam się do endokrynologa w przychodni Morena. Czekałam na pierwszą wizytę 4 lata. I wszystko było ok. dopóki nie działo się nic niepokojącego. W sytuacji awaryjnej gdy moja tarczyca zwariowała spróbowałam podejść do lekarza poza umówioną, kolejną wizytą ( wizyty co 10 miesięcy, szybciej się nie da), i co usłyszałam? "następnym razem jak się pani źle czuje to się idzie do lekarza ogólnego, a nie wystaje pod moim gabinetem". No i moje 4 lata czekania poszły w p...zdu.
    Poszukałam dobrego endokrynologa...prywatnie :)

    • 7 3

  • Od wielu lat blokuje się dostęp (8)

    do specjalizacji

    • 10 2

    • co ty opowiadasz (6)

      przecież na UCK można robić staże cząstkowe w ramach wolontariatu. staż w pewnej specjalizacji wynosi tu 12mcy. okazja jak nic, przecież to nie jest żadne blokowanie!

      • 4 1

      • (3)

        Podpisaliście porozumienie o stażu kierunkowym. W porozumieniu jest wyraźnie napisane, że nie pobiera się wtedy wynagrodzenia. Więc o co chodzi! Zamiast wypisywać komentarze, weźcie się do roboty na tym stażu. Zawsze tak było. Nikt nie mówił, że będzie łatwo zostać specjalistą! Na stażu się uczysz, jesteś pod nadzorem, dlatego nie zarabiasz, twoim wynagrodzeniem jest zdobycie wiedzy w praktyce i doświadczeniu. Było tak 30 lat temu, było 10 i jest tak teraz. Trzeba zagryźć zęby i tyle.

        • 2 3

        • tak, z tym że nie do końca (1)

          bo niby się uczysz, ale w praktyce pracujesz jako pełnoprawny lekarz, podejmujesz decyzje. dlaczego to ma być bezpłatne? to jest demotywujące, a w dzisiejszych warunkach rynkowych - może uniemożliwić specjalizację, bo za coś trzeba jeść i lekarz internista może być zmuszony wybrać pracę zamiast dalszego kształcenia. powtórzę - UCK to kołchoz. sam sobie zagryzaj zęby.

          • 2 1

          • Ja już mam to za sobą, zagryzłam, przetrwałam, ba zdałam jedynkę, zrobiłam dwójkę... na takich samych warunkach, trzeba mieć samozaparcie w sobie i kochać tą pracę. W innym wypadku i po zrobieniu specjalizacji będziesz się czuł jak w kołchozie. Nikt ci nie broni robić specjalizacji, równocześnie z praktyką. Nie przesadzaj!

            • 1 1

        • a ty sie nie madrkuj dziwaku, bo jakos w Bydgoszczy klinika jest w stanie otworzyc normalnie rezydenture pelnoplatna z endokrynologii bez wynoszenia sie i krecenia dumnym noskiem

          • 0 1

      • (1)

        wolontariat? Za co ma żyć wtedy?

        • 2 2

        • Ma prawo pracować jako lekarz poz specjalizacja to dodatek, kolejny stopień.

          • 1 1

    • a zwłąszcza endokrynologii na gumedzie

      bo jak nie wiadomo o co chodzi... to chodzi o $$$.... pozdrawiam szanownych... :)

      • 0 2

  • ale pis sprowadził relikwie św faustyny (1)

    i będzie dobrze - wszyscy zostaną uleczeni

    • 15 6

    • przesadzasz

      nie PiS, ale dyro szpitala.

      • 2 2

  • kolega od lat nastu w irlandi jeździł TIRem

    ale zachorował - białaczka. w tydzień był z powrotem w Polsce, dopchał się do profesora w poznaniu i rozpoczął leczenie. ot taka anegdota z życia wzięta. sporo wątków z niej można rozwinąć.

    • 2 2

  • "dobra zmiana"?????????? (1)

    Czeka mnie operacja kolana - endoproteza -/ to samo co J.Kaczyński/ po 2,5 roku mam wyznaczony termin - czerwiec 2020- na końcową konsultację ? u lekarza ortopedy. Wstępnie w 2019r. podano przewidywany termin operacji na 2031r. Szpital Copernicus Gdańsk. Może dożyję - minęło już 76 lat życia to co to znaczy jeszcze 11 lat. Do 100 jeszcze daleko. Pozdrawiam oczekujących.

    • 10 2

    • Jest doskonale dla pisiorów należy im się

      Mam termin 2028, czekam od 2014 w tym samym szpitalu.

      • 1 2

  • Jest rewelacyjnie

    a będzie jeszcze lepiej czuwa nad Polską Zbawca, Słońce Narodu, Szlachetny, Prezes Jarosław K. oraz jego kolesie w tym Adrian, Pinokio skazany prawomocnymi wyrokami sądowymi za kłamstwa i odkrycie towarzyskie, kucharka

    • 3 3

  • Brawo PIS

    dajcie więcej na telewizję...

    • 5 4

  • lekarze to następna KASTA zaraz po sądownictwie,trzeba się za nich też zabrać.... (2)

    • 9 14

    • A jaki lekarze mają wpływ na to? Winni są politycy i wadliwy system.
      Jak widzę, ile czasu większość lekarzy zasuwa, to im nie zazdroszczę tych 200 złotych od wizyty... Zwłaszcza że zwykle muszą (a) płacić czynsz w prywatnych gabinetach, (b) płacić swoje zus-y i zus-y ewentualnych rejestratorów, (c) spłacac drogi sprzęt (np. urządzenia do usg). Mają za to pacjentów, którzy są roszczeniowi albo których nie stać na wykonywanie dodatkowych badań (głupie badanie trzech hormonów tarczycy prywatnie to 60 ziko).

      • 7 0

    • tobie d**ilu należy bańkę zbadać

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Opiekunie! Twoje zdrowie też jest ważne

warsztaty, spotkanie

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

Najczęściej czytane