• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Strach przed kolonoskopią? "Na Pomorzu rocznie umiera 700 osób"

Piotr Kallalas
4 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
- Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jaka jest motywacja osób unikających badania, natomiast na pewno kolonoskopia może być nieprzyjemna, choć faktycznie w zdecydowanej większości przypadków nie jest bolesna. Co ciekawe, badanie znoszą szczególnie dobrze mężczyźni z otyłością brzuszną, u których jelito grube jest mniej ruchome - mówi prof. Kobiela. - Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jaka jest motywacja osób unikających badania, natomiast na pewno kolonoskopia może być nieprzyjemna, choć faktycznie w zdecydowanej większości przypadków nie jest bolesna. Co ciekawe, badanie znoszą szczególnie dobrze mężczyźni z otyłością brzuszną, u których jelito grube jest mniej ruchome - mówi prof. Kobiela.

- Są kraje, w których wykonanie kolonoskopii w określonym wieku jest wręcz warunkiem posiadania ubezpieczenia. Jeżeli jej nie wykonasz, a zachorujesz na nowotwór jelita grubego, to musisz się leczyć za własne pieniądze - mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Kobiela, kierownik Programu Chirurgii Jelita Grubego w Klinice Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej UCK w Gdańsku. Rozmawialiśmy o strachu przed kolonoskopią i istocie badania endoskopowego, które ratuje życie.



Czy miałe(a)ś wykonaną kolonoskopię?

Kiedy rak jelita grubego daje zauważalne objawy, jest w zaawansowanym stadium, co bezpośrednio przekłada się fatalne rokowania. Dlaczego mimo to mało osób decyduje się na profilaktykę ratującą życie?

Prof. Jarosław Kobiela: W Polsce od lat jest realizowany program badań przesiewowych dla osób powyżej 50. roku życia oraz dla osób powyżej 40. roku życia, których krewni pierwszego stopnia mieli rozpoznany nowotwór jelita grubego. Zgłaszalność na badania z zaproszeń faktycznie jest niska i wynosi około 20 proc. Trudno powiedzieć, czy pacjenci nie mają wiedzy, nie mają potrzeby, boją się czy wstydzą, ponieważ cały czas kolonoskopia jest uznawana za wstydliwą. Na pewno należy odczarować to badanie. Jesteśmy w stanie w relatywnie prosty sposób zbadać praktycznie całe jelito grube i końcowy odcinek jelita cienkiego. Tymczasem w woj. pomorskim obserwujemy ponad 1000 zachorowań i 700 zgonów rocznie z powodu raka jelita grubego. Jest to drugi po raku płuca najczęściej występujący nowotwór w Polsce.

Kolonoskopia za darmo i bez skierowania, wystarczy się odważyć Kolonoskopia za darmo i bez skierowania, wystarczy się odważyć

Mówimy o badaniu, które jest krótkie, raczej bezbolesne, bezpieczne i gwarantujące szybkie rozpoznanie i wdrożenie leczenia. Strach przed endoskopią dolnego odcinka układu pokarmowego jest większy od strachu przed nowotworem?

Tak jak mówiłem, trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jaka jest motywacja osób unikających badania, natomiast na pewno kolonoskopia może być nieprzyjemna, choć faktycznie w zdecydowanej większości przypadków nie jest bolesna. Co ciekawe, badanie znoszą szczególnie dobrze mężczyźni z otyłością brzuszną, u których jelito grube jest mniej ruchome. Natomiast jest to najskuteczniejsza metoda badania jelita grubego. Przychodzimy praktycznie "z ulicy" (oczywiście wymagane jest wcześniej oczyszczenie jelita środkiem przeczyszczającym przyjmowanym doustnie), trwa to około 20 minut, a za dwa-trzy tygodnie uzyskujemy wyniki badania histopatologicznego. Mało tego, podczas badania operator może usunąć mniejsze polipy bez konieczności umawiania się na dalsze zabiegi.

Interniści w Trójmieście - znajdź specjalistę


Co ile lat warto się badać?

Jeżeli badanie nie wykaże zmian patologicznych w postaci polipów czy gruczolaków, to jedna kolonoskopia wystarczy na co najmniej 10 lat. Jeśli usunięte podczas kolonoskopii zostaną mniejsze zmiany, to dobiera się później różne scenariusze kontroli endoskopowej.

Wspomniał pan, że jest to najlepsza metoda, czy są inne?

Pacjenci często pytają o tzw. wirtualną kolonoskopię, która opiera się na dokładnym obrazowaniu przy pomocy tomografii komputerowej. Natomiast tylko badanie kolonoskopowe może dać większą pewność wyniku i obserwacji, a także daje możliwości pobrania materiału do badań histopatologicznych czy wspomnianego usunięcia zmian przednowotworowych, takich jak gruczolaki.

Wróćmy jednak do sytuacji, w której pacjent nie decyduje się na badanie, nie wychwyca wtedy jeszcze niewielkich zmian i za kilka lat dochodzi do progresji. Jakie są pierwsze objawy?

Rak jelita grubego może latami rozwijać się bezobjawowo. Jeżeli już pojawią się objawy, to mają one charakter niespecyficzny. Mowa o utracie masy ciała, zmianie rytmu wypróżniania czy krwi w stolcu, chory również szybciej się męczy. Są to objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza.

Czytaj też: Rak a zakażenie COVID-19. Pacjenci narażeni na ciężki przebieg. Co ze szczepieniami?

Jaka jest zasada co do rokowań?

Nowotwór wykryty wcześniej rokuje dobrze, natomiast zaawansowanych stadiów i rozsianej choroby nie jesteśmy w stanie wyleczyć, ale jesteśmy w stanie dość skutecznie przedłużać życie, u niektórych chorych osiągając wieloletnie przeżycia.

- Mówi się, że w 5-10 proc. przyczyną raka jelita grubego jest obciążenie genetyczne. Tzw. ryzyko życiowe wynosi około 4 proc. To z kolei oznacza, że jedna osoba w naszej klasie z podstawówki kiedyś zachoruje - mówi prof. Kobiela. - Mówi się, że w 5-10 proc. przyczyną raka jelita grubego jest obciążenie genetyczne. Tzw. ryzyko życiowe wynosi około 4 proc. To z kolei oznacza, że jedna osoba w naszej klasie z podstawówki kiedyś zachoruje - mówi prof. Kobiela.
Czy pacjenci przed 50. rokiem życia nie muszą myśleć o ryzyku?

Zawsze mówiło się o tym, że nowotwór jelita grubego występuje po 50. roku życia. Natomiast coraz częściej leczymy chorych, którzy jeszcze nie osiągnęli tego wieku, a już mają zaawansowane zmiany. Ostatnie wyniki badań pokazują, że 1/10 chorych na raka jelita grubego ma poniżej 50 lat. Dlatego trwają dyskusje nad obniżeniem tej granicy obserwacji do 45 lub nawet 40 lat.

Czy wiemy, dlaczego dochodzi do rozwoju nowotworów jelit?

Nie wiemy. Mówi się, że w 5-10 proc. przyczyną jest obciążenie genetyczne. Tzw. ryzyko życiowe wynosi około 4 proc. To z kolei oznacza, że jedna osoba w naszej klasie z podstawówki kiedyś zachoruje. Natomiast nie poznaliśmy jeszcze precyzyjnych mechanizmów. Trudno uwierzyć, że 30- czy 40-latek zdążył już tak zniszczyć sobie organizm niezdrową dietą, alkoholem, paleniem i otyłością, a jednak nowotwory w tym wieku się zdarzają.

Co dzieje się z chorym, który słyszy diagnozę?

Pacjent z rozpoznaniem trafia do jednej z Poradni UCK, a tym samym staje się pacjentem Centrum Leczenia Raka Jelita Grubego. Tam odbywa się wnikliwa diagnostyka, sprawdzamy za pomocą tomografii komputerowej klatkę piersiową i jamę brzuszną, w przypadku raka odbytnicy do oceny stopnia zaawansowania stosujemy również rezonans magnetyczny miednicy. Szukamy ewentualnych przerzutów, które w przypadku tego nowotworu są najczęściej zlokalizowane w wątrobie lub płucach. Jeszcze kilka lat temu była to straszna uciążliwość dla pacjenta, który samodzielnie musiał umówić się na wszystkie badania z osobna. Obecnie w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym mamy specjalnych koordynatorów DiLO, koordynujących i organizujących cały proces za pacjenta.

Jest to jednak początek drogi.

Tak, następnie konsylium wielu specjalistów ustala najlepsze rozwiązania - najczęściej w pierwszej kolejności dochodzi do operacji - usuwamy fragment jelita z węzłami chłonnymi. W przypadku raków odbytnicy stosujemy również radiochemioterapię przedoperacyjną. Naszym celem jest, aby pacjent wrócił do sprawności sprzed operacji, do swoich przyzwyczajeń, co kiedyś było nie do pomyślenia. Zresztą już samo przygotowanie do operacji znacznie się zmieniło - pracujemy między innymi z dietetykiem czy psychologiem lub psychiatrą. Człowiek w wieku 50 lat, będąc w sile wieku, gdy dowiaduje się o diagnozie, często wymaga wsparcia. Wierzymy, że czas poświęcony pacjentowi przed operacją potem procentuje dziesięciokrotnie. Mówię także o prehabilitacji (rehabilitacji przed zabiegiem) - pracy z fizjoterapeutą, która zmniejsza ryzyko powikłań w okresie okołooperacyjnym.

Czytaj też: Fundacja: "Prawie połowa leków onkologicznych nie podlega refundacji"

Polip jelita grubego. Polip jelita grubego.
Zakładając, że nie ma innych przerzutów - czy pacjenci wracają do normalnego trybu życia?

Takie jest nasze założenie. Sam pobyt w szpitalu jest dosyć krótki - pacjenci wychodzą ze szpitala najczęściej na trzecią dobę, co kiedyś było nie do pomyślenia. Obecnie włączamy żywienie już w pierwszej dobie, a nie głodzimy jak niegdyś. Pacjent szybko wraca do domu, co też zmniejsza ryzyko nabycia infekcji szpitalnych i sprzyja odzyskiwaniu sprawności poprzez codzienne aktywności. Niekiedy nowotwór umiejscowiony jest w takim miejscu przewodu pokarmowego, że pacjenci mają wytwarzaną stomię. Czasami jest to rozwiązanie czasowe, rzadziej stałe, jednak dzięki współpracy z naszą pielęgniarką stomijną chory jeszcze przed zabiegiem odbywa szkolenie i wizyty edukacyjne. Pacjenci ze stomią funkcjonują zupełnie normalnie - jeżdżą samochodem czy pływają na basenie. Oczywiście, jest to dla wielu pacjentów szok, ale edukacja stomijna obniża lęk i zmniejsza obawy, szczególnie jeśli prowadzona jest przed operacją.

Wracając do kolonoskopii: jak inne kraje zachęcają do badań?

Bardzo różnie. Są kraje, w których wykonanie kolonoskopii w określonym wieku jest wręcz warunkiem posiadania ubezpieczenia. Jeżeli jej nie wykonasz, a zachorujesz na nowotwór jelita grubego, to musisz się leczyć za własne pieniądze.

Opinie (137) 4 zablokowane

  • bez szczegółów (2)

    Po pierwsze to trzeba mieć skierowanie, chyba że nagła promocja zrób po 50 badanie kolonoskopii . Po drugie bez znieczulenia bolesne , dawajcie znieczulenia 150 zł kosztuje znieczulenie i pacjent jest świadomy. Po trzecie badanie jest nieprzyjemne po czwarte jest robione przez ludzi bez empatii .
    Poza tym teraz leczycie covid wszelkie badania zostały odsunięte na dalszy plan i tym sposobem rak się szerzy.

    • 41 1

    • Gdzie zaplacilas 150 zl za znieczulenie? (1)

      • 4 0

      • Dokładnie też jestem ciekawa, wszędzie trzeba 400zl placic

        • 2 0

  • Dla lekarzy wszystko jest bezbolesne, zwłaszcza w Polsce. (14)

    Otóż nie jest! Często badanie się nie udaje, bo pacjent nie jest w stanie go wytrzymać. Bywa, że okazuje się, że nie można tą rurą przejść do końca. Wtedy badanie trzeba powórzyć i na nic całe przygotowania i urlop z pracy. Miałam, ze znieczuleniem i było ok. Niestety znieczulenie kosztuje (było kiedyś 300zł). Poród w Polsce też nie boli!

    • 63 5

    • Bez przesady (9)

      Miałem kolonoskopię bez znieczulenia i nie było to bardziej dyskomfortowe niż zatwardzenie. Już chyba lepiej 5 minut potencjalnego bólu, niż się niewybudzić, bo znieczulenie jest z narkozą.

      • 3 23

      • miałem robioną przez godzinę (2)

        i nie doszli do końca-nikomu nie życzę,ból jakich mało

        • 23 0

        • (1)

          Na kimś muszą się uczyć.

          • 3 1

          • mi robił doświadczony lekarz specjalista i też przerwał

            nie gadaj głupot

            • 1 0

      • Też miałem bez znieczulenia i też poszło bezproblemowo i bezboleśnie. (3)

        Zakładam, że wynikało to z prawie zerowego otłuszczenia wszystkiego w środku - nawet lekarka do pielęgniarki powiedziała, że tak to można pracować.

        • 1 8

        • (2)

          Taki komentarz lekarki jest przykładem zwykłego chamstwa.

          • 11 0

          • (1)

            A cóż jest w tym chamskiego?

            • 0 8

            • Wszystko

              • 0 0

      • To jest przykład tzw. dowodu anegdotycznego, czyli kompletnie bez wartości. Może być bezbolesna, może boleć jak jasna cholera. Zależy od budowy ciała, ułożenia jelita i całej masy innych czynników.

        • 12 0

      • Może w twoim przypadku miałeś szczęście, ja po 2 operacjach mam zrosty przez co badanie było koszmarnie bolesne...

        • 7 0

    • Aktualnie jest możliwość zrobienia kolonoskopii ze znieczuleniem za darmo w NCM a chętnych mało (1)

      • 4 6

      • Tylko dla 50latkow i wyżej, reszta musi mieć rakowca w rodzinie. Proszę czytać ze zrozumieniem i nie wprowadzać w błąd

        • 0 0

    • (1)

      po co takie piprzenie że badanie jest bez bolesne robiłem to wiem masakra

      • 6 1

      • w Twoim przypadku, jednych boli innych nie

        • 1 1

  • NCM Otomińska (3)

    Program profilaktyczny - krótki termin, darmowe znieczulenie i darmowy środek przeczyszczający. W zeszłym tygodniu miałam przeprowadzone badanie. Bezboleśnie.

    • 8 5

    • Świetna reklama (2)

      Świetna reklama wcale tak nie jest właśnie dzwoniłam, za z nieczulenie się płaci

      • 6 0

      • chętnie dopłacę, byleby tylko było (1)

        • 0 0

        • Tam chyba 400zl kosztuje o ile dobrze pamiętam. A ten program jest dla 50latkow i wyżej.

          • 0 0

  • Czy wiemy, dlaczego dochodzi do rozwoju nowotworów jelit? (3)

    Np. przez glifosat który jest rakotwórczy, rozszczelnia jelito. Glifosat jest składnikiem Roundup`u (herbicydu totalnego), jest on wszechobecny w żywności, pryskane nim są chwasty. Każdy ma w sobie glifosat pochodzący z schemizowanej żywności (można zbadać jego zawartość w moczu).

    • 23 1

    • Główna przyczyna to rakotwórcze

      Dodatki do żywności. Wędliny, tani nabiał, pieczywo z ciasta mrożonego, dodatki do chleba(tzw mieszanki piekarskie), opryski warzyw i owocow...
      Do tego alkohol, papierosy

      • 5 0

    • Niestety to prawda praktycznie dzisiaj nie powinno się niczego jeść jeżeli chce się być zdrowym tylko problem bo jeść trzeba

      • 5 0

    • grill

      Tylko mało kto przyjmuje to do wiadomości.

      • 8 0

  • (1)

    Wszystko jest kwestią promocji. Gdyby rak jelita i kolonoskopia jako profilaktyka był tak reklamowany i promowany dzień w dzueń jak C19 to ludzie by profilaktyką wyeliminowali w znacznym stopniu nowotwory jelita grubego a to jest nie po drodze producentom leków, chemii i td.
    Zdrowy człowiek to żaden biznes.

    • 18 4

    • C19

      zabawnym zbiegiem okolicznosci jest to, że w klasyfikacji chorób ICD kod na raka jelita grubego to m.in wlaśnie C19 (jeszcze C18 i C20)

      • 0 0

  • Byłam na badaniu (2)

    Miałam wykonywaną kolonoskopię bez znieczulenia .Mnie nic nie bolało .Nie jest to badanie przyjemne ,ale bez przesady. Miałam wykonywane inne badania ,które też sa nieprzyjemne ,ale trzeba je zrobić i tu nie ma innego wyjścia. Przygotowanie do badania też nie jest żadnym koszmarem ci co piszą o koszmarze po prostu przesadzają .Jedyna niedogodność ,że trudno wyjść z domu kiedy się bierze leki przeczyszczające . W mojej rodzinie był przypadek nowotworu jelita grubego , więc nie tylko ja robiłam badanie ,ale inni członkowie rodziny również i nikt nie brał znieczulenia i nikt nie opisywał tego jako horror .więc nie przesadzajcie.

    • 16 26

    • Bol jest zalezy od czlowieka. Ciebie nie bli, innych tak. Uszanuj to. (1)

      • 4 0

      • Dokładnie, co to za chwalenie się, że nie bolało.

        • 1 0

  • Lekarze częścią problemu

    Kilka lat temu robiłem sobie profilaktycznie badanie kolonoskopii, ponieważ kolega zachorował na ciężkie choróbsko, które nie dawało objawów. kiedy się zorientował, było za późno na ratunek. Zapłaciłem za badanie 400-450 zł a i tak usłyszałem od lekarza, który je wykonywał, że niepotrzebnie się badam skoro nie mam niepokojących objawów. Wyjaśniłem, że miałem chorego kolegę i wszyscy w biurze się badamy profilaktycznie, ale nie zrobiło to na nim żadnego wrażenia. Przeciwnie, wzbudził we mnie poczucie winy, że coś robię nie tak. Z jednej strony lekarze chcą zarabiać jak na zachodzie, mieć warunki pracy jak na zachodzie, ale do mentalności zachodniej też im jeszcze dużo brakuje. Nie potrafią nawiązać nawet neutralnej relacji z pacjentem (nie chodzi mi bynajmniej o żadną formę troski). Staram się być wyrozumiały, myśleć, że to system tak ukształtował świadomość polskich lekarzy, pogarda okazywana tej grupie społecznej w komunizmie, itp. itd. Ale to nie zmienia faktu, że my, pacjenci, obrywamy za to dzisiaj, jesteśmy zdani na siebie.

    • 40 0

  • Mam zarezerwowany termin

    Na 2045 chyba maj

    • 12 6

  • Z życia wzięte (5)

    Zacznijmy od tego że znieczelenie przy tym badaniu jest wszędzie odpłatne i to nie mało około 700 zł nie wszystkich na to stać. Człowiek jak słyszy w telewizji że nie ma chętnych na programy 50 plus czy 40 plus do lekarzy do go rechot łapie. Ludzie chcą się leczyć i chodzą do lekarza tylko czasem zanim zdąży zrobić badania na NFZ to prędzej Św. Piotr się o niego upomni nie mówiąc już o innych specjalistycznych badaniach. U nas jest tak jak w tym kawale przychodzi pacjent i mówi tu go bóli a lekarz a wie Pan co mnie boli to normalne w tym wieku i może Pan żyć z tym do 100 lat przychodzi pacjent po dłuższym czasie z dużym bólem a lekarze a czemu pan prędzej się nie zgłosił czemu tak późno. Ludzie chcą się leczyć tylko służba zdrowa jest nie wydolna.

    • 29 0

    • (3)

      Nie masz racji. Są ośrodki gdzie można wykonać kolonoskopię ze znieczuleniem bezpłatnie, w innych znieczulenie kosztuje 150zł, 300zł, w niektórych pewnie więcej.
      Najczęściej dodatkowe znieczulenie wcale nie jest potrzebne. Badanie może być nieprzyjemne, trochę zaboli, ale bez przesady. W większości przypadków strach ma wielkie oczy. Jest niewielka grupa osób, które będą potrzebować znieczulenia. Reszta to panikarze. Piszę z własnego doświadczenia - strach przed badaniem był u mnie większy niż ból w trakcie. Pół godziny i po sprawie.

      • 0 7

      • Gdzie sie robi kolonoskopie ze znieczuleniem bezplatnie? (1)

        • 2 0

        • Zapłać i je bij piany. Na przegląd auta się wydaje ci roku regularnie jadę a na zdrowie swoje to szkoda? Zobaczysz jakie badania będziesz miał jak raka dostaniesz. Będziesz żałował że kolonoskopu nie zrobilemś

          • 2 1

      • Po pierwsze gdzie znieczulenie kosztuje 150zl? Po drugie ciebie nie bolało i super, ale trochę empatii by się przydało. Każdy ma inny organizm, flaki inaczej ułożone, po operacjach brzusznych gdzie zrosty uniemożliwiają wykonanie badania, albo badanie jest tak bolesne że nie zostaję dokończone i trzeba powtórzyć.
        Niestety w naszym społeczeństwie brak podstawowej empatii, jak mnie nie bolało to reszta też tak ma i sami panikarze.

        • 1 0

    • Nie tyle tylko 100

      • 0 1

  • Kolonoskopia nie boli... (1)

    Też się bałem bo naczytalem się i naogladalem internetu...Robiłem bez znieczulenia a jestem chudy jak patyk co podobno potęguje bol...Nic a nic nie bolalo...Gorsze tysiac razy jest samo przygotowanie dzień wcześniej do oczyszczania :)(

    • 8 9

    • Niestety nie każdy tak ma. Proszę. Je mierzyć wszystkich swoją miarą, każdy jest inny.

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Najczęściej czytane