• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kolonoskopia za darmo i bez skierowania, wystarczy się odważyć

Piotr Kallalas
2 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (81)
Kolonoskopia to badanie ratujące życie. Dzięki diagnostyce lekarze są w stanie wychwycić patologiczne zmiany na jeszcze bezobjawowym etapie. Kolonoskopia to badanie ratujące życie. Dzięki diagnostyce lekarze są w stanie wychwycić patologiczne zmiany na jeszcze bezobjawowym etapie.

Kolonoskopia - Diagnostyka będzie wykonywała badanie w 18 pomorskich placówkach medycznych. Jeśli masz od 50 do 65 lat lub przynajmniej 40 lat, ale w rodzinie zdarzały się przypadki choroby nowotworowej jelit, to możesz zapisać się na darmową kolonoskopię - badanie bardzo często ratujące życie pacjentów.




Czy miałe(a)ś wykonaną kolonoskopię?

Na Pomorzu 1 grudnia ruszył program badań przesiewowych w kierunku wykrywania raka jelita grubego. Tym razem za organizację projektu profilaktyki, do którego zgłosiły się ośrodki zarówno z Trójmiasta, jak i z reszty województwa, odpowiada Narodowy Fundusz Zdrowia

Kolonoskopia - bezpłatna diagnostyka w Trójmieście



- W wyniku postępowań konkursowych przeprowadzonych przez Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w ramach tego programu od 1 grudnia 2022 r. w 18 miejscach w województwie pomorskim skorzystać będzie można z bezpłatnej profilaktycznej kolonoskopii - informuje Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Mieszkańcy Trójmiasta będą mogli skorzystać z diagnostyki w jednej z sześciu placówek medycznych w Gdańsku i trzech w Gdyni. W tym wypadku nie ma oczywiście rejonizacji.

Wykaz ośrodków biorących udział w programie darmowej profilaktyki jelita grubego. Wykaz ośrodków biorących udział w programie darmowej profilaktyki jelita grubego.

Kolonoskopia: program profilaktyki. Kto może skorzystać?



Rejestracja na badanie odbywa się bez skierowania. Natomiast projekt jest skierowany do pacjentów w określonym wieku.

- Program przeznaczony jest dla osób w wieku od 50 do 65 lat lub dla osób z przedziału wiekowego od 40 do 49 lat w przypadku wcześniejszego rozpoznania nowotworu jelita grubego u najbliższych krewnych pacjenta - mówi Mariusz Szymański.
Badania jest skierowane do osób bez objawów klinicznych sugerujących raka jelita grubego, które nie miały wykonane kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat.

Coraz dłużej czekamy w kolejce do lekarza specjalisty. Raport: Jest gorzej niż 10 lat temu Coraz dłużej czekamy w kolejce do lekarza specjalisty. Raport: Jest gorzej niż 10 lat temu

Kolonoskopia: badanie także w znieczuleniu



Kolonoskopia niestety cały czas należy do badań, których pacjenci się obawiają. Tymczasem sama diagnostyka trwa zwykle od 15 do 40 min, a jej wykonanie jest możliwe także w znieczuleniu. Z punktu widzenia przeprowadzenia skutecznej diagnostyki bardzo istotne jest przygotowanie pacjenta, który jednak wcześniej zostanie poinstruowany przez specjalistów z ośrodka, w którym będzie wykonywana kolonoskopia.

Program będzie realizowany do 30 listopada 2027 r.

Miejsca

  • NFZ Gdańsk, Marynarki Polskiej 148

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (81)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych

badania

Najczęściej czytane