• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Okiem dietetyka: dieta ketogeniczna - plusy i minusy

Viola Urban
28 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Dieta keto jest dietą wysokotłuszczową i bardzo niskowęglowodanową. Na zdjęciu: ketoburger śniadaniowy z awokado z bekonem, jajkiem, pomidorem. Dieta keto jest dietą wysokotłuszczową i bardzo niskowęglowodanową. Na zdjęciu: ketoburger śniadaniowy z awokado z bekonem, jajkiem, pomidorem.

Dieta ketogeniczna - w ostatnich latach jest o niej coraz głośniej. Jest to sposób żywienia, który zdobywa swoich licznych zwolenników, ale również przeciwników. Dlaczego dieta ketogeniczna jest tak kontrowersyjna? Jakie zdanie na temat diety keto panuje wśród dietetyków? W kolejnym artykule cyklu Okiem dietetyka postaram się przybliżyć moje zdanie oraz fakty naukowe na temat diety ketogenicznej. Ostatnio pisałam o zdrowych sezonowych produktach.






Dieta ketogeniczna - co to?



Czy stosowałe(a)ś dietę keto?

Dieta keto jest dietą wysokotłuszczową i bardzo niskowęglowodanową. Na diecie ketogenicznej spożycie węglowodanów ogranicza się od 5 proc. do 10 proc. całkowitego dziennego zapotrzebowania żywieniowego, co stanowi zwykle mniej niż 50 g/dzień. Podaż węglowodanów w początkowej fazie prowadzenia tej diety często powinna być jeszcze silniej zredukowana - do około 20 gramów na dobę, jest to jednak zależne od indywidualnych kwestii.

Dieta ketogeniczna - co jeść?



Założenia diety ketogenicznej znacznie odbiegają od założeń diety dla ogółu populacji. Organizm podczas prowadzenia diety ketogennej przestawia się z glukozy na korzystanie z ciał ketonowych jako głównego źródła energii. Na zwykłej diecie ketogenicznej zazwyczaj króluje boczek, smalec, masło czy golonka, czyli tłuste produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie będą one jednak najlepszym wyborem podczas komponowania wartościowego jadłospisu keto. Znacznie lepiej jest zrobić jajecznicę na oliwie z oliwek z dodatkiem awokado i pestkami niż jajecznicę na boczku lub maśle. Warto więc wprowadzić proste zmiany polegające na eliminacji nadmiaru tłuszczów zwierzęcych i zamienianiu ich na tłuszcze roślinne.

Na diecie keto nie należy spożywać produktów zasobnych w węglowodany, czyli produktów zbożowych, cukru, miodu, syropu klonowego, a także większości owoców, niektórych warzyw obfitujących w węglowodany, ziemniaków oraz batatów. Należy całkowicie zrezygnować też z soków oraz alkoholu. Jest to konieczne, aby zachować stan ketozy.

Dieta keto - magiczne rozwiązanie czy ukryte ryzyko? Odkrywamy fakty Dieta keto - magiczne rozwiązanie czy ukryte ryzyko? Odkrywamy fakty

Na zwykłej diecie ketogenicznej zazwyczaj króluje mięso pod różną postacią. Na zwykłej diecie ketogenicznej zazwyczaj króluje mięso pod różną postacią.

Dieta ketogeniczna - plusy



Obecnie dieta ta zdobywa popularność u osób, które szukają sposobu na utratę zbędnych kilogramów lub ustabilizowanie glikemii. Wiele ludzi na diecie ketogenicznej odczuwa większą sytość, kontrolę nad podjadaniem oraz zmniejszenie apetytu, dzięki czemu możliwa jest u nich skuteczna utrata tkanki tłuszczowej pod warunkiem utrzymania deficytu energetycznego. Jej głównym przeznaczeniem jest wspomaganie leczenia padaczki lekoopornej i to właśnie w tym celu była pierwotnie stosowana.

Dieta ketogeniczna - minusy



Według rankingu najlepszych i najgorszych diet US News dieta ketogeniczna oceniana jest jako druga najgorsza dieta na świecie. Środowisko dietetyków nie popiera tego sposobu żywienia jako pierwszy, racjonalny wybór dla większości populacji. Keto jest sposobem żywienia, który jest mocno restrykcyjny i wymaga ograniczenia wielu produktów spożywczych. Mimo że zawiera dużo tłuszczu i mięsa, które są lubianymi, nieraz wartościowymi i smacznymi produktami, to niestety wiele należy na niej odpuścić, aby utrzymać stan ketozy. Jeśli dieta ketogeniczna jest prowadzona nieumiejętnie, może doprowadzić do poważnych problemów jelitowych lub niedoborów żywieniowych.


Ponadto w początkowej fazie diety zazwyczaj pojawiają się bardzo uciążliwe objawy, takie jak: zaparcia, ból głowy, nieprzyjemny zapach z ust, skurcze mięśni, wzdęcia, biegunki, ogólne osłabienie, problemy z koncentracją, a także wysypka skórna, zwane potocznie "ketogrypą".

Dieta ketogeniczna - wariant śródziemnomorski



Wariantem diety ketogenicznej, którym warto się zainteresować, jest jej model śródziemnomorski. Danie z restauracji Amare Gusto. Wariantem diety ketogenicznej, którym warto się zainteresować, jest jej model śródziemnomorski. Danie z restauracji Amare Gusto.
Wariantem diety ketogenicznej, którym warto się zainteresować, jest jej model śródziemnomorski. To, o czym warto wspomnieć też w tym przypadku, to jest to, że dobrze zbilansowana, śródziemnomorska dieta ketogeniczna, w której pojawiają się w dużych ilościach tłuste ryby, orzechy, dobrej jakości oliwa, jest po prostu zwyczajnie droższa od standardowej diety.

Wątpliwość w dalszej mierze pozostawia również długotrwałe stosowanie diety ketogenicznej i jej wpływ na zdrowie oraz to, czy psychicznie jesteśmy w stanie przestawić się na tak restrykcyjny i całkowicie odmienny sposób żywienia. Dieta w końcu powinna nauczyć nas, jak komponować posiłki, a następnie stać się częścią naszej codzienności.

Dieta ketogeniczna - podsumowanie



Dieta ketogeniczna ma swoich zwolenników i przeciwników. Ja na ten moment wstrzymuje się od jednoznacznego kategoryzowania jej na dobrą lub złą, ponieważ ma swoje plusy i minusy. Wciąż nie jest to sposób żywienia, którego długoterminowy wpływ na organizm człowieka jest dobrze poznany, chociażby w porównaniu do tradycyjnej diety śródziemnomorskiej czy diety DASH, których skuteczność i korzyści zostały już wielokrotnie potwierdzone. Jeśli ktoś decyduje się na dietę ketogeniczną, powinien głównie rozważyć jej wariant śródziemnomorski.

O autorze

autor

Viola Urban: na swoim blogu OkiemDietetyka.pl tworzy od 6 lat. Z zawodu dietetyk, z zamiłowania poszukiwacz nowych smaków, z doświadczenia redaktor serwisów poświęconych kulinariom i zdrowemu stylowi życia. Lubi inspirować do lepszego jedzenia i podejmowania świadomych wyborów. W wolnych chwilach biega i szuka dobrego jedzenia na mieście. Pisze do cyklu Okiem Dietetyka.

Opinie (56) ponad 10 zablokowanych

  • (1)

    Dieta keto może i ma jakiś sens w niektórych przypadkach, ale niestety została "przejęta" przez szurię antyszczepionkową.

    • 7 31

    • Czy szuria antyszczepionkowa

      to normalne określenie na ludzi, którzy nie boją się wyjść poza utarte schematy i nie wierzą ślepo w "naukę" sponsorowaną przez koncerny farmaceutyczne i spożywcze?

      • 3 1

  • skrajne diety zawsze były szkodliwe to jest identycznie to samo co weganizm

    • 2 3

  • Dobry tłuszcz nie jest zły :) (1)

    Artykuł troszeczkę napisany po łebkach. Mało informacji o zaletach i wadach. Trochę też zmartwiła mnie informacja o tym, że dietetycy mówią, że to druga najgorsza dieta. To chyba nie dietetycy wyspecjalizowani w dietach niskowęglowodanowych, bo Ci właśnie mówią, że dla wielu osób najlepsza. Społeczeństwa jadą na micie, że tłuszcz jest zły i dlatego przez takie mity cukrzyca jest najbardziej rozwojową chorobą cywilizacyjną. Znajdźcie kogoś kto jest na keto albo innym rodzaju low carbo więcej niż 10 lat i spytajcie jak się czuje - będziecie zdziwieni - kolega z pracy 15 lat w ketozie (dieta Kwaśniewskiego - dość stara, nie do końca super zdrowa i są już lepsze) - facet 62 lata zdrów jak ryba, a zaczął dietę bo był chory (cukier, cholesterol, inne tematy). Sam jestem od roku na low carbo i mogę przedstawić wyniki - od tłustego jedzenia przy 100g węgli dziennie lipidogram spadł mi o 30% - kardiolog nie mogła uwierzyć i powiedziała, że przeczy nauce. Widocznie złe szkoły kończą nasi lekarze. Człowiek żyje ponad 3 mln. lat, a węgle w przewadze jemy może maksymalnie ostatnie 3-4 tysiące lat. Wcześniej było mięso i robactwo (to był stan ketozy) i czasem owoce (tu było wyjście z ketozy na okres wakacji) - dlatego mamy tak zwaną elastyczność i możemy się karmić i ketonami i węglami ale te drugie powinno być w mniejszości.

    • 11 2

    • Trafiłeś w sedno, bo kto kto dotuje wszystkie wszystkie organizacje dietetyczne które "szkolą" większość dietetyków? Korporacje produkujące przetworzoną żywność zawierającą wysokoprzetworzone węglowodany (zguba naszych czasów).

      • 3 0

  • Wracam na keto

    Mialam problemy zdrowotne nie zwiazane z ta dieta i musialam zrobic od niej przerwe ale wracam na nia. Schudlam na niej 12 kg a cholesterol i cukier ktory mialam za wysoki spadl. Nie jadalm codziennie miesa a duzo tez ryb a warzyw jadlam tyle co nigdy w zyciu. Jogurty greckie, orzechy itp polecam, pierwszy raz tez czulam sie syta i szybko chudlam bez wyzeczen bo jadalm duzo rzeczy co lubie. Robilam tez ciasta i desery keto. Poczatki sa trudne ale jak juz sie w to wejdzie to jest super. Od Listopada zaczynam

    • 10 6

  • Chyba jestem dziwny, bo jem co chce i ile chce.

    Nigdy nie byłem na żadnej diecie, zawsze jak miałem ochotę na pizzę, burgera czy zapiekankę to jadłem te rzeczy. Obiady często dwudaniowe. Energetyka też zdarza mi się wypić. W te wakacje piłem po dwa piwka dziennie (minimum) przez trzy tygodnie urlopu i moja waga ani drgnie. Tak samo sylwetka jest nienaganna. Na siłownię nie chodzę. Więc w czym jest ten sukces?
    Wydaje mi się, że dużo jeżdżę na rowerze, pływam na basenie oraz gram w koszykówkę. Biegać nie lubię, bo to nudne jest. I tak od małego, a mam już czterdzieści dwa lata. W czasach podstawówki dzieciak latał po podwórku i do tej pory zostało mi to ruszanie się i nie banie się spocić.
    Pozdrawiam i w żadne diety nie wierzę.

    • 3 4

  • fuu, co to za buła na zdjęciu taka zielona, że ją robale oblazły (1)

    • 1 4

    • to awokado xD

      • 1 0

  • To tylko stan umysłu

    • 2 1

  • Jestem na diecie schabowo-browarnej.
    Polecam!

    • 6 0

  • Jeżeli ktoś ma problemy jelitowe to postawą jest błonnik (2)

    Najlepszym źródłem błonnika są kasze, płatki owsiane itd. Nie można u każdego stosować diety keto.

    • 5 7

    • Panie (1)

      Błonnik to bajka sprzedawana przez korporacje "śniadaniowe" polecam zrobić sobie eksperyment na sobie samym. Jeść samo tłuste mięso własnej roboty a nie te kupowane z półki. Tak aby proporcje były około 20-30% tłuszczu na 70-80% mięsa. Tak przez tydzień. Tylko żadnych kurka kiełbas z biedru czy czrgos takiego. Samo mieści w takich proporcjach i to najlepiej wołowiny karmionej trawa a nie pasza. Tydzień eksperymentu na sobie samym. Będziesz w kiblu siedział może z 3 sekundy po tygodniu stosowania tego. Żaden błonnik nie jest potrzebny.

      • 1 2

      • A po kilku latach rak d**y...

        • 0 1

  • Dieta meto

    Tak się boicie diety keto a cukier kilogramami jecie...powodzenia i zdrowia zycze

    • 6 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Najczęściej czytane