• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Okiem dietetyka: dieta ketogeniczna - plusy i minusy

Viola Urban
28 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Dieta keto jest dietą wysokotłuszczową i bardzo niskowęglowodanową. Na zdjęciu: ketoburger śniadaniowy z awokado z bekonem, jajkiem, pomidorem. Dieta keto jest dietą wysokotłuszczową i bardzo niskowęglowodanową. Na zdjęciu: ketoburger śniadaniowy z awokado z bekonem, jajkiem, pomidorem.

Dieta ketogeniczna - w ostatnich latach jest o niej coraz głośniej. Jest to sposób żywienia, który zdobywa swoich licznych zwolenników, ale również przeciwników. Dlaczego dieta ketogeniczna jest tak kontrowersyjna? Jakie zdanie na temat diety keto panuje wśród dietetyków? W kolejnym artykule cyklu Okiem dietetyka postaram się przybliżyć moje zdanie oraz fakty naukowe na temat diety ketogenicznej. Ostatnio pisałam o zdrowych sezonowych produktach.






Dieta ketogeniczna - co to?



Czy stosowałe(a)ś dietę keto?

Dieta keto jest dietą wysokotłuszczową i bardzo niskowęglowodanową. Na diecie ketogenicznej spożycie węglowodanów ogranicza się od 5 proc. do 10 proc. całkowitego dziennego zapotrzebowania żywieniowego, co stanowi zwykle mniej niż 50 g/dzień. Podaż węglowodanów w początkowej fazie prowadzenia tej diety często powinna być jeszcze silniej zredukowana - do około 20 gramów na dobę, jest to jednak zależne od indywidualnych kwestii.

Dieta ketogeniczna - co jeść?



Założenia diety ketogenicznej znacznie odbiegają od założeń diety dla ogółu populacji. Organizm podczas prowadzenia diety ketogennej przestawia się z glukozy na korzystanie z ciał ketonowych jako głównego źródła energii. Na zwykłej diecie ketogenicznej zazwyczaj króluje boczek, smalec, masło czy golonka, czyli tłuste produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie będą one jednak najlepszym wyborem podczas komponowania wartościowego jadłospisu keto. Znacznie lepiej jest zrobić jajecznicę na oliwie z oliwek z dodatkiem awokado i pestkami niż jajecznicę na boczku lub maśle. Warto więc wprowadzić proste zmiany polegające na eliminacji nadmiaru tłuszczów zwierzęcych i zamienianiu ich na tłuszcze roślinne.

Na diecie keto nie należy spożywać produktów zasobnych w węglowodany, czyli produktów zbożowych, cukru, miodu, syropu klonowego, a także większości owoców, niektórych warzyw obfitujących w węglowodany, ziemniaków oraz batatów. Należy całkowicie zrezygnować też z soków oraz alkoholu. Jest to konieczne, aby zachować stan ketozy.

Dieta keto - magiczne rozwiązanie czy ukryte ryzyko? Odkrywamy fakty Dieta keto - magiczne rozwiązanie czy ukryte ryzyko? Odkrywamy fakty

Na zwykłej diecie ketogenicznej zazwyczaj króluje mięso pod różną postacią. Na zwykłej diecie ketogenicznej zazwyczaj króluje mięso pod różną postacią.

Dieta ketogeniczna - plusy



Obecnie dieta ta zdobywa popularność u osób, które szukają sposobu na utratę zbędnych kilogramów lub ustabilizowanie glikemii. Wiele ludzi na diecie ketogenicznej odczuwa większą sytość, kontrolę nad podjadaniem oraz zmniejszenie apetytu, dzięki czemu możliwa jest u nich skuteczna utrata tkanki tłuszczowej pod warunkiem utrzymania deficytu energetycznego. Jej głównym przeznaczeniem jest wspomaganie leczenia padaczki lekoopornej i to właśnie w tym celu była pierwotnie stosowana.

Dieta ketogeniczna - minusy



Według rankingu najlepszych i najgorszych diet US News dieta ketogeniczna oceniana jest jako druga najgorsza dieta na świecie. Środowisko dietetyków nie popiera tego sposobu żywienia jako pierwszy, racjonalny wybór dla większości populacji. Keto jest sposobem żywienia, który jest mocno restrykcyjny i wymaga ograniczenia wielu produktów spożywczych. Mimo że zawiera dużo tłuszczu i mięsa, które są lubianymi, nieraz wartościowymi i smacznymi produktami, to niestety wiele należy na niej odpuścić, aby utrzymać stan ketozy. Jeśli dieta ketogeniczna jest prowadzona nieumiejętnie, może doprowadzić do poważnych problemów jelitowych lub niedoborów żywieniowych.


Ponadto w początkowej fazie diety zazwyczaj pojawiają się bardzo uciążliwe objawy, takie jak: zaparcia, ból głowy, nieprzyjemny zapach z ust, skurcze mięśni, wzdęcia, biegunki, ogólne osłabienie, problemy z koncentracją, a także wysypka skórna, zwane potocznie "ketogrypą".

Dieta ketogeniczna - wariant śródziemnomorski



Wariantem diety ketogenicznej, którym warto się zainteresować, jest jej model śródziemnomorski. Danie z restauracji Amare Gusto. Wariantem diety ketogenicznej, którym warto się zainteresować, jest jej model śródziemnomorski. Danie z restauracji Amare Gusto.
Wariantem diety ketogenicznej, którym warto się zainteresować, jest jej model śródziemnomorski. To, o czym warto wspomnieć też w tym przypadku, to jest to, że dobrze zbilansowana, śródziemnomorska dieta ketogeniczna, w której pojawiają się w dużych ilościach tłuste ryby, orzechy, dobrej jakości oliwa, jest po prostu zwyczajnie droższa od standardowej diety.

Wątpliwość w dalszej mierze pozostawia również długotrwałe stosowanie diety ketogenicznej i jej wpływ na zdrowie oraz to, czy psychicznie jesteśmy w stanie przestawić się na tak restrykcyjny i całkowicie odmienny sposób żywienia. Dieta w końcu powinna nauczyć nas, jak komponować posiłki, a następnie stać się częścią naszej codzienności.

Dieta ketogeniczna - podsumowanie



Dieta ketogeniczna ma swoich zwolenników i przeciwników. Ja na ten moment wstrzymuje się od jednoznacznego kategoryzowania jej na dobrą lub złą, ponieważ ma swoje plusy i minusy. Wciąż nie jest to sposób żywienia, którego długoterminowy wpływ na organizm człowieka jest dobrze poznany, chociażby w porównaniu do tradycyjnej diety śródziemnomorskiej czy diety DASH, których skuteczność i korzyści zostały już wielokrotnie potwierdzone. Jeśli ktoś decyduje się na dietę ketogeniczną, powinien głównie rozważyć jej wariant śródziemnomorski.

O autorze

autor

Viola Urban: na swoim blogu OkiemDietetyka.pl tworzy od 6 lat. Z zawodu dietetyk, z zamiłowania poszukiwacz nowych smaków, z doświadczenia redaktor serwisów poświęconych kulinariom i zdrowemu stylowi życia. Lubi inspirować do lepszego jedzenia i podejmowania świadomych wyborów. W wolnych chwilach biega i szuka dobrego jedzenia na mieście. Pisze do cyklu Okiem Dietetyka.

Opinie (56) ponad 10 zablokowanych

  • Badania wykazały, że dieta ketogeniczna (2)

    jest jedną z przyczyn powstania nowotworu żołądka.

    • 3 6

    • Badania (1)

      Potwierdzają, że śmierciononka nie zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa a wcześniej było że zapobiega. To jak w końcu panie majster?

      • 2 0

      • Rzydkiewka, coś ci szkodzi. Ale co.

        • 0 0

  • Próbowałam tej diety

    Wszystko według zaleceń dietetyka, wyliczona kaloryczność posiłków plus okienko żywieniowe i ćwiczenia. Efekt taki, że nie mogłam już patrzeć na te jedzenie, a wyniki krwi strasznie się pogorszyły.

    • 4 4

  • Dietetycy kolejni "eksperci " (3)

    Ogólnie dieta bez węglowodanów jest bardzo dobra dla całego organizmu. Moi drodzy cukier dla naszego organizmu jest wysoce toksyczny. Cukier taki jak alkohol, zwykły cukier czy przetwory z mąki. Są to puste kalorie, które tylko i wyłącznie zatruwają organizm. Jak jesz mięso, tłuszcz zwierzęcy, czasami roślinny z oliwy z oliwek lub oleju lnianego, warzywa i owoce (korę ekspert oddadza) to nie przytyjesz za nic w swiecie. Nie ma takiej opcji. Tutaj chodzi o to, że jak zjesz za dużo tłuszczu to masz 9kcal kalorii z 1 grama to po prostu jak jest za dużo to wyleci to tylna częścią ciała. Natomiast węglowodany, która wartość energetyczna jest 4kcal na 1 g. Właśnie powoduje to, że nie możesz zgubić ani grama tłuszczu. Bo organizm nasz jest tak skonstruowany, że to właśnie z węglowodanów magazynuje tłuszcz na gorsze czasy. Więc jak żresz węgle i doprawiass to tłuszczem roślinnym i to jeszcze utwardzanym jak z (palmy) to się potem nie dziw, ,że jesteś tłusty jak baleron i jeszcze sobie dosyp do tego jakiś cukier to umarł w butach.

    P.s dzienna dawka cukru dla człowieka to jest między 3g a 9g na 24 godziny. A jedna łyżeczka cukru to 5g. A nie mówiąc tu o gazowanych, czy paateryzowanych "sokow" z zagęszczonego, to nie ma ani najmniejszej wartości odżywczej. To śmieciowe jedzenie. Takie samo jak makdonald.

    • 4 3

    • Wrzucasz wszystkie węglowodany do jednego worka. I to jest właśnie problem osób naiwnie wierzących w keto. Ja nie chcę nikogo nawracać, ale prędzej czy później zrobi to kardiolog.

      • 1 1

    • Zi0m Bzdurzysz jak zwykle.

      • 0 0

    • Rzydkiewka, zjedz Snikersa bo banialuki wstawiasz.

      • 0 0

  • Jedzony tłuszcz nigdy nie zamieni się e organizmie w tłuszcz !!! . Tyjemy od węglowodanów !!!. Tłuszcz jest potrzebny do pracy hormonów . Gorąco polecam stronę Tluste Życie autor Monika Skuza- poczytajcie

    • 4 2

  • Plusy?

    • 0 0

  • Na ile diety są stylem życia a na ile próbą sprzedania nam czegoś?

    Ja patrzę na świat przez pryzmat handlowca (którym już nie jestem ale wiele lat byłem). I ciężko mi traktować coś na poważnie jak dogmat (w tym wypadku żywieniowy) gdy ja często widzę w tym głównie towar. Dieta x jets dla mnie towarem na którym próbuje zarobić spora grupa ludzi promujących akurat dietę x. I zawsze mamy konkurencję czyli pseudonaukowe wywody fachowców od diety y na której zarabiają tamci. I oni twierdzą że dieta x nie jest kompletna bo to bo tamto. Nie lekceważę kwestii żywienia. Wiem że mamy coraz gorsze jedzenie w sklepach które coraz gorszy ma wpływ na nasze zdrowie. I co, mam sobie wybrać i testować jakieś wykluczające się diety?

    • 0 0

  • (1)

    Świetna dieta, a zarazem styl życia. Ta dieta uczy myśleć oraz nadrabiać wiele lekcji z biologii i biochemii. Dzięki niej miliony ludzi na całym świecie wyszły z cukrzycy, RZS, otyłości, a nawet depresji. Serdecznie polecam wszystkim. Nie radzę słuchać mainstreamowych dietetyków, a szczególnie autorki artykułu, która polecała margarynę. Polecam dr Paula Masona, dr Kena Berry oraz polskich promotorów keto, np. Mateusza Ostręgę.

    • 0 2

    • Niestety, na widok potrawy z mięsem mam odruch wymiotny i to bez żadnej idei

      Nie wiem dlaczego tak jest, od ponad 3 -ech lat, po menopauzie. Dodam, ze czuję się dobrze, mam dobrą kondycję, jestem aktywna, szczupła. Nie jem mięsa od tego czasu, bo nie dam rady zjeść.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane