• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Okiem dietetyka: dieta ketogeniczna - plusy i minusy

Viola Urban
28 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Dieta keto jest dietą wysokotłuszczową i bardzo niskowęglowodanową. Na zdjęciu: ketoburger śniadaniowy z awokado z bekonem, jajkiem, pomidorem. Dieta keto jest dietą wysokotłuszczową i bardzo niskowęglowodanową. Na zdjęciu: ketoburger śniadaniowy z awokado z bekonem, jajkiem, pomidorem.

Dieta ketogeniczna - w ostatnich latach jest o niej coraz głośniej. Jest to sposób żywienia, który zdobywa swoich licznych zwolenników, ale również przeciwników. Dlaczego dieta ketogeniczna jest tak kontrowersyjna? Jakie zdanie na temat diety keto panuje wśród dietetyków? W kolejnym artykule cyklu Okiem dietetyka postaram się przybliżyć moje zdanie oraz fakty naukowe na temat diety ketogenicznej. Ostatnio pisałam o zdrowych sezonowych produktach.






Dieta ketogeniczna - co to?



Czy stosowałe(a)ś dietę keto?

Dieta keto jest dietą wysokotłuszczową i bardzo niskowęglowodanową. Na diecie ketogenicznej spożycie węglowodanów ogranicza się od 5 proc. do 10 proc. całkowitego dziennego zapotrzebowania żywieniowego, co stanowi zwykle mniej niż 50 g/dzień. Podaż węglowodanów w początkowej fazie prowadzenia tej diety często powinna być jeszcze silniej zredukowana - do około 20 gramów na dobę, jest to jednak zależne od indywidualnych kwestii.

Dieta ketogeniczna - co jeść?



Założenia diety ketogenicznej znacznie odbiegają od założeń diety dla ogółu populacji. Organizm podczas prowadzenia diety ketogennej przestawia się z glukozy na korzystanie z ciał ketonowych jako głównego źródła energii. Na zwykłej diecie ketogenicznej zazwyczaj króluje boczek, smalec, masło czy golonka, czyli tłuste produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie będą one jednak najlepszym wyborem podczas komponowania wartościowego jadłospisu keto. Znacznie lepiej jest zrobić jajecznicę na oliwie z oliwek z dodatkiem awokado i pestkami niż jajecznicę na boczku lub maśle. Warto więc wprowadzić proste zmiany polegające na eliminacji nadmiaru tłuszczów zwierzęcych i zamienianiu ich na tłuszcze roślinne.

Na diecie keto nie należy spożywać produktów zasobnych w węglowodany, czyli produktów zbożowych, cukru, miodu, syropu klonowego, a także większości owoców, niektórych warzyw obfitujących w węglowodany, ziemniaków oraz batatów. Należy całkowicie zrezygnować też z soków oraz alkoholu. Jest to konieczne, aby zachować stan ketozy.

Dieta keto - magiczne rozwiązanie czy ukryte ryzyko? Odkrywamy fakty Dieta keto - magiczne rozwiązanie czy ukryte ryzyko? Odkrywamy fakty

Na zwykłej diecie ketogenicznej zazwyczaj króluje mięso pod różną postacią. Na zwykłej diecie ketogenicznej zazwyczaj króluje mięso pod różną postacią.

Dieta ketogeniczna - plusy



Obecnie dieta ta zdobywa popularność u osób, które szukają sposobu na utratę zbędnych kilogramów lub ustabilizowanie glikemii. Wiele ludzi na diecie ketogenicznej odczuwa większą sytość, kontrolę nad podjadaniem oraz zmniejszenie apetytu, dzięki czemu możliwa jest u nich skuteczna utrata tkanki tłuszczowej pod warunkiem utrzymania deficytu energetycznego. Jej głównym przeznaczeniem jest wspomaganie leczenia padaczki lekoopornej i to właśnie w tym celu była pierwotnie stosowana.

Dieta ketogeniczna - minusy



Według rankingu najlepszych i najgorszych diet US News dieta ketogeniczna oceniana jest jako druga najgorsza dieta na świecie. Środowisko dietetyków nie popiera tego sposobu żywienia jako pierwszy, racjonalny wybór dla większości populacji. Keto jest sposobem żywienia, który jest mocno restrykcyjny i wymaga ograniczenia wielu produktów spożywczych. Mimo że zawiera dużo tłuszczu i mięsa, które są lubianymi, nieraz wartościowymi i smacznymi produktami, to niestety wiele należy na niej odpuścić, aby utrzymać stan ketozy. Jeśli dieta ketogeniczna jest prowadzona nieumiejętnie, może doprowadzić do poważnych problemów jelitowych lub niedoborów żywieniowych.


Ponadto w początkowej fazie diety zazwyczaj pojawiają się bardzo uciążliwe objawy, takie jak: zaparcia, ból głowy, nieprzyjemny zapach z ust, skurcze mięśni, wzdęcia, biegunki, ogólne osłabienie, problemy z koncentracją, a także wysypka skórna, zwane potocznie "ketogrypą".

Dieta ketogeniczna - wariant śródziemnomorski



Wariantem diety ketogenicznej, którym warto się zainteresować, jest jej model śródziemnomorski. Danie z restauracji Amare Gusto. Wariantem diety ketogenicznej, którym warto się zainteresować, jest jej model śródziemnomorski. Danie z restauracji Amare Gusto.
Wariantem diety ketogenicznej, którym warto się zainteresować, jest jej model śródziemnomorski. To, o czym warto wspomnieć też w tym przypadku, to jest to, że dobrze zbilansowana, śródziemnomorska dieta ketogeniczna, w której pojawiają się w dużych ilościach tłuste ryby, orzechy, dobrej jakości oliwa, jest po prostu zwyczajnie droższa od standardowej diety.

Wątpliwość w dalszej mierze pozostawia również długotrwałe stosowanie diety ketogenicznej i jej wpływ na zdrowie oraz to, czy psychicznie jesteśmy w stanie przestawić się na tak restrykcyjny i całkowicie odmienny sposób żywienia. Dieta w końcu powinna nauczyć nas, jak komponować posiłki, a następnie stać się częścią naszej codzienności.

Dieta ketogeniczna - podsumowanie



Dieta ketogeniczna ma swoich zwolenników i przeciwników. Ja na ten moment wstrzymuje się od jednoznacznego kategoryzowania jej na dobrą lub złą, ponieważ ma swoje plusy i minusy. Wciąż nie jest to sposób żywienia, którego długoterminowy wpływ na organizm człowieka jest dobrze poznany, chociażby w porównaniu do tradycyjnej diety śródziemnomorskiej czy diety DASH, których skuteczność i korzyści zostały już wielokrotnie potwierdzone. Jeśli ktoś decyduje się na dietę ketogeniczną, powinien głównie rozważyć jej wariant śródziemnomorski.

O autorze

autor

Viola Urban: na swoim blogu OkiemDietetyka.pl tworzy od 6 lat. Z zawodu dietetyk, z zamiłowania poszukiwacz nowych smaków, z doświadczenia redaktor serwisów poświęconych kulinariom i zdrowemu stylowi życia. Lubi inspirować do lepszego jedzenia i podejmowania świadomych wyborów. W wolnych chwilach biega i szuka dobrego jedzenia na mieście. Pisze do cyklu Okiem Dietetyka.

Opinie (56) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • Czym innym jest dieta ketogeniczna a czym innym utrzymywanie organizmu w stanie ketozy.
    Żeby długą historię zrobić krótką to zdecydowanie zdrowiej jeść dobre tłuszcze w miejsce cukrów. To w zupełności wystarczy normalnemu człowiekowi dbającemu o zdrowie.

    • 20 1

  • Ta (3)

    dieta ketogeniczna, to głupota Zaleca np. na kolację zjeść tłustą gęś. Przecież to absurd!!!

    • 10 29

    • Szczególnie z punktu widzenia gęsi.

      • 19 0

    • Co w tym absurdalnego?

      Najpierw spróbuj, potem krytykuj :)

      • 4 1

    • Tiaaa

      Na Keto nie jemy kolacji, poczytaj, doksztalc się i wypowiadaj. Powodzenia

      • 0 0

  • Z doświadczenia (2)

    Alkohol można pić, ale tylko czysty, czyli Whisky i wódka - nie wyrzuca z ketozy, tak samo jak wino wytrawne. Odpowiednia suplementacja spowoduje że te wszystkie "uciążliwe wady" nie wystąpią.
    Ciekawe czy autorka artykułu jest zwolennikiem jedzenia co 2h i przy braku efektów diety redukcyjnej zganianiem na pacjenta że za mało się rusza? ;) Autorka nie napisała wszystkiego, brakuje informacji że są już potwierdzone badania że ciała ketonowe działają, pisząc ogólnikowo, "naprawczo" na organizm.
    Polecam do diety keto stosować intermittent fasting, czyli 16/8 - efekt piorunujący :)

    • 21 7

    • do diety keto stosować intermittent fasting?

      A może po prostu mniej jeść i więcej się ruszać?

      • 9 3

    • Masz problem z alko

      to idz na odwyk, a potem sie bierz za keto.

      • 0 2

  • Keto lipa (1)

    Najlepsza dieta to zbilansowana po trochu wszystkiego

    • 13 16

    • To nie dieta tylko traktowanie swojego organizmu jak śmietnik

      Nie jestem za żadną radykalną dietą w stylu rób to a ale nigdy to, licz kalorie albo posiłki czy coś. Staram się ograniczać spożywanie syfu. Nie zawsze wychodzi ale efekt nie jest gorszy niż u wielu osób z różnymi super dietami. A już na pewno płacenie komuś za ustawianie diety jest kretyńskie. Trudne jest nawet podporządkowanie się diecie którą ustawi i sporządzi żona bo są jeszcze takie pojęcia jak smak, ochota, energia, brak czasu czy odległość.

      • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    Ostatnio modny jest radykalizm żywieniowy (4)

    Natomiast nie ma absolutnie nic złego w rozsądnej diecie nisko węglowodanowej - szczególnie dla osób z problemami insulinowymi, które źle tolerują węglowodany. Utarło się, że dieta wysoko węglowodanowa jest najlepsza, ale nie jest to prawda ponieważ po pierwsze: nie ma jednej diety najlepszej dla wszystkich (bo ludzie są bardzo różni) a po drugie opieramy się na węglach dopiero od rewolucji agrarnej, czyli jakieś 5 tysięcy lat. Dla współczesnego człowieka, który 90% czasu spędza siedząc/leżąc taka dieta nie jest odpowiednia, natomiast jest świetna dla większości sportowców bo pozwala łatwo i szybko uzupełnić energię (np. po maratonie, węgle są dużo łatwiej przyswajalne niż tłuszcz).
    Dodatkowo już dawno udowodniono, że to tłuszcze roślinne są gorsze od zwierzęcych: "nadmiaru tłuszczów zwierzęcych i zamienianiu ich na tłuszcze roślinne" - tłuszcze roślinne zawierają omega-6 i omega-9, które w nadmiarze są szkodliwe z kolei brak w nich niezbędnych EPA oraz DHA a także np. witaminy D. Dodatkowo ustępują zwierzęcym także stopniem przetworzenia - dlatego margaryna z przetworzonego tłuszczu palmowego nigdy nie będzie lepsza od masła.

    • 32 4

    • Pełna zgoda. Węglowodany dla aktywnych są kluczowe. Glikogen to paliwo dla mięśni.
      Co do tłuszczy to oliwa z oliwek jest optymalna jako dodatkowy tłuszcz oprócz tego zwierzęcego przyswajanego z mięsem czy nabiałem.
      Kluczowe jest odstawienie cukrów prostych, śmieciowych słodyczy czy słodzonych napojów.
      Mówiąc wprost mięso i tłuszcze zwierzęce trzeba jeść choćby na pohybel temu, co się już dzieje na zachodzie ( docelowa likwidacja produkcji mięsa i rozproszonego rolnictwa).

      • 13 2

    • (1)

      Keto ostatnio jest modne wśród antyszczepów.

      • 3 12

      • Na szczęście

        Ty jesteś bezpieczny i ufasz ślepo w to co Ci wyrocznia z tv powie i sam Jarosław (Urban)
        A to że ta nowa 5 dawka czyli 1 z drugiej na nowy wariant. Badania na zwierzętach zostały przerwane bo wszystkie zwierzęta zdechły. Ale ludzie to nie zwierzęta. Zatem to już ostatnia prosta. Jeszcze 2 i będzie po temacie.

        • 2 0

    • Kolejna bzdura żywieniowa.

      • 0 2

  • Jest to kolejna zwykla rzecz (2)

    Ktora opakowana w odpowiedni papierek daje zarabiac na korpo konsumentach z 4300 na pasku.
    Na biwakach było keto i poszczenie juz 50lat temu, zanim to w ogole wymyslono. Kielba z patyka i kolejna dopiero za 12h :) tylko nikt nie wiedzial ze to keto. Za to - 95% ludzi byla szczuplutka.

    • 50 3

    • Osoba z 4300 na pasku nie udźwignie finansowo keto cateringu.

      • 1 0

    • Fakt, ale nie da rady dzisiaj z tak słabym jakościowo mięsem ( z winy chytrych producentów) i kiełbasą chemiczną

      • 0 0

  • (3)

    A co w przypadku gdy ktoś nie spożywa mięsa?Tak,zostają jaja. A gdy produktów odzwierzęcych też nie? Proszę o owocach morza nie wspominać bo dla przeciętnego Kowalskiego za drogo

    • 3 10

    • Owoce morza to zwierzęta

      • 6 0

    • Jesli nie jesz miesa ani jajek, a owoce morza za drogie (1)

      To mysle ze nie mozezz byc na diecie keto. Moze sprobuj diety Kwasniewskiego albo kosmonautów

      • 3 0

      • Albo jedz musztardę z chrzanem popijając

        oliwką z oliwek.

        • 1 1

  • (2)

    Dieta ketogeniczna to narzędzie, aby szybko zrzucić zbędne kilogramy. Wiele osób jednak przechodzi na tę dietę na stałe, gdyż ulegają propagandzie, która głosi, że węglowodany tuczą, szkodzą i powodują cukrzycę. Ale problem nie leży w węglowodanach, a w ich jakości. Inaczej organizm zareaguje na 50 g ugotowanej kaszy gryczanej czy soczewicy, a inaczej na bułkę z białej mąki o tej samej wadze. Niestety osoby, które propagują dietę keto tworzą coś na wzór sekty "tylko keto, a wszystko inne złe". Fanatyzm w dietetyce jest znany nie od dziś i do niczego dobrego nie prowadzi.

    • 18 6

    • Dokładnie tak

      Wystarczy wejść na keto z jajem, tam sami fanatycy, skrupulatni znawcy ketozy, którzy dyktują innym jak mają żyć

      • 1 3

    • Dokładnie, ja schudłam bez specjalnej diety, a dzięki ruchowi- codziennie bez względu na pogodę

      wysiadka z autobusu trzy przystanki przed domem i piechotą do wymarzonej wagi plus całkowita rezygnacja z picia ,,kupnych" soków . Chudłam wolno, bo 2 lata, ale bez efektu jo jo 21 kg i tak trzymam już kilka lat bez wyrzeczeń.

      • 0 0

  • Nie miałam i nie mam lepszych wyników... (1)

    jak na tej diecie, jem zdrowe tłuszcze, mięsko i warzywa, dużo jajek

    • 17 7

    • O. Szurska grupa keto z jajem. Zajrzałem tam i nie polecam.

      • 4 3

  • Od diety keto odstręcza mnie sekciarstwo jej wyznawców. Ponadto mam wrażenie że to dieta dla osób, którym jest dokładnie wszystko jedno co jedzą, byle tylko nie czuć głodu i które nie dostrzegają bogactwa smaków, zapachów jedzenia.

    • 11 12

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Najczęściej czytane