• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Da Vinci nie tylko w urologii. Gdyński szpital pierwszy na Pomorzu leczy tak raka głowy i szyi

Piotr Kallalas
22 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Od połowy grudnia w gdyńskim centrum robotycznym Szpitala im. PCK w Redłowie są wykonywane operacje w obszarze głowy i szyi z wykorzystaniem robota da Vinci. Od połowy grudnia w gdyńskim centrum robotycznym Szpitala im. PCK w Redłowie są wykonywane operacje w obszarze głowy i szyi z wykorzystaniem robota da Vinci.

W Szpitalu im. PCK w Gdyni we współpracy z lekarzami z Frankfurtu przeprowadzono pierwsze zabiegi w zakresie leczenia chorób onkologicznych głowy i szyi z wykorzystaniem robota da Vinci. To oznacza, że gdyński ośrodek jako pierwszy na Pomorzu i drugi w Polsce rozpoczął tego typu leczenie.



Czy leczenie robotyczne powinno być refundowane w większym zakresie?

Do tej pory operacje z użyciem specjalistycznego robota wykonywane w trójmiejskich szpitalach kojarzyły się przede wszystkim z zabiegami urologicznymi, a dokładniej operacjami usunięcia prostaty. Stanowiło to pokłosie decyzji płatnika o refundacji tego świadczenia. Teraz w gdyńskim ośrodku lekarze rozwijają również leczenie schorzeń onkologicznych w obrębie głowy i szyi, wykorzystując robota da Vinci.

- W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się pierwsze zabiegi w obszarze laryngologii, z pomocą naszych kolegów z Niemiec, i jest to dla nas niezwykle cenna współpraca. Jesteśmy obecnie drugim ośrodkiem w Polsce, który przeprowadza tego typu zabiegi - mówi Dariusz Nałęcz, wiceprezes Szpitali Pomorskich.
W ostatnim czasie przeprowadzono już 10 takich zabiegów. Chodziło o wycięcie przy pomocy robota migdałków, w obszarze których zostały rozpoznane zmiany nowotworowe. W operacjach wziął udział dr Balazs Lorincz z Centrum Onkologii we Frankfurcie, który ma bogate doświadczenie w wykorzystaniu technologii robotycznej.

Seniorzy przed świętami częstszymi pacjentami na SOR? "To norma"



Zabiegi robotyczne to przyszłość, ale na razie szpital sam pokrywa dodatkowe koszty



Teraz gdyńskie centrum robotyczne ma w planach dalej rozwijać świadczenia tego typu i przygotowuje się do jeszcze bardziej skomplikowanych operacji.

- Dziś postępuje certyfikacja już czwartego zespołu, jeśli chodzi o technologię robotyczną, a za chwilę następny zespół będzie certyfikowany w zakresie ginekologii onkologicznej. Zmierzamy do tego, aby nie tylko urologia miały swój udział w robotyce, bo to jest przyszłość - dodaje Dariusz Nałęcz.
Wykorzystanie aparatury da Vinci pozwala zwiększyć precyzję operacji, zmniejszyć krwawienie w trakcie zabiegu, a pacjenci szybciej dochodzą do siebie - odnotowuje się mniejszą liczbę powikłań pooperacyjnych. Warto podkreślić, że w przypadku opisanych zabiegów laryngologicznych to szpital pokrył koszt wykorzystania robota.

Gdyńska pediatria niemal pełna przed świętami. Małych pacjentów odwiedził Mikołaj



  • Od połowy grudnia w gdyńskim centrum robotycznym Szpitala im. PCK w Redłowie są wykonywane operacje w obszarze głowy i szyi z wykorzystaniem robota da Vinci.

1/3 pacjentów oddziału to pacjenci onkologiczni



Lekarze z Oddziału Otolaryngologicznego wskazują, że cały czas duża część chorych leczonych w ośrodku to chorzy onkologiczni. Rocznie na terapii przebywa tu ponad 50 pacjentów z rakiem krtani.

- Około 1/3 chorych oddziału to pacjenci z nowotworami. Dominują raki krtani, choć muszę przyznać, że liczba ta spada ze względu na spadek liczby osób palących. Wzrasta natomiast liczba raków części ustnej gardła - mówi Sławomir Piotrowski, kierownik Oddziału Otolaryngologicznego w Szpitalu im. Wincentego a Paulo w Gdyni.
Oddział obecnie intensywnie rozwija właśnie część onkologiczną leczenia chorych, w tym chirurgię onkologiczną z rekonstrukcjami. Jest to możliwe również m.in. dzięki współpracy z prestiżowym ośrodkiem w Gliwicach.

Pierwsza na Pomorzu rekonstrukcja żuchwy z wirtualnym planowaniem

Miejsca

Opinie (28) 2 zablokowane

  • Kolejny dramat

    Nie dość, że w kluczowym zespole sami faceci,. To i operacja robotem, jak ktos nie umie operować to próbuje pokazać że umie robic pseudo cuda.

    • 0 5

  • Dawno,dawno temu

    To była sławna urologia w Szpitalu Miejskim,ordynator Z.Kasztelan , jego zespół Karakiewicz,Szcześniak,Niedzielski,Wojnicka to byli lekarze z sercem dla pacjętów

    • 0 0

  • Kiedyś lekarz dokładnie osłuchiwał, opukiwał, badał palpacyjnie i stawiał trafniejszą diagnozę niż dziś z tymi komputerami. Cały system jest chory. Jakieś limity, szpital ma zyski przynosić, to refundowane to nie. Zyski to ma przynosić fabryka mebli, zabawek czy samochodów a nie k... szpital. Szpital ma leczyć każdego i psim obowiązkiem państwa jako takiego jest na to łożyć. Kiedyś w karetkach pogotowia jeździli lekarze a dziś żeby było taniej na modłę amerykańską ratownicy medyczni, którzy nawet karty zgonu nie mogą wystawić a po wezwaniu do mojej babci z tępym bólem brzucha 45 minut deliberowali czy zabierać do szpitala i dzwonili do jakiegoś lekarza, który akurat nie odbierał i w końcu do szpitala zabrali, diagnoza uwięźnięta przepuklina. Narzekacie na PRL a emerytowany kierowca karetki ze Śląska powiedział że w latach 70ch do przysłowiowego bólu włosów wyjażdżali.

    • 5 0

  • (1)

    Gdynia ma DaVinci a nie ma chirurgii plastycznej okolicy głowy. Śmiech na sali

    • 0 0

    • Ale jest w Gdańsku w CMI. Tak daleko od Gdyni to znowu nie jest.

      • 0 0

  • lekarz

    Byłem na sali podczas tej operacji i w pewnym momencie robot przestał pracowac wybuchła panika bo lekarze nie wiedzieli jak sobie poradzic bez tego ustrojstwa.............heheh zadzwonili do pana janka przyszedł naprawił i po sprawie a lekarze w tym czasie wypalili poł paczki szlugów..polska

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Distinguished Gentleman's Ride (1 opinia)

(1 opinia)
w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Najczęściej czytane