• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Coraz więcej kobiet doświadcza przemocy. Powstaje grupa wsparcia

Wioleta Stolarska
8 listopada 2023, godz. 13:00 
Opinie (140)
Według statystyk 1 kobieta na 5 przynajmniej raz w życiu doświadczyła przemocy ze strony swojego męża czy partnera. Według statystyk 1 kobieta na 5 przynajmniej raz w życiu doświadczyła przemocy ze strony swojego męża czy partnera.

Przemoc domowa jest najbardziej powszechną formą przemocy doświadczaną przez kobiety na całym świecie. Coraz częściej kobiety zmagają się nie tylko z przemocą fizyczną, ale i psychiczną czy ekonomiczną. Jeśli doświadczasz jakiejkolwiek formy przemocy w bliskich relacjach bądź czujesz się zagrożona tym zjawiskiem, skorzystaj z bezpłatnej pomocy psychologicznej i dołącz do grupy psychoedukacyjnej. Sopocki Punkt Interwencji Kryzysowej organizuje kolejną edycję grupy psychoedukacyjnej dla kobiet.



Znasz osobę, która doświadcza/ła przemocy?

Szacuje się, że w Polsce ponad 90 tys. osób pada co roku ofiarą przemocy w rodzinie - prawie 90 proc. dorosłych ofiar stanowią kobiety. Dane prawdopodobnie są jednak zaniżone, gdyż bardzo często osoby pokrzywdzone nie chcą przyznać, co je spotkało.

Według statystyk kampanii "16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć", która co roku odbywa się w listopadzie - przynajmniej 1 kobieta na 5 przynajmniej raz w życiu doświadczyła przemocy ze strony swojego męża czy partnera. Ok. 12-15 proc. kobiet funkcjonuje w "związkach z przemocą" po skończeniu 16. roku życia.

Przemoc domowa a Niebieska Karta. Kto najczęściej jest sprawcą? Przemoc domowa a Niebieska Karta. Kto najczęściej jest sprawcą?

Grupa dla kobiet doświadczających przemocy. "Możesz odzyskać wpływ na swoje życie"



Punkt Interwencji Kryzysowej (PIK) Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie organizuje kolejną edycję grupy psychoedukacyjnej dla kobiet, które znajdują się w przemocowej relacji. W zajęciach mogą również wziąć udział panie, które doświadczyły przemocy w przeszłości i borykają się z jej długofalowymi konsekwencjami.

- Celem grupy jest udzielenie wsparcia psychologicznego, wzmocnienie kobiet oraz edukacja dotycząca zjawiska przemocy. Grupa to bezpieczne miejsce spotkań, które ma służyć odbudowaniu poczucia wartości i pewności siebie. Mamy nadzieję, że zajęcia te pozwolą paniom odnaleźć w sobie siłę i motywację, aby uwolnić się z dominującej relacji z osobą, która je krzywdzi - podkreśla Magdalena Szerszyńska, z-ca dyrektora MOPS Sopot. - To też możliwość otwarcia się na nowe "jutro" i lepszą perspektywę życia w bezpiecznych i przyjaznych relacjach - dodaje.
Podczas zajęć uczestniczki dowiedzą się, jakie są rodzaje przemocy, jak wygląda cykl przemocy i jego dynamika. Porozmawiają o mitach i stereotypach dotyczących przemocy. A przede wszystkim o tym, jak ją zatrzymać, jak skutecznie chronić siebie i dzieci i gdzie szukać wsparcia.


Nie tylko wsparcie, ale i nauka asertywności



Wiedza merytoryczna, jaką otrzymają uczestniczki spotkań, będzie połączona z zajęciami warsztatowymi. Psycholożki prowadzące grupę zaproponują ćwiczenia, które pomogą w kształtowaniu asertywnych postaw wobec osoby, która stosuje przemoc.

Panie będą miały szansę przezwyciężyć poczucie traumy i bezradności, jakiego doświadczają w roli osoby zmagającej się z doświadczeniem przemocy. Będą mogły wymienić się doświadczeniami związanymi z radzeniem sobie w sytuacjach kryzysowych, wzajemnie wspierać się i motywować do wyjścia z przemocowej relacji.

- Poprzez odzyskanie poczucia bezpieczeństwa, sprawczości i poczucia własnej wartości panie będą miały szansę na budowanie nowych satysfakcjonujących relacji - przeknuje. - Zachęcamy do skorzystania ze wsparcia, jakie daje grupa psychoedukacyjna dla kobiet doświadczających przemocy. Zajęcia są bezpłatne i będą obejmowały cykl 20 spotkań raz w tygodniu.

Trwa nabór do grupy. Jak się zgłosić?



Zajęcia będą odbywać się w poniedziałki, w godz. 17:00-19:00, w siedzibie Punktu Interwencji Kryzysowej MOPS Sopot, al. Niepodległości 876. Udział poprzedzony jest indywidualnymi konsultacjami z psychologami prowadzącymi grupę.

Obecnie trwa nabór do grupy. Na konsultacje można umówić się pod nr tel. 58 550 14 14 w godz. 8:00-19:00. Planowane rozpoczęcie zajęć to pierwsza połowa listopada lub po utworzeniu się grupy.

Miejsca

Opinie (140) ponad 10 zablokowanych

  • Jak ja kocham to stygmatyzowanie. (2)

    Kobieta = ofiara
    Mężczyzna = oprawca

    Tak jest za każdym razem.

    To samo dotyczy alkoholizmu

    Mężczyzna = alkoholik
    Kobieta = osoba współuzależniona

    Kolejna rzecz to temat gwałtu

    Mężczyzna = gwałciciel
    Kobieta = ofiara gwałtu

    Podobnie ma się kwestia wynagrodzeń

    Mężczyzna = zarabia więcej
    Kobieta = zarabia mniej na równoważnym stanowisku

    Nikt z tych mądrych głów, nie wpadł na trop, że w życiu nierzadko bywa odwrotnie.

    Czuję wielką niesprawiedliwość i lekceważenie problemów mężczyzn z kobietami uzależnionymi, przemocowymi, tymi które potrafią oszukiwać mężczyzn, wykorzystywać, poniżać, tymi które stosując różne fortele potrafią wrabiać mężczyznę w dziecko chociaż ten wcale nie jest na to gotowy i w związku z tym nie zamierza mieć jeszcze dzieci. W kwestii wynagrodzeń także uważam, że nie jest to sprawiedliwy podział jeśli mężczyzna z wykształceniem i doświadczeniem dostaje mniejszą wypłatę niż kobieta bez wykształcenia i doświadczenia, ale za to z dużym dekoltem i krótką spódniczką wystarczy by mogła dostać więcej kasy.
    Nie zgadzam się z tym, że to tylko kobiety doświadczają przemocy, fizycznej, psychicznej, materialnej czy seksualnej.
    Mężczyźni są ofiarami równie często jak kobiety, tyle tylko, że przez wpajane od lat stereotypy wstydzą się przyznać, że kobieta z łatwością z byle powodu potrafi uderzyć, kopnąć, krzyczeć, stosować szantaż emocjonalny, groźby, zabierać całą wypłatę i wyliczać każdy drobiazg który sobie kupiłeś, a także sprowokować a następnie rzucać oskarżenia, czy na przykład jeśli jest sprytniejsza i posiada dosyć siły i masy ciała, dosiąść faceta i ścisnąć udami, tak by ten czy chce czy nie chce został ojcem, potrafi po tym go wypierniczyć z domu i łupić go na kasę, jednocześnie stawiając się w roli ofiary, żyć z kolejnym gościem. Jak wy się do tego odniesiecie droga redakcjo?
    To nie jest tak, że pragnę umniejszyć krzywdę kobiet, ale chcę sprawiedliwości i mówienia prawdy na trudne tematy.

    • 22 2

    • Mit prawdziwego mężczyzny jest silny

      wszystko o czym piszesz jest niezgodne z tym mitem, wygodnym dla kobiet.

      • 3 0

    • redakcja nie zajmie stanowiska, bo obecnie trzeba byc tylko politycznym i trzymac strone najglosniej krzyczacych

      • 1 0

  • ech

    >psychoedukacja - to nowomowa oznaczająca pranie mózgów.

    • 1 1

  • xxx

    Nie chodzą do kościoła, i wyznają zasadę rób ta co chce ta-to mata.

    • 2 4

  • Ja facet poszedłem zaprowadzić przyjaciółkę na terapię abtyalkiholową

    Terapeutki i inne kobiety i tak cały czas mówiły do mnie (faceta) chociaż to nie ja miałem problem. Jak jest kilka bab w kupie to i tak w tym środowisku nic sensownego nie powstanie. A po 40-tce to one już dostają fioła na punkcie seksu...

    • 8 1

  • przemoc w rozumieniu kobiet, to takie ich traktowanie, jak one traktuja innych

    • 10 1

  • Znam mnóstwo przemocowyvh rodzin, więc albo otaczam się patologią albo patologia jest standardem

    W różnych środowiskach mamy do czynienia z przemocą. Kobiety biją mężczyzn i odwrotnie. Czasem partner - ofiara przemocy z czasem staje się katem. W tym wszystkim uczestniczą dzieci, dla których 'dobra' ten stan trwa. Czasem bardziej pośrednio, czasem bezpośrednio biorą w tym udział pozostali członkowie rodziny.. w zasadzie tu nie ma dobrych rozwiązań.

    • 3 0

  • Tylko żeby to była prawda

    Ciekaw jestem ile kobiet nie słusznie oskarża o takie czyny swoich mężów czy partnerów a nie mówiąc o byłych mężach bo chcą się zemścić. A Policja i Prokuratura wtedy robi wyniki jak jest w Gdynia w Prokuraturze ... Żenada

    • 10 1

  • coraz częściej to kobiety stosują szantaż i przemoc.

    i przez takich jak autor artykułu będzie coraz gorzej. to kobiety używają dzieci do targowania się ze swoim partnerem, często to one skaczą z łapami i zdradzają i doskonale wiedzą że facet jest w tej sytuacji przegrany. oddać nie może chociaż jako kobieta uważam że powinien, n apolicję nie pójdzie bo przecież nikt mu nie uwierzy, dla kontaktu z dzieckiem będzie taką szurniętą i jej pomysły znosił. przestańcie być tak stronniczy bo robicie krzywdę głównie dzieciom tymi swoimi stronniczymi poglądami. sama znałam pana który latami znosił taką furiatkę skaczącą z łapami i nigdy nigdzie tego nie zgłosił bo kto mu uwierzyłby... efekt taki że któregoś dnia powiesił się. ojcowie doskonale wiedzą jakie wyroki na rozprawie rozwodowej wydaje taka sędzina. smutne. tak naprawdę każdej parce w której jest problem z dogadaniem się o dziecko powinno się odbierać całkowicie dziecko do chwili gdy oboje dorosną na tyle żeby się dogadać. każda normalna matka dla dobra dziecka dogadałaby się nawet z wrogiem ale nie te obecne nuinie które używają dzieci jako kart przetargowych. chore czasy

    • 10 2

  • ..a ilu mężczyzn doświadcza przemocy od kobiet ..? Zdrad,foszenia się i obarczania za wszystko,naszym panią to się w głowach

    • 5 1

  • Znowu baby zgrywają ofiary. To już nie jesteście silne i niezależne? (2)

    • 6 3

    • Feministki Schrödingera

      Są jednocześnie silne i niezależne oraz wieczne ofiary potrzebujące pomocy i wsparcia.

      • 4 0

    • Są silne i niezależne kiedy po rozwodzie zabiorą całą forsę byłemu.

      • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Szkoła Szczepień

spotkanie

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Najczęściej czytane