• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co Polki wiedzą o makijażu?

Izabela Małkowska
21 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 


81 proc. Polek twierdzi, że potrafi wykonać dobry makijaż. Jednocześnie 34 procent z nich ma trudności z doborem podkładu. Boimy się odważnych kolorów. Dla mieszkanek Trójmiasta dobry makijaż charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest niewidoczny i naturalny.



Jaki makijaż preferujesz na co dzień?

Z makijażem ładniej czuje się 40 proc. badanych mieszkanek Trójmiasta, 29 proc. kryje w ten sposób niedoskonałości urody, makijaż pewności siebie dodaje 36 proc. kobiet. W ogóle nie maluje się tylko 4 proc. respondentek. Choć osiem na dziesięć Polek twierdzi, że potrafi wykonać dobry makijaż, to co trzecia ma problem z dobraniem podkładu - te liczby pochodzą z sondażu TNS OBOP przeprowadzonego dla sieci perfumerii Douglas Polska.

Sondaż potwierdza, że Polki, choć cenione na świecie za urodę i styl, wciąż muszą się wiele nauczyć w kwestii wykonywania makijażu. I dlatego sieci sklepów z kosmetykami postawiły ostatnio na edukację w tym zakresie.

Dorota skończyła kurs wizażu, więc na zajęcia akademii makijażu prowadzone w perfumerii Douglas poszła prawie z zawodowej ciekawości. Katarzyna chciała nauczyć się czegoś nowego.

- Na co dzień preferuję makijaż typu no makeup, czyli dyskretny, ale upiększający, a konkretnie podkład, tusz i bardzo delikatnie podkreślone usta, czasem omiatam jeszcze policzki bronzerem - opowiada Dorota Piasecka. Podczas warsztatów utwierdziłam się w przekonaniu, że dobry makijaż potrafi zmienić twarz kobiety, ale do tego potrzebna jest pielęgnacja i jeszcze raz pielęgnacja skóry. Kremy, które testowałyśmy były bardzo dobre, a makijaż wykonany na bazie takich podkładów i kosmetyków był dużo lepszy, niż wykonany na słabych.

Katarzyna pracuje w korporacji. Wiąże się to z koniecznością dobierania określonego typu ubioru i makijażu.

- Makijaż powinien być delikatny, naturalny i przede wszystkim nie wyzywający - opowiada Katarzyna Budek, także uczestniczka warsztatów makijażu. - Dlatego na co dzień podkreślam oczy stonowanymi cieniami oraz mocno tuszuję rzęsy, dodatkowo podkreślam usta jasnym błyszczykiem. Generalnie malujemy się, zaczynając od podkładu, ale podczas zajęć w akademii makijażu nauczono mnie tzw. makijażu odwrotnego. Polega on na tym, że malowanie zaczynamy od cieni na oczach, dopiero po ich nałożeniu stosujemy korektor, podkład, puder sypki i róż.

Makijażu uczy Polki także sieć perfumerii Sephora i to nie tylko podczas warsztatów. Od dwóch lat działa oficjalny videoblog blogmakijaz.pl, poświęcony sztuce malowania się.

- Serwis, który miał już przeszło 1,1 mln odwiedzin, stworzony został dla współczesnych kobiet, zarówno początkujących w sztuce makijażu, jak i tych z uwagą śledzących trendy, gotowych do wypróbowania najbardziej zaawansowanych technik makijażu - opowiada Małgorzata Dzięcielewska, dyrektor ds. marketingu Sephora Polska. - Jego celem jest pokazanie Polkom, że makijaż to świetny sposób na wyrażanie siebie i fantastyczna zabawa oraz nauczenie ich wszelkich jego tajników. Najlepsze wizażystki Sephora, na co dzień pracujące w perfumeriach w całej Polsce, zamieszczają na nim filmiki instruktażowe (jest ich na stronie już ponad 100), pokazując krok po kroku, jak w praktyce stosować najnowsze trendy w makijażu, dzielą się sztuczkami zawodowych wizażystów oraz uczą Polki, jak doskonalić się w sztuce makijażu.

Jaki jeszcze obraz Polek wyłania się z badań? Polki niechętnie sięgają po odważne kolory cieni do powiek czy pomadek głównie dlatego, że mają trudności z dopasowaniem ich do swojego typu urody. Natomiast trwałość makijażu, która dla wizażysty jest jednym z najważniejszych kryteriów, w świadomości Polek właściwie nie istnieje.

Najbardziej odważne jesteśmy, malując się na wieczorne wyjście. Ulubionym makijażem wieczorowym Doroty jest smoky eyes, czyli ciemne, mocno podkreślone ciemnym i roztartym cieniem oczy. Kasia woli zaakcentować usta, lubi kolor malinowy i jasnoczerwony. O makijażu teatralnym pewnie nikt już nie pamięta, a jednak i z niego możemy co nieco przemycić do życia codziennego.

- Makijaż wieczorowy korzysta z wzorca makijażu scenicznego, zapożyczył od niego np. sztuczne rzęsy - opowiada Izabela Karwacka, charakteryzatorka filmowa z Magnusfilm. - Makijaż wieczorowy z teatru przyswoił budowanie postaci. Jeżeli chcemy wypaść "intelektualnie", to akcentujemy makijaż oka i staramy się, aby twarz była matowa. Jeżeli zależy nam na wizerunku pełnym seksapilu, to akcentujemy usta (najlepiej, aby robiły wrażenie wilgotnych), rozświetlona twarz manifestuje naszą energię. Makijaż to nie tylko maskowanie defektów, to gra i manipulacja. Jeżeli nasza cera nie jest doskonała, ma przebarwienia, zasinienia, popękane naczynka, to pokuśmy się o zastosowanie korektorów barwnych, np.: po wyczerpującym dniu sińce powiek dolnych zakamuflujemy cienką warstwą pomarańczowego korektora, kolejnym etapem jest lekki podkład, który nie tworzy maski, pozwala zachować naturalną strukturę skóry, upiększy, a nie przyćmi naszej cery. Wieczorem jest niższy poziom światła i dlatego śmiało możemy sobie pozwolić na intensywność i rozświetlenie.

Drogerie i perfumerie w różny sposób docierają do swoich klientek. Akcje promujące kosmetyki kolorowe prowadzą także Rossmann, Drogeria Natura czy nawet osiedlowe sklepiki. My dla naszych czytelniczek mamy 6 zaproszeń na wykonanie bezpłatnego makijażu w perfumerii Douglas w CH Klif oraz 6 palet do makijażu ufundowanych przez perfumerię Sephora Polska.

Opinie (62) 7 zablokowanych

  • :-)

    A ja nie potrzebuję makijażu :-).

    • 2 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Stawianie granic | Samo zdrowie

150 zł
warsztaty

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Najczęściej czytane