• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Choroby nerek. "Młodzi za późno trafiają do specjalistów"

Piotr Kallalas
11 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Transplantacja wyprzedzająca pozwala uniknąć leczenia dializami. Transplantacja wyprzedzająca pozwala uniknąć leczenia dializami.

Przewlekła choroba nerek dotyka nawet 12 proc. społeczeństwa. Problemy te dotyczą również młodych osób. Tymczasem profilaktyka w przypadku nerek jest przez pacjentów bagatelizowana. W czwartek, 11.03, obchodzimy Światowy Dzień Nerek. O tym, jak pandemia wpłynęła na leczenie osób z chorobami nerek, rozmawiamy z prof. Alicją Dębską-Ślizień, ordynator Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.



Czy prowadzisz zdrowy tryb życia?

Piotr Kallalas: Pandemia w znacznym stopniu ograniczyła dostępność do opieki medycznej w naszym kraju. Jak gdański ośrodek transplantacyjny radzi sobie w tym trudnym okresie?

Prof. Alicja Dębska-Ślizień: Pomimo zupełnie nowej sytuacji pandemicznej, w jakiej się znaleźliśmy, gdański ośrodek wypada stosunkowo dobrze - w zeszłym roku przeprowadzono 102 transplantacje nerki, co jest najlepszym wynikiem spośród wszystkich krajowych placówek medycznych, które przeprowadzają tego typu procedury. Oczywiście ze względu na pandemię obserwujemy spadek, dwa lata temu udało się wykonać ich 114, jednak nie jest to znaczna zmiana. Wyraźniejsze, negatywne trendy widać w zestawieniach ogólnopolskich - liczba wykonanych zabiegów spadła z 959 w 2019 r. do 751 w 2020 r.

Czytaj też: Badania profilaktyczne w dobie pandemii koronawirusa

Czy z powodu szerzącego się koronawirusa w transplantologii podjęto działania systemowe?

Ośrodki transplantacyjne otrzymały zalecenia od Krajowego Konsultanta ds. Transplantologii oraz stanowiska Poltransplantu dotyczące postępowania w okresie stanu epidemii. Nasz ośrodek stara się zachować swoje programy transplantacyjne. Dzięki zaangażowaniu całego zespołu i dyrekcji naszego szpitala jest możliwe ich prowadzenie oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa dla personelu i pacjentów.

Czy z racji lockdownu pojawił się problem transportu biorców między ośrodkami?

W naszym kraju system alokacji nerek opiera się na typowaniu z listy ogólnopolskiej. Przyjeżdżają do nas pacjenci z całej Polski. Był taki okres na początku epidemii, kiedy zalecano ograniczenie się do własnego regionu. Wtedy rzeczywiście kwalifikowaliśmy do transplantacji nerki pacjentów z naszego regionalnego ośrodka kwalifikacyjnego. Sytuacja szybko uległa zmianie i od wielu miesięcy działamy w normalnym trybie. Obecnie liczy się wyłącznie czas wdrożenia działania i spełnienie wszystkich kryteriów. Procedury są teraz bardziej wymagające.

W ostatnim czasie dużo mówi się o transplantacjach wyprzedzających jako o optymalnym podejściu do leczenia.

Warto rzeczywiście zwrócić uwagę również na ideę transplantacji wyprzedzających, które są niezwykle istotne z punktu widzenia jakości życia chorych. Jest to optymalne rozwiązanie, bowiem tego typu transplantacja pozwala uniknąć leczenia dializami. Natomiast cały czas transplantacje wyprzedzające stanowią niewielką część liczby wykonywanych zabiegów, co stanowi kolejne wyzwanie dla nas. Trudny jest bowiem proces zgłaszania chorych na listę oczekujących w okresie epidemii.

Nefrolodzy w Trójmieście na NFZ i prywatnie


Choroby nerek to problem wyłącznie senioralny?

Oczywiście choroby nerek występują najczęściej u osób w podeszłym wieku, jednak nie jest to reguła. Na nerki chorują także osoby młode, co jest szczególnie niebezpieczne, bowiem pacjenci w tym wieku często nie spodziewają się problemów i trafiają za późno do specjalistów. Wynika to zazwyczaj z braku świadomości i braku kontroli innych chorób towarzyszących, takich jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.

Czytaj też: Transplantacje w dobie pandemii. Ponad 200 przeszczepów w tym roku

- Do wykrycia choroby nerek przydatny jest okresowy pomiar ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy, a z badań dodatkowych nawet badanie ogólne moczu może pozwolić na wstępną diagnozę i uruchomienie dalszego postępowania - mówi prof. Dębska-Ślizień. - Do wykrycia choroby nerek przydatny jest okresowy pomiar ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy, a z badań dodatkowych nawet badanie ogólne moczu może pozwolić na wstępną diagnozę i uruchomienie dalszego postępowania - mówi prof. Dębska-Ślizień.
Jak dbać o nerki?

Na stan nerek wpływa wiele czynników, tj. tryb życia i odżywiania, stosowanie używek, aspekt genetyczny czy wystąpienie chorób wrodzonych. Oczywiście istotne jest właściwe leczenie takich chorób jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze. Do wykrycia choroby nerek przydatny jest okresowy pomiar ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy, a z badań dodatkowych nawet badanie ogólne moczu może pozwolić na wstępną diagnozę i uruchomienie dalszego postępowania. W przypadku wykrycia chorób nerek bardzo istotna jest regularna kontrola i dostosowywanie się do zaleceń lekarskich.

Opinie (22) 2 zablokowane

  • W dniu mojego święta

    poproszę o małe piwko...

    • 8 8

  • Poczekajcie, to dopiero początek (1)

    Ludzie się boją i nie chodzą do lekarza. Boli? Może samo przejdzie. A potem się okazuje, że już za późno. PIS nas wyleczy ze wszystkiego. Głównie ze zdrowego i godnego życia.

    • 33 9

    • celna wypowiedź - dzięki za świadomość, bo nie każdy ją ma!

      • 0 0

  • Za późno trafiają do specjalistów? (1)

    Raczej za rzadko otrzymują zlecenia do specjalistów oraz na badania. Wszak wystarczy coś przeciwbólowego... Pomaga? Pomaga. Rozwiązuje problem? Nie.

    • 26 1

    • W punkt !

      Antybiotyk, ZLA i sp....

      • 0 0

  • Ha ha, trafiaja za pozno, (2)

    Bo doprosić się skierowania na badania i do specjalisty nie można. Jestem tego przykładem. Przypadkowo w diagnozie wrzodow żołądka w usg wykryto zwapnienia nerek i od tego czasu się zaczęło. Kolejki do urologa kilka miesięcy, jak już trafiłam, to podobno źle, bo powinnam do nefrologa, a do tego specjalisty to już w ogóle cudem jest znaleźć termin. Poszłam więc prywatnie, zresztą do super lekarki nefrolog, która podejrzewa, że to skutek innej choroby. Dostalam listę zaleconych badań, na które lekarz pierwszego kontaktu w większości nie chce/ nie może wystawić skierowania, jedynie mocz za 10 zł, tyle to mogę sama zapłacić bez łaski. I zaś od nowa płacę za badania i płaczę. Normalnie masakra. Jak słyszę w tv spoty typu "planuję dlugie życie", "badam się", to mnie krew zalewa.

    • 60 0

    • U mnie był kabaret z kardiologiem. Na przyszły miesiąc nie możemy Pana zapisać bo niestety nie ma już miejsc - OK, nie ma problemu poproszę na kolejny - Na kolejny miesiąc też niestety nie możemy Pana zapisać bo jeszcze nie ma zapisów. Pam pam pam !

      • 4 0

    • Serio jesteście jacyś nieogarnięci

      Ja płacę 100zł miesięcznie za prywatny abonament medyczny. Mam 90% lekarzy w ciągu tygodnia. Kardiolog, urolog, endokrynolog, ortopeda? NIe ma problemu. W zeszły piątek zapisałem się telefonicznie do urologa, dziś mam wizytę. Miałem potrzebę zrobienia echa serca - proszę bardzo, tydzień i jest. Bez spiny, z uśmiechem. Chce Pan badania krwi? Prosze uprzejmie, co Pan sobie zażyczy.
      Naprawdę warto wydac te parę groszy i mieć spokój i komfort korzystania z usług medycznych

      • 0 0

  • ...za późno trafiają do specjalistów? Naprawdę udany żart!!! A kto trafia szybko?

    • 32 0

  • wychodzi picie energetyków...

    • 13 8

  • Minister zdrowia ostatnio bardzo ograniczył nam leczenie

    Przy ogłaszaniu ostatnich restrykcji zdecydowano tylko o niezbędnych badaniach i operacjach. Masz chore nerki przyjdź..... Jak się skończy covid

    • 25 2

  • Nie ma innych chorób. Tylko covid się liczy. Inne choroby to tylko hipochondryzm tych ludzi którzy myślą że są chorzy.

    • 14 1

  • Jak zwykle propagandowe pisanie...

    Ludzie dobrze wiedzą jak nie działa służba nie zdrowia , nie dostaniesz się normalnie w przyzwoitym czasie do lekarza , będziesz prosił odbijał sie od drzwi , i zapomnij że ktoś telefon odbierze.

    • 15 1

  • To nie wina pacjenta!

    To czemu lekarze pierwszego kontaktu nie dają skierowań przy podejrzanym wyniku np. kreatyniny?

    • 18 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia

festyn, warsztaty, spotkanie, joga

Distinguished Gentleman's Ride (1 opinia)

(1 opinia)
w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane