• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyjątkowe właściwości owoców czarnego bzu

Agnieszka Majewska
15 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Czekolada - leczy i pielęgnuje czy tylko smakuje?
Czarny bez rośnie powszechnie na skrajach łąk i lasów. Jest łatwo dostępny, a jego owoce zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych, które mogą przynosić niebywałe korzyści zdrowotne. Czarny bez rośnie powszechnie na skrajach łąk i lasów. Jest łatwo dostępny, a jego owoce zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych, które mogą przynosić niebywałe korzyści zdrowotne.

Czarny bez, zwany też dzikim bzem, hyczką, białym bzem, bzem aptecznym i innymi dźwięcznie brzmiącymi nazwami, jest w całości rośliną unikatową. Od dawien dawna wykorzystywany był przez naszych przodków do leczenia najrozmaitszych chorób. Używano jego kwiatów, liści, kory (skutecznie odchudzała), a nawet korzeni, jednak to owoce posiadają najsilniejsze działanie. Podpowiadamy, w jaki sposób w pełni wykorzystać jego walory.




Czy próbowała(e)ś produktów zawierających czarny bez?

W cyklu "Natura dla zdrowia i urody" pragniemy przybliżyć działanie roślin, które na co dzień są na wyciągnięcie ręki - w lesie, na łące, na straganie. Po jeżynach kolej na króla lasów i łąk - czarny bez.

Co zawierają owoce czarnego bzu?



Owoce czarnego bzu zawierają kwasy (m.in. chinowy, octowy, jabłkowy), witaminy C, H, z grupy B, karoten, sole mineralne (wapń, potas, glin, żelazo, sód), garbniki, antocyjany, pektyny, węglowodany. Mimo że podobne wartości odżywcze ma wiele innych, cennych roślin, czarny bez jest wyjątkowy.

Czarny bez - właściwości



Owoce dzikiego bzu mają mniej zastosowań niż jego delikatne kwiaty, które zbieramy wczesnym latem. Niemniej jednak czarny bez jest częstym składnikiem kremów przeznaczonych do cery dojrzałej, suchej czy naczynkowej. Skutecznie wzmacnia naczynka krwionośne i zapobiega ich pękaniu, napina zwiotczałą cerę i redukuje drobne zmarszczki. Antyoksydanty zawarte w jego jagodach neutralizują wolne rodniki, chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV i innymi zewnętrznymi czynnikami. Dzięki temu, że korzystnie wpływa na wzmocnienie tkanki łącznej, jest też składnikiem kremów i balsamów przeznaczonych do walki z cellulitem. Dostępnych jest wiele kosmetyków z wyciągiem z owoców dzikiego bzu, między innymi olejek, który zapobiega powstawaniu i redukuje "pomarańczową skórkę" a który z powodzeniem możemy zrobić sami w domu.
Czarny bez nałatwiej, podobnie jak porzeczki, obiera się widelcem. Czarny bez nałatwiej, podobnie jak porzeczki, obiera się widelcem.

Czarny bez - olejek do masażu przeciw cellulitowi



500 gramów owoców myjemy i osuszamy. Wsypujemy do garnka i gotujemy około 10 minut ciągle mieszając. Powstały sok przelewamy do miski przez gazę, by oddzielić go od owoców i odstawiamy. Po kilku godzinach na powierzchnię wypłynie cenny olej, który ostrożnie zebrany przelewamy do butelki z ciemnego szkła. Przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu. Należy go stosować kilka razy w tygodniu wykonując przy tym energiczny masaż kolistymi ruchami. Regularne stosowanie widocznie poprawi wygląd i napięcie skóry, pozostawiając ją gładką i sprężystą.

Na co dobry jest czarny bez?



- Owoc bzu działa oczyszczająco na organizm, usuwa toksyny egzogenne oraz szkodliwe produkty przemiany materii. W większej ilości regulują wypróżnienie, dlatego są polecane przy zaparciach - informują właścicielki sklepu zielarsko-medycznego Fragaria - Monika MastelaMałgorzata Osmanowska. - Ze względu na wysoką zawartość antocyjanów działają uszczelniająco na naczynia krwionośne, przez co polepsza się krążenie i wzrok.
Małe ciemnofioletowe owoce kuszą aromatem i smakiem, ale pamiętajmy, że jedzone na surowo są trujące. Tracą jednak tę właściowść po obróbce termicznej. Małe ciemnofioletowe owoce kuszą aromatem i smakiem, ale pamiętajmy, że jedzone na surowo są trujące. Tracą jednak tę właściowść po obróbce termicznej.
Czarny bez znalazł zastosowanie w leczeniu reumatyzmu oraz infekcji skórnych, działa też rozkurczowo i przeciwbólowo w nerwo- i mięśniobólach, ale najbardziej znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwwirusowych. Od wieków stosowany był jako naturalny antybiotyk.

- Współczesne badania potwierdzają działanie wzmacniające system immunologiczny i dlatego jest chętnie polecany przy przeziębieniu, infekcjach bakteryjnych i wirusowych. Stosowany był zresztą, i to z pozytywnym skutkiem, w czasie epidemii grypy w Panamie w 1995. Oprócz tego owoce bzu mają działanie delikatnie przeczyszczające, poprawiają trawienie, łagodzą wzdęcia i zgagę, pobudzają apetyt i polecane są przy ogólnym wyczerpaniu i osłabieniu organizmu - mówi Grażyna Szotyńska, właścicielka sklepu ze zdrową żywnością VeraVictus. - Owoc bzu, podobnie jak kwiat, wykazuje działanie moczopędne i napotne. Zaliczany jest do roślin "czyszczących krew". Chroni i wzmacnia błony śluzowe dróg oddechowych, działa rozkurczowo, przeciwzapalnie, łagodzi ból i świetnie sprawdza się jako środek łagodzący kaszel.

Dżem z owoców dzikiego bzu to naturalny środek leczniczy między innymi na kaszel czy przeziębienie, ale jest tak smaczny, że zajadać się nim będą wszyscy. Idealny jako dodatek do naleśników. Dżem z owoców dzikiego bzu to naturalny środek leczniczy między innymi na kaszel czy przeziębienie, ale jest tak smaczny, że zajadać się nim będą wszyscy. Idealny jako dodatek do naleśników.
Grażyna Szotyńska zdradziła nam przepis na pyszny i leczniczy dżem i syrop z owoców dzikiego bzu.

Dżem z czarnego bzu na kaszel



Dojrzałe, umyte owoce czarnego bzu należy zalać niewielką ilością wody i gotować ok. 15 minut, przetrzeć przez sito, a powstałą papkę wymieszać z taką samą ilością cukru żelującego. Doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu do czasu, aż mieszanka nabierze konsystencji dżemu, a następnie przelać do słoików. Taki dżem jest znakomitym środkiem na przeziębienia i zapalenie oskrzeli. Mokry kaszel złagodzi natomiast syrop z czarnego bzu.

- Sok ten szczególnie polecany jest dla osób intensywnie pracujących umysłowo, spędzających dużo czasu przed komputerem. Ponadto soki z bzu czarnego polecane są przy miażdżycy, lumbago, nerwobólach i nerwicach, półpaścu, rwie kulszowej. Dotychczas w badaniach klinicznych udokumentowano aktywność wyciągów z owoców bzu czarnego, które obniżają poziom cholesterolu i lipidów we krwi - informuje właścicielka VeraVictus.

Jak zrobić sok z czarnego bzu?



Dojrzałe owoce bzu i wyparzoną skórę z jednej cytryny wkładamy do garnka i zalewamy 750 ml wody. Gotujemy do czasu, aż owoce wydzielą sok i popękają. Po ostudzeniu przelewamy przez sitko albo gazę, aby oddzielić owoce (które też możemy wykorzystać do zrobienia musu lub dżemu). Ponownie podgrzewamy sok i przelewamy do wyparzonych wcześniej butelek. Możemy przygotować go także bez cukru, jednak wtedy musi być pasteryzowany, aby wytrzymał do zimy.

Sok z czarnego bzu jest naturalnym lekarstwem w przypadku przeziębienia, gorączki, zaburzeń trawiennych czy nerwobólu. Sprawdzi się również w przypadku ogólnego osłabienia i po przebytych chorobach, stymuluje system immunologiczny. Można go pić jako dodatek do wody czy herbaty, 2-3 razy dziennie. Podawany z umiarem jest bezpieczny nawet dla dzieci (powyżej drugiego roku życia).

Dojrzałe owoce poznamy po ciemnofioletowym kolorze i bordowych szypułkach. Jeśli chcemy je ususzyć, najłatwiej będzie pozbyć się łodyżek po fakcie. Z łatwością będziemy je wtedy mogli oddzielić od owoców. Dojrzałe owoce poznamy po ciemnofioletowym kolorze i bordowych szypułkach. Jeśli chcemy je ususzyć, najłatwiej będzie pozbyć się łodyżek po fakcie. Z łatwością będziemy je wtedy mogli oddzielić od owoców.
Stosowanie produktów z owocu czarnego bzu jest szczególnie wskazane przy przeziębieniach, chorobach zakaźnych, zaparciach, kaszlu, bólach nerwowych, spadku odporności, w stanach zapalnych oskrzeli i krtani, zatruciach, chorobach alergicznych, a także chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego. W przypadku nudności i wymiotów produkty takie są niewskazane, ponieważ mogłyby zwiększyć intensywność niepożądanych objawów.

Czarny bez - przeciwwskazania



- Uwaga! Nie należy spożywać surowych owoców, ponieważ zawierają sambunigrynę, która po spożyciu przekształca się w trujący cyjanowodór, który ulega rozkładowi po obróbce termicznej - ostrzegają właścicielki sklepu Fragaria.
Jedzenie surowych jagód może przyczynić się do wymiotów i osłabienia, zaburzeń oddychania i duszności, bólów i zawrotów głowy, jednak przetworzone (suszone, gotowane, mrożone) są bezpieczne dla zdrowia.

Czarny bez rośnie powszechnie w zaroślach, a także na skrajach łąk i lasów. Owoce zbieramy, gdy są dojrzałe, fioletowoczarne, a jeśli od razu ich nie przetwarzamy, możemy je suszyć w piekarniku (początkowo w temperaturze 30°C, następnie w 60°C), uważając jednak, aby się nie przypaliły. Po wysuszeniu obrywa się owoce z szypułek.

Miejsca

Opinie (26) 2 zablokowane

  • Czarny bez

    Co roku robie syrop z kwiatow bzu oraz z owocow dobrze zrobiony syrop mam w spirzarni do wiosny robie okolo 50 buteleczek po kubusiu troche rozdaje rodzinie jest bardzo dobry polecam

    • 0 0

  • Rabenhorst

    Świetne nie tylko na przeziębienia! Ale trzeba uważać, z jakiego źródła bierzemy owoce. czasami na targu mówią, że owoce świezutkie ekologiczne a tak naprawde rosły przy drogach...Żeby mieć pewność, czasem sięgam bo sok z bzu firmy Rabenhorst - oni sa firmą ekologiczną i mam przynajmniej peweność, że roślinka nie rosła gdzies przy autostradzie ;)

    • 0 0

  • odpowiedź

    No właśnie naczytałam się jakiś czas temu o tych właściwościach. Nie wiedziałam, że owoce, które zawsze rosły u nas koło domu mają taką moc! Teraz kupuję więc sok z czarnego bzu, bo krzewy niestety już wycięte. Najczęściej Polskiej Róży.

    • 0 0

  • czarny bez (2)

    No właśnie naczytałam się jakiś czas temu o tych właściwościach. Nie wiedziałam, że owoce, które zawsze rosły u nas koło domu mają taką moc! Teraz kupuję więc sok z czarnego bzu, bo krzewy niestety już wycięte. Najczęściej Polskiej Róży.

    • 0 0

    • czarny bez (1)

      Kurcze, chciałam zacytować... U mnie też koło domu były te krzewy, też mam takie wspomnienie :) A soku nigdy nie próbowałam niestety.

      • 0 0

      • zgadzam sie! ktos wspomniał o sokach Rabenhorst - to moje ulubione! warto sie na nie skusic:)

        • 0 0

  • Syrop z bzu

    Jeśli chodzi o bez to my w czasie jesieno zimowym regularnie wspomagamy się syropem sambucol, bardzo pomaga jeśli chodzi o odpornośc dzieci, staramy się je wspomagać tak, aby w tym okresie w ogóle nie chorowały bo to tylko problem dla wszystkich, dajemy im sambucol regularnei i pókic oc w ogóle nie chorują, co prawda przed nami najgorszy zimowy okres, ale mam nadzieję, że regularnie wzmacianie odporności pomoże nie złapać żadnej choroby.

    • 0 0

  • bez

    Jeśli chodzi o czarny bez to jest on dzisiaj mało popularny, ale u nas w domu jak pojawia się kaszel to do razu sięgamy po syropki, teraz daję dzieciom syrop sambucol bo w składzie jest i witamina C i rzadko teraz spotykany wyciąg z czarnego bzu, który jest najbardziej zgodny z naturą, poza tym mam zamiar podawać go dzieciakom regularnie, bo przy regularnym podawaniu wzmacniamy ich odporność a odporność na wysokim poziomie jest teraz wszystkim nam potrzebna.

    • 0 0

  • Na nerki

    Czarny bez ma także silne działanie antybakteryjne i odkażające nerki, dlatego jest jednym ze składników naturalnego preparatu Ginjal urit.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane