• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sprawdź, ile kosztowało twoje leczenie

Elżbieta Michalak
4 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Od 1 lipca za pomocą ZIP-a każdy pacjent, nawet ten, który leczył się pięć lat temu, będzie mógł sprawdzić przebieg swojego leczenia, jego koszt oraz wysokość ponoszonych przez niego składek. Na zdjęciu pacjenci ze Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku. Od 1 lipca za pomocą ZIP-a każdy pacjent, nawet ten, który leczył się pięć lat temu, będzie mógł sprawdzić przebieg swojego leczenia, jego koszt oraz wysokość ponoszonych przez niego składek. Na zdjęciu pacjenci ze Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku.

Zastanawiasz się ile kosztował ostatni pobyt twojej babci w szpitalu, albo chciałbyś policzyć ile NFZ zapłacił za leczenie i rehabilitację twojej złamanej ręki? Od 1 lipca możesz to sprawdzić w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP).



Czy będziesz korzystał z informacji dostępnych w ZIP-ie?

ZIP, który działa już od 1 lipca, daje pacjentowi dostęp do informacji o udzielonych mu od 2008 roku świadczeniach zdrowotnych, oraz o kwocie środków publicznych, jaka wydana została na sfinansowanie jego leczenia. Każda informacja o odbytej wizycie trafi na konto pacjenta w momencie rozliczenia udzielonego świadczenia z NFZ, czyli do 10 każdego miesiąca.

- Mamy nadzieję, że ZIP uszczelni nasz system płatności, bo dane uzyskane dzięki niemu mogą ujawnić szereg nieprawidłowości - mówi Mariusz Szymański, rzecznik Pomorskiego Oddziału NFZ. - Zdarzają się niestety sytuacje pobrania opłat za świadczenia, które powinny być bezpłatne, sytuacje wykonania chorym podwójnych badań, albo rozliczanie pacjenta za usługi medyczne udzielone mu w tym samym czasie w dwóch różnych miejscach. ZIP ma takim sytuacjom zapobiec - dodaje.

Szanse na uszczelnienie systemu płatności widzi też Barbara Kawińska, dyrektor Pomorskiego NFZ.

- Jeśli można zaoszczędzić, powinniśmy to wykorzystać, bo to w końcu pieniądze publiczne. Każda kontrola jest tu wskazana. System pozwala zobaczyć, czy faktycznie byliśmy u lekarza, ile ta wizyta kosztowała, a także sprawdzić, czy np. za wizytę nie wzięto od nas pieniędzy, a NFZ zapłacił za nią po raz drugi - tłumaczy dyrektor.

O zdanie na temat systemu wdrożonego przez NFZ zapytaliśmy trójmiejskie grono lekarzy i dyrektorów szpitali. Ich opinie są podzielone.

- Uważam, że w tym momencie ZIP nie jest priorytetem, służba zdrowia w Polsce ma ważniejsze problemy - twierdzi Krystyna Grzenia, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Św. Wojciecha na Zaspie. - Rozumiem, że system ma wyeliminować nadużycia, i to jest w porządku, choć ich skala nie jest wcale duża. Chcę natomiast zauważyć, że pacjent będzie miał dostęp jedynie do cen, jakie NFZ płaci za wykonanie danego świadczenia, co ma niewiele wspólnego z kosztami, jakie szpital ponosi za leczenie. Może i poszliśmy krok do przodu, ale nie zbudowaliśmy fundamentów.

Plusy wdrożenia ZIP-u zauważają natomiast Mieczysław Szulc-Cieplicki, dyrektor Nadmorskiego Centrum Medycznego oraz Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor ds. medycznych UCK.

- To, że pacjent będzie wiedział, ile kosztowało wykonane badanie i że uzyska większą kontrolę, uważam na plus. To korzystna sprawa, czym więcej informacji, tym lepiej dla pacjenta, całego systemu i pieniędzy - mówi Szulc-Cieplicki z Nadmorskiego Centrum Medycznego.

- Moim zdaniem system ma jedną wielką zaletę, informację o miejscach udzielania świadczeń, dzięki której pacjent będzie wiedział, gdzie szukać pomocy. Jeśli chodzi o nieprawidłowości, przyznam, że zdarzają się bardzo rzadko, ale oczywiście lepiej, żeby pacjent mógł tego pilnować - przyznaje Tadeusz Jędrzejczyk z UCK. - Kolejnym plusem jest to, że pacjent będzie wiedział, ile kosztuje jego leczenie, bo do tej pory nie zdawał on sobie sprawy z tego, że operacja kosztuje np. 4 tys., bo opłacić trzeba nie tylko pracę lekarzy, ale też pielęgniarek, koszty utrzymania bloku operacyjnego, sterylizacji. Minusem systemu jest to, że początkowo nie będzie zasilony w 100 proc. w dane, na przykład na ten moment nie ma tam aktualnej informacji o kolejkach, ale to pewnie zmieni się z czasem - dodaje.

Kiedy możemy liczyć na aktualne informacje o kolejkach i osobach oczekujących na wizytę?

- Myślę, że już niedługo wszystkie informacje zostaną zaktualizowane - mówi Barbara Kawińska. - Warto jednak do list kolejek i oczekujących podchodzić bardzo ostrożnie. Pacjenci uwielbiają zapisywać się w 5 miejscach jednocześnie, bo liczą, że gdzieś zostaną szybko przyjęci. Dopóki nie będziemy mieli systemu, który automatycznie wyrzuci takie nazwisko, pacjenci będą tak robić. Dobrze byłoby, gdyby po odbytej wizycie wypisali się z innych kolejek, by nie blokować miejsc - dodaje.

Co zrobić, by uzyskać dostęp do systemu?

Krok pierwszy to wypełnienie na stronie internetowej zip.nfz.gov.pl wniosku o dostęp do swoich danych i zgłoszenie się do najbliższego oddziału NFZ z dokumentem tożsamości wymienionym we wniosku.

Krok drugi to zaniesienie wydrukowanego i wypełnionego wniosku do konkretnego oddziału wojewódzkiego NFZ. Tam nastąpi podpisanie umowy o korzystanie z portalu ZIP oraz wręczenie loginu i hasła.

Krok trzeci to logowanie. Podczas pierwszej próby system wymusi zmianę hasła na nowe, które ustalić trzeba sobie samemu. Początkowo hasło trzeba będzie zmieniać co 30 dni, ale i to ma się w przyszłości zmienić.

Jeśli nie chcemy wypełniać wniosku internetowo, możemy zgłosić się do oddziału NFZ z dowodem osobistym lub paszportem i wypełnić wniosek na miejscu.

Do jakich informacji po zalogowaniu pacjent będzie miał dostęp?

Do informacji o wykonanych badaniach i zabiegach, pobytach w szpitalach, koszcie wykonanych zabiegów, o cenie refundowanego leku, za jaki zapłacimy w aptece, finansowanych przez NFZ programach profilaktycznych, leczeniu sanatoryjnym, leczeniu za granicą, jak również o uprawnieniach do świadczeń dla grup uprzywilejowanych np. kombatantów czy honorowych zasłużonych dawców krwi. Ponadto pacjent będzie mógł skonfrontować z rzeczywistością znajdujące się w systemie informacje o jego wizytach u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, oraz wizytach u specjalistów, a także o zrealizowanych receptach wraz z ich cenami i poziomem refundacji. Portal da też możliwość dostępu do informacji o zawartych przez NFZ umowach, co pozwolić ma na łatwe, samodzielne wyszukanie przez zainteresowaną osobę poradni o konkretnej specjalizacji, np. onkologicznej, kardiologicznej czy laryngologicznej.

Kto jest adresatem systemu? Osoby ubezpieczone, ale także osoby bezrobotne zgłoszone w urzędach pracy jako poszukujące zatrudnienia, oraz osoby korzystające z tzw. dobrowolnego ubezpieczenia. Na razie z systemu korzystać mogą osoby, które ukończyły 18 rok życia. Trwają jednak prace nad udostępnianiem kont dziecięcych oraz nad daniem pacjentowi możliwości oceny jakości udzielonych mu usług oraz zgłoszenia do NFZ nieprawidłowości, które miałyby skutkować wszczęciem postępowania kontrolnego u świadczeniodawcy. W przyszłości pacjent ma mieć również dostęp do sprawdzenia składek, jakie wpływają z jego konta na NFZ.

Każdy, kto nie będzie zadowolony z systemu lub będzie chciał go zlikwidować, może to zrobić przez internet w każdej chwili.

Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP) to system elektronicznej weryfikacji, kolejny etap po eWUŚ, który daje pacjentowi możliwość internetowego dostępu do jego danych. Co dokładnie sprawdzimy za pomocą ZIP-u?

- swój aktualny status ubezpieczenia (zielony/czerwony ekran w systemie eWUŚ)
- deklaracje złożone w podstawowej opiece zdrowotnej
- zrealizowane przez nas recepty refundowane oraz wysokość ich refundacji,
- udzielone nam świadczenia medyczne i wysokość ich refundacji,
- historię naszych wizyt i pobytów w placówkach lecznictwa szpitalnego i ambulatoryjnego, lecznictwa uzdrowiskowego,
- kolejki oczekujących
- realizację wniosków ortopedycznych

Gdzie w Trójmieście otrzymasz informacje i dostęp do ZIP?

Gdańsk, ul. Podwale Staromiejskie 69, tel. 58 321-86-26; 58 32186-35
Gdynia, ul. Śląska 53, tel. 58 622-64-68
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (141) 6 zablokowanych

  • Jakie Bzdury... (1)

    Baze pacjetów sobie robią...

    • 3 1

    • I bardzo dobrze

      Od dawna na to ludzie czekali

      • 0 0

  • ciekawe jest w tym kraju to, ze

    nikt nie pyta obywatela o zdanie tylko podejmuje bzdurne decyzje o wydawaniu publicznych pieniedzy.

    • 3 1

  • bzdury

    co za bzdury.może nfz powie co ma zrobić pacjent endokrynologiczny który czekał na wizytę kilka lati dostał termin 02 07 2013 a nfz niepodpisał kontraktu z dr.chełmińską WCO 01 07 2013!!!!!!!!.znowu ma czekać kilka lat? przeca 8lat to dla pacjenta onkologicznego( z wznową) to całe życie.albo i więcej!!!!!!!!JAK TU ŻYĆ panie premierze JAK ŻYĆ?!!!!!!!! i gdzie szukać dr. chełmińskiej?dawniej WCO gdańsk.

    • 3 0

  • zaniesienie wydrukowanego i wypełnionego wniosku

    ktoś bardzo chce zniechęcic ludzi do sprawdzania;) dostęp jak z czasów króla Ćwieczka

    • 3 0

  • teraz to ludziska rozchorują się..

    oczywiście winny pacjent i po hugo czawez wydawano pieniądze na durny program nikomu nie potrzebny a przecież nfz wie wszystko o chorym..!

    • 2 0

  • Sposób rejestracji

    Totalną porażką jest sposób rejestracji w ZIP , jakby nie wystarczył pesel i uaktywnienie konta przez administratora strony po weryfikacji danych .
    Kto ma czas jeździć po dwa razy do NFZ (raz najbliższego , raz wojewódzkiego) , żeby uaktywnić konto .
    BZDURA !!!

    • 5 0

  • Rejestracja

    Ja ostatnio zarejestrowałem się w BIK bez wychodzenia z domu, aktywne konto miałem w ciągu jednego dnia, czyżby dane w BIK-u były mniej wrażliwe od tych, które posiada NFZ? Poza tym - wydrukowany i wypełniony wniosek trzeba zanieść do oddziału NFZ a te oddziały są czynne w godzinach 8:00 - 15:45, czyli w czasie dostępnym tylko dla emerytów lub bezrobotnych??

    • 0 0

  • Dlaczego nie można skorzystać z podpisu elektronicznego lub Profilu Zaufanego ePUAP

    Nie rozumiem dlaczego by otrzymać dostęp do systemu muszę się zarejestrować, wypełnić papierowy druk i z dowodem udać się do NFZ w celu potwierdzenia tożsamości.
    Przecież w XXI w. są takie narzędzia jak podpis elektroniczny (jego wydanie wiąże się z potwierdzenie tożsamości) lub też Profil Zaudany ePUAP (jego wydanie wiąże się z potwierdzenie tożsamości w Urzędzie Skarbowym lub innych jednostkach administracji publicznej). Darmowe narzędzie, które pozwoliłoby otrzymać dostęp do systemu bez zbędnego biegania po urzędach.

    • 1 0

  • "Każdy, kto nie będzie zadowolony z systemu lub będzie chciał go zlikwidować, może to zrobić przez internet w każdej chwili."

    Naprawdę?

    • 3 0

  • ZIP - limit na leczenie

    a w II połowie roku okaże się że wszyscy przekroczyli kwotowo limity na leczenie
    (chodzi o odpr.składki zdrowotne) i dalsze leczenie będzie płatne, i lekarz zapyta płaci Pani/Pan czy leczy się sam?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia (1 opinia)

(1 opinia)
festyn, warsztaty, spotkanie, joga

Szkoła Szczepień

spotkanie

Stawianie granic | Samo zdrowie

150 zł
warsztaty

Najczęściej czytane