• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Parkujesz przy pogotowiu, zapłać. Inaczej będzie mandat

Marek
1 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Cały parking przed pogotowiem objęty jest strefą płatnego parkowania. Cały parking przed pogotowiem objęty jest strefą płatnego parkowania.

Zostawiając samochód przed budynkiem pogotowia trzeba uiścić opłatę za parkowanie. Nasz czytelnik nie zrobił tego, bo spieszył się do lekarza z urazem ręki. Dostał mandat, a jego odwołanie - poparte dokumentacją medyczną - zostało odrzucone. Słusznie?



Czy mandaty za brak opłaty za parkowanie przed pogotowiem powinny zostać anulowane?

Płatne parkowanie w śródmieściu Gdyni obowiązuje od 2009 roku. Mieszkańcy zdążyli się już do tego przyzwyczaić, mało kto zapomina o obowiązku wniesienia opłaty za parkowanie w centrum lub na Kamiennej Górze. Ten przypadek jest jednak szczególny, bo pan Marek jechał po pomoc medyczną na pogotowiu ratunkowym.

Oto jego opowieść.

***


Musiałem w nagłym trybie prywatnym samochodem pojechać pod stację pogotowia w Gdyni przy ul. Żwirki i Wigury zobacz na mapie Gdyni. Przyjechałem tam, bo potrzebowałem pomocy związanej z urazem ręki. Zaparkowałem zaraz obok przychodni i nie zastanawiając się długo, udałem się do lekarza dyżurującego.

W budynku byłem około godziny. W tym czasie miałem wykonywany rentgen ręki i odbyłem konsultację z chirurgiem. Po powrocie do samochodu za szybą zobaczyłem wezwanie do zapłaty, wystawione przez Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni, który zawiaduje Strefą Płatnego Parkowania.

Tego samego dnia napisałem stosowne odwołanie, przesyłając również fotografię dokumentacji medycznej, jako potwierdzenie, że byłem w MSPR. Po ponad miesiącu odwołanie zostało oddalone. Osoba udzielająca mi odpowiedzi podała tylko sztywne podstawy prawne. W moim przekonaniu jest to nieuczciwe, gdyż nie parkowałem, żeby przykładowo pójść sobie do restauracji, a faktycznie miałem pilną potrzebę udać się do specjalisty.

Czy osoba, która przyjeżdża do stacji pogotowia w związku z nagłym wypadkiem w pierwszej kolejności musi się martwić o wpłacenie kilku groszy, by nie otrzymać mandatu? Dlaczego ZDiZ nie służy obywatelom, rozpatrując przypadek nagły, a jedynie traktuje wszystkich na zasadzie automatycznej odpowiedzi, nie wykazując chęci współpracy i załatwienia sprawy w sposób przyjazny obywatelowi?

Odpowiada Maciej Karmoliński, zastępca dyrektora ZDiZ w Gdyni:

Opłata dodatkowa może być anulowana tylko w sytuacji, kiedy obiektywne okoliczności uniemożliwiły kierowcy uiszczenie opłaty za parkowanie. Były takie przypadki, że ktoś przyjechał na pogotowie, a stamtąd od razu przeniesiono go na oddział szpitalny, w którym spędził tydzień. W tym konkretnym przypadku kierowca - o ile sam przyjechał na miejsce - powinien wnieść opłatę. Jeśli ktoś go przywiózł, powinien pamiętać o opłacie, a właściciel samochodu może wskazać kierowcę, który tego nie zrobił.
Marek

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (283) 4 zablokowane

  • brak parkingu pod szpitalem wojewodzkim. (1)

    To jest bardzo duży problem w Trójmieście: Brak parkingów pod szpitalami! Pytam pana Adamowicza, gdzie maja parkować ludzie przywożący chorych do szpitala wojewódzkiego w Gdańsku??? Na SOR nikt dla przyjemności nie jeździ, to są naprawdę dramatyczne sytuacje. O 22 - giej przywiozłam do szpitala osiemdziesięciodwuletnią matkę. Poruszała się z trudem, dusiła się (jak się potem okazało miała zator płucny) i z trudem kontaktowała. Dodatkowo miała napad paniki i nawet na chwilę nie chciała pozostać sama. A ja krążyłam z nią po okolicy szukając miejsca do zaparkowania. Udało mi się przy Zakopiańskiej. W TYM CZASIE PARKING URZĘDU MIEJSKIEGO STOI PUSTY, ALE ZAPARKOWAĆ NA NIM NIE MOŻNA!!! Inny przykład: wnuczce sąsiadów, niemowlęciu, pękł sporych rozmiarów naczyniak umiejscowiony na główce. Krwi nie dało się zatamować domowymi sposobami, więc ojciec dziecka z babcią pojechali do szpitala wojewódzkiego. Ochroniarz nie pozwolił im się zatrzymać na tyle, żeby babcia z dzieckiem mogła wysiąść, bo a nuż przyjedzie karetka (nie przyjechała). Potem okazało się, że babcia nie może nawet zarejestrować dziecka, więc czekała z krwawiącym maluchem, a ojciec w tym czasie jeździł i szukał miejsca do zaparkowania. O powadze sytuacji świadczy fakt, że dziecko wylądowało na sali operacyjnej i wyszło ze szpitala po dwóch dniach. Od dłuższego czasu podjazd do szpitala umajony jest taśmami i pozastawiany pachołkami wyznaczającymi tor dla jednego samochodu, bo podobno trwa remont. Tak nie może być! Pytam, czy musi się wydarzyć nieszczęście, żeby władze miasta zauważyły problem?

    • 10 0

    • musi.... w tym kraju zawsze

      ktos musi zginac, dokonac samospalenia albo oglosic 40 dniowy strajk glodowy zeby problem zostal zauwazony

      • 2 0

  • Jeśli szpital czy pogotowie znajduje się w centrum i jest obawa ze bezpłatny parking obstawią ludzie którzy pracują nieopodal albo przyjechali na zakupy to powinni zrobić bramki i kwity wydawane w recepcji tegoż pogotowia, po wizycie u lekarza masz wyjazd gratis jeśli nie to płacisz. Oczywiście najprościej jest zrobić bezpłatny parking ale potem nie dziwcie się ze nie ma wolnych miejsc.

    • 1 0

  • usprawnienie

    Chorych należy przynosić w lektykach.

    • 2 0

  • Wiadomo że przy szpitalu wojewódzkim zrobili płatny parking by zrzerać kase (1)

    • 1 1

    • gdzie znajduje się ten parking?

      • 0 1

  • Pani Premier

    JAK ŻYĆ ??? To wina Kopacz!!!

    • 0 0

  • Wena twórcza niektórych forumowiczów jest naprawdę przeogromna. Widać nudzą się w pracy. Jeżeli ktoś otrzyma pomoc medyczną w pogotowiu a samochód jest zarejestrowany na niego to powinien być to wystarczający argument do anulowania mandatu biorąc pod uwagę okoliczności. Ale włodarze miasta Gdynia muszą z czegoś zapłacić za kolejnego sylwestra z Polsatem, infobox, i takie tam inne.

    • 1 0

  • Ala ma kota

    A pracownicy szpitala też płacą? Chory kraj

    • 0 0

  • KAŻDY powinien płacić za parkowanie z tym, że NIE KAŻDY powinien być zmuszany do robienia tego natychmiast.

    Pilny przypadek oznacza, że opłata może być być wniesiona później (bo nie było możliwości zrobić tego wcześniej z przyczyn medycznie uzasadnionych), ale jednak powinna być wniesiona. Dowód nagłości przypadku w postaci jakiegokolwiek poświadczenia (niekoniecznie wydanego celowo) zasięgnięcia porady, wykonania zabiegu itp. powinien być dla służb miejskich wystarczający do tego, aby zamiast mandatu zapłacić za postój.
    Jeśli przychodnia/szpital chce dać pacjentom możliwość bezpłatnego parkowania, powinien mieć własną przestrzeń parkingową (w przypadku instytucji samorządowych to kwestia organizacyjna w ramach Urzędu Miasta, ale w przypadku instytucji państwowych albo prywatnych to więcej zachodu).

    • 2 1

  • plac albo zdychaj - witam w trzecim swiecie

    a na przyszlosc proponuje wezwac karetke na koszt podatnikow a nie autem tylek wozic.......

    • 2 1

  • płatność kartą

    Tak są łasi na kasę, że terminal zlikwidowali by nie płacić prowizji.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania USG piersi

badania

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Najczęściej czytane