• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Złamania, urazy mózgu, krwotoki. Kilka przypadków dziennie po wypadkach na hulajnodze

Wioleta Stolarska
13 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Hulajnogi elektryczne dla dorosłych cieszą się coraz większa popularnością. Jednak lekarze przestrzegają, że choć są wygodne, to nieodpowiednie korzystanie może spowodować wypadek i poważny uraz. Hulajnogi elektryczne dla dorosłych cieszą się coraz większa popularnością. Jednak lekarze przestrzegają, że choć są wygodne, to nieodpowiednie korzystanie może spowodować wypadek i poważny uraz.

Irytują nas pozostawiane w przypadkowych miejscach, ale źle zaparkowane hulajnogi to najmniejszy problem. Złamania, urazy głowy i mózgu - to tylko część obrażeń, z którymi trafiają do trójmiejskich szpitali osoby po wypadku na elektrycznej hulajnodze. Lekarze nie mają wątpliwości, że hulajnoga jest jednym z najbardziej niebezpiecznych środków do przemieszczania się, przestrzegają, że na oddziały urazowe trafia coraz więcej takich pacjentów, nawet kilka osób dziennie.



Czy zauważyłe(a)ś problemy z nieostrożną jazdą na jednośladach w swojej okolicy?

Hulajnogi elektryczne dla dorosłych cieszą się coraz większa popularnością. Jednak lekarze przestrzegają, że choć są wygodne, to nieodpowiednie korzystanie może spowodować wypadek i poważny uraz. Pęknięcia i złamania kości, urazy twarzy i głowy - to najczęstsze obrażenia po wypadku na tym jednośladzie, jednak uderzenia o krawężniki czy wystające elementy grozi złamaniem podstawy czaszki, które stwarza śmiertelne zagrożenie.

- W tym roku tylko w samym sezonie letnim: czerwiec, lipiec, sierpień odnotowaliśmy 45 takich przypadków. Są to najczęściej urazy twarzoczaszki, przebiegające ze złamaniami szczęki lub kostnych ograniczeń oczodołów. W 2 przypadkach efektem upadku z hulajnogi elektrycznej były poważne obrażenia śródczaszkowe. Niemniej, rzadko u tych pacjentów występują wskazania do pilnego leczenia operacyjnego - mówi dr hab. Mariusz Siemiński, Ordynator Klinicznego Oddziału Ratunkowego UCK.
Przyznaje, że wśród pacjentów przeważają młodzi mężczyźni, wsiadający na hulajnogę pod wpływem alkoholu, bez kasku.

- Należy pamiętać, że hulajnoga elektryczna rozwija względnie dużą prędkość i upadek z niej wiąże się z oddziaływaniem wysokiej energii kinetycznej, co może prowadzić do obrażeń. Tak jak w przypadku każdego innego pojazdu konieczne są rozwaga, trzeźwość i tak jak w przypadku roweru - kask. Hulajnogi elektrycznej nie należy traktować jak nieszkodliwej zabawki - zaznacza dr hab. Mariusz Siemiński.
Na Oddziale RatunkowymSzpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku słyszymy, że średnio dzienie takich przypadków jest nawet ok. 5.

- Różnie bywa ale faktycznie w ostatnim czasie jest takich osób coraz więcej, nie zawsze to poważne obrażenia, ale jak w ciagu dnia przyjmiemy 5 takich osób to widać, że jakiś problem faktycznie jest - mówi nam pracownik SOR-u.
Czytaj też: Zakaz dla hulajnóg, rowerów i deskorolek. Rośnie liczba potrąceń pieszych

Gdyński SOR choć nie prowadzi dokładnej statystyki takich wypadków, za to jak przyznaje Grzegorz Kurowski, kierownik SOR w szpitalu św. Wincentego a Paulo w okresie letnim dziennie trafia tu nawet trzech pacjentów po wypadku na hulajnodze.

- Zdarzają się urazy kończyn górnych i dolnych typu otarcia, złamania i otwarte rany oraz urazy głowy. Jeśli chodzi o urazy głowy to w większości wypadków jest konieczne wykonanie tomografii komputerowej - mówi kierownik SOR w szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni. - Hulajnogi elektryczne rozwijają dość duże prędkości i podczas zderzenia z innym uczestnikiem ruchu dochodzi do dość dużego urazu. W celu wykluczenia masywnych obrażeń wykonujemy badanie tomografii komputerowej typy Body - scan (głowa, szyja, klatka piersiowa, brzuch). Czasami również po takim urazie chory wymaga hospitalizacji i obserwacji w oddziale chirurgii ogólnej - wyjaśnia.
Medycy podkreślają zgodnie, że niestety kask na hulajnodze to wciąż wielka rzadkość, a niektóre z nich potrafią się przecież rozpędzić nawet do 50-60 kilometrów na godzinę. Choć jak przekonują lekarze wystarczy się przewrócić jadąc z prędkości 10-15 km/h, żeby poważnie się poobijać czy połamać.

Czytaj też: Hulajnogi elektryczne. Ile kosztują, na co zwrócić uwagę?

"Upadek na hulajnodze to kwestia czasu"



- Jeśli chodzi o jazdę na hulajnodze to trzeba zdać sobie sprawę, że nie powinniśmy myśleć o tym czy będzie upadek, a raczej kiedy i jak poważny. Upadek na hulajnodze to kwestia czasu, możemy się wywrócić przy 4 km/h albo przy 40 km/h i nie jest powiedziane, że przy mniejszej prędkości będą mniejsze obrażenia - mówi Wojtek, mieszkaniec Gdańska, który sam miał poważny wypadek na hulajnodze.
Zanim doszło do wypadku na hulajnodze przejechał 4000 km. Tego dnia jechał w kasku.

- Przy znacznej prędkości, na prostym odcinku drogi, przednie koło złapało poślizg i dalej już nie miałem żadnej kontroli. Bezwładny lot zakończył się złamaniem kości udowej i rozwalonym telefonem. Gdyby nie kobieta, która przechodziła obok i zadzwoniła po karetkę to nie wiem co bym zrobił, bo ruszyć się też nie mogłem - opowiada.
Od jego wypadku minęło już 1,5 roku ale nadal nie udało mu się wrócić do pełnej sprawności.

- Obecna ruchliwość jest zadowalająca, ale nie ma co marzyć o grze w siatkówkę, a po dłuższych spacerach noga pobolewa, w przyszłości najprawdopodobniej czeka mnie rekonstrukcja stawu biodrowego. Czy było warto? Chyba nie, ale może ja miałem po prostu pecha, że poniosło za sobą to takie konsekwencje, bo to, że upadek będzie, wiedziałem od momentu pierwszej przejażdżki. Na hulajnogę już nie wrócę, planuje za to rower elektryczny, ale on nie daje takiej frajdy z jazdy co hulajnoga, jednak na pewno jest bezpieczniejszy. Warto pamiętać, żeby zakładać kask i nie wierzyć w to, że zdążycie wystawić ręce przed upadkiem, nie da się go kontrolować, aż strach pomyśleć co by było gdybym nie miał kasku - podkreśla.

Nowe zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych



Od 20 maja 2021 roku funkcjonują nowe przepisy regulujące zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych. Zgodnie z nimi hulajnogami elektrycznymi poruszać się może tylko jedna osoba, a kierowanie hulajnogą w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu jest wykroczeniem.

Kierujący hulajnogami mają też obowiązek stosowania się do znaków drogowych, poruszania się z wyznaczoną prędkością i ustępowania pierwszeństwa pieszym.

Opinie (208) 1 zablokowana

  • To nie sa żadne hulajnogi tylko skutery bez siedziska.

    Dlaczego w tym Budyniowie kompletnie nie są egzekwowane przepisy ruchu i parkowania dla tych pojazdów ? Wystarczy postać sobie kilka minut na ulicach we Wrzeszczu - jazda 20 km/h po chodnikach, nagminna jazda po dwie osoby itd. Po co tworzyć przepisy których przestrzegania nikt nie kontroluje ? Dla Dulkiewicz ważna jest tylko kasa i kasa.....

    • 23 4

  • Raz mnie(rowerzystę) staranowałaby czołowo babka na hulajnodze jadąca pędząca z naprzeciwka prosto na mnie. To wszystko miało miejsce na...ścieżce rowerowej. Chyba liczyła, że gdy wtargnie na moją stronę to zrobię unik i zjadę ze ściezki prosto w drzewo. Na szczęście ajfoniarze upiekło się, bo zanim wstałem to na jej szczęście zawiesiła się i uciekła;)

    • 13 7

  • SOR gdynia (1)

    SOR Gdynia nie prowadzi takiej statystyki bo nie przyjmuje

    • 6 2

    • Żona czekała kilka godzin i nikt jej nie przebadał, miała uraz głowy, pluję na taką "służbę" zdrowia.

      • 2 0

  • Wypowiedział się (1)

    neurolog z przypadku.

    • 2 9

    • :)

      Przyjdź i powiedz to w twarz :)

      • 0 1

  • a bo Polaki prosze Pana ...

    jeszcze do tego nie dorośli i nie dojrzali , to mniej więcej tak jak z samochodami , my powinniśmy jeszcze z parędziesiąt lat poćwiczyć furmankami !- dopiero przesiąść się za kierownice pojazdów . My samochodami posługujemy się tak , jakby małpie dać brzytwe i powiedzieć jej ,że to organki ! , Popatrzcie na tych dwóch Gamoni na tej hulajnodze - niby duże dorosłe mężczyzny ale co z tego jak pod "dachem - pustka , szamot " . Policja za takie coś powinna od razu kazać takiemu bęcwałowi wynajmującemu nakazać zakup nowej hulajnogi !

    • 11 6

  • niestety prędkość powinna być ograniczona do 10km/h a nie 25km/h (5)

    i tu nie chodzi o jadącego hulajką ale o pozostałych ludzi.
    apele o rozsądną jazdę to fikcja, g*wniarzerka jeździ jak i gdzie popadnie, w tym w tłumie ludzi. Niejednokrotnie byłem świadkiem jak jeden z drugim ledwo wyhamował przed pieszymi.

    • 19 8

    • Następny od ograniczania prędkości. To nie wina prędkości tylko ludzi bez wyobraźni.

      • 3 3

    • Rowerów to też dotyczy (2)

      • 1 2

      • a zwłaszcza samochody (1)

        • 4 1

        • Samochody nie jeżdżą w tłumie ludzi

          • 0 2

    • A może po prostu pozwolić im jechać 50km/h po drogach?

      Mamy jak zwykle efekt prawodawców którzy problemy kierowców rozwiązują wypierniczając wszystkich którzy im nie pasują na chodnik...

      • 3 2

  • Idealny przykład manipulacji i hejtu na hulajnogi.A gdzie fakty i obiektywność.?? (1)

    Jeśli bezmózgowce wsiadają na hulajnogi szaleją na nich bezkarnie to mogą spowodować wypadki!!
    Identycznie jest z autem zabijają ludzi na ulicach bo zachowują sie identycznie dlaczego nikt nie krzyczy ze auto to najbardziej niebezpiecznych pojazd ?

    • 11 10

    • I z rowerami też - zobacz ilu rowerzystów przejeżdża na czerwonym, a ile samochodów?

      • 2 2

  • To są właśnie hulajnogi na minuty (1)

    Sam używam hulajnogi (własnej ) i to co ludzie odwalają na tych na minuty to dramat a rowerzyści nie lepśi wyprzedzanie na przejściach zjazd z ścieżki na drogę lub na odwrót proszę prześwietlić jak super rowerzyści znają przepisy . Wracając do hulajek sam jestem za usunięciem tych na minuty 1. Nikt tego nie szanuje i robi z tym co che 2. Policja ma to totalnie w d*pie szybciej sprawdza osobę która ma własną niż osóbe która zasuwa na wypożyczonej

    • 21 1

    • Nie każdy

      Nie szanuje hulajnóg, własnej nie mam więc najczęściej jeżdzę tymi na minuty, przestrzegam przepisów, jak są ludzie to zwalniam, jak trzeba się zatrzymuję i wszystkich puszczam, po zakończonej jeździe nie stawiam na środku chodnika tylko w miejscu gdzie nikomu nie będzie przeszkadzać, więc na pewno są osoby które starają się dobrze i rozsądnie korzystać z tych hulajnóg tylko niestety pewnie takich osób jest mniejszość :/

      • 0 0

  • Pozdrawiam z mojego Dualtronika :) (2)

    Ale fakt - do jazdy 80 to już zakładam kask

    • 3 3

    • Świetny sprzęt. Prędkość maksymalna 100km/h robi wrażenie (1)

      Na takie coś koniecznie pełny kask i zbroja. Szerokości

      • 0 0

      • Koniecznie też rozsądna głowa

        • 2 0

  • Problemem nie jest to że będziesz miał wypadek (9)

    Problemem jest to, że na SOR w Gdyni przez 5 godzin nikt cię nawet nie przebada.

    • 56 30

    • (6)

      Bo praca na SOR to czysta przyjemność - fajne zajęcie, zero stresów, sami mili pacjenci, trzeźwi, każdego spotkał niesamowity pech (absolutnie nie konsekwencje braku myślenia), z rękawa sypią komplementami, nikomu nie trzeba tłumaczyć, że mamy pandemię i żeby założył maseczkę. I to wszystko za godziwą pensję.

      • 18 2

      • (2)

        Nie życzę ci, ale zetknięcie się z tą porażką zmienia perspektywę. Poczytaj jeszcze dlaczego w Polsce na chwilę obecną brakuje do 50 tys. lekarzy, jaka strategia o tym decydowała i kto popierał ten pomysł.

        • 10 2

        • "niech jadą" - posłanka partii rządzącej (1)

          • 5 3

          • Takich Podolskich to mamy na pęczki.

            Tak, żeby pokazać, ze to jest powszechne w Polsce podejście do wielu spraw.

            • 0 0

      • co nie znaczy żeby zanidebywac obowiązki w pracy (2)

        ..

        • 1 5

        • Setka chorych na 2 lekarzy (1)

          To nie jest zaniedbywanie obowiązków, chyba ze w wydaniu ministerstwa zdrowia.

          • 5 0

          • Teraz będzie 115 dziennie.

            Jakiego hulajnogarza to obchodzi?

            • 2 1

    • 5 godzin to rewelacja. Parę dni temu spędziłem na KORze UCK ponad 12 godzin i to podobno nie był rekord. (1)

      • 1 0

      • A z jakiego powodu twoje życie było zagrożone?

        • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia

festyn, warsztaty, spotkanie, joga

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Najczęściej czytane