• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W maju bezterminowy strajk lekarzy

Alicja Katarzyńska
8 maja 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Lekarze protestowali już m.in. w kwietniu ubiegłego roku. -Mam nadzieję, że i tym razem, tak jak podczas poprzednich akcji lekarzy, nie ucierpią pacjenci. Największe obawy budzi fakt, że tym razem ma to być protest bezterminowy - mówi Leszek Klimaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku. Lekarze protestowali już m.in. w kwietniu ubiegłego roku. -Mam nadzieję, że i tym razem, tak jak podczas poprzednich akcji lekarzy, nie ucierpią pacjenci. Największe obawy budzi fakt, że tym razem ma to być protest bezterminowy - mówi Leszek Klimaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku.

W najbliższy czwartek 10 maja - dwie godziny strajku ostrzegawczego, za tydzień - strajk całodniowy, a od 21 maja - bezterminowy. Do ogólnopolskiego protestu lekarzy przyłączają się wszystkie szpitale w Trójmieście.

- Właśnie rozmawiałem ze związkowcami. Przedstawili mi postulaty, przeprowadziliśmy mediację, wszystko odbyło się w pokojowej atmosferze. - mówi Zbigniew Krzywosiński, dyrektor szpitala Akademii Medycznej w Gdańsku. - Znam terminarz strajku lekarzy, sposób, w jaki będzie przeprowadzony. Dogadaliśmy się, że z protestu wyłączone będą najbardziej newralgiczne oddziały: onkologia, hematologia, kliniczny oddział ratunkowy, pediatria. Tu leczenie nie może ograniczać się tylko do nagłych, zagrażających życiu przypadków.

Tegoroczny majowy strajk lekarze zapowiadali już w ubiegłym roku, kiedy wywalczyli 30-proc. podwyżkę. Ostrzegali, że to początek ich żądań płacowych, a usatysfakcjonuje ich pensja 5 tys. zł brutto dla lekarzy bez specjalizacji i 7,5 tys. brutto dla lekarzy ze specjalizacją. Domagają się też m.in. obowiązkowych urlopów szkoleniowych i przede wszystkim reformy całego systemu ochrony zdrowia w Polsce. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy chciałby m.in. finansowania świadczeń zdrowotnych nie tylko ze składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, ale też ze środków prywatnych. Zgodnie z propozycjami związku pacjenci mieliby dopłacać do świadczeń lub ubezpieczać się dobrowolnie.

- Rozumiem żądania płacowe lekarzy, ale nie jestem w stanie ich spełnić - dodaje dyrektor Krzywosiński. - W Polsce nie ma takiego szpitala, którego dyrektor byłby w stanie dać takie podwyżki lekarzom. Czekamy na decyzje rządu.

Jutro lekarze spotkają się z Leszkiem Czarnobajem, marszałkiem woj. pomorskiego odpowiedzialnym za zdrowie w regionie.

- Spróbujemy wtedy opracować strategię przetrwania protestów lekarzy - zapowiada Czarnobaj. - Będę czuwał nad tym, żeby mimo wszystko zachować ciągłość opieki medycznej w Pomorskiem, ale nie ode mnie zależy, jak szybko akcja protestacyjna się skończy.

- Środowisko lekarzy jest zdeterminowane - dodaje Maciej Michalik z Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku. - Nikt nie ma już wątpliwości czy złudzeń co do sytuacji w służbie zdrowia i stosunku władz do lekarzy. Przedstawianie nas jako łapówkarzy, złodziei, morderców to celowe odwrócenie uwagi społeczeństwa od rzeczywistych problemów, to manipulacja i zwalanie winy na nas za wszystko: biedę i kolejki.

Jak powiedział nam Andrzej Sokołowski, szef OZZL w Pomorskiem, od 21 maja wszystkie szpitale w województwie będą przyjmować pacjentów tylko w stanach nagłych, zagrażających życiu. Wszystkie planowe zabiegi, operacje, badania i porady zostaną przesunięte na czas nieokreślony, bo tym razem lekarze zapowiadają strajk bezterminowy.

- Obawiam się strajku, ale moim obowiązkiem jest zapewnienie opieki medycznej w szpitalu - mówi Leszek Klimaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku. - I o tym przede wszystkim myślę. Mam nadzieję, że i tym razem, tak jak podczas poprzednich akcji lekarzy, nie ucierpią pacjenci. Największe obawy budzi fakt, że tym razem ma to być protest bezterminowy.
Gazeta WyborczaAlicja Katarzyńska

Opinie (253) ponad 10 zablokowanych

  • Nie dajmy się zwariować, WYJDŹMY Z KOMUNY!

    Co widzi przeciętny Kowalski?
    1/ lekarz ma misję dziejową do spełnienia, podobnie jak armia służąca wiernie kaczolandowi (z tym, że owa armia nie służy za półdarmo...)
    2/ lekarz nie powinien zarabiać zbyt dużo, bo Kowalski też nie zarabia zbyt dużo, a przecież żołądki obaj mają takie same....stare komusze hasło najbardziej docierające do ciemnego luda
    3/ "czy ktoś widział biednego lekarza..." i to częściowo prawda. Kombinacje z praktyką prywatną na szpitalnym sprzęcie, praca na 2-3 etatach pozwala na dochód dla Kowalskiego niewyobrażalny szczególnie w przeliczeniu na ilość wooody.

    A jeśli chwilę pomyśleć, do czego Kowalski nie zawsze jest zdolny, to widać co innego. To mianowicie, że CAŁY SYSTEM OPIEKI ZDROWOTNEJ JEST CIĘŻKO CHORY i wymaga TRANSPLANTACJI, bo piguły już nie są w stanie pomóc. Służba zdrowia jest zarządzana identycznie jak za PRL, a jak wiemy, PRL zdechła z głodu, bo jej ekonomia była brana z księżyca. Porzucenie reform zapoczątkowanych przez Buzka, zarzuconych przez towarzyszy z LSD i pielęgnacja gniota w postaci NFZ jest zbrodnią. Prawdziwą zbrodnią na narodzie.
    To nie lekarze są winni, że :
    1/ jest limit na ilość wykonywanych badań diagnostycznych, operacji, zabiegów i przyjęć przez lekarzy specjalistów. Efekt: pacjent nie ma dostępu do lekarza, lekarz gna na drugi etat lub przyjmuje prywatno-szpitalnie...
    2/ nikt nie rozlicza wpływów do kasy NFZ, a z tych środków pokrywane są CORAZ WYŻSZE wydatki na administrację NFZ
    3/ koszt wysoko specjalistycznych usług medycznych jest coraz wyższy, cóż - postęp kosztuje.

    Nagonka na intelektualne elity staje się ostatnio normą. Czy Kowalski tego nie widzi? Czy Kowalski nie widzi, że powołanie Edgara na wicepremiera bez teki i do tzw. spraw niepotrzebnych stwarza sytuację, że rząd może zacząć ubiegać się o środki z funduszu PFRON?

    Życzę lekarzom POWODZENIA w ich walce o NORMALNOŚĆ dla siebie i ich pacjentów. A Kowalskim....duzo zdrowia.

    • 0 0

  • Baja idź z powrotem spać zamiast judzić lekarzy na rząd którego nienawidzisz.

    Przeciętny Kowalski docenia wielu lekarzy, ale leczy się prywatnie.

    Skoro ma płacic jeszcze wieksze składki na System to powinien także on sam więcej zarabiać.

    • 0 0

  • Może ankieta ? kto zrezygnowałby z skałdek ZUS Chorobowe itd ?

    J AJA JAAJAJAJ

    • 0 0

  • Do tych co mają za złe lekarzom że strajkują

    Co wy pleciecie o wysokich zarobkach lekarzy! Kto zarabia 3000 zł !! na jednym etacie? A ci co tak się mądrzą to pracują za darmo prawda?
    Prawda jest taka, że pieniądze z naszych składek są po prostu marnotrawione. A to zależy od rządzących niestety.
    Jak może lekarz, który odpowiada za życie człowieka zarabiać tyle co sprzątaczka. Pomyślcie o tym jak wypisujecie takie bzdury na forum.

    • 0 0

  • Kowalski,

    misiaczku, nie rozumiesz - jak było do przewidzenia. Ja tego (bez)rządu nie nienawidzę, ja nim gardzę i MAM POWÓD. Nie mam ochoty na powrót do PRL.

    • 0 0

  • Obydwoma rękami podpisuje sie pod protestem lekarzy.
    Ci którzy ich krytykują chyba nie mają zielonego pojęcia jak wygląda to od strony lekarzy.
    Nie rozumiem zupelnego braku szacunku dla słuzby zdrowia w tm kraju. Ludzie! Oni pracuja nie żadko 30 godzin bez przerwy (po dyrzuże całodobowym nie ma dnia wolnego!), spoczywa na nich ogromna odpowiedzialność, za zycie i zdrowie kilkudziesięciu pacjentów jakich maja pod opieką. Żeby zostać lekarzem ze specjalizacją trzeba zapieprzać przej jakies 10 lat. I co? Warunki pracy i płace mają gorsze niz hydraulicy.
    Szkoda gadać, ten kraj jest chory.

    • 0 0

  • Z ciekawosci zagladnalem na strone ZUS-u.

    Co tam znalazlem .
    Składka na ubezpieczenie zdrowotne od 1 stycznia 2007 r. wynosi 9,00% podstawy wymiaru.
    - W Niemczech aktualnie , w zaleznosci od ubezpieczalni 12,3 - 15,5% .
    Wysokosc ich jest corocznie korygowana , w zaleznosci od wynikow finansowych kas chorych .
    Nie twierdze , ze model niemiecki jest przykladem do nasladowania , ale roznica skladek 3 do 6,5% , jest dosyc znaczna .

    • 0 0

  • Jako pacjent między Scyllą a Harybdą, czyli pomiędzy niemoznością złego systemu a głupotą i złym zarzadzaniem niektórych ośrodków zdrowia, ostatecznie wyleczy się prywatnie. Trwało to pamiętne pół roku w 1998 roku. Nie przypominam sobie strajków lekarzy w tamtym czasie?

    • 0 0

  • Marek.

    To, co zostaje netto pracownikowi w Niemczech a w Polsce, stanowi też znaczną różnicę.

    • 0 0

  • Kowalski

    Stale oplaty , ktore nalezy comiesiecznie uiscic , nie sa rowniez porownywalne .

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień dziecka. Joga dla dzieci 4-6 lat

60 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

Najczęściej czytane