• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W UCK zregenerowali płuco poza organizmem

Piotr Kallalas
2 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Specjaliści z UCK umieścili płuca dawcy w specjalnej aparaturze, która najpierw zbadała narząd, a następnie wykonała procedurę regeneracji. Placówka w przyszłości chce stworzyć centrum leczenia narządów szykowanych do przeszczepów.



Czy zgodzisz się na przekazanie organów po śmierci?

Pod koniec stycznia w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przeprowadzono procedurę perfuzji płuc ex vivo (poza organizmem), które skutkuje regeneracją narządu z myślą o wykorzystaniu transplantacyjnym. Organ został pobrany od zmarłego dawcy i następnie umieszczony w specjalistycznej aparaturze, która cały czas monitoruje parametry i stwarza optymalne środowisko i warunki lecznicze.

Udało się uzyskać oczekiwane utlenowanie, natomiast zmiany miąższu płuc okazały się nieodwracalne i finalnie nie zdecydowano się na przeszczep. Było to jednak pierwsze podejście do regeneracji płuc ex vivo, a klinika ma zamiar dalej rozwijać program - do tej pory w szpitalu prowadzono perfuzje nerek.

- Jest to uznana i wykonywana na świecie metoda, gdzie pobiera się marginalne płuca (pierwotnie nienadające się do przeszczepienia) od dawcy i podłącza do specjalnej aparatury. Następnie się je wentyluje, wykonuje perfuzję, a tym samym poddaje procesowi regeneracji. To się dzieje w takim idealnym "środowisku" dla płuc. Po czterech lub sześciu godzinach ocenia się ich parametry i na podstawie tych wyników oraz oceny klinicznej decyduje się o przeprowadzeniu przeszczepienia płuc - tłumaczy dr Wojciech KarolakKliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej, inicjator programu.
Czytaj też: Koniec oddziałów covidowych w szpitalach?

  • -  W Polsce mamy bardzo duży problem z dawcami. Jeżeli nie zaczniemy sięgać po wszystkie możliwe rozwiązania, to będziemy zawsze gdzieś na końcu, jeżeli chodzi o liczbę przeszczepionych narządów - mówi dyrektor Kraszewski.

"W Polsce mamy bardzo duży problem z dawcami"



Perfuzja ex vivo nie jest ograniczona jedynie do nerek czy płuc. Klinika chciałaby zająć się również regeneracją wątroby i stać się wiodącym ośrodkiem w tej dziedzinie, a być może również hubem dla innych placówek medycznych poszukujących zregenerowanych organów od dawców.

- Ta wizja musi się ziścić. W Polsce mamy bardzo duży problem z dawcami. Jeżeli nie zaczniemy sięgać po wszystkie możliwe rozwiązania, to będziemy zawsze gdzieś na końcu, jeżeli chodzi o liczbę przeszczepionych narządów. Oprócz wszystkich rozwijających się programów transplantacyjnych, musimy zadbać o pewne zabezpieczenie. Regeneracja narządów poprzez perfuzję ex vivo jest właśnie takim zabezpieczeniem - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.
Specjaliści podkreślają, że najtrudniejszym narządem pod względem regeneracji ex vivo jest serce. Obecnie w Polsce nie są wykonywane takie procedury.

Czytaj też: Testy antygenowe w aptekach. Gdzie się zbadasz?

Znaczne wsparcie programu transplantacji



Realizowanie nowej oferty świadczeń ma być również rozwijane z myślą o pracach naukowych w obszarze regeneracji tkanek i narządów, a także transplantologii. Uczelnia dalej będzie rozwijać Bank Tkanek i Komórek, natomiast nie da się ukryć, że swoista "naprawa" organów jest kluczowa przede wszystkim dla programu przeszczepów.

- Należy podkreślić, że obecnie około 10 do 15 proc. płuc przy pobraniu wielonarządowym nadaje się do przeszczepiania, a zapotrzebowanie jest dużo większe. Ta technika mogłaby sprawić, że ta liczba zwiększyłaby się o 20 lub 25 proc. - zaznacza dr Karolak.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (69)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Najczęściej czytane