• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Testy antygenowe w aptekach. Gdzie się zbadasz?

Piotr Kallalas
26 stycznia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
aktualizacja: godz. 13:06 (27 stycznia 2022)
Testy antygenowe realizowane w aptekach będą refundowane przez NFZ. Testy antygenowe realizowane w aptekach będą refundowane przez NFZ.

W czwartek, 27 stycznia mają wejść w życie zapowiedzi rządu dotyczące wykonywania darmowych testów antygenowych na COVID-19 w aptekach, które będą refundowane przez NFZ. Farmaceuci będą również mogli wpisać wyniki do systemu, co w razie wykrycia wirusa SARS-CoV-2 oznacza rozpoczęcie izolacji. Nie opublikowano jednak na razie listy dostępnych punktów na Pomorzu. Wiele placówek przekonuje, że nie jest gotowa i nie wiadomo kiedy będzie.Aktualizacja, godz. 12.25 Wszystko wskazuje, że na ministerialnej stronie internetowej wkradły się błędy, bowiem jeszcze rano w wykazie była gdańska apteka Dyżurna Zachód Farm 3Mapka. Tymczasem placówka nie zgłosiła się do programu i nie wykonuje testów.

Czytaj też: Błędy w wykazie aptek Ministerstwa Zdrowia. "Nie robimy darmowych testów antygenowych"


Aktualizacja, godz. 9.30 Na rządowej stronie pacjent.gov.pl opublikowano dziś zestawienie aptek wykonujących wymazy. W tym momencie usługę oferują dwie placówki w Trójmieście - Dyżurna Zachód Farm 3Mapka w Gdańsku i Apteka MelissaMapka w Gdyni.

- Na starcie programu mamy 64 apteki, w których można wykonać test antygenowy. Kolejne 19 przesłało dokumenty zgłoszeniowe - poinformował w mediach społecznościowych minister zdrowia Adam Niedzielski.Czy przeprowadzanie testów na COVID-19 w aptekach to dobry pomysł?

Od 27 stycznia w życie wchodzi nowe rozwiązanie, które ma pomóc przejść przez piątą falę pandemii - będzie można przetestować się na COVID-19 również w aptekach. Ma to odciążyć laboratoria diagnostyczne i oficjalne punkty wymazowe, które w ostatnich dniach przeżywają prawdziwe oblężenie, a ogromne kolejki, w jakich stoją pacjenci chcący sprawdzić się pod kątem COVID-19, przekładają się na wydłużenie czasu oczekiwania na wynik . Dlatego rząd zdecydował włączyć farmaceutów do systemu diagnozowania COVID-19.

- Uruchamiamy bezpłatne testowanie w aptekach, żeby szybko identyfikować ryzyko ewentualnego zakażenia. Te punkty, które prowadzą szczepienia, spełniają standardy na potrzeby badań testami antygenowymi - mówił minister Adam Niedzielski.
Czytaj też: Czym się różnią testy na COVID-19? Jak się przygotować do testu antygenowego?

Testy antygenowe tak, ale nie we wszystkich aptekachMinisterstwo Zdrowia doprecyzowało tę kwestię, bowiem pierwsze informacje wskazywały na możliwość wykonywania testów we wszystkich aptekach. W tym tygodniu poznaliśmy treść rozporządzenia, a diagnostyka covidowa będzie realizowana jedynie w wybranych punktach, które mają taką możliwość i zgłoszą się do programu.

- W mojej ocenie to dobry ruch, który jest praktykowany w wielu krajach Europy. Obecnie zainteresowanie testami jest bardzo duże - w ciągu ostatniego miesiąca sprzedano w aptekach ponad 1,1 mln testów na COVID-19. Natomiast trzeba podkreślić, że testy będą wykonywać wybrane apteki, które zgłoszą taką chęć i możliwość. Ministerstwo wstępnie mówi o podobnych wymaganiach, co w przypadku szczepień, a w Polsce szczepi przeciw COVID-19 już 1,3 tys. aptek. Realizacja testów na pewno będzie jednak wymagała dodatkowych zabezpieczeń, ponieważ mamy do czynienia z pacjentem chorym, zakaźnym - mówi Michał Pietrzykowski, prezes Gdańskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.
Apteki, które zdecydują się na testowanie znajdą się w rządowym wykazie, a ten będzie dostępny na stronach Ministerstwa Zdrowia i NFZ. Natomiast obecnie nie ma jeszcze informacji o podmiotach, które już jutro ruszą z wymazami.

Czytaj też: Wynik testu antygenowego nie jest podstawą do wydania paszportu covidowego

Testy antygenowe w aptekach. Jak to działa?Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że diagnostyka będzie wykonywana bez skierowania i będzie w pełni refundowana. Natomiast należy podkreślić, że mówimy tu o przeprowadzeniu testu antygenowego przez aptekarza - podmioty cały czas sprzedają zestawy testowe do samodzielnego wykonania. Test wykona osobiście farmaceuta, natomiast wynik zostanie przesłany za pomocą SMS lub ukaże się na Internetowym Koncie Pacjenta.

Czytaj też: Rodzice częściej odmawiają szczepień ochronnych dzieci. Pomorze w czołówce

Jak zorganizować diagnostykę, żeby nie zarazić wszystkich klientów?Z naszych informacji wynika, że od soboty ruszyły szkolenia farmaceutów pod kątem prawidłowego pobierania wymazów. Mają one charakter e-learningowy. Szybkie podniesienie kwalifikacji personelu to jednak nie jedyny problem. Wszystko rozbija się o bezpieczeństwo farmaceutów i klientów. Wprowadzenie programu testowania do aptek wymaga odpowiedniego zabezpieczenia lokalu oraz precyzyjnych zasad funkcjonowania - trudno sobie bowiem wyobrazić, aby chorzy oczekujący na test czekali w kolejce z pacjentami kupującymi.

- W naszej aptece prowadzimy szczepienia, ale szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie testowania. Jak to się ma odbywać? Szczepimy zdrowych w osobnym pomieszczeniu, ale w takim układzie chorzy na testy potrzebują wręcz osobnego wejścia. Inaczej tego nie da się zrobić - wskazuje farmaceutka z jednej z aptek w Gdańsku.
Wszystko to powoduje, że na taki krok będą mogły zdecydować się w pierwszej kolejności duże podmioty. Zwiększenie dostępności do diagnostyki nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa innych osób.

- Odnosząc się do rekomendacji Ministra Zdrowia przeprowadzanie testów mogłoby odbywać się na izbie ekspedycyjnej w wydzielonych do tego miejscach, pokojach opieki lub pomieszczeniach administracyjno-szkoleniowych (już wykorzystywanych na potrzeby szczepień). Należy uwzględnić rozdzielenie ścieżek pacjentów np. czasowe, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom realizującym inne potrzeby zdrowotne - mówi Anna Szydłowska magister farmacji Gemini Polska.
Czytaj też: Ruszyły zapisy na trzecie szczepienie dla 16-18-latków

"Możliwość włączenia się farmaceutów w walkę z pandemią"Nie zmienia to faktu, że środowisko farmaceutów raczej pozytywnie odbiera zaproponowaną zmianę. Jest to element długofalowej strategii rozszerzania kompetencji aptekarzy, którzy stają się ważnym elementem systemu profilaktyki i diagnostyki, będąc też najbliższym kontaktem dla pacjenta.

- Realizacja testów w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach to kolejna możliwość do włączenia się farmaceutów w walkę z pandemią, do której musimy podejść odpowiedzialnie. Mając na uwadze, iż pacjenci mogliby zgłaszać zainteresowanie uzyskaniem takiego świadczenia w aptece, zależy nam przede wszystkim na tym, aby wykonywanie testów antygenowych na obecność SARS-COV-2, odbyło się z zachowaniem ostrożności i najwyższych standardów bezpieczeństwa zarówno dla pacjentów, jak również dla wszystkich pracowników apteki - dodaje Anna Szydłowska.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (121)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Czwartkowe Spotkania

59 zł
spotkanie

Bezpłatna szkoła rodzenia dla kobiet w ciąży z Ukrainy

badania, konsultacje

Przygotuj swoje mięśnie dna miednicy na poród. Warsztaty z fizjoterapeutką

wykład, warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane