• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trudne dni dla gdyńskiego SOR-u. Latem królują pacjenci pod wpływem

Piotr Kallalas
5 lipca 2024, godz. 08:00 
Opinie (44)
Na SOR latem są o wiele częściej przywożeni nieprzytomni pacjenci po narkotykach i alkoholu. Na SOR latem są o wiele częściej przywożeni nieprzytomni pacjenci po narkotykach i alkoholu.

Wakacje, a zwłaszcza czas festiwali, to okres wzmożonej liczby przyjęć osób pod wpływem alkoholu i narkotyków, którzy są przywożeni karetkami na SOR. - Najczęściej powodem zatrucia jest etanol, połączony również z innymi substancjami - marihuaną, kokainą i amfetaminą, choć czasami już sam alkohol doprowadza do stanu nieprzytomności, kiedy się okazuje, że młody organizm ma powyżej kilku promili - mówi ordynator. Po dopalaczach z kolei włącza się agresja.Czy zdarzyło ci skończyć imprezę w szpitalu?

Sezonowość zgłoszeń w szpitalnych oddziałach ratunkowych to nic niezwykłego. Tak jak zimą lekarze obserwują wzrost liczby urazów ortopedycznych czy wychłodzeń, tak latem królują udary słoneczne i zatrucia pokarmowe.

Aura często determinuje nasz stan zdrowia, tak już jest. Natomiast warto jeszcze dodać, że letnia pogoda skłania również do zachowań ryzykownych - latem po zmierzchu SOR-y wypełniają się nietrzeźwymi i po używkach.

- Latem obserwujemy wzmożoną liczbę osób "pod wpływem". Jeśli chodzi o osoby niepełnoletnie, to zazwyczaj są to 15-, 16- i 17-latkowie. Tacy pacjenci najczęściej są przywożeni w stanie nieprzytomności, po wymiotach, dlatego musimy wdrożyć diagnostykę, aby wykluczyć urazy głowy i inne choroby. Pacjenci są podpięci pod monitor sprawdzający funkcje życiowe i są nawadniani. Natomiast jeśli potwierdzimy uraz głowy, przeprowadzamy konsultację neurochirurgiczną - mówi lek. Marek Bugdal, kierownik SOR Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni.
Koniec z alkoholem na stacjach benzynowych? Koniec z alkoholem na stacjach benzynowych? "Chciałabym, żebyśmy wszyscy się cywilizowali"

Dopalacze nie wychodzą w testachCzasem na SOR-ze pojawiają się w asyście przerażonych znajomych, jednak zazwyczaj nietrzeźwi niepełnoletni są transportowani karetkami. Co jest znajdowane w ich krwi?

- Najczęściej powodem zatrucia jest etanol, połączony również z innymi substancjami - marihuaną, kokainą i amfetaminą, choć czasami czasami już sam alkohol doprowadza do stanu nieprzytomności, kiedy się okazuje, że młody organizm ma powyżej kilku promili. Zdecydowanie trudniej wykryć dopalacze, które są mieszankami różnych substancji i nie wychodzą w testach - mówi ordynator.
Na oddziale słyszymy, że nietrzeźwi i osoby, które zażyły "klasyczne" narkotyki, raczej są apatyczni, senni, półprzytomni czy wręcz nieprzytomni. Pod kroplówką spokojnie dochodzą do siebie zwykle w godzinach porannych, szczególnie jeśli mowa o alkoholu.

- Tacy pacjenci wymagają większej uwagi personelu, który i tak jest przeciążony pracą z innymi pacjentami i jest to kłopot systemowy, bo jest zbyt pijany żeby pojechał na izbę przyjęć (stan zdrowia), a w szpitalu poza toczeniem płynów w celu szybszego wytrzeźwienia i pilnowania nic więcej nie można zrobić - komentuje gdyński ratownik medyczny.
"Polacy nie potrafią wypoczywać nad wodą bez alkoholu"

Po dopalaczach włącza się agresjaGorsza sytuacja, pod względem utrzymania porządku, jest z osobami po dopalaczach. Tu pojawia się agresja i personel musi sobie z tym poradzić.

- Musimy stosować unieruchomienie, niestety czasami nie ma innej opcji - mówią lekarze.
Pacjenci trzeźwieją na oddziale pod okiem lekarzy. Czy rano pojawia się refleksja?

- Raczej mają kaca i potworny ból głowy - słyszmy na oddziale.
W przypadku poważnych i głębokich zatruć jest organizowany transport do gdańskiego Oddziału Toksykologii, który znajduje się przy Szpitalu MSWiA.


Trudny początek wakacjiGdyński SOR co roku najwięcej pracy ma właśnie na początku lipca, kiedy na lotnisku w Babich Dołach jest organizowany Open'er Festival.

- Co roku to jest dla nas okres wzmożonej pracy. Pacjenci są najczęściej przywożeni w godzinach wieczorno-nocnych, wtedy jest też najwięcej koncertów. Mamy też dużo pacjentów przyjezdnych z innych części Polski - mówi lek. Marek Bugdal.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (44)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Niedzielna pobudka z Thera Wellness

150 zł
zajęcia rekreacyjne, trening, joga

Warsztaty relaksacji dźwiękiem

120 zł
warsztaty, joga

Szpitale Pomorskie wakacyjnie | dla przyszłych i obecnych mam

warsztaty, spotkanie, badania, konsultacje

Najczęściej czytane