• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dlaczego nie wolno kąpać się w morzu podczas burzy?

szym
2 lipca 2024, godz. 14:00 
Opinie (74)

Zbliżające się ciemne chmury powinny być sygnałem do jak najszybszego opuszczenia wody.

Przełom czerwca i lipca to pogodowy rollercoaster - upalne dni przeplatają się z opadami deszczu i intensywnymi burzami. Szybujące słupki rtęci zachęcają do szukania ochłody podczas upałów w morskiej wodzie. Te, choć na razie odpuściły, zdaniem synoptyków w najbliższym czasie wrócą. Kiedy jednak zauważymy pierwsze symptomy zbliżającej się burzy, należy jak najszybciej wyjść z wody. Dlaczego nie wolno kąpać się w morzu podczas burzy?

Dlaczego nie wolno kąpać się w morzu czy jeziorze podczas burzy?Lubisz burze?

- Jeżeli piorun uderzy kilka kilometrów od nas, to nic się nie stanie. Jeśli jednak będzie to kilkadziesiąt metrów, to nas porazi. Dotyczy to nie tylko głębokiej wody, ale i na przykład terenów podmokłych. Dlatego, gdy zaczyna się burza, powinniśmy wyjść z jeziora czy rzeki i odejść kawałek, bo może nam się coś stać, nawet gdy nie jesteśmy zanurzeni, a tylko stoimy w pobliżu - wyjaśniał w rozmowie z Polskim Radiem dr Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy i fizyk.
Woda morska jest doskonałym przewodnikiem prądu elektrycznego ze względu na zawartość soli. Pioruny mogą uderzyć w wodę nawet w sporej odległości od miejsca, w którym kąpią się ludzie, jednak energia elektryczna rozprzestrzenia się w wodzie, co może prowadzić do porażenia lub nawet zatrzymania akcji serca.

Miłość czy złamane serce? Szczęście czy pech? To cię dziś czekaPiorun groźny nawet kilka metrów dalejEksperci dehn.pl, zajmujący się instalacją piorunochronów, wyjaśniają, że wyładowanie pioruna w wodę niesie ze sobą ryzyko porażenia lub śmierci osób w niej przebywających w odległości nawet do 10 m od miejsca uderzenia.

Należy także pamiętać, że podczas burzy warunki atmosferyczne zmieniają się bardzo szybko. Silny wiatr, gwałtowne opady deszczu i obniżenie widoczności mogą utrudnić orientację i powrót do brzegu. Fale stają się większe i bardziej nieprzewidywalne, co zwiększa ryzyko utonięcia.

Zmieniające się warunki atmosferyczne mogą być efektowne i niebezpieczne. Na archiwalnym nagraniu widać trąbę powietrzną.Pierwsza pomoc po porażeniu piorunem  • Pilnie wezwij pomoc.
  • Pamiętaj, że osobę porażoną piorunem można dotykać, ułóż ją w pozycji bocznej lub na wznak, oparzeniowe rany przykryj jałowym opatrunkiem, a złamania unieruchom.
  • Jeżeli oddech jest zatrzymany, zastosuj sztuczne oddychanie.
  • Gdy praca serca została wstrzymana, rozpocznij jego masaż.
  • Przy porażeniu piorunem niezbędna jest co najmniej jednodniowa hospitalizacja.

szym

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (74)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Emocje pod kontrolą

spotkanie, konsultacje

W drodze do zdrowia: Joga na wyspie

1650 zł
spotkanie, zajęcia rekreacyjne, joga

Niedzielna pobudka z Thera Wellness

150 zł
zajęcia rekreacyjne, trening, joga

Najczęściej czytane