• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejskie SOR-y są zatłoczone. Czy jest szansa na poprawę?

Ewa Palińska
21 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
  • SOR Szpitala im. Mikołaja Kopernika (Copernicus PL)
  • Kliniczny Oddział Ratunkowy UCK

Długi czas oczekiwania na udzielenie pomocy, niedoinformowanie, znieczulica personelu - to najczęstsze zarzuty, jakie wysuwają pacjenci pod adresem trójmiejskich szpitalnych oddziałów ratunkowych. Sprawdziliśmy, co jest powodem tak niskich - zdaniem pacjentów i ich bliskich - standardów opieki oraz czy jest szansa na poprawę obecnej sytuacji.



Standardy opieki na szpitalnych oddziałach ratunkowych od lat budzą wiele kontrowersji. Pacjenci skarżą się niemal na wszystko - od zbyt długiego czasu oczekiwania, poprzez brak zainteresowania ze strony personelu, problemy ze zdobyciem jakichkolwiek informacji na temat postępów w leczeniu oraz podejmowanych przez lekarzy działaniach, aż po znieczulicę i brak empatii.

Skargi pacjentów nie mają końca...



Jaką ocenę wystawił(a)byś trójmiejskim SOR-om?

Od skarg pacjentów pęka w szwach również nasza redakcyjna skrzynka e-mailowa. Na początku ubiegłego tygodnia przedstawiliśmy historię pacjenta chorego na raka, który na Oddziale Ratunkowym Szpitala im. Mikołaja Kopernika spędził przeszło dobę. Publikacja ta skłoniła inne osoby do podzielenia się podobnymi doświadczeniami.

- 6 stycznia br. przywiozłem mamę na Kliniczny Oddział Ratunkowy UCK z nagłym urazem uda uniemożliwiającym poruszanie się, stanie i siedzenie. Pomimo prośby pilnego udzielania pomocy z powodu silnego bólu mama posadzona została na drewnianym krzesełku bez jakiejkolwiek kategoryzacji stanu zdrowia i bez wywiadu lekarskiego na pięć godzin - skarży się Łukasz (nazwisko znane redakcji). - Po pięciu godzinach oczekiwania oznajmiono nam, że mama musi poczekać jeszcze przynajmniej kolejne pięć godzin, bo przecież wszyscy są zapracowani. Wykonałem telefony do wszystkich szpitali w Gdańsku. Szpital św. Wojciecha poinformował mnie, że nie przyjmują w ogóle pacjentów, gdyż mają zablokowany Oddział Ortopedyczny. Recepcja SOR w szpitalu Mikołaja Kopernika poinformowała, że nie ma szans na przyjęcie przez lekarza nawet w stanie nagłym i mogę dzwonić na policję, jeśli chcę. Ostatecznie mamę, która wiła się z bólu, przewiozłem do szpitala w Kartuzach, gdzie udzielono jej pomocy.
Podobne zarzuty, a więc długi czas oczekiwania i brak zainteresowania pacjentem, inna nasza czytelniczka kieruje pod adresem Oddziału Ratunkowego Szpitala Wincentego a Paulo.

- Od 8 stycznia br., od godz. 17, mój tata (lat 87) leży odwodniony z zapaleniem płuc na SOR w szpitalu miejskim w Gdyni, czekając na miejsce na internie. Wczoraj byłam tutaj do godz. 22, tata dostawał dożylnie liczne płyny oraz antybiotyk - relacjonuje Ewa (nazwisko znane redakcji). - Przez cały dzień dzisiaj nikt nie podszedł do taty łóżka, nie podał zleconego antybiotyku ani kroplówek, tata nie dostał też ani wody, ani jedzenia. Leży w pampersie, który założyłam mu wczoraj, zanim został zabrany do szpitala, czyli leży w nim już 24 godziny. Chociaż domagam się zmiany pampersa, jestem ignorowana - skarży się.
  • Kliniczny Oddział Ratunkowy UCK

Szpitalne oddziały ratunkowe są przepełnione



Każdy, kto choć raz odwiedził szpitalny oddział ratunkowy, z pewnością zauważył, jak wiele osób zgłasza się tam po pomoc.

- Kliniczny Oddział Ratunkowy w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w zeszłym roku przyjął prawie 34 tys. pacjentów, to o ok. 30 proc. więcej w stosunku do roku poprzedniego - informuje prof. Andrzej Basiński, kierownik Klinicznego Oddziału Ratunkowego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym i wojewódzki konsultant ds. medycyny ratunkowej.
Za wzrostem oblężenia nie idzie jednak w parze wzrost zatrudnienia na SOR-ach. I nie chodzi wyłącznie o brak funduszy.

- Na każdym dyżurze w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni pracuje trzech lekarzy, a także łącznie osiem osób na obszarach: rejestracji i przyjęć, segregacji medycznej, resuscytacyjno-zabiegowym, terapii natychmiastowej, wstępnej intensywnej terapii, konsultacyjno-obserwacyjnym (pielęgniarki, pielęgniarze i ratownicy medyczni) oraz dwie sekretarki medyczne - informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik spółki Szpitale Pomorskie. - Fakt, że nie zwiększamy liczby etatów na SOR-ze, nie wynika z niechęci zatrudnienia nowych pracowników, ale z braku personelu medycznego na rynku pracy. Problem ten dotyczy nie tylko Polski, ale i także wielu krajów Unii Europejskiej. Regularnie ogłaszamy konkursy, m.in. poszukując pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami na SOR. Wiemy jednak, że zapotrzebowanie na rynku wciąż rośnie, ale chętnych do pracy jest niestety niewielu.
W SOR Szpitala im. Mikołaja Kopernika stałą obsadę stanowi dziewięciu lekarzy (dwóch internistów, trzech zabiegowców, dwóch lekarzy ratunkowych, jeden pediatra, jeden ginekolog). Natomiast w Szpitalu św. Wojciecha stałą obsadę stanowi ośmiu lekarzy (dwóch lekarzy ratunkowych, dwóch zabiegowców, dwóch internistów, jeden pediatra, jeden ginekolog).

- Dodatkowo stale utrzymuje się na oddziałach szpitalnych dedykowanych lekarzy (jeden okulista, jeden laryngolog, jeden neurolog, jeden kardiolog) - informuje Krzysztof Wójcikiewicz, wiceprezes ds. medycznych Copernicus PL. - Utrzymujemy w stałej pracy Zakład Radiologii (po dwóch lekarzy, dwóch techników), pielęgniarki (w tym część stanowią ratownicy medyczni), położne (jedna położna), technik EKG całą dobę, trzy rejestratorki medyczne - precyzuje.
Zarząd spółki Copernicus, w przeciwieństwie do Szpitali Pomorskich, nie uważa, że trudną sytuację na SOR-ach poprawiłoby zwiększenie liczby etatów.

- Zatrudnienie nie jest problemem i nie jest jego istotą - komentuje Wójcikiewicz. - Problem polega na liczbie zgłaszających się pacjentów. Ponadto trzeba wiedzieć, że działalność oddziałów ratunkowych przynosi istotną stratę finansową. Finansowanie jest niedostosowane ani do liczby, ani do rodzaju i zakresu świadczeń.
  • Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala św. Wojciecha (Copernicus PL)

Kiedy kolejka do specjalisty i lekarza POZ jest za długa



Długi czas oczekiwania na poradę i udzielenie pomocy to najczęstszy zarzut wobec szpitalnych oddziałów ratunkowych. Jaka jest przyczyna takich kolejek? W tej kwestii zarówno lekarze, jak i ratownicy medyczni są zgodni - wielu pacjentów, którzy trafiają na SOR, w ogóle nie powinno tam trafić.

- Chorzy trafiający na oddziały ratunkowe zaliczani są do sześciu kategorii: od pierwszej - gdzie mówimy o najprostszych dolegliwościach, do szóstej - czyli bezpośredniego zagrożenie życia. Okazuje się, że jeśli weźmiemy pod uwagę statystyki krajowe, w zeszłym roku do 232 oddziałów ratunkowych w całej Polsce trafiło 4,1 mln chorych zaliczanych do kategorii 1 i 2, którzy mogliby zostać przyjęci w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, natomiast ponad 50 tys. to pacjenci kategorii 4-6 - tłumaczy prof. Andrzej Basiński z Klinicznego Oddziału Ratunkowego UCK.
Media, w dużej mierze na prośbę szpitali, systematycznie informują, w jakich sytuacjach zgłaszać się na SOR, a kiedy lepiej skorzystać z pomocy doraźnej, np. udać się do dyżurującego po sąsiedzku punktu Nocnej Obsługi Chorych. Do pacjentów ten przekaz albo nie trafia, albo też celowo go ignorują, bo mają w tym swój interes.

- Na Szpitalny Oddział Ratunkowy trafiają często osoby, które nie wymagają natychmiastowej pomocy medycznej, ale chcą skorzystać z możliwości badań w szpitalu, ze względu na brak możliwości dostania się do lekarzy specjalistów w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - wyjaśnia Małgorzata Pisarewicz ze Szpitali Pomorskich. - To właśnie duża liczba pacjentów, którzy nie wymagają nagłej interwencji lekarskiej, powoduje często duże zatłoczenie i wydłużony okres przyjęcia przez lekarza.
Dlaczego chorzy z lżejszymi dolegliwościami nie mogą się dostać do lekarza POZ czy też poradni specjalistycznych?

- System nie funkcjonuje dobrze - tłumaczy prof. Andrzej Basiński z KOR-u. - Przychodzą więc do nas. My z kolei, żeby odesłać w sposób bezpieczny pacjenta niewymagającego hospitalizacji do domu, musimy wykonać cały panel badań. Badań, na które w zwykłym trybie czeka się tygodniami. Przychodzi więc masa osób, które nie powinny się pojawić na oddziale ratunkowym, a ponieważ w pierwszej kolejności ratujemy życie, czas oczekiwania pacjentów z mniejszymi dolegliwościami jest wielogodzinny. Niestety nie ma w Polsce systemu, który radziłby sobie z tego rodzaju chorymi, przykładowo wymagającymi 10-godzinnej obserwacji. W POZ nie ma takiej możliwości, zostają więc przeładowane szpitalne oddziały ratunkowe.
- Szpital oddział ratunkowy to przede wszystkim oddział szpitalny, a nie ambulatorium chirurgiczne, punkt kwalifikacyjny, oddział szybkiej diagnostyki czy wreszcie izba przyjęć lub po prostu poczekalnia - podkreśla Krzysztof Wójcikiewicz, wiceprezes ds. medycznych Copernicus PL. - To oddział, który z rozporządzenia ministra zdrowia, dotyczącego kodów resortowych, zaliczany jest do działu ODDZIAŁY SZPITALNE.
Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Miejskim im. Wincentego a Paulo w Gdyni Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Miejskim im. Wincentego a Paulo w Gdyni

Nietrzeźwi i bezdomni na szpitalnych oddziałach ratunkowych



Liczną grupę, obok osób traktujących SOR-y jako ambulatoria czy poradnie specjalistyczne, która wydłuża kolejki na oddziałach ratunkowych, są nietrzeźwi bądź bezdomni.

- Osoby będące pod wpływem alkoholu albo innych używek dezorganizują pracę SOR-u - mówi Małgorzata Pisarewisz ze Szpitali Pomorskich. - Codziennością SOR-u są agresywni pacjenci, którzy zakłócają spokój i porządek, zarówno chorych oczekujących na przyjęcie, jak i personelu szpitala.
Dlaczego zatem służby ratunkowe tak często zawożą osoby niebędące w stanie zagrożenia życia bądź zdrowia na SOR, a nie np. do Pogotowia Socjalnego dla Osób Nietrzeźwych, które mieści się w Gdańsku przy ul. Srebrniki 9? Problemem nie jest brak miejsc.

- Miejsc mamy 35 dla samego Gdańska, więc jest to wystarczająca ilość. My, jako pogotowie socjalne, kierujemy takie osoby na SOR-y w momencie, kiedy np. nagle, podczas pobytu u nas, pogorszył się stan zdrowia - wyjaśnia Sławomir Kunkel, kierownik Pogotowia Socjalnego dla Osób Nietrzeźwych w Gdańsku. - Moja osobista opinia jest taka i myślę, że niejedna osobą ją ze mną podzieli, że mamy za mało policjantów i strażników miejskich na terenie Gdańska, przez co do części nietrzeźwych osób, znajdujących się w przestrzeni publicznej, przyjeżdża karetka. Po części wydaje się to logiczne, bo przecież zwyczajny przechodzień nie jest w stanie ocenić, czy dana osoba jest tylko nietrzeźwa, czy coś faktycznie jej się stało. Pogotowie wiezie taką osobę na SOR, bo nie ma prawa przywieźć jej do nas - może to zrobić tylko policja bądź straż miejska. Przekazanie takiej osoby właściwym służbom wiązałoby się z wezwaniem radiowozu, co skutkowałoby dosyć długim czasem oczekiwania takiego zespołu ratunkowego. Jeśli natomiast policja czy straż miejska decyduje się przekazać osoby nietrzeźwe pod opiekę oddziałów ratunkowych, to z reguły jest ku temu powód i jest to pobyt uzasadniony. Patrol może też na miejsce interwencji wezwać karetkę, jeśli np. jest utrudniony kontakt z taką osobą albo prawie go nie ma.

Materiał archiwalny

Pogotowie Socjalne dla Osób Nietrzeźwych przyjmuje tylko osoby dowiezione przez straż miejską bądź policję, nie przez karetki. Zobacz nasz materiał z otwarcia obecnej siedziby przy ul. Srebrniki 9.

Jak usprawnić pracę SOR-ów?



Reasumując, największym problemem, z jakim borykają się szpitalne oddziały ratunkowe, jest fakt, że systematycznie zgłaszają się tam po pomoc osoby, których w ogóle nie powinno tam być, a więc nieznajdujące się w stanie zagrożenia życia bądź zdrowia.

- Stan zagrożenia życia definiuje Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która mówi, że jest to stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogorszenia zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała, lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia (Ustawa o PRM, Dz.U. 2006 nr 191 poz. 1410) - wyjaśnia Łukasz Wrycz-Rekowski z Fundacji AID Ratunek.
Winę za konieczność wielogodzinnego oczekiwania na pomoc na oddziałach ratunkowych ponoszą więc pacjenci, którzy (niejednokrotnie świadomie) zgłaszają się tam, a nie np. do lekarza POZ, specjalisty czy punktu Nocnej Obsługi Chorych.

- Najważniejsza jest edukacja pacjentów, a także personelu medycznego przychodni, jakie zadania realizują i dla kogo przeznaczone są szpitalne odziały ratunkowe - mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Szpitali Pomorskich. - Aby skutecznie poprowadzić pracę w SOR, trzeba umiejętnie kierować ruchem pacjentów i jak najszybciej wyłapać grupy pacjentów w stanie bezpośredniego zagrożenia życia oraz tych pacjentów, którym życiu nic nie zagraża. Właśnie tej drugiej grupie osób musimy tłumaczyć, że przychodząc do SOR, muszą być przygotowani na dłuższe oczekiwanie na zdiagnozowanie.

Opinie (255) 3 zablokowane

  • Bo lekarz rodzinny ma za mało uprawnień i kompetencji.

    A specjalista nie jest dostępny. To samo badania diagnostyczne.

    • 7 0

  • (3)

    SOR-y to totalna porażka zafundowana przez PiS.Ogólnie służba zdrowia jest na łopatkach przez nieudaczników pisowskich.

    • 11 10

    • Jesteś zaślepiony... Służba zdrowia była już na łopatkach 10 - 15 lat temu, z biegiem czasu (1)

      i odchodzeniem kolejnych lekarzy oraz pielęgniarek na emerytury kryzys tylko się pogłębia, a żaden rząd ani minister zdrowia nie chciał znaleść rozwiązania

      • 8 1

      • Jeszcze im granice pootwierali aby personel medyczny wyjechał... więc najlepsi wyjechali.

        • 2 2

    • Ja jestem anty PiS.

      KOR i SOR działają od dawna. Mają kłopoty finansowe od początku ich powstania.
      PiS w ramach reklamy wyborczej wszystko obieca, aby zdobyć głosy wyborców.

      • 3 0

  • Cały system opieki zdrowia ledwo zipie, to wszystko w artykule jest prawdą (2)

    A przyczyna jest jedna - braku lekarzy POZ, pielęgniarek i specjalistów, mimo że na studiach ludzi nie brakuje, ale wiele osób zaraz po studiach wyjeżdża pracować zagranicę. Wystarczy zobaczyć ilu lekarzy przypada na 1000 ludzi w Polsce. Jest to 2,3 lekarza. Dla porównania w najbardziej do nas zbliżonej liczbą ludności w UE Hiszpanii to 3,9 lekarza, w sąsiednich Niemczech jest to 4,1 lekarza

    • 9 1

    • Wielu lekarzy ma też własne biznesy i na tym się skupiają. (1)

      • 4 1

      • Lekarze specjaliści i stomatolodzy.

        Ja znam wielu lekarzy. Żaden z nich nie jest biedny. Nawet tzw. rezydent nie jest biedny.
        Rezydenta stać na wzięcie kredytu na mieszkanie i dwa samochody . Jeden dla męża, drugi dla żony.

        • 2 1

  • Przecież to nie jest prawda !! W telewizji mówili że jest lepiej a będzie jeszcze lepiej !! Rząd ma więcej
    limuzyn rządowych niż cała Polska karetek pogotowia i tłok na SOR im nie grozi .

    • 5 6

  • Wina przychodni (1)

    Niestety to wina przychodni ze ludzie jezdza na SOR. W przychodni na recepcji niemile panie zazwyczaj- nadmorskie centrum medyczne ktore siedza tam za kare. Czlowiek przyjdzie z jakims waznym przypadkiem a pani ze wizyta u ogolnego lekarza za 2 tyg bo wczesniej nie ma, ewentualnie mozna przyjsc i stac pod przychodnia od godziny 5 rano bo maja 10 miejsc ale zazwyczaj pelno osob stoi i ona watpi czy sie dostane. Wiec czeka czlowiek na ogolnego 2 tyg idzie i lekarz stwierdza oo potrzebna konsultacja neurologa i skierowanie na badanie powiedzmy usg tetnic czy tk. Wiec tak idziesz sie zapisac do neurologa wizyta za 6 miesiecy, badanie tk albo usg przykro mi pazdziernik 2020. Wiec taki czlowiek ze zdretwiala noga, zapaleniem zyl itp bedzie czekal 8 miesiecy? A jak nie moze chodzic bo noga boli i nie wiadomo co sie dzieje to co? Wiadomo ze pojedzie na SOR bo nie dosc ze peoblemy z chodzeniem to nie wiadomo co sie w srodku dzieje. Oczywiscie mozna isc prywatnie i zaplacic za wizyte u neurologa i badania. No ale po co wtedy jest NFZ? Po co placimy jak nie mozna korzystac. Jak mowie problem jest w przychodniach lekarskich gdzie dostanie sie do lekarza graniczy z cudem

    • 17 0

    • Dokladnie. Taki przypadek niby nie jest zagrozeniem zycia ale nie wiadomo co sie tam dzieje w nodze i trzeba to zbadac, a jak jeszcze dochodza problemy z chodzeniem to trzeba sie udac jak najszybciej do specjalisty. I tu jest wlasnie problem bo do specjalistow nie ma miejsc do ogolnego czeka sie dlugo ale tez lekarz ogolny nie moze dac skierowania na wszystkie badania wiec rownie dobrze czlowiek moze umrzec zanim sie gdzies za rok dostanie. Zgadzam sie problem jest w przychodniach, powinny byc czynne punkty nocne zeby mozna bylo jechac w jakims naglym przypadku gdzie bylby dostepny sprzet usg np i podstawowe badania i ewentualnie wtedy na sor jesli by cos wyszlo. Jednak jezeli ludzie nie maja takiej mozliwosci to co zrobic? I tak najlepsze jest to ze osoby pijane alkoholicy wywala sie na ulicy i sa zabierani na sor i maja robione wszystkie badania

      • 2 0

  • Nie ma to jak menelownia na SOR-ach (1)

    mało tego, najczęściej mają przed Wami pierwszeństwo co jest już szokujące!

    • 12 0

    • Bo robią rozpierduchę.

      • 1 0

  • Służba zdrowia działa tak jak

    pisuar chciał. To był ich priorytet w poprzedniej kadencji i go zrealizowali...

    Nawet były marszałek senatu pomagał na dyżurach (dla idei oczywiście - wartej 400tys zł)...

    • 2 8

  • Recepta jest nadzwyczajnie prosta!

    10 zł za wizytę od każdego pacjenta i zobaczycie że kolejki minął jak ręką odjął. Wiele osób przychodzi tam chyba z nudów lub wyrachowania.

    • 13 7

  • Nie

    Trójmiejskie SOR-y są zatłoczone. Czy jest szansa na poprawę?

    Odpowiadam : NIE.

    • 6 1

  • No bez jaj... (3)

    Wszystkiemu wini są pacjenci? I co jeszcze? Pacjenci nie wiedzą już co robić, bo służba zdrowia utyka już nie na jedną a na dwie nogi. Do lekarzy czeka się miesiącami, a czasami nawet latami. Kombinują zatem jak mogą, aby ktoś zajął się nimi. Owszem, są pacjenci, którzy nadużywają tego, ale zawsze znajdą się czarne owce.
    Swoją drogą, o Nocnej Obsłudze Chorych dowiedziałem się dopiero z tego artykułu.
    Warto może o tym "trąbić" na około, bo ludzie nie wiedzą. Bardzo często taka pomoc wystarczy.

    trojmiasto.pl poświęćcie jeden artykuł nt. takich punktów, gdzie można zgłosić się w regionie i jaką pomoc można uzyskać. Później powtarzajcie to co jakiś czas, aż ludzie "zakodują" sobie.

    • 15 7

    • Był chyba taki artykuł. (2)

      Ale punkty takiej nocnej opieki są tylko dwa na cały Gdańsk.

      • 0 2

      • Nocna (1)

        W Gdańsku jest 5 a nawet 6 punktow nicnej:
        Zaspa,
        Wojewodzki,
        Marynarka Wojenna,
        Polanki (dzieci),
        Lema,
        Świętokrzyska

        • 1 0

        • dodać należy, że te punkty obsługują również okoliczne powiaty

          • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Najczęściej czytane