• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejskie SOR-y są zatłoczone. Czy jest szansa na poprawę?

Ewa Palińska
21 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
  • SOR Szpitala im. Mikołaja Kopernika (Copernicus PL)
  • Kliniczny Oddział Ratunkowy UCK

Długi czas oczekiwania na udzielenie pomocy, niedoinformowanie, znieczulica personelu - to najczęstsze zarzuty, jakie wysuwają pacjenci pod adresem trójmiejskich szpitalnych oddziałów ratunkowych. Sprawdziliśmy, co jest powodem tak niskich - zdaniem pacjentów i ich bliskich - standardów opieki oraz czy jest szansa na poprawę obecnej sytuacji.



Standardy opieki na szpitalnych oddziałach ratunkowych od lat budzą wiele kontrowersji. Pacjenci skarżą się niemal na wszystko - od zbyt długiego czasu oczekiwania, poprzez brak zainteresowania ze strony personelu, problemy ze zdobyciem jakichkolwiek informacji na temat postępów w leczeniu oraz podejmowanych przez lekarzy działaniach, aż po znieczulicę i brak empatii.

Skargi pacjentów nie mają końca...



Jaką ocenę wystawił(a)byś trójmiejskim SOR-om?

Od skarg pacjentów pęka w szwach również nasza redakcyjna skrzynka e-mailowa. Na początku ubiegłego tygodnia przedstawiliśmy historię pacjenta chorego na raka, który na Oddziale Ratunkowym Szpitala im. Mikołaja Kopernika spędził przeszło dobę. Publikacja ta skłoniła inne osoby do podzielenia się podobnymi doświadczeniami.

- 6 stycznia br. przywiozłem mamę na Kliniczny Oddział Ratunkowy UCK z nagłym urazem uda uniemożliwiającym poruszanie się, stanie i siedzenie. Pomimo prośby pilnego udzielania pomocy z powodu silnego bólu mama posadzona została na drewnianym krzesełku bez jakiejkolwiek kategoryzacji stanu zdrowia i bez wywiadu lekarskiego na pięć godzin - skarży się Łukasz (nazwisko znane redakcji). - Po pięciu godzinach oczekiwania oznajmiono nam, że mama musi poczekać jeszcze przynajmniej kolejne pięć godzin, bo przecież wszyscy są zapracowani. Wykonałem telefony do wszystkich szpitali w Gdańsku. Szpital św. Wojciecha poinformował mnie, że nie przyjmują w ogóle pacjentów, gdyż mają zablokowany Oddział Ortopedyczny. Recepcja SOR w szpitalu Mikołaja Kopernika poinformowała, że nie ma szans na przyjęcie przez lekarza nawet w stanie nagłym i mogę dzwonić na policję, jeśli chcę. Ostatecznie mamę, która wiła się z bólu, przewiozłem do szpitala w Kartuzach, gdzie udzielono jej pomocy.
Podobne zarzuty, a więc długi czas oczekiwania i brak zainteresowania pacjentem, inna nasza czytelniczka kieruje pod adresem Oddziału Ratunkowego Szpitala Wincentego a Paulo.

- Od 8 stycznia br., od godz. 17, mój tata (lat 87) leży odwodniony z zapaleniem płuc na SOR w szpitalu miejskim w Gdyni, czekając na miejsce na internie. Wczoraj byłam tutaj do godz. 22, tata dostawał dożylnie liczne płyny oraz antybiotyk - relacjonuje Ewa (nazwisko znane redakcji). - Przez cały dzień dzisiaj nikt nie podszedł do taty łóżka, nie podał zleconego antybiotyku ani kroplówek, tata nie dostał też ani wody, ani jedzenia. Leży w pampersie, który założyłam mu wczoraj, zanim został zabrany do szpitala, czyli leży w nim już 24 godziny. Chociaż domagam się zmiany pampersa, jestem ignorowana - skarży się.
  • Kliniczny Oddział Ratunkowy UCK

Szpitalne oddziały ratunkowe są przepełnione



Każdy, kto choć raz odwiedził szpitalny oddział ratunkowy, z pewnością zauważył, jak wiele osób zgłasza się tam po pomoc.

- Kliniczny Oddział Ratunkowy w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w zeszłym roku przyjął prawie 34 tys. pacjentów, to o ok. 30 proc. więcej w stosunku do roku poprzedniego - informuje prof. Andrzej Basiński, kierownik Klinicznego Oddziału Ratunkowego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym i wojewódzki konsultant ds. medycyny ratunkowej.
Za wzrostem oblężenia nie idzie jednak w parze wzrost zatrudnienia na SOR-ach. I nie chodzi wyłącznie o brak funduszy.

- Na każdym dyżurze w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni pracuje trzech lekarzy, a także łącznie osiem osób na obszarach: rejestracji i przyjęć, segregacji medycznej, resuscytacyjno-zabiegowym, terapii natychmiastowej, wstępnej intensywnej terapii, konsultacyjno-obserwacyjnym (pielęgniarki, pielęgniarze i ratownicy medyczni) oraz dwie sekretarki medyczne - informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik spółki Szpitale Pomorskie. - Fakt, że nie zwiększamy liczby etatów na SOR-ze, nie wynika z niechęci zatrudnienia nowych pracowników, ale z braku personelu medycznego na rynku pracy. Problem ten dotyczy nie tylko Polski, ale i także wielu krajów Unii Europejskiej. Regularnie ogłaszamy konkursy, m.in. poszukując pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami na SOR. Wiemy jednak, że zapotrzebowanie na rynku wciąż rośnie, ale chętnych do pracy jest niestety niewielu.
W SOR Szpitala im. Mikołaja Kopernika stałą obsadę stanowi dziewięciu lekarzy (dwóch internistów, trzech zabiegowców, dwóch lekarzy ratunkowych, jeden pediatra, jeden ginekolog). Natomiast w Szpitalu św. Wojciecha stałą obsadę stanowi ośmiu lekarzy (dwóch lekarzy ratunkowych, dwóch zabiegowców, dwóch internistów, jeden pediatra, jeden ginekolog).

- Dodatkowo stale utrzymuje się na oddziałach szpitalnych dedykowanych lekarzy (jeden okulista, jeden laryngolog, jeden neurolog, jeden kardiolog) - informuje Krzysztof Wójcikiewicz, wiceprezes ds. medycznych Copernicus PL. - Utrzymujemy w stałej pracy Zakład Radiologii (po dwóch lekarzy, dwóch techników), pielęgniarki (w tym część stanowią ratownicy medyczni), położne (jedna położna), technik EKG całą dobę, trzy rejestratorki medyczne - precyzuje.
Zarząd spółki Copernicus, w przeciwieństwie do Szpitali Pomorskich, nie uważa, że trudną sytuację na SOR-ach poprawiłoby zwiększenie liczby etatów.

- Zatrudnienie nie jest problemem i nie jest jego istotą - komentuje Wójcikiewicz. - Problem polega na liczbie zgłaszających się pacjentów. Ponadto trzeba wiedzieć, że działalność oddziałów ratunkowych przynosi istotną stratę finansową. Finansowanie jest niedostosowane ani do liczby, ani do rodzaju i zakresu świadczeń.
  • Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala św. Wojciecha (Copernicus PL)

Kiedy kolejka do specjalisty i lekarza POZ jest za długa



Długi czas oczekiwania na poradę i udzielenie pomocy to najczęstszy zarzut wobec szpitalnych oddziałów ratunkowych. Jaka jest przyczyna takich kolejek? W tej kwestii zarówno lekarze, jak i ratownicy medyczni są zgodni - wielu pacjentów, którzy trafiają na SOR, w ogóle nie powinno tam trafić.

- Chorzy trafiający na oddziały ratunkowe zaliczani są do sześciu kategorii: od pierwszej - gdzie mówimy o najprostszych dolegliwościach, do szóstej - czyli bezpośredniego zagrożenie życia. Okazuje się, że jeśli weźmiemy pod uwagę statystyki krajowe, w zeszłym roku do 232 oddziałów ratunkowych w całej Polsce trafiło 4,1 mln chorych zaliczanych do kategorii 1 i 2, którzy mogliby zostać przyjęci w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, natomiast ponad 50 tys. to pacjenci kategorii 4-6 - tłumaczy prof. Andrzej Basiński z Klinicznego Oddziału Ratunkowego UCK.
Media, w dużej mierze na prośbę szpitali, systematycznie informują, w jakich sytuacjach zgłaszać się na SOR, a kiedy lepiej skorzystać z pomocy doraźnej, np. udać się do dyżurującego po sąsiedzku punktu Nocnej Obsługi Chorych. Do pacjentów ten przekaz albo nie trafia, albo też celowo go ignorują, bo mają w tym swój interes.

- Na Szpitalny Oddział Ratunkowy trafiają często osoby, które nie wymagają natychmiastowej pomocy medycznej, ale chcą skorzystać z możliwości badań w szpitalu, ze względu na brak możliwości dostania się do lekarzy specjalistów w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - wyjaśnia Małgorzata Pisarewicz ze Szpitali Pomorskich. - To właśnie duża liczba pacjentów, którzy nie wymagają nagłej interwencji lekarskiej, powoduje często duże zatłoczenie i wydłużony okres przyjęcia przez lekarza.
Dlaczego chorzy z lżejszymi dolegliwościami nie mogą się dostać do lekarza POZ czy też poradni specjalistycznych?

- System nie funkcjonuje dobrze - tłumaczy prof. Andrzej Basiński z KOR-u. - Przychodzą więc do nas. My z kolei, żeby odesłać w sposób bezpieczny pacjenta niewymagającego hospitalizacji do domu, musimy wykonać cały panel badań. Badań, na które w zwykłym trybie czeka się tygodniami. Przychodzi więc masa osób, które nie powinny się pojawić na oddziale ratunkowym, a ponieważ w pierwszej kolejności ratujemy życie, czas oczekiwania pacjentów z mniejszymi dolegliwościami jest wielogodzinny. Niestety nie ma w Polsce systemu, który radziłby sobie z tego rodzaju chorymi, przykładowo wymagającymi 10-godzinnej obserwacji. W POZ nie ma takiej możliwości, zostają więc przeładowane szpitalne oddziały ratunkowe.
- Szpital oddział ratunkowy to przede wszystkim oddział szpitalny, a nie ambulatorium chirurgiczne, punkt kwalifikacyjny, oddział szybkiej diagnostyki czy wreszcie izba przyjęć lub po prostu poczekalnia - podkreśla Krzysztof Wójcikiewicz, wiceprezes ds. medycznych Copernicus PL. - To oddział, który z rozporządzenia ministra zdrowia, dotyczącego kodów resortowych, zaliczany jest do działu ODDZIAŁY SZPITALNE.
Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Miejskim im. Wincentego a Paulo w Gdyni Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Miejskim im. Wincentego a Paulo w Gdyni

Nietrzeźwi i bezdomni na szpitalnych oddziałach ratunkowych



Liczną grupę, obok osób traktujących SOR-y jako ambulatoria czy poradnie specjalistyczne, która wydłuża kolejki na oddziałach ratunkowych, są nietrzeźwi bądź bezdomni.

- Osoby będące pod wpływem alkoholu albo innych używek dezorganizują pracę SOR-u - mówi Małgorzata Pisarewisz ze Szpitali Pomorskich. - Codziennością SOR-u są agresywni pacjenci, którzy zakłócają spokój i porządek, zarówno chorych oczekujących na przyjęcie, jak i personelu szpitala.
Dlaczego zatem służby ratunkowe tak często zawożą osoby niebędące w stanie zagrożenia życia bądź zdrowia na SOR, a nie np. do Pogotowia Socjalnego dla Osób Nietrzeźwych, które mieści się w Gdańsku przy ul. Srebrniki 9? Problemem nie jest brak miejsc.

- Miejsc mamy 35 dla samego Gdańska, więc jest to wystarczająca ilość. My, jako pogotowie socjalne, kierujemy takie osoby na SOR-y w momencie, kiedy np. nagle, podczas pobytu u nas, pogorszył się stan zdrowia - wyjaśnia Sławomir Kunkel, kierownik Pogotowia Socjalnego dla Osób Nietrzeźwych w Gdańsku. - Moja osobista opinia jest taka i myślę, że niejedna osobą ją ze mną podzieli, że mamy za mało policjantów i strażników miejskich na terenie Gdańska, przez co do części nietrzeźwych osób, znajdujących się w przestrzeni publicznej, przyjeżdża karetka. Po części wydaje się to logiczne, bo przecież zwyczajny przechodzień nie jest w stanie ocenić, czy dana osoba jest tylko nietrzeźwa, czy coś faktycznie jej się stało. Pogotowie wiezie taką osobę na SOR, bo nie ma prawa przywieźć jej do nas - może to zrobić tylko policja bądź straż miejska. Przekazanie takiej osoby właściwym służbom wiązałoby się z wezwaniem radiowozu, co skutkowałoby dosyć długim czasem oczekiwania takiego zespołu ratunkowego. Jeśli natomiast policja czy straż miejska decyduje się przekazać osoby nietrzeźwe pod opiekę oddziałów ratunkowych, to z reguły jest ku temu powód i jest to pobyt uzasadniony. Patrol może też na miejsce interwencji wezwać karetkę, jeśli np. jest utrudniony kontakt z taką osobą albo prawie go nie ma.

Materiał archiwalny

Pogotowie Socjalne dla Osób Nietrzeźwych przyjmuje tylko osoby dowiezione przez straż miejską bądź policję, nie przez karetki. Zobacz nasz materiał z otwarcia obecnej siedziby przy ul. Srebrniki 9.

Jak usprawnić pracę SOR-ów?



Reasumując, największym problemem, z jakim borykają się szpitalne oddziały ratunkowe, jest fakt, że systematycznie zgłaszają się tam po pomoc osoby, których w ogóle nie powinno tam być, a więc nieznajdujące się w stanie zagrożenia życia bądź zdrowia.

- Stan zagrożenia życia definiuje Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która mówi, że jest to stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogorszenia zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała, lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia (Ustawa o PRM, Dz.U. 2006 nr 191 poz. 1410) - wyjaśnia Łukasz Wrycz-Rekowski z Fundacji AID Ratunek.
Winę za konieczność wielogodzinnego oczekiwania na pomoc na oddziałach ratunkowych ponoszą więc pacjenci, którzy (niejednokrotnie świadomie) zgłaszają się tam, a nie np. do lekarza POZ, specjalisty czy punktu Nocnej Obsługi Chorych.

- Najważniejsza jest edukacja pacjentów, a także personelu medycznego przychodni, jakie zadania realizują i dla kogo przeznaczone są szpitalne odziały ratunkowe - mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Szpitali Pomorskich. - Aby skutecznie poprowadzić pracę w SOR, trzeba umiejętnie kierować ruchem pacjentów i jak najszybciej wyłapać grupy pacjentów w stanie bezpośredniego zagrożenia życia oraz tych pacjentów, którym życiu nic nie zagraża. Właśnie tej drugiej grupie osób musimy tłumaczyć, że przychodząc do SOR, muszą być przygotowani na dłuższe oczekiwanie na zdiagnozowanie.

Opinie (255) 3 zablokowane

  • A jak jeszcze się trafi agresywny, niekoniecznie po narkotykach czy pijany, zupełnie trzeźwych też widziałem,to już wogóle

    Bo skutecznie on absorbuje uwagę pracowników, kończy się interwencją policji i jeszcze większym zamieszaniem na SOR

    • 8 0

  • (4)

    Wizyty lekarskie powinny być prywatne tylko, cennik taki, jak jest teraz do lekarzy prywatnych, 140 zł za wizytę, badania płatne osobno, tak samo na SOR - ach. Od razu by się zmniejszyły kolejki do lekarzy tylko po to, aby móc sobie pogadać, skończyłoby się przychodzenie do lekarza czy na SOR z byle czym. Teraz przychodnie są zawalone emerytami, którzy mają na wszystko czas i zajmują terminy u specjalistów. Dlatego nie można się nigdzie dostać. Zostaje SOR. No i potem jest tak, że siedzą tam godzinami niby chorzy z zagrożeniem życia (ciekawe?) i czekają nie wiadomo na co/ troskliwe, zabiegane dzieci przywożą swoje mamy/ babcie itd., a może uda się ich umieścić w szpitalu, jeśli się wykłócę, to nawet długo i dziwią się, że paru lekarzy z oddziału lub ratowników z karetki tego nie ogarnia. Tylko wysokie opłaty i porządny triage jest w stanie tych ludzi czegoś nauczyć. Swoją drogą właśnie na etapie triage powinna być jasna i stanowcza informacja o tym, że dana osoba ze swoim przypadkiem nie ma co czekać na pomoc, gdyż jej stan zdrowia nie zagraża życiu. To triage powinien odsyłać takie osoby do domu, a na stanowisku ratowniczym oprócz ratownika obowiązkowo postawny ochroniarz dla bezpieczeństwa. Takie jest społeczeństwo. I żadnych meneli na SOR-ach. Dopiero wtedy będzie lepiej.

    • 17 11

    • Tia

      A przykaz dla triażu od dyrekcji: rejestrować wszystkich

      • 0 0

    • Nie podpisałeś się pod wpisem. Brawo !

      Piszesz głupoty . Tak d**ilnego wpisu ja też bym nie podpisał .

      • 0 2

    • To niech mi oddadzą moje skladku nfz to pojde do prywaciaza

      • 0 0

    • Bzdura - do lekarza przestaliby przychodzić ludzie, którzy tego naprawdę potrzebują

      • 0 0

  • Moja historia (2)

    Na działce nieuważnie obchodząc się nożem zaciąłem palce . Dość mocno bo nóż zatrzymał się na kości. I po sprawdzeniu gdzie mam się udać musiałem pójść na SOR . Było mi wstyd z taką pierdółką zawracać gitarę, ale nie było innego wyjścia . Założono mi dwa szfy na palca .
    A za komuny to z takim palcem poszedłbym na pogotowie , gdzie student by mnie cerował .
    Ale teraz mamy kapitalizm

    • 7 0

    • dwa szwy na palec

      to niewiele jak na cięcie do kości.

      • 5 0

    • Ja tak zaciąłem dłoń nożem kuchennym

      Krew sika jak porypana, pół kuchni ochlapane, nie ma opcji - plastrem tego nie zaklajstruję. Pogotowia nie ma, 22:00 święto sześciu króli, ja w obcym mieście, no nic jadę na SOR. Odstałem swoje w kolejce znacząc na podłodze ślady krwi, dochodzę do okienka, rejestratorka patrzy na mnie, na moją rękę owiniętą czerwonym już bandażem z którego kapie na ziemię i zadaje to pytanie, którego nie zapomnę do końca życia: "a skierowanie jest"?

      • 1 0

  • Kiedy wreszcie zrozumieją państwo, że problem leży w przychodniach i ich taktyce działania. Tak się tam oszczędza kasę. Lekarzowi się nie chce, proszę wezwać karetkę albo jechać na SOR. Powszechna mityczna opinia, że jak się jedzie karetką na SOR to będę szybciej obsłużony, nie prawda , jeśli nie jest to stan zagrożenia życia to nie będziesz. Złamany palec, katar, zaniepokojenie swoim stanem zdrowia, wczorajsze sushi leżące na żołądku nie są takim stanem. Druga sprawa, to wprowadzić opłaty w przychodniach, żeby odsiać pacjentów od wizyt towarzyskich. Pacjenta jednorazowo stać będzie na 10 pln, Stały klient zacznie już liczyć kasę. Przychodnią które kochają oszczędzać pieniążki też kasa się przyda. No i coś z czym już nie wygramy, zatracanie zdolności oceny sytuacji. Każdy katar, kaszel zaczyna być traktowany jak stan na chwilę przed śmiercią. Bo a co jeśli coś mi będzie? To będzie. Tak wygląda życie. trzeba dbać o siebie na bieżąco i cały czas a nie od przypadku do przypadku. Przykład z życia, chłopak nawciągał się koki po czym dzwoni po karetkę, że mu serce bije za szybko. Parodia. Zrobiłem kupkę i trzeba mi pupkę wytrzeć. I co teraz?

    • 9 3

  • (3)

    zmusić rodzinnych do brania dyżurów, to jedyna gr specjalistów nie dyżurująca. A pracę mają najmniej obciążającą

    • 1 5

    • (1)

      Nikogo nie można do niczego zmusić.

      • 0 1

      • do B

        a punkty do przedszkoli za szczepienia też potępiasz? tylko szczerze? przecież to też zmuszanie

        • 1 0

    • a gdybym zamiast "zmusić" , napisała "ujednolicić system by wszyscy lekarze dyżurowali"? teraz poczepiamy się słówek?

      • 0 0

  • No sory to nie przychodnie lekarskie ale ludzie nie rozumieja tego zjawiska (1)

    • 5 0

    • wiesz może dlaczego? Może dlatego, że ze zlamaną nogą musialbyś czekac n a wizyte 2 tygodnie? przecież noga zlamana nie jest bezposrednim zagrozeniem życia

      • 2 0

  • Kiedyś było pogotowie chirurg, ortopeda, internista, pediatra i rtg . Ogarniali podstawowe przypadki i w razie potrzeby kierowali do szpitala. Może przywrócić ten komunistyczny relikt? Tylko kto z medyków chciałby tam pracować. Wolą prywatne gabinety.

    • 17 0

  • brednie

    Nie ma znaczenia czy SOR czy POZ czy AOS każdy widzi problem ze swojego ogródka a przyczyna jedna kilkudzisieciotysieczny niedobór lekarzy i pielegniarek

    • 8 3

  • Powiem tak, gdyby w punktach pomocy (1)

    Nocnej siedzieli kumaci i kompetentni lekarze nie byłoby problemu, a kto tam dyżuruje? Na polankach lekarz który nawet du..y z krzesła nie podniósł żeby zbadać corke, Koło catrefura na morenie lekarka w wieku cirka 80 lat, jedyny 1 a byłam u 2 w szpitalu kolejowym miał pojęcie co robi i nie był znudzony ani wkurzony ze przyszedł chory pacjent, i to jest problem ze ludzie nie mają zaufania do lekarzy tam pracujacych

    • 10 0

    • Na polankach w szmw zeby nie bylo

      Córka jest dorosla

      • 1 0

  • cozasmiech

    Każdy patrzy na swój ogródek chaos na sor, poz,aos a problem jeden kilkudziesieciotysieczny brak lekarzy i pielegniarek i kilku lekarzy w szpitalu ciaganych z oddziałów na SOR, emeryci w AOS i POZ jednym slowem padaka

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Najczęściej czytane