• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Onkolog walczy z nałogiem pacjentów. UCK szpitalem bez papierosów

Wioleta Stolarska
25 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Prof. Jacek Jassem, onkolog, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK, inicjator akcji "Szpital bez papierosa Prof. Jacek Jassem, onkolog, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK, inicjator akcji "Szpital bez papierosa

- Ponad 60 proc. chorych na nowotwory to obecni lub byli palacze tytoniu i choć większość z nich rozumie powagę sytuacji, to nie rzucają nałogu po rozpoznaniu nowotworu - przyznaje prof. Jacek Jassem, inicjator akcji "Szpital bez papierosa". Kierownik Kliniki Onkologii chce zachęcić pacjentów do zerwania z nałogiem, przekonując ich, że korzyści są ogromne, ale niestety często niedoceniane. Pomóc ma stworzona przez niego Deklaracja Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem Płuca, która zaleca konkretne działania.



Co sądzisz o paleniu papierosów?

- Sam nigdy nie miałem takiego problemu, nie paliłem nałogowo papierosów, chociaż urodziłem się w czasach, kiedy palenie było znacznie bardziej powszechne. W moim rodzinnym domu na szczęście nie paliło się - przyznaje prof. Jacek Jassem. - Mam jednak dużo doświadczeń z osobami, które w tym nałogu tkwiły. Zajmuję się leczeniem nowotworów, a rozpoznanie nowotworu jest dobrym momentem, żeby porozmawiać z chorym o nałogu i pomóc mu - dodaje.
Onkolog przekonuje, że chorzy na nowotwory związane z paleniem mają poczucie winy i wstydu, dlatego krępują się mówić o swoim nałogu.

- Ja nigdy choremu nie wypominam, że pali, dlatego że on ma już wystarczający problem związany z ciężką chorobą. Ja muszę mu pomóc, dlatego m.in. rozmawiamy o tym, że jedną z dróg jest wyjście z nałogu. Ważne jest, żeby ta osoba dowiedziała się, że nie jest za późno, że jeszcze może wiele dla siebie zrobić - podkreśla kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK.

Palący pacjent



Palenie tytoniu 20-krotnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuca oraz znacząco przyczynia się do wystąpienia innych nowotworów (m.in. głowy i szyi, przełyku, pęcherza moczowego). Nałóg jest przyczyną 1/3 zgonów nowotworowych i 90 proc. zgonów z powodu raka płuca, a ponad 60 proc. chorych na nowotwory to obecni lub byli palacze tytoniu.

- O ile szkodliwe skutki uzależnienia od papierosów są dobrze znane, szkody wynikające z kontynuacji palenia po rozpoznaniu raka są często lekceważone. Kontynuacja palenia tytoniu przez chorych na nowotwory pogarsza wyniki i tolerancję leczenia oraz zwiększa ryzyko śmierci. Palenie zwiększa również ryzyko wystąpienia innego nowotworu i podnosi koszty leczenia - mówi prof. Jassem.
Jak dodaje, mimo że około 70 proc. palaczy chce wyjść z nałogu i połowa podejmuje taką próbę, to aż 95 proc. tych, którzy samodzielnie usiłują zerwać z nałogiem, wraca do palenia.

  • Onkolog przekonuje, że chorzy, szczególnie na nowotwory związane z paleniem, mają poczucie winy i wstydu, dlatego krępują się mówić o swoim nałogu.
  • Kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK podkreśla, że pacjenci potrzebują pomocy i wsparcia lekarzy.

Uwolnić się od nałogu



Kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK podkreśla, że pacjenci potrzebują pomocy i wsparcia lekarzy. Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań nad Rakiem Płuc (IASLC), w którym prof. Jassem pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Antytytoniowego, opublikowało dokument zalecający podjęcie konkretnych działań mających na celu rzucenie palenie przez pacjenta.

Ankieta przeprowadzona wśród członków IASLC wskazuje, że większość pracowników medycznych zdaje sobie sprawę z negatywnych skutków palenia tytoniu - około 90 proc. z nich pyta chorych o ten nałóg i 80 proc. zaleca im wyjście z niego. Równocześnie jednak tylko nieliczni oferują chorym bezpośrednią pomoc w rzuceniu palenia.

- Zachorowanie na nowotwór jest dla każdego człowieka "momentem refleksji" oraz najlepszą okazją do omówienia z lekarzem swojego uzależnienia i wspólnego podjęcia decyzji o uwolnieniu się od niego. Zwrócenie większej uwagi na zaniechanie palenia w momencie rozpoznania nowotworu i aktywna interwencja mogą zmotywować pacjentów do bardziej aktywnego wysiłku na rzecz wyjścia z nałogu - przekonuje prof. Jassem.
Wdrażanie deklaracji w Polsce realizuje, kierowana przez profesora, Polska Liga Walki z Rakiem. Celem fundacji jest kreowanie energii społecznej oraz inicjowanie i wzmacnianie różnych inicjatyw w celu obniżenia ryzyka zachorowania i zwiększenia szans na wyleczenie i godne życie chorych na nowotwory.

Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, które jako pierwsze wprowadza akcję "Szpital bez papierosa". Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, które jako pierwsze wprowadza akcję "Szpital bez papierosa".

Pierwszy "Szpital bez papierosa"



Uniwersyteckie Centrum Kliniczne jest pierwszym szpitalem w Polsce, który wprowadza w życie kampanię "Szpital bez papierosa".

- Wydawać by się mogło, że "Szpital bez papierosa" to hasło oczywiste. My jednak w swoich działaniach nie ograniczamy się jedynie do informacji "tu nie wolno palić". Chcemy naszego pacjenta wyedukować, by wiedział, dlaczego jest to tak istotne, oraz pomóc mu w wyjściu z nałogu - podkreśla Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.
W UCK zaplanowano szereg działań uświadamiających chorych o szkodliwości palenia. Informacje na ten temat pacjenci znajdą nie tylko na stronie internetowej szpitala, lecz również w karcie wypisowej, którą otrzymuje każdy chory leczony w szpitalu. Do dyspozycji pacjentów będą także edukatorzy, czyli przeszkoleni psycholodzy oraz pielęgniarki. Pracownicy łamiący zakaz palenia będą kierowani na obowiązkową wizytę w Poradni Antynikotynowej.

Opinie (106) 5 zablokowanych

  • U mnie w bloku wymieniają instalację gazową. Trzy miesiące robotnicy palą na klatce, przed klatką,

    choć wisi napis "zakaz palenia na klatce". Człowiek jest dosłownie podtruty, śmierdzi, po przejściu po klatce ciuchy wchłaniają te smrody. I żeby było ciekawiej, pety wyrzucają do niszy zakrytej metalową kratką (taka przy drzwiach wejściowych do klatki, na której wyciera się buty) - usypali już kopczyk, choć kubeł na śmieci (miejski, betonowy) jest pięć kroków dalej. Normalna masakra!

    • 6 0

  • Palenie a Palenie

    "Palenie tytoniu 20-krotnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuca".. Palenie paczki dziennie czy paczkę w tygodniu to chyba różne będzie to ryzyko?

    • 0 3

  • Zdelegalizować tytoń

    Jestem nałogowym palaczem i jestem za całkowitą delegalizacją papierosów i wyrobów tytoniowych. To tu jest problem. Wycofać tę truciznę z obrotu i będzie spokój.

    • 5 0

  • prof Jassem sam pali papierosy , a innych chce odzwyczajać

    • 3 1

  • Papierosy śmierdzą! (1)

    Nie cierpię smrodu dymu papierosowego - a jeszcze bardziej tego, że muszę go wdychać, bo tak się komuś podoba! Od razu odezwą się tu obrońcy swojej wolności do palenia. A ja odpowiem tak - za każdym razem mam ochotę takiemu palaczowi rozpylić w pobliżu zapach zgniłych jaj, to poczuje się podobnie jak ja przy smrodzie papierosów. Może dożyję czasów, kiedy palenie papierosów zostanie zakazane!

    • 2 0

    • gaz pieprzowy rozpylaj

      • 1 0

  • Czym jest nałóg zobaczyłem dopiero na onlokogii (1)

    Ja nie palę, ale widziałem ludzi po ciężkich operacjach, z rurami urządzeń medycznych wychodzącymi z ich szyi, gardeł, nosów, czy wszelkich innych naturalnych i nienaturalnych otworów ciała.
    Była zima, pogoda fatalna, deszcz ze śniegiem, wiatr.

    Ci ciężko chorzy ludzie, odpinali sobie te rury, te przewody, ledwo mając siłę pakowali się na wózek, albo jakoś szli po ścianie.
    Tylko żeby wyjść za mury szpitala, bądź chociaż dowlec się do toalety gdzie mogli zapalić.

    Straszna rzecz, pokazująca że nałóg tytoniowy nie jest nic inny od narkotyków czy alkoholu.
    Tyle że ma mniej niszczący wpływ na psychikę człowieka poza samym przymusem palenia.

    • 6 1

    • A ja pamiętam pacjentki z patologii ciąży na klinicznej. Brzuchy pod brodą ale zapalić musi w przejściu do sterylizatorni.zwróc uwagę a skargę taka napisze na nieuprzejmy personel szpitala z wpisem do akt.

      • 2 0

  • Brawo

    Gratulacje Panie Profesorze za odwagę i wytrwałość!

    • 1 1

  • zakazać sprzedaży papierosów

    potraktować to jako narkotyk ,bo tym jest ,zabija i uzależnia .

    • 2 0

  • Kur.a

    kartele tytoniowe niech płacą za leczenie!!!

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane