• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szczepienia przeciw grypie i COVID-19 jednocześnie?

Wioleta Stolarska
11 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Akcja szczepień na grypę organizowana przez GUMed. Akcja szczepień na grypę organizowana przez GUMed.

W pierwszym tygodniu października odnotowano w Polsce niemal 117 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, w tym na Pomorzu niemal 22,5 tys. Ze szczepienia przeciw grypie skorzystamy w ponad 300 placówkach medycznych w regionie, w tym 102 z nich stanowią apteki. - Szczepienie jest skuteczne, redukuje ryzyko zachorowania, powikłań i śmierci o co najmniej 50-60 proc., żadna maseczka, dystansowanie się ani mycie rąk nie ma takiej skuteczności - przekonuje dr hab. Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed.




Szczepisz się ochronnie?

Specjaliści przekonują, że wrzesień i październik to najlepszy czas na szczepienia przeciw grypie. W tym roku można połączyć je z kolejną dawką przypominającą szczepienia przeciw COVID-19. Z profilaktyki skorzystać można nie tylko w placówkach medycznych, ale również po raz pierwszy w aptekach, o co od lat apelowali specjaliści.

Więcej przypadków zachorowań na grypę



Tylko w ciągu ostatniego tygodnia września na Pomorzu służby sanitarne odnotowały niemal 22,5 tys. przypadków grypy lub podejrzeń zachorowania na grypę. To najwięcej spośród wszystkich województw. Z kolei w całym kraju było ich niemal 117 tys. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 43,8 na 100 tys. ludności.

  • Tylko w ciągu ostatniego tygodnia września na Pomorzu służby sanitarne odnotowały niemal 22,5 tys. przypadków grypy lub podejrzeń zachorowania na grypę.

Dlaczego warto się szczepić?



Sezon infekcyjny zaczyna się tradycyjnie w listopadzie i trwa mniej więcej aż do przełomu marca i kwietnia. Dlatego warto pamiętać, że od zaszczepienia do nabycia odporności zwykle mija kilkanaście dni, więc nie warto zwlekać.

Szczepienia jednak wciąż wzbudzają kontrowersje i dyskusje. Pracownicy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego nie mają najmniejszych wątpliwości, że należy się szczepić, i od lat organizują akcje propagujące szczepienia ochronne.

- Szczepionki przeciw grypie i wszelkie szczepionki, którymi dysponujemy, to wielkie osiągnięcia medycyny. Lekarze i specjaliści podkreślają ich skuteczność w ochronie przed najcięższymi chorobami, dlatego też namawiamy do szczepienia, bo jest to niezwykle skuteczna metoda przeciwdziałania ciężkim powikłaniom i chorobom - mówił pomorski lekarz wojewódzki dr Jerzy Karpiński.
- Myślę, że z roku na rok jesteśmy jako społeczeństwo coraz bardziej przekonani, jakie korzyści dają nam szczepienia ochronne. Najlepszym dowodem jest pandemia COVID, gdzie szczepienia odgrywają ogromną rolę. Nie zapominajmy jednak, że jest grypa, która może być bardzo groźna, szczególnie dla osób starszych, z chorobami przewlekłymi, ale szczepić powinni się wszyscy, bo nawet jeśli uważamy, że grypa nie jest dla nas zagrożeniem, to wszyscy mamy bliskich - przekonuje prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
  • Akcja szczepień na grypę organizowana przez GUMed.
  • Akcja szczepień na grypę organizowana przez GUMed.
  • Akcja szczepień na grypę organizowana przez GUMed.
  • Akcja szczepień na grypę organizowana przez GUMed.
  • Akcja szczepień na grypę organizowana przez GUMed.

Czy łączyć szczepienie przeciw grypie ze szczepieniem przeciw COVID-19?



Dorośli i dzieci w kontekście sezonowej profilaktyki powinni szczególnie rozważyć szczepienie przeciw grypie i COVID-19.

- Inaktywowane szczepionki przeciwko grypie, jak i szczepionka na COVID, która jest szczepionką mRNA bądź szczepionką białkową, można łączyć ze sobą. Żadna z tych szczepionek nie jest szczepioną żywą, dlatego łączenie ich nawet w trakcie tej samej wizyty kwalifikującej i szczepiennej jest możliwe i żadnych kłopotów zdrowotnych nie spowoduje. Można mieć dylemat, czy wolimy, żeby nie nakładały się na siebie te odczyny poszczepienne, czy może wolimy przeżyć je dwukrotnie. Jest szczepionka żywa donosowa przeciwko grypie i ją również można bezpiecznie łączyć ze szczepieniem przeciw COVID-19 - mówi dr hab. Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed.
Szczepienie COVID-19. Drugi booster dla osób powyżej 12 r.ż. Szczepienie COVID-19. Drugi booster dla osób powyżej 12 r.ż.

Szczepionki przeciw grypie. Ile kosztują?



W tym roku z darmowych preparatów szczepienia przeciw grypie mogą skorzystać kobiety w ciąży i osoby powyżej 75. roku życia. Są również grupy, które mogą liczyć na częściową refundację, tu decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę:
  • osoby w wieku od 18 do 65 lat oraz dzieci w wieku od 2 do 5 lat - narażone na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych
  • osoby w wieku powyżej 65 lat
  • dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz dzieci i młodzież z przedziału wiekowego od 5 do 18 lat.

Z darmowych szczepień tym razem nie będą mogli skorzystać pracownicy służby zdrowia.

Preparaty można kupić za okazaniem recepty. Nie płacimy jednak za samo wykonanie szczepienia, a jedynie za preparat.

- Za każde podanie szczepionki przeciwko grypie NFZ zapłaci placówkom medycznym i aptekom 21,83 zł. Kwota ta obejmuje zarówno podanie szczepionki przez osobę uprawnioną, jak i kwalifikację do szczepienia - mówi Mariusz Szymański, rzecznik prasowy pomorskiego NFZ.

Miejsca

Opinie (99) 9 zablokowanych

  • żal mi tych nieświadomych, zaprogramowanych ludzi łudzących się że nakłócie coś pomoże

    tragedia i depopulacja

    • 13 0

  • Do tej pory przyjąłem 3 dawki p. COVID

    a jeszcze przed szczepieniem chorowałem, natomiast teraz zmusza się mnie do losowania szczepionki, na które nie mam ochoty. Nie ma wyboru - nie ma szczepienia.

    • 0 0

  • Fajnie beda mieć aktualny paszport

    Nigdy w życiu już się na to nie nabiorę

    • 7 0

  • (1)

    "Ludzie są tak głupi, że to działa." Vateusz Zmorawietzky

    • 5 0

    • 2+2=5

      ...i powtarzają za mediami że 2+2=5. A jak ktoś twierdzi że 4 to szur i płaskoziemiec...

      • 4 0

  • Ciekawostka

    Nigdy się nie szczepiłem na grypę ani na covid (to to samo, jakby co). I jestem zdrowy, nie choruję generalnie. Żadnych przewlekłych schorzeń. Raz na około 11 lat mam grypę które zaczęły się po jedynych szczepieniach jakie pamiętam w życiu, na alergię. Mając lat 50 chorowałem w życiu trzy razy na grypę. Żadnych maseczek ani obostrzeń. Podczas lockdownów ciągle spotykaliśmy się ze znajomymi i rodziną która traktowała pandemię i obostrzenia jako wyreżyserowany akt przemocy przeciwko ludziom. Nikt nie chorował, poza osobami które najczęściej nosiły maski lub zaczęły się szczepić (część znajomych). Po trzech latach pandemii, również w końcu zachorowałem na covid (wg testów), to była właśnie ta trzecia w życiu grypa po około 11 kolejnych latach. Identycznie ją przechodziłem jak dwie poprzednie. Identycznie! Covid to wymysł szaleńców. Oczywiście nie leczony grypo/covid może skończyć się źle jak każde zapalenie płuc. W końcu przed 'pandemią' umierało więcej ludzi na zapalenie płuc niż podczas pandemii.... na covid

    • 7 0

  • Skoro jest takie zagrożenie to czemu zamykacie szpital na Smoluchowskiego? Zarówno dobrze mógłby posłużyć chorym na boreliozę której nie diagnozujecię i nie leczycie.

    • 1 0

  • Gdzie jest miś prof. Smiatacza

    ja się pytam? Co to za głupie zwyczaje, żeby bez misia? Panie profesorze, ja stanowczo protestuje! Następnym razem domagam się misia!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Najczęściej czytane