• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Polska bez szczepionek przeciw COVID? Kiedy najnowsza szczepionka trafi do aptek?

Piotr Kallalas
16 listopada 2023, godz. 09:00 
Opinie (286)
Nowa szczepionka przeciw koronawirusowi ma trafić do Polski z końcem listopada. Nowa szczepionka przeciw koronawirusowi ma trafić do Polski z końcem listopada.

Do aptek cały czas nie dotarły najnowsze szczepionki przeciw COVID-19, które uwzględniają ochronę skierowaną przeciw powszechnemu wariantowi XBB.1.5., który jest nazywany również Krakenem. - Tylko Polska i Węgry nie zakupiły tych szczepionek. Sprowadzenie ich pod koniec listopada, a później dystrybucja, będzie trwała zbyt długo - komentują senatorowie.Czy zaszczepisz się najnowszą szczepionką przeciw COVID-19?

Polska cały czas czeka na nową szczepionkę przeciw COVID-19, chociaż jesienne zapowiedzi wskazywały, że preparaty na początku listopada będą dostępne w aptekach. Chodzi o produkt, który uodparnia na najnowszy podwariant patogenu XBB.1.5, który obecnie jest powszechny w Europie.

Ostatecznie tak się jednak nie stało - mamy połowę miesiąca, a nowej szczepionki jak nie było, tak nie ma. Zwiększa się za to liczba chorych z infekcjami górnych dróg oddechowych.


"Trzeba dokonać zakupu interwencyjnego"Obecnie w naszym kraju nie jest dostępna żadna z trzech najnowszych szczepionek, które mają zapobiegać ciężkiej hospitalizacji i powikłaniom. Są to produkty firm Pfizer, Moderna, Novavax. Polska zapowiada sprowadzenie produktów tej ostatniej firmy, jednak specjaliści zwracają uwagę, że opóźnienie może mieć poważne konsekwencje.

- W naszym kraju osoby po przeszczepach, leczone immunosupresyjnie, nie mogą zaszczepić się zaktualizowanymi szczepionkami przeciw COVID-19, bo nadal ich nie ma; dotyczy to ok. 20 tys. osób. Tylko Polska i Węgry nie zakupiły tych szczepionek. Sprowadzenie ich pod koniec listopada, a później dystrybucja, to będzie trwało zbyt długo. Trzeba dokonać zakupu interwencyjnego - komentowała Alicja Chybicka, senator RP podczas konferencji prasowej.
W Polsce żyje około 20 tys. osób, które przyjmują leki immunosupresorowe i tym stanowią znajdują się w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19.

Od listopada ważne zmiany w przychodniach. Jakie badania zleci lekarz rodzinny? Od listopada ważne zmiany w przychodniach. Jakie badania zleci lekarz rodzinny?

Ministerstwo Zdrowia wskazuje na koniec listopadaMinisterstwo Zdrowia odpiera zarzuty i przypomina, że 2 listopada Europejska Agencja Leków zatwierdziła pozytywną rekomendację dotyczącą rejestracji. Krajowe rekomendacje zostaną przekazane z końcem listopada, co będzie również powiązane z dystrybucją. Taką informację resort przekazał Polskiej Agencji Prasowej.

To z kolei oznacza, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Ministerstwa Zdrowia, za mniej więcej trzy tygodnie, pierwsze osoby powinny zaszczepić się nowym preparatem.

Wzrasta liczba chorych z COVID. Szpitale ograniczają odwiedziny na oddziałach Wzrasta liczba chorych z COVID. Szpitale ograniczają odwiedziny na oddziałach

"COVID-19 nadal pozostaje groźny dla seniorów"Z kolei z zakaźnicy przekonują do zasadności uaktualnienia szczepień przeciw COVID-10, dzięki czemu możemy uniknąć hospitalizacji. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów z grup ryzyka.

- COVID-19 nadal pozostaje groźny dla seniorów i osób w immunosupresji. Przypomnę, że naturą zakażeń koronawirusowych jest wygasanie odporności pochorobowej i poszczepiennej w miarę upływu czasu. Dlatego w razie upływu lat to szczepienie jest tym bardziej sensowne - mówił prof. Tomasz Smiatacz, konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (286)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Otyłość u nastolatków - profilaktyka cukrzycy, leczenie otyłości

konsultacje

Grupa dla kobiet: Poczuj swoją moc!

spotkanie

Trening mięśni dna miednicy

50 zł
warsztaty, zajęcia rekreacyjne, trening

Najczęściej czytane