• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dziś Światowy Dzień Serca. Ile czeka się w Trójmieście do kardiologa?

Piotr Kallalas
29 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
- Jeśli w naszym kraju pogarsza się sytuacja epidemiologiczna i jest więcej zakażeń, to chorzy również boją się chodzić po poradniach i wolą zostać w domu - podkreśla dr hab. Marek Szołkiewicz. - Jeśli w naszym kraju pogarsza się sytuacja epidemiologiczna i jest więcej zakażeń, to chorzy również boją się chodzić po poradniach i wolą zostać w domu - podkreśla dr hab. Marek Szołkiewicz.

29 września 2021 obchodzimy Światowy Dzień Serca - to dobra okazja, aby zadać sobie pytanie - kiedy ostatnio konsultowaliśmy się ze specjalistą, a także większą uwagę zwrócić na profilaktykę chorób układu krążenia. Sprawdziliśmy, gdzie w Trójmieście najszybciej zapiszemy się do kardiologa w ramach NFZ.





Kardiolog w Trójmieście - wizyty prywatne i na NFZ


Czy jesteś pod opieką kardiologa?

W Polsce cały czas choroby serca i incydenty sercowo-krążeniowe stanowią pierwszą przyczynę zgonów. Każdego roku w naszym kraju z powodu schorzeń kardiologicznych umiera nawet 200 tys. osób. Pomimo rosnącej świadomości i zainteresowaniu zdrowym trybem życia, wielu pacjentów cały czas nie przyjmuje regularnie przypisanych leków czy pomija kontrole i wizyty u lekarza. W tej sytuacji nie sprzyja również pandemia.

- Wyraźnie obserwujemy dynamicznie zmieniające się trendy - pacjenci docierają do ośrodków falami. Jeśli w naszym kraju pogarsza się sytuacja epidemiologiczna i jest więcej zakażeń, to chorzy również boją się chodzić po poradniach i wolą zostać w domu - podkreśla dr hab. Marek Szołkiewicz, ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Inwazyjnej Szpitala Specjalistycznego im. Ceynowy w Wejherowie. - Obecnie działamy normalnie i pacjenci również są przyjmowani w normalnym trybie, natomiast nie wiadomo, jak sytuacja zmieni się późną jesienią, kiedy być może pojawią się kolejne wzrosty infekcji i obostrzenia. Natomiast nie ulega wątpliwości, że w przypadku chorób serca - każda minuta zwłoki może mieć swoje negatywne następstwa. Jeśli pacjent z objawami zawału będzie zwlekał z wezwaniem pomocy np. z uwagi na strach przed pandemią, może się to zakończyć katastrofą. 
Czytaj też: Ile czeka się w Trójmieście do lekarza specjalisty?

Gdzie w Trójmieście dostaniemy się do kardiologa na NFZ?



Potrzebujesz umówić się na konsultację do kardiologa? W przypadku świadczeń realizowanych w oparciu o finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia, w Gdańsku najszybciej terminy znajdziemy w przychodniach. W najbliższych dniach zostaniemy przyjęci w NZOZ "COR-GYN", a w pierwszej połowie października w Przychodni "Remed+Lectus" oraz w Przychodni św. Ojca Pio.

Jak znaleźć najszybszy termin do lekarza specjalisty na NFZ?



Z terminami w większości przychodni nie powinniśmy mieć problemu w listopadzie i grudniu, natomiast dłużej poczekamy w przypadku szpitali. W styczniu przyjmie nas Szpital Dziecięcy Polanki, a w maju Poradnia Kardiologiczna Copernicus. Na termin w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku poczekamy mniej więcej rok.

Czytaj też: Zdążyć przed zawałem, czyli dlaczego warto zbadać stężenie lipoproteiny

Co ciekawe, inaczej sytuacja prezentuje się w Gdyni. Tu zgodnie z informacjami prezentowanymi przez NFZ, ze świadczeń kardiologicznych najszybciej skorzystamy w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni - już w drugiej połowie października. Wolne terminy w grudniu i w styczniu znajdziemy z kolei w NZOZ "Śródmieście"NZOZ "Wzgórze św. Maksymiliana".

W Sopocie do kardiologa na NFZ zapiszemy się najwcześniej w listopadzie w Centrum Medycznym "SOPMED". W Centrum Medycznym "Kardiotel" wolne miejsca dostępne są w grudniu i styczniu.

Czytaj też: Pionierska operacja wszczepienia stymulatora serca dziecku. Sukces kardiologów z UCK

Aktywność fizyczna ważna w każdym wieku



Oprócz stałego przyjmowania leków i poddawania się badaniom kontrolnym, kluczowe jest nasze podejście do zdrowia. W przypadku chorób serca najważniejsza niezmiennie pozostaje dieta, brak zbędnych kilogramów, rezygnacja z używek, ale także codzienny ruch.

- Nic lepszego nie można zrobić dla siebie i swojego serca, jak codzienna aktywność fizyczna. Jest to niezwykle ważne zarówno dla osób młodych, jak i tych starszych, często schorowanych pacjentów. Nie chodzi o wysiłek ponad siły, ale o codzienną aktywność, która wzmacnia nasz układ krążenia. Ze wszech miar zalecamy taki tryb życia, choć mamy też świadomość, że pacjenci częściowo zaniechali ruchu w okresie pandemii - dodaje dr hab. Marek Szołkiewicz

Miejsca

Opinie (77)

  • badanie... (2)

    swego czasu przechodzilem coroczne badania lekarskie z nakazu pracodawcy. Orzecznik mocno sie zdziwil kiedy zobaczyl wynik badania serca i nie podpisal mi badan , zlecil powtorne badanie kardiologiczne. pierwsze co uslyszalem to ze czeka sie około 12 miesiecy. nie bylo wyjscia , zaplacilem za badanie w szpitalu. 130 pln. badanie wysilkowe. tym razem lekarz nie dopatrzyl sie niczego podejrzanego . i tak uzyskalem pozytywny wynik badan. fachowiec co mnie badal na poczatku zle podpiął elektrode i wystapil blad w odczycie. jak najdalej od chorej sluzby zdrowia bo poczujesz sie jeszcze bardziej chory niz jestes w rzeczywistosci !!!

    • 10 2

    • Od służby zdrowia czy raczej niekompetentnych, olewajacych pacjenta lekarzy. Idziesz do takiego na NFZ i on nic nie wie i nie może pomóc, idziesz do niego prywatnie od razu dostaje olśnienia i od razu leczy.

      • 1 0

    • Gdyby tak mieli płatne ,jak za wyniki leczenia ? Przychodzi służba po wypłate ,a kasjerka podaje termin za 2 miesiące ?

      • 0 0

  • (3)

    Umówienie wizyty w poradni kardiologicznej w uck graniczy z cudem, lekarze są zbyt zajęci prywatną praktyką.

    • 7 2

    • Zapraszam za tydzień (2)

      Naprawdę - zbadam, doradzę i spróbuję wyjaśnić, co Pani/Pan ma na myśli pisząc, że jestem zbyt zajęty prywatną praktyką.

      • 5 2

      • To moze jeszcze neurologa (1)

        Z uck z wolnym terminem w tym roku doktor poleci? O rezonans nie pytam bo cito to luty 22.

        • 2 0

        • Nie polecę

          Bo odpowiadam tylko za swoje "poletko".

          • 0 0

  • a skladka do gory!!! polski nielad!!! ile morawiecki i kaczynski czekaja na wizyte???????????????????????????????????????????

    • 2 2

  • Co za darmazony na karwinacz czy dobraka w przychodni do 4 tygodni sie czeka na nfz ale nalepiej pisac ile lat to sie czeka za po

    • 1 2

  • bueheheheh nic się nie czeka. firma ma prywatną umowę, mam full pakiet wykupiony przez firmę

    chce do lekarza, to na nastepny dzień ide i nie czekam miesiącami jak frajerze.

    • 1 8

  • Mieszkam w

    • 0 0

  • Polska służba zdrowia

    Miałem przed wieloma Laty doświadczenia z Polską służba zdrowia i pamietam, że tylko po znajomosci i z kasa można było liczyć na rzetelne zbadanie.
    Teraz od wielu lat mieszkam w Niemczech - bez porównania , ze zwykłym ubezpieczeniem lepsza opieka niż prywatnie w Polsce. A jak masz prywatne ubezpieczenie w Niemczech to masz praktycznie hotel do którego przychodzi lekarz aby cię zbadać.
    Za leki płaci się ryczałt 10 za receptę obojętnie jak drogi jest lek. Terminy do lekarza to maksymalnie 1 tydzień ( specjalisty, bo zwykły to praktycznie tego samego lub następnego dnia ). Rezonans to maksymalnie tydzień. Jeśli jest to nagła potrzeba i masz bóle to jesteś przyjmowany z miejsca poza kolejnością.
    Tak to wyglada , ale jak słyszę, że w Polsce mimo wielu lat nic się nie poprawiło to jest mi strasznie przykro , przykro i smutno, źe od ludzi chorych wymaga się aby biegali jak zdrowi od lekarza do lekarza .
    Pozdrawiam i życzę wszystkim przede wszystkim zdrowia.

    • 5 1

  • Il

    Do....śmierci!!!

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Najczęściej czytane