• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak sauna działa na nasze ciało? Korzyści i przeciwwskazania

JPU
29 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (55)
Sauna jest jednym z zabiegów ciepłolecznictwa, który ma wielopłaszczyznowe działanie prozdrowotne. Sauna jest jednym z zabiegów ciepłolecznictwa, który ma wielopłaszczyznowe działanie prozdrowotne.

Korzystanie z sauny relaksuje, pomaga w regeneracji organizmu, a także ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i urodę. Sprawdzamy, jakie dolegliwości możemy nią leczyć, jak wpływa na urodę i kiedy nie powinniśmy z niej korzystać.




Czy korzystasz regularnie z sauny?

Sauna jest jednym z zabiegów ciepłolecznictwa, który ma wielopłaszczyznowe działanie. Seanse w saunie niosą za sobą szereg korzyści dla zdrowia, w tym m.in. obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, rozszerzenie naczyń krwionośnych, poprawa profilu lipidowego, polepszenie funkcji krążeniowo-oddechowych i zwiększenie częstotliwości skurczów serca, zmniejszenie sztywności tętnic i grubości kompleksu ich błony wewnętrznej oraz środkowej.

Do zalet korzystania z sauny należy także zmniejszenie symptomów zmęczenia, obniżenie stresu i napięcia emocjonalnego, złagodzenie symptomów depresji, poprawienie jakości snu, a także poprawa odporności, zmniejszenie ryzyka rozwoju przeziębienia, złagodzenie dolegliwości bólowych, np. kręgosłupa. W trakcie takich seansów w wyniku pocenia tracimy sód, a w naszym organizmie nasilają się procesy detoksykacyjne.

- Warto wspomnieć też o korzyściach psychicznych, jakie niesie za sobą spędzenie kilku minut w saunie. Sauna działa niezmiernie odprężająco i relaksująco na nasze ciało, ale również na samopoczucie. Nasze mięśnie ulegają rozluźnieniu, więc czujemy wyraźną ulgę i swobodę w codziennym funkcjonowaniu - wyjaśnia mgr Julia Brodziak, kosmetolog, ekspert Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.

Sauny w Trójmieście


Oprócz korzyści zdrowotnych, sauna pozytywnie wpływa także na urodę. Oprócz korzyści zdrowotnych, sauna pozytywnie wpływa także na urodę.

Co daje sauna?



Oprócz wielu zdrowotnych zalet, sauna także może być wsparciem w trosce o urodę. Gwarantuje m.in. wygładzenie skóry czy poprawę kondycji włosów.

- Sauna to pomieszczenie, w którym panuje bardzo wysoka temperatura, nawet do 100 stopni, a pod wpływem tak wysokich temperatur pobudzamy wiele narządów i układów w naszym ciele. Jednym z układów, który wpływa na wygląd naszej skóry jest układ krążenia. Ciśnienie krwi się zwiększa przez co dostarczamy naszym komórkom więcej tlenu. Stają się one odżywione, skóra nabiera zdrowego kolorytu, zauważamy poprawę napięcia skóry oraz redukcję powierzchownych zmarszczek - mówi Julia Brodziak.
Szczotkowanie ciała. Czemu służy? Szczotkowanie ciała. Czemu służy?
Pobudzony zostaje także układ termoregulacji, co wpływa na wydzielanie potu i wspomnianą detoksykację.

- Ujścia gruczołów łojowych rozszerzają się, pozbywamy się warstwy rogowej naskórka oraz zmniejsza się wydzielanie nadmiernej ilości sebum. Po seansie w saunie skóra jest wyraźnie oczyszczona, gładka i pełna blasku - wymienia Julia Brodziak.
Dzięki seansom w saunie poprawiamy także pracę układu metabolicznego, co przy zachowaniu regularności zabiegów, może przyczynić się do redukcji cellulitu. Zadowalające efekty wymagają jednak systematyczności i odpowiedniej, codziennej pielęgnacji domowej.

Działanie sauny możemy wspomóc m.in. przez szczotkowanie ciała lub stosowanie peelingów. Działanie sauny możemy wspomóc m.in. przez szczotkowanie ciała lub stosowanie peelingów.

Jak wspomóc działanie sauny?



Przed wizytą w saunie warto zastosować szczotkowanie ciała na sucho lub wykonanie peelingu, co odetka pory i umożliwi lepsze pocenie się. Możemy skorzystać też ze specjalnego kosmetyku do pielęgnacji przed sauną z serii Baltic Home SPA fit z Ziaja. Jako substancja peelingująca została w nim użyta krzemionka. Łagodny, gęsty microsrub wygładza naskórek i aromatyzuje przed każdą sesją w saunie. Nie zaleca się natomiast stosowania balsamów, kremów czy olejków, które mogą pozostawić na skórze tłusty film.

Na znacznie więcej możemy sobie pozwolić w przypadku włosów i twarzy. Ponieważ wysoka temperatura rozszerza łuski włosa, lepiej wchłoną się maski i odżywki. Możemy nałożyć je na włosy, a następnie zawinąć włosy w ręcznik lub nałożyć specjalny czepek. Na koniec warto przepłukać włosy chłodniejszym strumieniem wody. Wyższą skutecznością mogą poszczycić się także maseczki lub kremy nawilżające lub odżywcze na twarz nakładane na seans w saunie. Warto jednak unikać maseczek z glinką, które w połączeniu z wysoką temperaturą, szybko wysuszą skórę.

Strefa ciszy w saunach to mit? Pozwólmy innym się zrelaksować Strefa ciszy w saunach to mit? Pozwólmy innym się zrelaksować

Jak korzystać z sauny?



Seanse w saunie warto zacząć od niższych temperatur i krótszego czasu przebywania. Powinniśmy pamiętać o uzupełnianiu wody, a także zachowanie co najmniej dwugodzinnego odstępu od ostatniego obfitszego posiłku, a skorzystaniem z sauny i zrezygnować z seansów po spożyciu alkoholu. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny uzyskać zgodę lekarza na kąpiele w saunie.

Sauna - przeciwwskazania. Kto nie powinien korzystać z sauny?



Z wizyty w saunie powinny zrezygnować przede wszystkim osoby z gorączką lub zaostrzonymi objawami chorób przewlekłych, osoby po zawale, z guzem mózgu, padaczką, chorobami zakaźnymi oraz po niedawno przebytych zabiegach chirurgicznych.

Takich seansów nie zaleca się także osobom stosującym leki przeciwzakrzepowe oraz kobietom w trakcie miesiączki, zwłaszcza w jej początkowym etapie.

- Do przeciwwskazań należą także ciąża, okres karmienia piersią, choroby nowotworowe, klaustrofobia, epilepsja - dodaje Julia Brodziak.
JPU

Miejsca

Opinie (55) 6 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • (1)

    Sauna ma ogromne właściwości prozdrowotne.Niestety na zdjęciach pokazano niepoprawne saunowanie.Żadna część ciała nie powinna być na deskach tylko na ręczniku.Saunujemy bez strojów kąpielowych które odparzają i są siedliskiem zarazków.W saunie suchej w ręczniku albo nago na ręczniku,stopy i plecy też.W parowej nago.Prysznic też nago ale to oczywistość,która u nas często wywołuje sensację...Polecam ośrodki w Czeladzi,Chochołowie i Aquapark we Wrocławiu.Wszystkie z super seansami i poprawnym saunowaniem.

    • 35 7

    • O, pelna zgoda.

      W Gdańsku polecam Good Luck z seansami a Wrocław - za całokształt strefy + outdoor.

      No i racja - poprawne saunowanie. Jak widzę kogoś w klapkach plastikowych albo w stroju to życzę powodzenia...

      • 1 0

  • Wśród polskich katolików hipokrytów.. (6)

    Ciężko o normalnosc nawet na saunie...przyjdą w swoich czepkach ,strojach kąpielowych i myślą że sauna służy aby się wysuszyć. Od gór po morze...w Polsce wciąż intelektualna tępota .

    • 39 39

    • (3)

      o i nawet w takim temacie wypowiada sie typowy ojkofob frustrat. oczywiscie podpial katolikow bo zyd czy prawoslawny tak nie robi. wezcie wy sie ze swoja nienawiscia wyniescie jak najdalej za ural

      • 30 7

      • Pisze, co widział, a z tym za Ural to bym nie przesadzał, bo sam z przed Uralu pochodzisz, potomku repatrianta.

        • 3 11

      • Masz rację . To głupek zwykły. (1)

        • 4 2

        • Towarzystwo wzajemnej adoracji

          • 0 4

    • Ja wchodzę w piance suchej dla lepszego efektu. Oczywiście różaniec na piersi dla ochrony przed diabłem sauny. Zawsze spotykam jakaś nagą foczkę czy lwa morskiego co ma rozszerzoną wiedzę na temat sauny i praw jakie w niej panują - taki ekspert od wszystkiego i od niczego. Bardzo lubię chodzić do takich miejsc i godzinami rozmawiać o Biblii z ludźmi, którzy nie maja pojęcia o czym mówią. Miód na moje uszy :) dziękuje wszystkim ekspertom za rozmowy.

      • 2 0

    • jest dokładnie odwrotnie

      pseudo tolerancyjnym liberałom najbardziej przeszkadza nagość, np na plazach naturystów, przeszkadza im, że chodzą tam starsze lub otyłe osoby, czy ktoś im każe patrzeć na tych ludzi???

      • 0 0

  • (3)

    Co sądzicie o saunie "infra"?

    • 4 5

    • kompletne rozminiecie sie idea sauny. podgrzewanie ciala bez odpowiedniej wilgotnosci to proszenie sie o klopoty.

      • 4 4

    • Mam i polecam

      mam w domu infra. Kupiona przez internet za jakies 11tyś. sa to jedne z najlepiej wydanych pieniędzy przeze mnie.
      Sauna infra jest lepsza niż sucha i parowa. Ma więcej własności prozdrowotnych i jest przyjemniejsza w użyciu. Seans 2x w tygodniu po 30minut w temp 65c. Szszerze polecam, jak masz pytania to pisz:)

      • 1 6

    • sauna infra

      genialna , mam w domu, korzystam regularnie ( z ciekawostek korzystają z niej moje koty, które zawsze drą się jak tylko klikną drzwi ) temperatura tam jest niższa około 65-70 stopni, siedzi się dłużej i przy dobrych lampach nagrzewa się skóra właściwa, nie trzeba też czekać na nagrzanie , wyleczyłam w niej zatoki - polecam

      • 2 5

  • Polecam saune infrared, zdecydowanie lepsza opcja niż sucha i parowa. (2)

    Jeśli masz dom jednorodzinny i kawałek piwnicy to najlepszą inwestycją jest zakup takiej sauny, Od 9 do 15tyś i masz na całe życie własny kawałek relaksu, zdrowia i luksusu.
    Złożenie to ok 3h. Infra jest przyjemniejsza i bardzie prozdrowotna niż sucha i parowa.
    Ja szczerze polecam (co napisałem w innym wątku)
    Jak ktoś ma pytania to pomogę (ale zaznaczam, ze nie sprzedaje, pośrednicze itp).

    • 5 15

    • mikrofalówka

      • 3 0

    • jeśli ma się dom jednorodzinny,

      to ma się też działkę i ogród, w którym to zdecydowanie lepszą opcją będzie wstawienie sauny 'beczki', czy też innej zewnętrznej, opalanej drewnem, a obok sprzęt do schładzania po seansie. Korzystałem nieraz z IR i mam wręcz odwrotne zdanie, by ciepło wniknęło wgłąb ciała tak jak w suchej fińskiej potrzeba dużo więcej czasu, no i jeśli ktoś jest zwolennikiem ww. fińskiej, to w IR będzie mu po prostu zimno. Jeśli ktoś nie lubi, czy też nie może przebywać w 90-100st. C, to owszem - IR będzie dla takiej osoby wystarczająca i przyjemniejsza. No i czemu niby IR jest bardziej prozdrowotna niż sucha? (co do parowej jestem w stanie zrozumieć, wilgotne środowisko by było higieniczne wymaga dużo więcej niż suche, dlatego parowych w saunariach unikam)

      • 2 1

  • (2)

    Tylko prywatna
    Publiczna przyciąga zwyroli

    • 10 15

    • Tylko publiczna!

      Zwyrol

      • 0 0

    • Ja polecam publiczna. w prywatnych nudy.

      • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    Sauna to rzecz indywidualna (2)

    ja od zawsze źle znosiłem wysokie temperatury, próbowałem kilka razy ale sauna mnie po prostu osłabia.

    • 33 9

    • to normalne że zaraz po saunie czujesz "osłabienie"

      po saunie najlepiej iść spać, 'moc' przychodzi rano :)

      • 8 2

    • sauna sucha vs łaźnia parowa

      Dla mnie sucha jest zbyt gorąca dlatego wybieram łaźnię parową. Temperatura jest tam około 45-48 stopni i wilgotność 90% i jest suuuper :) no ja lubię.

      • 0 0

  • byle nie w klapach (2)

    i tekstylnych trykotach!

    • 16 0

    • A można w białych drewniakach do sauny wejść? (1)

      • 3 0

      • Tak i w skorzyanych ciuchach.

        • 1 0

  • Najlepsza sauna w trójmieście jest w aquaparku reda (4)

    Luxus czysto kultura kilkanaście saun seanse z lodem muzyką prawdziwe 110 stopni w saunie suchej prawdziwie schładzana woda w basenie " bani" . Polecam

    • 6 3

    • Przesadziłeś...saun jest dokładnie...7.W tym 2 parowe.Brakuje jacuzzi i prawdziwej wypoczywalni.Plus to kultura saunowania.

      • 4 0

    • (2)

      Te seanse z lodem brzmią ciekawie.

      • 7 0

      • (1)

        Ale tak przy wszystkich?

        • 0 0

        • Nie wiem, ja nie byłem.
          Kwestia też po ile i kto się tym zajmuje.

          • 0 0

  • Z własnej woli siedzieć w takim upale to słaby pomysł

    • 5 15

  • Nie ma naukowych badań, które potwierdzałyby korzystne działanie sauny

    Jedynie w niektórych przypadkach odpręża i relaksuje. Reszta nie znalazła potwierdzenia w badaniach naukowych

    • 10 18

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Distinguished Gentleman's Ride (1 opinia)

(1 opinia)
w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane