• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet. Na badania zgłasza się tylko 40 proc.

Piotr Kallalas
13 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku odbyły się spotkania zachęcające do profilaktyki raka piersi. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku odbyły się spotkania zachęcające do profilaktyki raka piersi.

Październik to miesiąc świadomości raka piersi - najczęstszego nowotworu występującego u kobiet. Niestety w Polsce, pomimo wielu akcji promocyjnych, cały czas zgłaszalność na badania profilaktyczne jest nieduża. Tymczasem wcześnie wykryty rak daje dobre rokowania leczenia.



Onkolodzy w Trójmieście - prywatnie i na NFZ


Czy chodzisz na badania profilaktyczne?

Badania USG czy mammografia pozwalają wykryć zmiany patologiczne w piersi na bardzo wczesnym etapie. Z tej prostej przyczyny regularne stawianie na profilaktykę to najważniejszy element ratujący życie w przypadku raka piersi. W obu przypadkach mówimy o nieinwazyjnych i bezbolesnych badaniach, które jednak często budzą niesłuszne obawy u kobiet. Natomiast lekarze wyraźnie zaznaczają, powinniśmy obawiać się późno wykrytych zmian, a nie samej profilaktyki.

- Możemy wykryć raka piersi, kiedy zmiany będą rzędu kilku milimetrów. Wiele kobiet obawia się amputacji piersi, natomiast dziś prawie wszystkie nowotwory piersi leczone są w sposób oszczędzający. Nie bójmy się tego i zróbmy wszystko, abyśmy mogli wykryć nowotwór jak najwcześniej. To zależy bowiem od nas samych - podkreśla prof. Edyta Szurowska, kierownik Zakładu Radiologii UCK.
Stawianie na regularną profilaktykę pozwala nie myśleć o raku jako o śmiertelnej chorobie. Mało osób zdaje sobie sprawę, jak kluczowe dla rokowania jest wczesne uchwycenie nowotworu.

- Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet. W ostatnich latach rokowania zmieniły się na korzyść pacjenta, a to oznacza, że wcześnie wykryty rak daje dobre wyniki leczenia. W większości przypadków nie jest to choroba śmiertelna. Można ją wyleczyć i większość raków nie wymaga agresywnego leczenia, o ile będzie wykryty wcześniej. Najlepiej rokujące nowotwory są wykrywane w badaniach przesiewowych - niedające jeszcze objawów - mówi dr hab. n. med. Elżbieta Senkus-Konefka, koordynator Centrum Chorób Piersi UCK.
Czytaj też: Lekarz: Polacy to lekomani, którzy nie dbają o swoje zdrowie

  • W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku odbyły się spotkania zachęcające do profilaktyki raka piersi.
  • W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku odbyły się spotkania zachęcające do profilaktyki raka piersi.
  • W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku odbyły się spotkania zachęcające do profilaktyki raka piersi.
  • W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku odbyły się spotkania zachęcające do profilaktyki raka piersi.

Ogromny problem z zainteresowaniem profilaktyką



Niestety w Polsce cały czas stosunkowo mało kobiet decyduje się na regularną profilaktykę raka piersi. W innych krajach zgłaszalność na badania jest nawet dwa razy większa, co niestety przekłada się również na statystykę rokowań i przeżycia.

- Mamy ogromny problem z zainteresowaniem profilaktyką. W tej chwili zgłaszalność w mammobusach jest to 40 proc., w krajach takich jak Szwecja jest to nawet 90 proc. Oszukiwanie się, że nowotwory same znikną, niestety do niczego dobrego nie prowadzi. Październik to miesiąc świadomości raka piersi i chcemy, żeby kobiety pamiętały o piersiach oraz wiedziały, jak je badać i co zrobić dalej - podkreśla dr hab. n. med. Elżbieta Senkus-Konefka.
Czytaj też: 40 proc. mniej pacjentów zgłasza się na badania profilaktyczne

  • Biustoapka stanowi kompendium wiedzy i przypomina o samobadaniu.
  • Biustoapka stanowi kompendium wiedzy i przypomina o samobadaniu.
  • Biustoapka stanowi kompendium wiedzy i przypomina o samobadaniu.

Biustoapka, czyli jak nie zapomnieć o samobadaniu



W ostatnim czasie powstaje wiele projektów zwracających uwagę na potrzebę profilaktyki chorób piersi. Jednym z nich jest "Biustoapka" - proste narzędzie, przygotowane przez Fundację Wsparcie na Starcie - stanowiące z jednej strony kompendium wiedzy, a z drugiej strony element przypominający właśnie o samobadaniu.

- "Biustoapka" to bezpłatne narzędzie służące przede wszystkim edukacji. Znajduje się tu interaktywny przewodnik, który pokazuje krok po kroku, jak badać piersi, na co zwrócić uwagę przy samobadaniu i jakie ruchy zastosować - mówi Iza Sakutova, twórca kampanii. - Ponadto aplikacja przypomina użytkowniczce, kiedy wykonywać badania - termin jest ustalany na bazie cyklu miesiączkowego, a dokładniej w 9. dniu. To właśnie wtedy piersi są gotowe - występuje w nich najmniej zmian hormonalnych. Aplikacja posiada również porady odnośnie doboru dobrze dopasowanego biustonosza oraz wyszukiwarkę lokalnych sklepów brafittingowych, w których działają wolontariusze. Tam otrzymamy wsparcie w postaci darmowych konsultacji brafittingowych czy informacji o profilaktyce. W "Biustoapce" mamy dużo filmików instruktażowych, angażujących grafik i interaktywnych treści, ponieważ przede wszystkim chcemy zachęcić młode kobiety, bo wierzymy, że technologia jest najlepszym sposobem na dotarcie do nich i odwrócenie zatrważających statystyk.
Czytaj też: Zespołowa walka z rakiem piersi. Trzy lata Breast Unit w Gdyni

Samobadanie piersi to pierwszy krok profilaktyki - każda kobieta jest w stanie samodzielnie przeprowadzić taką czynność, a procedura wykonywana regularnie pozwala wychwycić niepokojące zmiany.

- Samobadanie jest banalnie proste, zajmuje 5 min i powinno być wykonywane co miesiąc. Nie wymaga też specjalistycznej wiedzy - wystarczy trzymać się kilku zasad - przede wszystkim musimy zbadać całą pierś, a obszar badania rozciąga się praktycznie od obojczyka aż po pachę. Liczy się również wspomniana regularność i rzetelność - dodaje Sakutova.
Czytaj też: Koronawirus paraliżuje onkologię?

Nie zmienia to faktu, że samobadanie piersi powinno zawsze iść w parze z elementami profilaktyki opartej na diagnostyce obrazowej, która pozwala wykryć o wiele mniejsze zmiany.

Poradnia Chorób Piersi UCK prowadzi program jednodniowej diagnostyki zmian w piersiach.

Jeśli lekarz potwierdzi obecność niepokojących zmian, w ciągu kolejnych 5 dni pacjent zostaje umówiony na tzw. jednodniową diagnostykę, podczas której wykonany zostanie szereg badań: mammografia, USG piersi i węzłów chłonnych, ewentualnie biopsja cienko- lub gruboigłowa. Oznacza to, że w przypadku wykrycia niepokojącej zmiany badania niezbędne do ustalenia rozpoznania zostaną wykonane w ciągu jednego dnia, podnosząc komfort pacjenta i oszczędzając jego czas.

Oczywiście trzeba będzie kilka dni poczekać na wynik biopsji - nie jest możliwe uzyskanie go natychmiast. Jeśli zachodzi taka potrzeba, w kolejnym terminie wykonywane są dodatkowe badania, aby określić typ i zasięg choroby.

W przypadku rozpoznania nowotworu piersi pacjent trafia do Centrum Chorób Piersi, które oferuje kompleksowe leczenie, obejmujące opiekę wszystkich niezbędnych specjalistów, a także zaplecze pełnoprofilowego szpitala klinicznego.

Miejsca

Opinie (100) 4 zablokowane

  • (5)

    O jakiej profilaktyce mówią ci lekarze? Mam 47 lat i nigdy nie dostałam skierowania ani na usg ani na mammografię piersi bo to przysługuje dopiero od 50 roku życia! Cytologia przysługuje raz na 3 lata... taki jest standard badań profilaktycznych w naszym kraju, za wszystkie badania musimy płacić!

    • 41 3

    • taki jest standard - trzeba z niego korzystać

      na paznokcie co miesiąc jest, na fryzjera jest, na rzęsy jak lalka barbie jest, a na cytologię raz na rok nie ma?
      Mammografia zaczyna się po 50, bo wtedy wzrasta zachorowalność - okres wchodzenia w menopauzę.
      Jeśli w rodzinie występował rak piersi bez najmniejszego problemu są badania dla kobiet 40-letnich i młodszych. Wiem, bo korzystam...

      • 7 7

    • Anna (1)

      Pisze Pani nieprawdę. Mam 50 lat i od 35 roku zycia mam co pół roku robiona mammografie na przemian z usg na NFZ. Trzeba się tylko zainteresować w temacie a nie pisać bzdury.

      • 4 2

      • ja też, ale jestem z grupy ryzyka - obciążenie rodzinne

        bez najmniejszego problemu co roku

        • 0 0

    • Zmień lekarza

      Moj "nowy" lekarz był w szoku, że nie miałam nigdy usg piersi (mam 30 lat). Na pierwszej wizycie wypisał mi skierowanie.

      • 2 0

    • Profilaktyka zależy od Ciebie

      Mam 30 lat. Co roku wykonuję cytologię i usg piersi. Cytologia 60 zł, usg 80. 140 zł raz na rok to nie majątek, a ja mam spokojną głowę. Dobrze by było, gdyby takie podstawowe badania przysługiwały raz do roku na nfz, ale skoro tak nie jest, to trzeba samemu zadbać o swoje zdrowie, a nie narzekać, ze się nie da, bo potem będzie płacz.

      • 4 4

  • Ja co miesiac przeswietlam sobie obie nogi, taka profilaktyka w walce ze zlamaniami kosci.

    • 0 6

  • Moja tesciowa wykryla wczesnie.... (3)

    .... chemia, radioterapia, operacja - i zdawac sie moglo wszystko OK.

    Przez kolejne 5 lat chodzila na kontrole - wg jej slow ograniczajace sie do wywiadu i obmacania piersi.
    Zadnego badania w kierunku przezutow itp.

    7 lat po operacji zmarla - przezuty raka piersi na watrobe.

    To tyle jesli chodzi o Szpital PCK w Gdyni.

    • 6 1

    • onko w Gdyni to jeden wielki żart..

      z pompą otwierali i ...nie ma komu opisywac badań, kolejki gigant, tylko lekkie przypadki bo ciężkich nie przyjmują i i odsyłają do AM w Gdańsku, a Panie w recepcji..to już inna bajka, wiecznie niezadowolone

      • 2 1

    • (1)

      (przerzuty)
      Ciekawe, że np. moją mamę kierują na mammografię co roku, w Gdańsku.

      • 0 0

      • ..i ta mammografia wykryje, czy swinstwo sie roznioslo?

        Wlasnie o czyms takim pisalem, a za "przerzuty" przepraszam. ;)

        • 2 0

  • regularnie się badałam mammografia usg; potrzeba jeszcze dobrego sprzętu i specjalisty który odczyta prawidłowo

    • 1 0

  • z przykrościa muszę stwierdzić że od badania do usg czekałam w uck prawie 3 msc, a od usg do bipski kolejne 3 msc. Tak więc gdzie te 5 dni???? nie wiem...

    • 3 0

  • USG

    Lekarz pierwszego kontaktu zbada i da skierowanie DILO. Gorzej jak idziesz na usg piersi a wykonujący badania twierdzi, że to torbiel i nic się nie dzieje. Całe szczęcie, że jestem po mastektomii, chemioterapii, radioterapii, hormonoterapię itd. Najgorzej trafić na konowała a wlaście konowałkę. Ale to nic, trzeba waczyć i się nie poddawać, być uśmiechniętym i cieszyć się z każdej drobnostki. Damy radę!!!

    • 0 0

  • Teraz to jestem wkurzona

    Profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka ale jak już coś znajda oj tego system nie przewiduje, bynajmniej nieprędko zamierza coś ze znaleziskiem zrobić!
    We wtorek podczas TK klatki piersiowej (płuc) radiolog coś znalazł - do dalszej diagnostyki usg. W środę zrobiłam usg - do dalszej diagnostyki w WCO (wojewódzkie centrum onkologii) i biopsji cienkoigłowe. Przez 6 h w czwartek nie udało mi się dodzwonić do WCO wiec jadę. I w listopadzie otworzymy zapisy na maj 2022r, bez względu czy na NFZ czy prywatnie. To ja się pytam po cholerę te akcje???? Jak później nie wiadomo co zrobić z wynikiem!!! Jestem wkurzona i oczywiście szukam już biopsji prywatnie ale cos nie gra w publicznych akcjach profilaktycznych!!!

    • 3 2

  • profilaktyka

    Ja wiele lat temu zgłosiłam się do WCO. Bez skierowania do onkologa. Odkąd mają BCU na Sklodowskiej chodzę do Mamma Centrum i tam dr Czech raz kieruje mnie na mammografie, a raz na usg. Tam też na dniu otwartym poszłam na cytologię też bezpłatną. Trzeba poszukać a nie marudzić że nie ma możliwości na badania profilaktyczne.

    • 5 3

  • (1)

    A profilaktyka to czasem nie zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia i dostarczanie organizmowi składników których potrzebuje, dzięki czemu organizm funkcjonuje prawidłowo. A badanie to zwykła diagnostyka, po badaniu dowiesz się czy możesz dalej siedzieć w fotelu, jeść chipsy przy piwie, zagryzać batonikami, no chyba że po badaniu zostanie stwierdzony nowotwór, wtedy zaczyna się leczenie.

    • 1 2

    • wpisz sobie w wyszukiwarce termin profilaktyka zdrowotna, zajęłoby ci to mniej czasu niż smarowanie tego posta a pożytek byłby większy

      • 0 1

  • badajmy się

    Nawet sobie nie zdajemy sprawy z tego w jakim stopniu profilaktyka może nam uratowac tyłek. A wystarczy raz w roku iść do laboratorium diagnostyki z pobranym pakietem badań genetycznych. Szczególnie że aktualnie pakiet mozna pobrać z 15% rabatem. Babeczki to jest własnie ten czas kiedy powinnyśmy zająć się same sobą

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane