Koronawirus paraliżuje onkologię?

Brak możliwości kontaktu z lekarzem utrudnia wczesną diagnostykę.
Brak możliwości kontaktu z lekarzem utrudnia wczesną diagnostykę. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

"Zachorowało 500 osób, z przykrością informujemy, że zmarło 270" - podobnie brzmiące informacje słyszymy każdego dnia. Jednak to nie dane dotyczące COVID-19, tylko nowotworów. To dane uśrednione na podstawie ubiegłych lat, bo w przeciwieństwie do koronawirusa brakuje najnowszych tak szczegółowych informacji o zachorowaniach na nowotwory. Eksperci przyznają, że w czasie pandemii notują opóźniania w rozpoznaniu nowotworów i bardziej zaawansowane stadia choroby zgłaszających się pacjentów. Czy koronawirus paraliżuje onkologię?Czy leczysz bądź leczyłe(a)ś się onkologicznie?

tak 41%
nie 20%
ja nie, ale ktoś z moich bliskich się leczy(-ł) 39%
zakończona Łącznie głosów: 562
Strach przed zakażeniem koronawirusem okazuje się często silniejszy niż głos rozsądku. W dobie pandemii koronawirusa zapomnieliśmy o innej - groźniejszej z punktu widzenia zdrowia i życia pacjentów epidemii XXI wieku - epidemii raka.

Nowotwory to jedna z głównych przyczyn śmierci w Polsce. Nowotwory złośliwe nadal stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, przyczyniając się do 27,3 proc. zgonów wśród mężczyzn i 24,1 proc. zgonów w grupie kobiet. Razem z chorobami układu krążenia stanowią około 70 proc. wszystkich zgonów. Są największym zagrożeniem wśród Polaków w wieku 45-69 lat.

Czytaj też: Umieralność na nowotwory na Pomorzu. Nierówna walka z rakiem

Czego powinniśmy bać się bardziej - koronawirusa czy nowotworów?- Bać się należy każdej choroby, która jest zagrożeniem życia, ale z rozsądkiem. Jeżeli niepokoi nas jakaś nowa zmiana w zdrowiu, należy zgłosić się do lekarza niezależnie, czy jest to czas pandemii, czy nie, zachowując odpowiednie środki ostrożności - przekonuje dr n. med Monika Nowaczyk, dyrektor medyczny Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku.
Z powodu COVID-19 zmarło dotychczas w Polsce ok. 14 tys. osób, co odpowiada liczbie zgonów z powodu nowotworów w ciągu kilkunastu tygodni. Podczas lockdownu znacznie zmalała liczba chorych zgłaszających się na wizyty do lekarzy onkologów.

Czytaj też: Usunęli przerzuty z płuc dzięki światłu fluorescencyjnemu

Ze statystyk NFZ wynika, że w okresie od 1 stycznia do 11 września 2020 r. zostało wydanych o 16 300 kart DiLO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego) mniej niż w analogicznym okresie roku 2019 (spadek o około 25 proc.). Potwierdza to, że pacjenci mają utrudniony dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej lub sami rezygnują z diagnostyki.

Skutki takiej postawy mogą okazać się fatalne. Już teraz według lekarzy zatrważająco wzrosła liczba zaawansowanych nowotworów, szczególnie przewodu pokarmowego i piersi. Według ekspertów zaniedbanie leczenia nowotworów spowoduje od 5 do 10 tys. więcej zgonów w ciągu roku.

- Niestety brak możliwości kontaktu z lekarzem utrudnia wczesną diagnostykę. Notujemy opóźniania w rozpoznaniu nowotworów i bardziej zaawansowane stadia choroby pacjentów zgłaszających się do nas niż przed pandemią. Dlatego wszędzie ogłaszamy, że Poradnie i Centra Onkologiczne przyjmują chorych cały czas - przyznaje dyrektor WCO.

Onkolodzy w Trójmieście


Jak podkreśla, więcej osób niż na koronawirusa umiera na nowotwory złośliwe, choć te schorzenia powodują śmierć przeważnie po dłuższym czasie. Choroba trwa nieraz kilka lat i choć śmierć nie jest wówczas takim zaskoczeniem, to wciąż pozostaje ogromną tragedią dla otoczenia.

- Część pacjentów boi się zgłosić do lekarza z obawy o ryzyko zarażenia się koronawirusem, ale też część pacjentów przychodzi, ponieważ chce sprawdzić swoje zdrowie poprzez kontrole i badania profilaktyczne. Trzeba się kontrolować niezależnie od pandemii, zachowując wszelkie środki ostrożności. Polskie społeczeństwo wciąż się uczy udziału w programach profilaktycznych, chociaż powoli wzrasta liczba osób zgłaszających się. Najprawdopodobniej wynika to ze strachu i braku świadomości, że każdy z nas może zachorować - przypomina Monika Nowaczyk.
Badania profilaktyczne mają duże znaczenie w onkologii. Ratują życie tysiącom ludzi. W Polsce niestety zgłasza się na nie mniej ludzi niż w innych krajach. Np. w przypadku cytologii na Pomorzu w 2019 r. tylko 27 proc. pań wykonało badanie, a nowotwory szyjki macicy i jelita grubego są w czołówce, jeśli chodzi o zachorowania na raka na Pomorzu.

Czytaj też: Warsztaty dla pacjentów onkologicznych i ich rodzin w tym roku online

Walka z pandemią na pierwszym miejscuNiemal cała ochrona zdrowia przestawiła się na walkę z pandemią koronawirusa. Wiele szpitali czy oddziałów, które wykonywały świadczenia onkologiczne, na początku roku ograniczyły je, bo musiały przyjąć zakażonych pacjentów. Co trzecie badanie lub terapia zostały odwołane z powodu epidemii.

Niestety lekarze często podkreślają też, że możliwości polskiej służby zdrowia już przed pandemią były ograniczone.

- Służba zdrowia od wielu lat boryka się z problemami niedofinansowania i braku sprzętu, z utrudnioną dostępnością do specjalistów, brakiem personelu, nadmierną biurokracją i brakiem pomocy ze strony władz. Dodatkowo musi się bronić przed niesprawiedliwie stawianymi zarzutami o braku dostatecznego poświęcenia dla pacjentów i pracy. Co powoduje duże zniechęcenie - dodaje Monika Nowaczyk.

Opinie (98)

Wszystkie opinie

 • Tyle pieniędzy idzie z naszych składek na NFZ. (12)

  A cały czas słyszy sie że jest to niedofinansowane, że brak sprzętu czy personelu. Dlaczego niepracujący pijok przywieźniony na SOR jest w pierwszej kolejnosci obsługiwany niż ludzie któzy czekają w poczekalni ? Nie do końca powinno tak być.

  • 79 7

  • (5)

   tyle to znaczy ile? składka wynosi grosze. emeryci i renciści płacą grosze i maja lepszy dostep od osób pracujacych. maja po prostu czas na stanie w kolejkach

   • 6 14

   • Nie gadaj bo bardzo dużo idzie.

    • 5 4

   • (2)

    grosze???? zarabiam 5,5k brutto z tego 427 zł idzie na NFZ, z pracy mam też abonament medyczny za 95 zl wykupiony i zgadnij gdzie szybciej dostanę pomoc....

    • 3 2

    • Prywatna opieka

     dobra masz pakiet 95 zł bo Ci pracodawca w grupowce załatwił taką cenę, ale normlanie za tego typu usługi za m-c abonament w prywatnej opiece kosztuje od 700 w górę

     • 2 0

    • Lekarz za średnią krajową cię nie obsłuży, więc już wiesz gdzie twoje pieniążki idą

     • 1 1

   • Średnia pensja za III Q wyniosła 5370 zł x 9% = 483 zł !!! , to nie jest mało...
    To ja proszę min. Zdrowia o podzielenie składki na pół,
    wówczas
    jedną cześć skomercjalizuje - i przeznaczę na opiekę zdrowotną, w sferze prywatnej
    a drugą pozostawię, w sferze publicznej.
    Dzięki temu, dowiem się, kto jest skuteczniejszy, w leczeniu.

    • 4 1

  • UCK gdańsk

   Co z tego ze zgłosiłam się na biopsję, jak rozpisane zabiegi UCK przekłada z dnia na dzień o kilka miesięcy :(

   • 8 0

  • Rolnicy praktycznie nie płacą. Nie płacą dzieci i niepracujący małżonkowie, czyli może być sytuacja że singiel pracujący odprowadza tyle kasy ze składek co np. 7 osobowa rodzina, do tego z podatków singla jeszcze 500+ się wypłaca. Bardzo szlachetne, ale pieniędzy od tego w systemie nie przybywa, więc mamy to co mamy.

   • 18 0

  • Wychodzą lata wyciągania kasy przez dyrektorów Kasy Chorych i NFZ i zadłużania szpitali. (2)

   Ale jest dobre rozwiązanie problemu, niech rząd da kolejne dwa miliardy na TVP to wtedy napewno o tym nie usłyszymy, bo 24/7 będzie leciała propaganda sukcesu partii rządzącej, na zmianę z Tureckimi serialami.

   • 6 1

   • (1)

    prawda, trzeba tylko dodać , że poprzednie rządy robiły to samo, zamiast d*perele Agencje Kosmiczne trzeba było dofinansowywać onkologię

    • 1 0

    • Dzienny koszt szpitala na Narodowym to 700mln zł, a ten stoi praktycznie pusty.

     Ale na onkologię kasy oczywiście nie ma.

     • 5 1

  • nie ma takiej kasy

   której nie dało by się wpakować w ten system. Kanada na tym poległa, bo kwoty były tak duże że nie dali rady i wprowadzili ograniczenia. Co chwilę wprowadzane są nowe technologie i leki, a wszystko co nowe w tym sektorze jest drogie, bo wymaga długich i kosztownych badań. Ale trzeba też powiedzieć że w Polsce finansowanie służby zdrowia jest na żenująco niskim poziomie w stosunku do innych krajów w Europie.

   • 3 0

 • Opinia wyróżniona

  Problem nowotworów w Polsce to na pierwszym miejscu brak wykonywania darmowych badań profilaktycznych. (6)

  Mammografia - co 2 lata dla wieku 50+, cytologia - co 3 lata dla kobiet 25+, choroby układy krążenia - pełen pakiet dla wszystkich od 35 roku. Badania prostaty u mężczyzn 50+. To absolutne minimum refundowane przez NFZ, w razie potrzeby (obciążenia czy podejrzeń) badania winny być wykonywane wcześniej i częściej. Lekarz POZ właściwie pokieruje.

  Ten program ma jasne wytyczne, które w idealnym świecie (pacjenci pilnują terminów badań) ratowałby tysiące Polaków rocznie.

  Teraz druga strona medalu. Teleporady dla osób, które mają podejrzenie nowotworu nikomu nie pomogą. Pacjent nie jest w stanie opisać objawów, a lekarz po drugiej stronie telefonu połączyć tego z rakiem. Efektem opisanym w artykule jest brak skierowań na szczegółowe badania do onkologów. Ilość osób z nieoperacyjnymi stanami nowotworowymi znacznie wzrosła.

  Przesunięcie personelu i zabranie sprzętu z oddziałów onkologicznych to dla niektórych wyrok. Nie mam kulturalnych słów, aby to skomentować.

  • 55 2

  • Badania (2)

   Badania profilaktyczne są wykonywane, można bezpłatnie zgłosić się do lekarza, bądź skożystać z programów profilaktycznych. Trzeba tylko się zgłosić, przyjść. Bo jak ktoś siedzi, bagatelizuje objawy lub czeka na specjalne zaproszenie, to potem pretensje powinien mieć tylko i wyłącznie do siebie.

   • 0 6

   • Chyba tak właśnie opisano to w powyższym poście.

    • 0 0

   • Badania profilaktyczne są zbyt rzadkie.

    Zbyt rzadkie. W ciągu kilku m-cy nowotwór idzie jak kula śnieżna. Korzystałam z leczenia prywatnego. Póki mnie jeszcze stać. W październiku 2019 cytologia. Wynik ok. Kwiecień 2020 cytologia. Wynik zły. Diagnoza: przedinwazyjny rak szyjki macicy. Szybkie działania ze strony lekarza. Mija pół roku i kolejna cytologia. Oczekiwanie jak na szpilkach. Wynik ok. Robię cytologię 2 x do roku. I usg piersi raz na rok. Pilnuję tego strasznie bo mając świadomość bezpłatnych badań raz na 2 lata jestem przerażona. I sugerując się badaniem z 2019 i czekając na następne bezpłatne za 2 lata to byłoby po prostu za późno. Po prostu za późno. Badania bezpłatne, profilaktyczne mają zdecydowanie zbyt małą częstotliwość bo 24 miesiące to strasznie długo

    • 8 0

  • Mammografia jest szkodliwa (2)

   Proszę zapoznać się z najnowszymi badaniami.

   • 4 10

   • Nie przkonasz. (1)

    niech robią. Dawka promieniowania wielokrotnie wieksza niż przy prześwietleniu.

    • 1 2

    • Rachunek jest prosty. Straty z powodu napromieniowania są znikome w stosunku do strat wynikających z braku badań i/lub opóźnionego leczenia.

     • 1 0

 • na tomokomputer można się dostać z dnia na dzień (2)

  przed pandemią czekało się przynajmniej 4 miechy.
  o czymś to świadczy

  • 9 17

  • o czym to świadczy? (1)

   • 0 0

   • świadczy to o tym, że

    ludzie którzy czekają na tego typu i inne badania miesiącami zostali poprzesuwani w nieokreślony czas, bo jest wirusek, który nas wytępi jak ktoś przyjdzie zrobić tomograf. Więc placówki wyposażone w tego typu sprzęt przyjmują z marszu, bo nie ma kolejek ( oczywiście odpłatnie).

    • 5 0

 • (1)

  Wirusowa histeria wprowadzona przez rząd i podsycana przez media skutecznie sparaliżowała służbę zdrowia i odebrała na prawdę chorym ludziom prawo do leczenia, ktore gwarantuje im konstytucja RP i które to leczenie płacą podatki. Rząd okradł tych ludzi a obecnie ci ludzie umierają i pełną odpowiedzialność za ich śmierć ponosi rząd Morawieckiego, który powinien stanąć przed prokuratorem i odpowiadać za zbrodnie przeciwko ludzkości. To jest po prostu ludobójstwo.

  • 52 12

  • Morawieckiego?

   Przecież rządzi pewien konus z Żoliborza... Morawiecki i cała reszta to tylko kukiełki.

   • 4 2

 • Oj tam, oj tam!

  Koronawirus jest najważniejszy. Reszta chorób może poczekać.

  • 29 10

 • (20)

  Żyję z nowotworem ponad 2 lata. I wiem, że w czasie pandemii wszystko działa normalnie. Wizyty z onkologami są, badania czy usg też się odbywają. Chodzę regularnie i widzę. Nie rozumiem tylko czemu ludzie nie boją się chodzić po galerii czy robić zakupów w biedronce, a boją się wejść do przychodni i zrobić badania.

  • 58 23

  • Nie do końca tak jest (4)

   Jestem po nowotworze i muszę regularnie przechodzić kontrole. Tym razem zamiast kontroli skierowano mnie na teleporadę. Gdy próbowałem wyjaśnić to z pielęgniarką, usłyszałem: "No ale o co chodzi, coś się dzieje?". Tak jakbym ja miał sam stwierdzić i sam wiedzieć, czy coś się dzieje. Są różne sytuacje, ale ewidentnie system nie funkcjonuje idealnie. Priorytet położono na diagnozowanie i leczenie koronawirusa.

   • 26 2

   • (2)

    No to masz pecha. Ja kontrolnie dostałam bez problemu skierowanie na usg i potem wizyta u onkologa. Wszystko tego samego dni.

    • 4 16

    • No to masz szczęście, gratuluję (1)

     Ale ten jednostkowy przykład nie jest podstawą do tego, żeby twierdzić, że wszystko działa normalnie. Wystarczy spojrzeć na pierwsze lepsze statystyki - liczby diagnoz, odwołanych zabiegów itd. - żeby zauważyć, że normalnie nie jest. Wystarczy odwiedzić pierwszy lepszy szpital i pooglądać pustki na niecovidowych oddziałach. To jest bomba z opóźnionym zapłonem, która wybuchnie dopiero za parę miesięcy lub lat.

     • 19 1

     • To fakt. Ale wiele osób dostaje skierowania na wizyty i badania, ale nie chce iść. Czyli dla nich zdrowie nie jest takie ważne. Po sklepach łażą, a do przychodni boją się wejść. Gdzie tu logika? A potem do kogo pretensje, że jakaś diagnoza za późno?

      • 2 7

   • Moja mama miała to samo. W październiku miała mieć kontrolę, była, przez telefon, coś się dzieje? - no w sumie nie, to zapraszam pod koniec marca... (dwa lata temu wykryto u niej złośliwy nowotwór szyjki macicy, stan po wznowie z zeszłego roku). Strach się bać....

    • 0 0

  • Pacjentom z kartą DiLO wymagającymi kontroli jest łatwiej. (1)

   Problemem jest brak skierowań do onkologów przez założeniem profilu leczenia, jak również niewystarczająca liczba zabiegów operacyjnych spowodowana brakiem sprzętu i personelu. Ten stan utrzymuje się od wiosny i głównie o tym jest artykuł.

   • 6 1

   • skierowanie?

    dzwonisz do poradni okno i umawiasz się na wizytę

    • 0 1

  • mój tata również regularnie kontroluje się po przebytym nowotworze. Co rok dostawał skierowanie na badania, od początku pandemii niestety brak skierowań, szpital przekształcił się w covidowy, a o pacjencie zapomnieli

   • 12 0

  • Ważne, że mogą do kościoła chodzić się modlić o zdrowie.

   Z daleka śmierdzisz prorządowym trollem.

   • 7 4

  • dokładnie, nawet lepiej jest czasami bo tych "niechorych" zawalających korytarze nie ma, żona miała operację w marcu i w Copernicusie na Zaspie było puściutko!

   • 3 0

  • Do autora

   Bez względu na treść którą Pan/Pani napisał/a , życzę powrotu do zdrowia,moja mama chorowała i wiem ile trzeba mieć w sobie siły po chemioterapii i ile trzeba mieć wytrzymałości psychicznej. Trzymam kciuki!

   • 4 1

  • (1)

   Mówisz głupstwa, ja w szpitalu zakaźnym w Gdańsku czekałam 7 mc na wizytę onkologiczną.

   • 4 0

   • To trzeba zmienić miejsce wizyt

    • 0 0

  • zdrowi chodzą w te miejsca a nie chorzy ,życzę zdrówka

   • 0 1

  • bez problemu (1)

   umówiłam się do onkologa i na mammografię - wszystko w ramach NFZ. Potem poradnia i badania w UCK - w moim odczuciu wszystko działa bez zarzutu.

   • 1 3

   • To tak jak w moim. Chodzę na wizyty u onkologa i inne badania w czasie pandemii i z niczym nie miałam problemów.

    Takie życie

    • 1 1

  • załatwiasz bo jestes wojskowym, policjantem lub w słuzbach bo normalny czlowiek.... (1)

   niestety nie moze dostac sie do lekarza a tym bardziej specjalisty...z ogromnym trudem po kilku dniach dzwonienia...mozna zapisac sie tylko na teleporade...

   • 1 0

   • Ja jestem zwykłą kurą domową nie pracującą od ponad 10 lat i wszystko bez problemu załatwiam, bez znajomości, układów i łapówek hehe
    Takie życie

    • 2 1

  • Dużo zdrowia życzę

   • 0 0

  • Co innego żyć z nowotworem a co innego dopiero go diagnozować. Ostatnio przez pozamykane przychodnie i odwlekane badania pprzezylismy z moim tata piekło. Nikt nie chciał go nawet osluchac, a gdy poszliśmy prywatnie nic nie wybadano i nigdzie nas nie skierowano, trwało to przez 1,5 miesiąca. Robiliśmy badania prywatne, błądząc po omacku, rtg, badanie gęstości kości, krew, mocz itp. Półtora miesiąca za długo! Gdy przyjęto go z laska na oddział miał wodę w płucu i rozległy guz - ale cieszyliśmy się że w końcu zaczną coś dzialac, z mega dusznością spędził 3 dni na sorze bo trzeba było sprawdzić czy nie ma covid, tydzień bez pokarmu tylko na kroplówkach, umarł po 12 dniach, choć obiecywano nam że wypuszcza go do domu aby dopiero mógł pierwszy raz udać się do onkologa. Miał 60 lat. Kogo mam winić? Winie chory system! Bo może gdyby 1,5 miesiąca wcześniej ktoś naprawdę się nim zajął, a nie wypisywał apap przez teleporade, to może tata byłby jeszcze z nami. Czy NFZ czy prywatnie, dziś nie ma znaczenia, liczy się covid.

   • 1 0

 • Od lekarzy jak najdalej (2)

  Nie mam zaufania. A jak widzę pajaców od wirusologii w tv, to ręce opadają. I te stadiony narodowe, forsa za przyklepanie covida w karcie zgonu. Depopulacja.

  • 31 18

  • (1)

   I ślepą kiszkę Ci szwagier wytnie, jak trzeba będzie.

   • 9 2

   • akurat chirurdzy są OK, w porównaniu z resztą konowałów...

    • 3 1

 • Wirus najbardziej sparaliżował (8)

  lekarzy. Okopali się za murami w szpitalach. Unikają pacjentów jak ognia. Ciekawe tylko że wirus im jakoś nie przeszkadza w zarabianiu w prywatnych gabinetach .

  • 67 10

  • (1)

   w pseudo szpitalu w wawie ma lekarz 200 zl na godzine...

   • 6 3

   • A pielęgniarka ma 25 zł /h to dopiero rozbieżność w płacach !

    • 2 1

  • Lekarze (2)

   To prawda ! Po godzinie 14 nie uświadczysz już żadnego lekarza na oddziale ,za wyjątkiem dyżurującego który zresztą też chowa się po kątach szpitala ! Wszyscy pseudo lekarze lecą na prywatę ! Mam dość takich cwaniaków , w kapsułę ich i wysłać w kosmos niech leczą ufoludki !

   • 9 5

   • Lekarze (1)

    Niekoniecznie na prywatę. Niektórzy może tak, ale większość lekarzy pędzi do poradni świadczących usługi na NFZ na mieście, albo nawet do poradni w tym samym szpitalu, ale w innym budynku. Jakby nie szli do tych poradni, załamałoby się całe specjalistyczne lecznictwo ambulatoryjne.

    • 8 1

    • Niech odblokuja limity na specjalizacje

     • 1 0

  • Taki jest teraz przekaz z Nowogrodzkiej? (2)

   Zapytaj swoich pracodawców, dlaczego pusty szpital na Narodowym kosztuje 700mln dziennie.

   • 5 3

   • A jak by go nie było (1)

    to byś kwiczał, że go nie ma

    • 2 3

    • Ale on jest, ale jakby go nie było. Taka magia XD

     Tylko wydatki są na razie realne.

     • 2 1

 • W Japonii w wieku 28 lat jest obowiązkowa kolonoskopia jelita grubego. (3)

  Bez tego badania nie można podjąć pracy!

  • 17 5

  • Szkoda że u nas tego obowiązku nie ma. Mój mąż o nowotworze dowiedziałby się 8 lat wcześniej

   • 2 2

  • w Japonii obowiązkowo

   nosi się maski od lat. Brawo za profilaktykę!

   Tak, tak, antymaseczkowcy...

   • 1 2

  • może jeszcze obowiązkowa eutanazja?

   to że azjaci mają faszyzm we krwi nie znaczy, że my też powinniśmy - w cywilizacji europejskiej wolność jednostki jest świętością (a przynajmniej niedawno była)

   • 2 2

 • Ta... (3)

  Moja bliska osoba jest pod opieką onkologa, dzielnie chodzi na wszystkie wizyty, badania.... ostatnie wyszło źle, konieczność wykonania pogłębionej diagnostyki- tylko nikt nie może wydać skierowania a onkolog przesunął wizytę o półtora miesiąca. Oto polska właśnie.

  • 38 3

  • Leki.

   Jeśli lekarz zaleci zamówienie leków ( chemii) do leczenia, to pracownik odpowiedzialny za zamawianie tegoż niejednokrotnie odmawia, tłumacząc " w pi...ę sobie to wsadź, bo za drogo"(dosłownie). Takie wrzaski czasami słychać na oddziale. Niestety. Ci, którzy bywają na takim oddziale wiedzą o czym piszę.
   Potem pacjent przychodzi na leczenie, a tam surprise! Leków nie ma!

   • 2 2

  • Trzeba iść do innego!! Może do innego ośrodka! Trzeba walczyć o siebie!

   • 3 0

  • Onkologia

   . a karta dilo? nie ma przyjęć,,od ręki'' ....farsa ....UCK Terako...

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Oswoić lęk przed porodem
Oswoić lęk przed porodem
warsztaty
wrz 22-24.11
g. 11:00 - 14:00
Gdańsk, Oliwski Ratusz Kultury
Szkolenie Pierwsza Pomoc (RKO+AED)
Szkolenie Pierwsza Pomoc (RKO+AED)
warsztaty
lis 20
sobota, g. 09:00, 11:15
Gdynia, Rada Dzielnicy Chwarzno - Wiczlino
Warsztaty choreoterapii i psychoedukacji
Warsztaty choreoterapii i psychoedukacji
warsztaty, spotkanie
g. 16:00
Gdańsk, Przyjazna dłoń

Najczęściej czytane