Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet. Na badania zgłasza się tylko 40 proc.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku odbyły się spotkania zachęcające do profilaktyki raka piersi.
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku odbyły się spotkania zachęcające do profilaktyki raka piersi. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Październik to miesiąc świadomości raka piersi - najczęstszego nowotworu występującego u kobiet. Niestety w Polsce, pomimo wielu akcji promocyjnych, cały czas zgłaszalność na badania profilaktyczne jest nieduża. Tymczasem wcześnie wykryty rak daje dobre rokowania leczenia.Onkolodzy w Trójmieście - prywatnie i na NFZ


Czy chodzisz na badania profilaktyczne?

tak, regularnie 61%
tak, ale sporadycznie 17%
nie, ale mam w planach 9%
nie, zupełnie o tym nie myślałe(a)m 13%
zakończona Łącznie głosów: 259
Badania USG czy mammografia pozwalają wykryć zmiany patologiczne w piersi na bardzo wczesnym etapie. Z tej prostej przyczyny regularne stawianie na profilaktykę to najważniejszy element ratujący życie w przypadku raka piersi. W obu przypadkach mówimy o nieinwazyjnych i bezbolesnych badaniach, które jednak często budzą niesłuszne obawy u kobiet. Natomiast lekarze wyraźnie zaznaczają, powinniśmy obawiać się późno wykrytych zmian, a nie samej profilaktyki.

- Możemy wykryć raka piersi, kiedy zmiany będą rzędu kilku milimetrów. Wiele kobiet obawia się amputacji piersi, natomiast dziś prawie wszystkie nowotwory piersi leczone są w sposób oszczędzający. Nie bójmy się tego i zróbmy wszystko, abyśmy mogli wykryć nowotwór jak najwcześniej. To zależy bowiem od nas samych - podkreśla prof. Edyta Szurowska, kierownik Zakładu Radiologii UCK.
Stawianie na regularną profilaktykę pozwala nie myśleć o raku jako o śmiertelnej chorobie. Mało osób zdaje sobie sprawę, jak kluczowe dla rokowania jest wczesne uchwycenie nowotworu.

- Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet. W ostatnich latach rokowania zmieniły się na korzyść pacjenta, a to oznacza, że wcześnie wykryty rak daje dobre wyniki leczenia. W większości przypadków nie jest to choroba śmiertelna. Można ją wyleczyć i większość raków nie wymaga agresywnego leczenia, o ile będzie wykryty wcześniej. Najlepiej rokujące nowotwory są wykrywane w badaniach przesiewowych - niedające jeszcze objawów - mówi dr hab. n. med. Elżbieta Senkus-Konefka, koordynator Centrum Chorób Piersi UCK.
Czytaj też: Lekarz: Polacy to lekomani, którzy nie dbają o swoje zdrowie

Ogromny problem z zainteresowaniem profilaktykąNiestety w Polsce cały czas stosunkowo mało kobiet decyduje się na regularną profilaktykę raka piersi. W innych krajach zgłaszalność na badania jest nawet dwa razy większa, co niestety przekłada się również na statystykę rokowań i przeżycia.

- Mamy ogromny problem z zainteresowaniem profilaktyką. W tej chwili zgłaszalność w mammobusach jest to 40 proc., w krajach takich jak Szwecja jest to nawet 90 proc. Oszukiwanie się, że nowotwory same znikną, niestety do niczego dobrego nie prowadzi. Październik to miesiąc świadomości raka piersi i chcemy, żeby kobiety pamiętały o piersiach oraz wiedziały, jak je badać i co zrobić dalej - podkreśla dr hab. n. med. Elżbieta Senkus-Konefka.
Czytaj też: 40 proc. mniej pacjentów zgłasza się na badania profilaktyczne

Biustoapka, czyli jak nie zapomnieć o samobadaniuW ostatnim czasie powstaje wiele projektów zwracających uwagę na potrzebę profilaktyki chorób piersi. Jednym z nich jest "Biustoapka" - proste narzędzie, przygotowane przez Fundację Wsparcie na Starcie - stanowiące z jednej strony kompendium wiedzy, a z drugiej strony element przypominający właśnie o samobadaniu.

- "Biustoapka" to bezpłatne narzędzie służące przede wszystkim edukacji. Znajduje się tu interaktywny przewodnik, który pokazuje krok po kroku, jak badać piersi, na co zwrócić uwagę przy samobadaniu i jakie ruchy zastosować - mówi Iza Sakutova, twórca kampanii. - Ponadto aplikacja przypomina użytkowniczce, kiedy wykonywać badania - termin jest ustalany na bazie cyklu miesiączkowego, a dokładniej w 9. dniu. To właśnie wtedy piersi są gotowe - występuje w nich najmniej zmian hormonalnych. Aplikacja posiada również porady odnośnie doboru dobrze dopasowanego biustonosza oraz wyszukiwarkę lokalnych sklepów brafittingowych, w których działają wolontariusze. Tam otrzymamy wsparcie w postaci darmowych konsultacji brafittingowych czy informacji o profilaktyce. W "Biustoapce" mamy dużo filmików instruktażowych, angażujących grafik i interaktywnych treści, ponieważ przede wszystkim chcemy zachęcić młode kobiety, bo wierzymy, że technologia jest najlepszym sposobem na dotarcie do nich i odwrócenie zatrważających statystyk.
Czytaj też: Zespołowa walka z rakiem piersi. Trzy lata Breast Unit w Gdyni

Samobadanie piersi to pierwszy krok profilaktyki - każda kobieta jest w stanie samodzielnie przeprowadzić taką czynność, a procedura wykonywana regularnie pozwala wychwycić niepokojące zmiany.

- Samobadanie jest banalnie proste, zajmuje 5 min i powinno być wykonywane co miesiąc. Nie wymaga też specjalistycznej wiedzy - wystarczy trzymać się kilku zasad - przede wszystkim musimy zbadać całą pierś, a obszar badania rozciąga się praktycznie od obojczyka aż po pachę. Liczy się również wspomniana regularność i rzetelność - dodaje Sakutova.
Czytaj też: Koronawirus paraliżuje onkologię?

Nie zmienia to faktu, że samobadanie piersi powinno zawsze iść w parze z elementami profilaktyki opartej na diagnostyce obrazowej, która pozwala wykryć o wiele mniejsze zmiany.

Poradnia Chorób Piersi UCK prowadzi program jednodniowej diagnostyki zmian w piersiach.

Jeśli lekarz potwierdzi obecność niepokojących zmian, w ciągu kolejnych 5 dni pacjent zostaje umówiony na tzw. jednodniową diagnostykę, podczas której wykonany zostanie szereg badań: mammografia, USG piersi i węzłów chłonnych, ewentualnie biopsja cienko- lub gruboigłowa. Oznacza to, że w przypadku wykrycia niepokojącej zmiany badania niezbędne do ustalenia rozpoznania zostaną wykonane w ciągu jednego dnia, podnosząc komfort pacjenta i oszczędzając jego czas.

Oczywiście trzeba będzie kilka dni poczekać na wynik biopsji - nie jest możliwe uzyskanie go natychmiast. Jeśli zachodzi taka potrzeba, w kolejnym terminie wykonywane są dodatkowe badania, aby określić typ i zasięg choroby.

W przypadku rozpoznania nowotworu piersi pacjent trafia do Centrum Chorób Piersi, które oferuje kompleksowe leczenie, obejmujące opiekę wszystkich niezbędnych specjalistów, a także zaplecze pełnoprofilowego szpitala klinicznego.

Opinie (98) 4 zablokowane

 • (4)

  Może najpierw rozliczmy 150 tys nadmiarowych śmierci spowodowanych odebraniem obywatelom dostępu do profilaktyki i leczenia w tym kobiet chorych na raka piersi.

  • 28 8

  • chron bapcie, chcesz miec drugie bergamo?

   • 3 1

  • ??? dotępo do profilaktyki odebrano?? przeciez kowid był rok a na badanie ze skier stabilnym czekasz ok 15 miesięcy. (2)

   gdybyś był/była zapisany na badanie przed kowidem, to nawet po jego przesunięciu w czasie, już był byc po badaniu. UCK i ONKO przy Grunwaldzkiej, pracowały cały czas...cycki zbadane z poślizgiem 2 tyg..ale zbadane

   • 3 0

   • (1)

    W czasie pandemii moje wszystkie wizyty u onkologa i badania usg odbyły się normalnie, żadnej nie odwołano ani nie przesunieto w czasie na później.

    • 5 1

    • Mojej babci przesuneli w PCK mammo, ale tylko o miesiąc. Więcej obsuw w leczeniu wygenerowali sami pacjenci bojąc się lekarzy jak ognia.

     • 2 1

 • Nalezy porownac sprzet jaki maja te busy ze sprzetem np. w Szwecji. (2)

  • 8 3

  • Ja mam przenośny sprzęt do mammografii ;)

   • 0 1

  • mojej mamie kiedys przypalili cyca

   serio tym mammografem w busie

   • 1 1

 • Mit szybkich terminów badań czy wizyt u lekarza (3)

  Te szybkie badania, w jeden dzień, to mit. Kiedy wyczułam guza na piersi poszłam prywatnie na usg, bo najbliższy termin był za 3 miesiące. Zapłaciłam 150 zł dla własnego spokoju. Badanie potwierdziło guza. Trafiłam do centrum onkologii w Gdańsku. I co? Najpierw wizyta u onkologa, czekanie 3 tygodnie. Potem jeszcze raz usg u nich 3 tygodnie. Biopsja kolejne 3 tygodnie. Wyniki po 2 tygodniach. I tak mijają miesiące... Acha, dostałam też tę kartę DILO co miała przyspieszać n=badania pacjentom onkologicznym, ale to też fikcja...

  • 37 2

  • Zycze zdrowia

   Mam nadzieje, ze to nic groznego.

   • 10 0

  • To miałaś pecha

   Jak u mnie wykryli guzka w piersi, wizytę w centrum onkologii miałam w ciągu niecałego tygodnia, a wtedy nie było tej tzw. Szybkiej terapii onkologicznej.
   Życzę Ci duzo zdrowia

   • 4 0

  • WCO

   Też zauważyłam, że WCO Gdańsk tak jakby przeciągał sprawę. Uciakłam z tamtąd.

   • 2 0

 • 5,2 mld ojro wydali Niemcy na same testy wykrywające "chorych" na covid (1)

  Porównując skalę to u nas jest to jakieś 1,5 mld ojro.
  A co dają te testy?
  Czy wykrywają chorobę? Nie, bo pozytywny wynik testu to nie choroba.
  Czy pozwalają ograniczyć rozprzestrzenianie? Nie, bo wykrywa się i tak najwyżej kilka procent zakażonych.
  Czy chociaż są wiarygodne? Średnio, bo przy 1% faktycznie zakażonych pozytywny test o skuteczności 90% powie tylko tyle, że szansa że jesteś zakażony to już nie 1% a całe 10% (prosta matematyka).
  Czy można dzięki nim np. wejść do restauracji? Też średnio, bo w wielu krajach tylko szczepionka się liczy, można mieć pozytywny wynik a mimo to wejść bez problemu gdy jest się szczepionym - czyż to nie chore?
  Kowidowa histeria kosztowała nas ponad 200 mld złotych tylko na same tarcze - to jakieś dwa razy tyle, ile wydajemy co rok na NFZ. Teraz te pieniądze trzeba będzie od ludzi ściągnąć, by budżet się jakoś zbilansował - dlatego nastawcie się na wiele lat chudych, najpewniej całą dekadę. I oszczędzajcie już na prywatną służbę zdrowia.

  • 11 7

  • powiedz to rodzinom 5 mln ludzi, którzy za chory umysł twórcy wirusa, zapłacili życiem

   • 2 2

 • (4)

  jak powiedziałam lekarzowi NFZ że chce iśc na USG piersi to stwierdził że jestem za młoda, taka to profilaktyka...

  • 35 2

  • Taaa standard. Cale zycie jestem za mloda.

   • 3 0

  • To samo powiedziała ginekolog mojej córce lat 23...

   • 1 0

  • ile kosztuje usg piersi? (1)

   • 0 0

   • Około 150 zł

    • 3 0

 • Prosze o opinie (25)

  Czy ginekolodzy wykonuja Wam USG piersi? Ja tak mialam u mojego poprzedniego lekarza, ale ostatnio zmienilam gabinet i ten nowy nie wykonuje tego badania, tylko na USG kaze chodzic do radiologa. Zglupialam troche. Przez pandemie od 2019 nie bylam na badaniu, chcialam wreszcie sprawdzic czy wszystko ok i klops. Mam 28 lat, wiec prosze mnie na mammografie nie odsylac, jakby cos.

  • 23 7

  • Usg (8)

   Ginekolodzy nigdy nie wykonywali usg piersi ! Nie pisz bzdur ! Ginekolog jest od oglądania twoich części intymnych , ewentualnie zrobi ci usg dopochwowe .

   • 11 17

   • Dlaczego zarzucasz mi pisanie bzdur?

    Przeciez napisalam, ze moj poprzedni lekarz i jeszcze jeden przed nim takie usg wykonywali. Ten pierwszy na nfz, ten ostatni prywatnie. Dopiero teraz mi odmowiono. Zadalam grzecznie pytanie, nie potrzebuje odpowiedzi od oburzonej baby, ktora wali wykrzyknikami w twarz.

    • 21 4

   • (1)

    ty nie pisz bzdur, wielu ginekologów robi badania piersi.

    • 14 4

    • Dzieki

     Czyli to u tej lekarki jakos tak dziwnie. Bede szukac innego specjalisty, ale zapytam o USG, zanim umowie wizyte.

     • 4 1

   • Tu masz swoje "bzdury"

    "Zgodnie z rekomendacjami Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz wytycznymi Polskiego Komitetu Zwalczania Raka palpacyjne sprawdzenie piersi należy do standardu badania klinicznego, które przeprowadza ginekolog"

    • 13 0

   • gin jeśli ma ciut chęci, to zrobi badanie piersi ale dłońmi, jka cos to da skier na usg czy mammo

    wraz z wizytą u okno..czasami mają przypływ chęci..

    • 4 2

   • Moj zawsze wykonuje

    • 0 0

   • Czytelnik

    To troll , zasypuje ten portal takimi właśnie komentarzami .. hejt , trollowanie itp

    • 1 0

   • Nie pisz bzdur

    I to z wykrzyknikami , gościu Czytelnik jesteś mocno irytujący

    • 1 1

  • Moja Pani ginekolog też każe robić u radiologa (3)

   • 3 0

   • To moze (2)

    do tej samej pani doktor chodzimy :D

    • 1 0

    • (1)

     Moja też tylko palpacyjnie sprawdza. Ostatnio byłam u innej i w ogóle pominęła badanie piersi. Na USG chodzę do radiologa. Pozdrawiam

     • 2 0

     • Dzieki dziewczyny

      za odpowiedzi :)

      • 3 0

  • Mój nigdy nie robil i kierował do onkologa.

   • 3 0

  • nie , nie robią i nigdy nie robili (2)

   • 4 4

   • oczywiście, że robią

    • 1 1

   • Moja gin robi, ale ja chodze prywatnie od lat. To ona dała mi skierowanie do onkologa, jak znalazła guza. I tak w wieku 35 lat odkryła u mnie nowotwór. Ginekolog.

    • 4 0

  • USG piersi

   lepiej żeby USG piersi wykonał radiolog. W Polsce ginekolodzy nie są szkoleni do wykonywania badania usg, kształcą się później w ramach kursów, dla chętnych. Ale nigdy nie będzie to ta sama jakość i czułość jak ręka i oko radiologa.

   • 12 0

  • (1)

   U mnie zawsze ginekolog dawał skierowanie na usg piersi (mam prywatne ubezpieczenie zdrowotne w pracy) ale sam nie wykonywał go. Jak chodziłam wcześniej do ginekologa na NFZ to również ginekolog nie wykonywał tego badania.

   • 6 0

   • Dzieki serdeczne

    • 1 0

  • Niestety ale ginekolodzy piersi nie badają chociaż jest to wpisane w standard wizyty ginekologicznej. Ja spotkałam się z takim badaniem tylko raz jak byłam na pierwszej wizycie u mojej ginekolog.

   • 4 0

  • U wielu ginekologów byłam, żaden nie wykonywał badania USG piersi. Każdy kierował do radiologa.

   • 5 1

  • Badania profilaktyczne płatne (1)

   Mój ginekolog wykonuje takie badanie, oczywiście nie w ramach nfz. Standardowa wizyta raz do roku: cytologia, usg piersi i usg narządów rodnych. Przegląd zrobiony - wszystko ok- do zobaczenia za rok :)

   • 1 0

   • Też tak robię, 400 zł za 20 min.

    • 0 0

  • Do radiologa. Niektórzy ginekolodzy robią kursy i badają piersi w usg, ale lepszy radiolog zwłaszcza polecam osoby pracujące w oddziałach onkologicznych, mają największe doświadczenie i nie walą bzdur, np że nie bada się w czasie ciąży czy karmienia

   • 5 0

 • moze nie ma dostepu do sluzby zdrowia ale dzieki temu nie zaraza sie groznym wirusem covida od ktorego mozna umrzec. kobiety moglby poczekac te 2 tygodnie i chronic bapcie

  • 4 8

 • (2)

  Mało kobiet bada piersi?
  Przecież chłopaki chętnie pomagają w wykonaniu badań!
  Sam sprawdzam z chęcią regularnie piersi żony, na szczęście są zdrowe.
  Gdyby jednak coś zostało zauważone, to od razu sam bym ją namawiał gorąco by udała się do lekarza.
  Przecież to jest nasze wspólne dobro o które należy dbać i otoczyć należytą pieczą.

  • 11 6

  • nie o takie sprawdzanie chodzi, sprawdź sobie prostatę - tzn niech żona Ci sprawdzi (1)

   • 5 1

   • Sprawdza, akurat oboje to lubimy:-D

    • 4 0

 • Gdzie można zgłosić się na badanie profilaktycze (7)

  ?????jak zawsze więcej gadania i bicia piany niż działania. Proszę o informację gdzie można zgłosić się na bezpłatne badanie profilaktycze USG. Chętnie skorzystam, ponieważ prywatnie to koszt min 150 zł

  • 51 2

  • Zawsze do mnie można sie zgłosić.
   Badanie wykonam bezpłatnie.
   Możliwe są też wizyty domowe.

   • 1 15

  • (2)

   wystarczy poprosić lekarza o skierowanie do specjalisty który bez problemu wypisze skierowanie wystarczy tylko troche chęci

   • 2 11

   • hehhe, nie wypisze tak łatwo, mozna się prosić i nic z tego, fakt, trzeba sie mocno namęczyć

    aby dostać skierowanie

    • 12 1

   • jooo , na NFZ chce pani czy prywatnie , bo na NFZ to termin na luty 2022 a prywatnie zapraszamy w listopadzie

    • 4 0

  • (1)

   Mammacentrum tam na pewno Cię przebadają

   • 0 0

   • o co z tego ? co innego diagnoza co innego leczenie , co z tego że dowiesz się że masz raka skoro później na leczenie czeka się pół roku

    • 0 0

  • Nie wiem czemu usunięto mój post, ale może tego nie usuną.
   Możesz zapisać się do poradni chorób piersi w UCK. Nie trzeba mieć skierowania, na pierwszą wizytę czeka się około 2 miesięcy.
   Możesz też poprosić o skierowanie na USG swojego lekarza rodzinnego lub ginekologa.

   • 6 0

 • Fajnie ale..

  Najpierw sie dostań na takie badania, wszedzie długie kolejki. Dotyczy to również mężczyzn gdzie rok czasu trzeba czekać do urologa ktory Ci zleci najlepiej prywatnie u zaprzyjaznionego radiologa usg..

  • 20 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kung Fu Senior 55+ - darmowe warsztaty
Kung Fu Senior 55+ - darmowe warsztaty
warsztaty, spotkanie
wrz 1-31.12
Gdańsk, Przyjazna dłoń
Ekopiękno - Targi kosmetyków naturalnych
Ekopiękno - Targi kosmetyków naturalnych
targi
lis 27-28
sobota - niedziela, g. 12:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk
Szkolenie Pierwsza Pomoc (RKO+AED)
Szkolenie Pierwsza Pomoc (RKO+AED)
warsztaty
lis 20
sobota, g. 09:00, 11:15
Gdynia, Rada Dzielnicy Chwarzno - Wiczlino

Najczęściej czytane