• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Porady dla zapracowanego serca

opr. mw
16 maja 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 

Co drugi Polak deklaruje, że on sam, bądź ktoś z jego rodziny choruje lub leczy się z powodu chorób układu krążenia (ChUK) - pokazał raport społeczny przygotowany na zlecenie polskiej firmy farmaceutycznej Adamed, organizatora programu "Serce na nowo". Schorzenia serca i naczyń wymagają pewnej troski o organizm, nie muszą jednak ograniczać aktywności życiowej i zawodowej

.

Program edukacyjno-informacyjny "Serce na nowo" promuje aktywność osób z chorobami układu krążenia. W ramach kampanii podejmowane są działania na rzecz zwiększenia aktywności społecznej oraz zawodowej osób z chorobami układu krążenia.

- Jeszcze 30-40 lat temu pacjentowi, który doznał zawału serca zalecano ograniczenie wysiłku fizycznego. Dziś wiemy, że powinno być wręcz przeciwnie - to właśnie aktywność życiowa, w tym także aktywność zawodowa jest bardzo ważna w procesie powrotu do zdrowia - pozwala pacjentom odzyskać formę i równowagę psychiczną - podkreśla ekspert ogólnopolskiego programu edukacyjno-informacyjnego "Serce na nowo" prof. dr hab. med. Zbigniew Gaciong, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Porady dla zapracowanego serca

1. Życie z chorobą nie wymaga wielkich wyrzeczeń
Osoba z chorobą serca, nadciśnieniem lub po zawale nie ma powodów, by rezygnować z aktywności życiowej i zawodowej. Powrót do sprawności wymaga - oprócz leczenia farmakologicznego - zmiany złych nawyków na zdrowe przyzwyczajenia. Wielogodzinne siedzenie przed telewizorem warto zamienić na spotkania ze znajomymi lub spacer. W życiu zawodowym również nie ma większych powodów, aby ograniczać swoją działalność. Obydwie aktywności pomagają utrzymać dobrą kondycję organizmu i równowagę psychiczną, która pomaga w leczeniu.

2. Choroba nie musi mieć wpływu na wydajność pracownika
Obawy pracodawców przed zatrudnieniem osoby np. po zawale wynikają z niewiedzy w tym zakresie. Pełna aktywność zawodowa jest elementem niezbędnym w powrocie do zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego.

3. Koniecznie ćwicz
Organizm po zaleconej przez lekarza rehabilitacji jest zdolny podjąć wysiłek, dlatego pacjent z chorobą układu krążenia może być w pełni aktywny w pracy zawodowej. Bezpieczny wzrost wydolności serca zapewniają takie aktywności jak: jazda na rowerze, nartach, pływanie, a także spokojny jogging. Wielogodzinna praca biurowa nie służy zdrowiu, dlatego kilka razy w ciągu dnia należy wykonać nieskomplikowane ćwiczenia.

4. Nie jedz "w biegu"
Spożywane w pośpiechu - w biurze, przed komputerem - często niezdrowe potrawy typu "fast-food" powinny zostać zastąpione pełnowartościowymi posiłkami bogatymi w składniki mineralne i witaminy oraz świeżymi sałatami. Posiłki powinny być lekkostrawne, ubogie w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, sól, produkty zbożowe, ziemniaki i słodycze.

5. W delegacji
W trakcie leczenia chorób układu krążenia nie ma większych przeciwskazań do wyjazdów służbowych. Jedynie podróż samolotem, dłuższa niż sześć godzin, wymaga konsultacji z lekarzem. Należy także pamiętać, że długotrwałe siedzenie w bezruchu i niższe ciśnienie atmosferyczne w kabinie sprzyjają powstawaniu skrzepów krwi, dlatego trzeba zrezygnować z alkoholu. Ważne jest również prawidłowe nawodnienie organizmu i umieszczeniu opisanych leków w bagażu podręcznym.

Celem programu "Serce na nowo" jest edukacja społeczeństwa na temat aktywności życiowej i zawodowej osób z chorobami układu krążenia, obalenie stereotypów na temat niezdolności osób z dolegliwościami sercowo - naczyniowymi do prowadzenia aktywnego życia, a także zachęcenie pracodawców do zwiększenia troski o zdrowie pracowników.

Wszystkie informacje na temat bieżących działań, publikacje specjalistyczne, porady i ciekawostki dla pacjentów są dostępne na stronie internetowej www.sercenanowo.pl.
opr. mw

Opinie (1)

  • Jeszcze 30-40 lat temu pacjentowi, który doznał zawału serca zalecano ograniczenie wysiłku fizycznego

    Szanowny prof. pewnie nigdy się Pan nie spotkał z opracowaniami i programem realizowanym w TKKF"Prewencja pierwotna i wtórna chorób układu krążenia" lub m.in. z akcja "Serce masz tylko jedno"?
    Szkoda, że takie wspaniałe przedsięwzięcia, które nie wymagały zresztą aż takich wielkich nakładów finansowych padły.
    Z problemem zdrowia nie mogą sobie poradzić największe potęgi świata a dobrze zapoczątkowane nasze programy, na których bazowali m.in.Finowie gdzie są dzisiaj, a gdzie obecne nasze i my sami?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Najczęściej czytane