• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Porada dietetyka cz. 14. Jedzenie z torebki

opr. mw
25 listopada 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Jedzenie łatwe i wygodne do przyrządzenia zdobyło serca (i żołądki) tych, który nie mają czasu albo ochoty na spędzanie życia w kuchni. Jedzenie łatwe i wygodne do przyrządzenia zdobyło serca (i żołądki) tych, który nie mają czasu albo ochoty na spędzanie życia w kuchni.

Gdy natłok obowiązków, brak kulinarnych talentów albo lenistwo sprawiają, że zamiast na domowe jedzenie stawiamy na jedzenie wygodne, powinniśmy mieć się na baczności.



Często korzystasz z gotowych produktów spożywczych?

Zapraszamy na kolejne porady udzielane naszym czytelniczkom przez mgr Annę Słomkowską z Poradni Dietetycznej Vita-Clinic.

Sklepy oferują nam dzisiaj bardzo szeroką gamę produktów, które można łatwo i szybko przygotować. Mrożonki, zupki w proszku, sosy ze słoiczków, kisiele, budynie, sałatki, drugie dania, przeciery owocowe, a także kremy i buliony - na każdą porę dnia, do wyboru, do koloru. Każdy taki produkt lub potrawa różni się metodą utrwalenia, zalecanym sposobem przechowywania i przygotowania. Dokładna etykieta musi informować konsumenta jak użytkować żywność, aby nie dopuścić do jej błędnego przygotowania do spożycia i narażenia zdrowia. Pakowane hermetycznie, mrożone, suszone, dobrze opisane produkty zapewniają dziś wygodna alternatywę dla domowych posiłków. Ale czy są bezpieczne dla zdrowia?

Część składników odżywczych niestety ulega zniszczeniu podczas procesu produkcji i pakowania żywności. Jednak nie czyni to takiego posiłku niebezpiecznym. Potrawy przygotowane z przetworzonych produktów najczęściej mają mniejszą wartość żywieniową niż dania przyrządzone tradycyjnymi metodami z wybranych przez nas składników, ale nadal mogą służyć jako posiłek. Co zatem warto kupować?

Najwięcej wartości odżywczych mają potrawy zawierające produkty mrożone, liofilizowane lub gotowane. Dzięki kawałkom mięsa, warzyw czy owoców dostarczają białka i minerałów. Jednak część witamin, jak np. wit. C, ulega zniszczeniu w procesie suszenia lub podczas pakowania i zabezpieczania produktu wysoką temperaturą. I tak, jeśli produkt reklamowany jest jako "owocowy", a w rzeczywistości ma mnóstwo dodatków jak: emulgatory, barwniki identyczne z naturalnymi lub syntetyczne, aromaty owocowe, kwasek cytrynowy, cukier i skrobię ziemniaczaną, to z pewnością dostarcza on znacznie mniej wartości odżywczych niż propozycje zawierające całe kawałki owoców. Potrawy składające się z produktów liofilizowanych, które wystarczy zalać wodą i są gotowe do spożycia czy pasteryzowane potrawy ze słoików i puszek, są znacznie bardziej wartościowe pod względem odżywczym niż te zawierające tylko bazę (np. makaron) i smakowe dodatki jak sosy w proszku. Potrawy mięsno - warzywne są źródłem białka i witamin, jednak zwykle zawierają też sporo tłuszczu. Najmniej polecane są wszelkie dania rybne (wyłączając konserwy) dlatego, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż zostały przygotowane z ryb nie najlepszej jakości.

W większości przypadków tak naprawdę nie wiemy, z jakich produktów skorzystał producent. Wyznacznikiem może być cena dania. Im wyższa tym większe prawdopodobieństwo, że użyte składniki są wysokiej jakości pochodzącej np. z ekologicznych upraw, że danie nie zawiera konserwantów, a swoją trwałość zawdzięcza procesowi technologicznemu.

Innym rodzajem żywności wygodnej są dania dla dzieci. Te zostały poddane naprawdę wysokim wymaganiom. Muszą być bezpieczne i nie mogą zawierać konserwantów i dodatków uatrakcyjniających produkt smakowo i kolorystycznie (mogą one wywołać uczulenie u dzieci, których układ odpornościowy nie jest tak silny jak u dorosłego człowieka). Swoją trwałość i przydatność do spożycia zawdzięczają procesom takim jak np. sterylizacja (ogrzanie do temperatury 100 stopni i poddanie wysokiemu ciśnieniu), która chroni produkt przed rozwojem bakterii i psuciem. Wszelkie owocowe deserki są najczęściej pasteryzowane (czyli poddawane działaniu temperatury 80 - 95 stopni C.), ponieważ owoce dostarczają kwasu będącego naturalnym konserwantem. Po otwarciu takie danie nie powinno być przechowywane dłużej niż 24 godziny. Dania dla dzieci są również dostosowane do wieku dziecka. Mają różny skład i konsystencję.

Żywność wygodna nie zawdzięcza swojej nazwy tylko dzięki procesom technologicznym, które ją odpowiednio utrwaliły, ale także opakowaniu. Opakowanie, w zależności od wsadu, może być poddane wysokiej lub niskiej temperaturze, służyć jako jednorazowy talerz lub umożliwiać bezpieczne i wygodne transportowanie żywności i spożywanie jej w różnych warunkach. Producenci coraz częściej dołączają do "szybkich dań obiadowych" sztućce, co wyręcza konsumenta z obowiązku posiadania ich przy sobie. Taka żywność jest dużym ułatwieniem w codziennym życiu, jednak warto pamiętać, że nie powinna ona stanowić podstawy codziennej diety. Korzystajmy z niej rozsądnie.
opr. mw

Opinie (8) 1 zablokowana

  • żarcie dla dody elektrody!!!!!!!!!!!!!!

    haha;-)

    • 7 5

  • np gdy słyszę od niej .. (3)

    ..że barszcz z torebki smakuje jej bardziej niz tradycyjny to mnie szlag trafia!!!!
    A co będzie na Wigilii??? aż się boję
    NIC powtarzam NIC nie jest lepsze od potrawy domowej

    • 10 3

    • masz rację (2)

      ale niektórzy lubia sztuczną paszę, wspolczuję takim ludziom

      • 2 1

      • to już nie są ludzie

        • 1 1

      • nie. niektorzy po prostu nie maja czasu lub umiejetnosci by zrobic sobie naturalna pasze.

        • 0 1

  • A KTO MI ZAGWARANTUJE że tzw "domowe" jedzenie jest zdrowsze od tego z "torebki"?

    Chyba wszyscy już wiedzą że to co kupujemy jako zwykłe produkty do gotowania domowego - NIE MAJĄ JUŻ TYCH WARTOŚCI CO KILKADZIESIĄT LAT TEMU!!!
    Niestety przyczyniają się do tego nie tylko zanieczyszczenie środowiska ale przede wszystkim aktualne tzw normy produkcyjno/hodowlane.

    • 1 0

  • mama mi już nie gotuje... ;p (1)

    mieszkam od września w warszawie. bazuje na pierogach z kerfura i nuggetsach z paczki oraz na kurczaku 'pięć smaków' za 11zł z chińczyka na placu Zbawiciela :). swoją drogą - polecam :D.

    • 0 1

    • Ciekawe, czy się nauczysz gotować, czy poczekasz aż spotkasz w życiu drugą połówkę, która zastąpi mamę?

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania USG piersi

badania

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Akcja Biustowniczki

badania, konsultacje

Najczęściej czytane