• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pedicure, czyli ratunek dla stóp

opr. mw
8 czerwca 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 

Gdy są zdrowe nie zwracamy na nie szczególnej uwagi. Jednak gdy zaczynają chorować nasza reakcja jest natychmiastowa. Stopy - to o nich przypominamy sobie wtedy, kiedy każdy krok sprawia ból. O najczęstszych problemach ze stopami i sposobach radzenia sobie z dolegliwościami opowiada Tatiana Koncewicz z Salonu Sensualook z Gdyni

O stopach przypominamy sobie najczęściej latem - warto jednak troszczyć się o nie przez cały rok. O stopach przypominamy sobie najczęściej latem - warto jednak troszczyć się o nie przez cały rok.


Zanim zdecydujemy się na wizytę w gabinecie kosmetycznym warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.

- Przed zabiegiem kosmetyczka musi odkazić ręce specjalnym preparatem - mówi Tatiana Koncewicz. - I Nie zwalnia jej od tego stałe używanie rękawic jednorazowych. Po drugie narzędzia do pedicure, jak cążki, nożyczki, pęsety czy frezy, po każdym zabiegu powinny zostać wyjałowiane w autoklawie (urządzenie do sterylizacji narządzi w temperaturze 121 stopni Celcjusza i pod ciśnieniem pary wodnej - giną wówczas wirusy żółtaczki, HIV, grzyby, bakterie). Po trzecie, podczas zabiegu pedicure, stopa powinna być zdezynfekowana specjalnymi płynami. Nowoczesny gabinet musi być wyposażony we frezarkę, czyli urządzenie do bezpiecznego usuwania zbędnego naskórka na stopach. Omega, czyli nożyk z żyletką do skrawania zbędnej skóry to niebezpieczny relikt minionej epoki, który całkowicie dyskwalifikuje gabinet.

Poniżej przedstawiamy najczęstsze problemy ze stopami, z jakimi przychodzą klienci salonów kosmetycznych.

WRASTAJĄCE PAZNOKCIE
Przyczyną wrastających paznokci jest niewłaściwe wycinanie rogów płytki paznokcia lub noszenie ciasnego obuwia. Zbyt długie zwlekanie z pójściem do specjalisty może spowodować, że powstanie obrzęk, stan zapalny a nawet zakażenie - wtedy pomocy udzielić może już tylko chirurg. W skrajnym przypadku może on ściągnąć paznokieć lub jego wrastającą część. Pominąwszy towarzyszący zabiegowi ból - do czasu zagojenia palec wygląda mało estetycznie, a nowy paznokieć często odrasta zniekształcony.

Wrastające paznokcie rozwijają się dzięki:
- niewłaściwej pielęgnacja paznokci i wycinanie kątów paznokcia;
- zaburzeniu wzrostu paznokcia;
- predyspozycji genetycznych;
- noszeniu niewłaściwego obuwia: za ciasnego, za szerokiego i wysokich obcasów;
- wadom stóp.

Aby tego uniknąć warto udać się po poradę do pedicurzystki. Wykwalifikowana pedikiurzystka odpowiednio wytnie wrastający paznokieć, dodatkowo frezując go tak, aby nie zostawić zadry, która w momencie odrastania mogłaby powodować dalsze urazy.

Gorzej, gdy paznokieć jest zrogowaciały, wybrzuszony i zgięty ku dołowi brzegów, które wrastają. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest nałożenie klamry. Ma ona za zadanie skorygować kształt paznokcia poprzez uniesienie wbijających się brzegów ku górze. Systematyczne zakładanie klamry może sprawić, ze paznokieć odzyska właściwy kształt. Mimo, że nazwa brzmi odstraszająco zabieg jest bezbolesny a dobrze założonej klamry nie widać. Po zabiegu wystarczy odpowiednia pielęgnacja zalecana przez pedikiurzystkę oraz systematyczna kontrola w gabinecie.

Wrastaniu paznokci można zapobiec m. in. poprzez ich właściwe obcinanie. Należy przycinać je w linii prostej (zgodnie z naturalnym kształtem paznokcia), nie zbyt blisko skóry, bo może to wywołać podrażnienie i otarcia. Jeśli paznokcie są twarde warto przed obcięciem zmiękczyć je kąpielą w ciepłej wodzie.

NADMIERNE POCENIE STÓP
W tym przypadku bardzo ważna jest codzienna kąpiel stóp, w wodzie z dodatkiem specjalnych soli na bazie sody oraz z olejkami: lawendowym, tymiankowym i rozmarynowym. Po kąpieli dobrze jest nałożyć krem dezodorujący, zawierający olejek manukowy (naturalna substancja dezodorująca) oraz aktywowany tlenek cynku, który jest jednocześnie antyperspiranten, działa antybakteryjnie, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych i wzmaga gojenie. Warto również zaopatrzyć się w specjalne lotiony w sprayu, które można używać w ciągu dnia. I nie zapominajmy również dostosowanym do pory roku obuwiu oraz o noszeniu wykonanych z naturalnych materiałów skarpet.

ODCISKI
Odcisk (zwany inaczej nagniotkiem) to reakcja naskórka na stały ucisk i tarcie, który objawia się nadmiernie zrogowaciałym naskórkiem. Zwykle jest wyraźnie odgraniczony i ma twardy trzpień, który wrasta w miękkie tkanki. Trzpień może powodować ból i docierać nawet do okostnej. Taki zaawansowany odcisk powoduje duży dyskomfort, może nawet utrudniać chodzenie. Profesjonalne gabinety posiadają specjalne frezy i wiertła, które skutecznie pomagają usunąć nagniotki.

Aby zapobiec powstawaniu odcisków należy pamiętać o odpowiednim, miękkim obuwiu lub stosowaniu odpowiednich (miękkich) wkładek do butów. Warto także regularnie moczyć stopy w wodzie w dodatkiem leczniczych soli, aby zmiękczyć zrogowaciałą warstwę.

MODZELE
Modzel to miejsce nadmiernie zrogowaciałego naskórka. Zwykle jest wyraźnie odgraniczony i nie ma twardego trzpienia. Cała powierzchnia modzela ma żółtawy kolor i zwykle zajmują większą powierzchnię niż w przypadku odcisków. Modzele to reakcja naskórka na stały ucisk i tarcie. Najlepszym sposobem ich usuwania jest ścieranie powierzchni modzeli tarką lub stosowanie kremu do peelingu stóp. Warto także zainwestować w kremy odżywcze i nawilżające. Dzięki takiej pielęgnacji modzel nie odnowi się tak szybko jak w przypadku ścinania.


Cennik zabiegów w Salonach paznokci w Trójmieście

- pedicure kosmetyczny - od 40 zł
- pedicure kosmetyczny/ frezarka - od 50 zł
- pedicure leczniczy - od 70 zł
- klamry - od 60 zł/ paznokieć
- masaż stóp - od 40 zł
opr. mw

Opinie (10) 2 zablokowane

  • a co to jest? (3)

    klamry - od 60 zł/ paznokieć

    czyli za stopy 600zł, to implanty palców ??

    • 0 8

    • klamry.. (1)

      ..zakłada się na wierzch wrastających paznokci, w celu ich "naprostowania". Mocuje się je do płytki.

      • 0 0

      • To jakaś masakra,

        to ja już wolę swoje szpony.

        • 0 0

    • klamry

      Kamry nakłada się na paznokcia od dużego palca tzw.palucha.Cena sugerowana za jedną klamrę 60zł,bo problem może dotyczyć obu paluchów czyli 120zł.

      • 0 0

  • jakoś nie wierzę że wszystkie gabinety posiadają autoklawy, a jak już to czy są sprawne i rzeczywiście używane po każdym zabiegu... z własnych obserwacji wynika, że personel w salonach niestety uważa, że starczy płyn do dezynfekcji... Na szczęście nie korzystam z usług manicure i pedicure, bo sama z przyjemnością dbam o moje dłonie i stopy :)

    • 3 5

  • A ja to sobie sam obgryzam paznokcie

    u palców rąk i nóg.

    • 12 7

  • (1)

    ohydne dali zdjecie brrrrr ohydne pazury i sandały z koziej p..y

    • 7 1

    • racja

      • 0 0

  • wczoraj robiłam pedicure

    w gabinecie BioNova w Gdyni.. rewelacyjna obsługa, dodatkowo kosmetyczka tłumaczy, jak sobie radzić z zaobserwowanymi problemami :)))) Wszystkie narzędzia prosto z autoklawu, rękawiczki, dezynfekcja :) Pozdrawiam Panią Karolinę!

    • 1 0

  • re

    Nagietkowy krem do stóp od hb - mocna zmiana na plus, cera wyglądająca normalnie.
    systematyczność naprawdę sprawiła, że moje stopy zrobiły się całkiem inne, zdrowsze, ładniejsze, pozytywnie odmienione. I właśnie taki był cel. Przynajmniej jak na razie wszystko wygląda u mnie w najlepszym porządku. A u was?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Bezpłatne badania densytometryczne

badania, konsultacje

Najczęściej czytane