• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odżywianie kobiet i mężczyzn

opr. mw
27 lutego 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 08:21 (27 lutego 2008)
Dobrze skomponowana dieta pomaga utrzymać odpowiednią wagę i zapewnia dobre samopoczucie. Dobrze skomponowana dieta pomaga utrzymać odpowiednią wagę i zapewnia dobre samopoczucie.

Zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze jest różne dla kobiet i mężczyzn i zależy od wieku, aktywności fizycznej, stanu fizjologicznego (np. ciąża), klimatu w którym żyjemy oraz uwarunkowań genetycznych. O różnicach w odżywaniu, a także w odchudzaniu kobiet i mężczyzn opowiada Weronika Górska z Poradni Dietetycznej Smak Zdrowia w Gdyni

.

Niezależnie od płci, wszyscy musimy dostarczać sobie wraz z pożywieniem tych samych składników odżywczych. Przyjmuje się, że do prawidłowego funkcjonowania organizm ludzki potrzebuje około 60 różnych substancji. Należą do nich: aminokwasy egzogenne (te, których organizm nie potrafi wytworzyć sam), witaminy, minerały, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Wszystkie te skladniki powinny być dostarczane codziennie w poszczególnych posiłkach. I tu różnice między płciami zaczynają mieć znaczenie.

- Lekko pracujący 30-letni mężczyzna, o prawidłowej masie ciała potrzebuje 2700 kcal na dobę - wyjaśnia Weronika Górska. - Kobieta w tym samym wieku i przy podobnej aktywności powinna dostarczać 2000 kcal/dobę. Inny przykład to zapotrzebowanie na niektóre minerały: kobiety w wieku 19-26 lat potrzebują 18 mg żelaza dziennie, mężczyźni zaś 15 mg. Panowie natomiast mają większe zapotrzebowanie na magnez - aż 360 mg na dobę, podczas gdy paniom wystarczy 300 mg.

Przyjmuje się, że kobiety częściej tyją w obrębie ud i pośladków, dzięki czemu przyjmują tzw. sylwetkę gruszki. U mężczyzn zaś tkanka tłuszczowa kumuluje się w obrębie jamy brzusznej, co sprawia, że powstaje tzw. sylwetka jabłka. Różnice te są uwarunkowane specyfiką tkanki tłuszczowej, działaniem hormonów i czynnikami genetycznymi. Zdarza się jednak, że oba typy otyłości występują w odwrotnej konfiguracji (kobieta "jabłko", mężczyzna "gruszka").

- Otyłe osoby, których wskaźnik BMI (wagę dzielimy przez wzrost w metrach podniesionych do kwadratu) wynosi więcej niż 25 powinny określić rozmieszczenie tłuszczu w swoim ciele - tłumaczy Weronika Górska. - Można tego dokonać, obliczając stosunek obwodu talii do bioder (w cm). Wskaźniki te nazywamy WHR (waist to hip ratio). Jeśli WHR jest równy lub wyższy 0,8 u kobiet, a u mężczyzn 1,0, mamy do czynienia z otyłością brzuszną.

Dla obu płci bardziej niebezpieczna dla zdrowia jest właśnie otyłość typu brzusznego, inaczej zwana wisceralną. Otłuszczenie organów znajdujących się w jamie brzusznej (np. wątroby czy trzustki) zaburza ich funkcjonowanie, co sprzyja wystąpowaniu wielu zaburzeń metabolicznych z cukrzycą i hiperlipidemią na czele.

- Na szczęście dobrze skomponowana dieta może stosunkowo szybko przyczynić się do ubytku tkanki tłuszczowej zgromadzonej w obrębie brzucha - uspokaja Weronika Górska. - Jeżeli osoba jest zdrowa, wystarczy przestrzeganie podstawowych zasad zdrowego odżywiania i obniżenie kaloryczności codziennych porcji do 1200 - 1500 kcal.

Do powstawania drugiego typu otyłości (gruszka), który częściej dotyka młode panie, przyczynia się często wysoki poziom jednego z hormonów - progesteronu. Tłuszcz odkładany w rejonie ud i pośladków ma stanowić fizjologiczny zapas na czas ciąży i karmienia piersią.

- Często podczas samodzielnych prób odchudzania, panie odnotowują utratę kilogramów z górnych partii ciała, lecz uda i pupa wydają się pozostawać bez zmian - mówi Weronika Górska. - Pozbycie się nadwagi z tych okolic wymaga dużo wysiłku, bo nagromadzona tam tkanka tłuszczowa jest dosyć oporna na ograniczenia kaloryczne. Konieczna jest cierpliwość i włączenie regularnej, intensywnej ale odpowiednio dobranej aktywności fizycznej. Warto podjąć ten trud, bo duża otyłość "gruszkowa" obciąża układ kostno - stawowy i przyczynia się do powstawania zmian zwyrodnieniowych.

Skuteczną dietę przy tego rodzaju otyłości może opracować dietetyk. Na pewno powinna ona obfitować w świeże i mrożone warzywa oraz chude białko, np. ryby drób. Należałoby szczególnie wystrzegać się węglowodanów prostych czyli: białego pieczywa, klusek, placków, białego ryżu oraz wszelkich słodyczy.

- W przeciwieństwie do kobiet, mężczyzna z wystającym dużym brzuszkiem, zwanym żartobliwie oponką lub mięśniem piwnym często bagatelizuje problem i nie czuje potrzeby zbicia wagi - mówi Weronika Górska. - Społeczeństwo łatwiej akceptuje otyłych mężczyzn, rzadziej są oni poddawani krytycznym uwagom, kwestia estetyki również jest bagatelizowana. Zdarza się, że pierwszą osobą, która zwróci im uwagę na konieczność poddania się diecie jest lekarz, przy okazji badań kontrolnych. Z kobietami jest zupełnie inaczej. Mimo zapowiedzi zmian, obowiązującym kanonem kobiecego piękna jest ciągle szczupła sylwetka. Temat "jak schudnąć" jest obecny we wszystkich możliwych środkach przekazu skierowanych do kobiet w każdym wieku. Z jednej strony można to uznać za pozytywny przejaw promocji zdrowia, z drugiej jednak, skutkiem takiej nagonki może być niesłuszne obniżenie poczucia własnej wartości wynikające z nieudanych prób doścignięcia wykreowanego sztucznie ideału.

Niebezpieczeństwem są także coraz częściej diagnozowane zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia) występujące w ogromnej większości wśród kobiet i to niestety coraz młodszych. Z najnowszych badań amerykańskich naukowców wynika, że niewielka nadwaga rzędu kilku kilogramów nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, a wręcz sprzyja zachowaniu odpowiedniej odporności.

- Najważniejsze jest przestrzeganie różnorodności spożywanych produktów, regularna, umiarkowana aktywność fizyczna i niedopuszczenie do powstawania otyłości, która jest niekwestionowanym wrogiem zdrowia - tłumaczy Weronika Górska.

Podstawowe zasady zdrowego odżywiania:

1 regularne spożywanie 4-5 niewielkich posiłków dziennie,
2 ograniczenie tłuszczów zwierzęcych na korzyść oleli roślinnych,
3. codzienna porcja wartościowego białka: ryby, jaja, rośliny strączkowe lub chude mięso,
4. ograniczenie produktów z białej mąki, spożywanie razowego chleba, grubych kasz,
5. wybieranie odtłuszczonych produktów mlecznych,
6. rezygnacja ze słodyczy, słodkich napojów oraz bezwartościowych przekąsek typu chipsy,
7. spożywanie 5 porcji warzyw i owoców dziennie.


Skorzystaj z porady dietetyków w Trójmieście.
opr. mw

Opinie (28) 3 zablokowane

  • dietetyka to w dużej mierze moda

    • 0 0

  • Do "e." - dietetyka a moda

    Sposób funkcjonowania naszego organizmu, to jak trawimy, jakie składniki są nam potrzebne, a jakie są szkodliwe nie podlega modzie. :-)
    Tak więc i dietetyka modzie podlegać nie powinna, a że kolorowe czasopisma co jakiś czas promują jakiś nową, modną dietę... Z czegoś muszą żyć i tyle, a my nie musimy się ślepo tej "modzie" poddawać, tylko wszystko konfrontować z wiedzą na temat zdrowego odżywiania, jaką już posiadamy.

    • 0 0

  • Kazdy organizm jest inny, ale jak mawiala moja babcia, sam Ci powie czego potrzebuje.

    • 0 0

  • do anonimka

    Prosze podaj konkretne przykłady produktów których nie powinno się razem łączyć tzn. jeść

    • 0 0

  • Nikt nie spożywa 4 - 5 posiłków dziennie, bo ludzie chcą mieć auta i mieszkania, za które trzeba płacić raty. Oszczędzają, więc na jedzeniu, a przecież; nie wydasz na kucharza, wydasz na lekarza.

    • 0 0

  • 5 porcji warzyw?

    Obrzydliwość nierealna- istny laxigen! Jeśli chodzi o tłuszcze, sam nie lubię smalcu i od razu go wyczuwam, ale z olejami lepiej ostrożnie. Do końca nie wiadomo co i na jakim tłuszczu smażyć, do jakiej temperatury, doniesienia na ten temat bez przerwy się zmieniają. Jedno jest pewne- utwardzony tłuszcz roślinny przyczynia się do powstawania wadliwych komórek nerwowych i miażdżycy, a większość słodyczy nadal go ma. Marsy / Snickersy mają w składzie "olej roślinny". Ciekawy jestem, jaki, szanowne Panie i Panowie z firmy Kraft! ;-)

    • 0 0

  • Tak, odsylam do lektury

    Czlowiek moze sie calkowicie uleczyc, jesli przede wszystkim - odtoksyczni swoje cialo, bo zyjemy w totalnie toksycznym srodowisku, ktore bombarduje nasz organizm samą chemią... Takze dla tych, ktorzy sie nie boją się przebudzić polecam szczerze lekture o dr Max Gerson Therapy albo poprostu Max Gerson.... poczytajcie i leczcie sie :- zdrowo :)

    • 0 0

  • chyba źle się odżywiam; )

    1.regularne spożywanie 4-5 niewielkich posiłków dziennie,

    rano kawa
    11.00 kanapka
    ----litr herbaty
    18.00 obiad- smażona kiełbacha, makaron
    21.00 kawa
    10 fajek dziennie
    w przerwach owoce.

    2 ograniczenie tłuszczów zwierzęcych na korzyść oleli roślinnych,
    brak Mięcho kiedy się da

    3. codzienna porcja wartościowego białka: ryby, jaja, rośliny strączkowe lub chude mięso,
    nie bardzo

    4. ograniczenie produktów z białej mąki, spożywanie razowego chleba, grubych kasz,
    biały chleb, bułki
    5. wybieranie odtłuszczonych produktów mlecznych,
    ? jogurt jem
    6. rezygnacja ze słodyczy, słodkich napojów oraz bezwartościowych przekąsek typu chipsy,

    chipsy jako dopychacz często

    7. spożywanie 5 porcji warzyw i owoców dziennie.
    marchew, jabłka i banany

    • 0 0

  • tłuszcz z ud i pośladków

    Pani Weronika Górska zachęca kobiety do pozbycia się tłuszczu z ud i pośladków, tak aby wyglądały jak nastoletni chłopcy. Taki model kobiecej "urody" lansują ped^H^H^H mniejszości seksualne rządzące środkami masowego przekazu. Co mi po kobiecie, która musi wolno siadać, żeby się nie potłuc? Kiedy skończy się nagonka na kobiecość?

    • 0 0

  • kobieta bez sadełka to jest po prostu towar wybrakowany
    nie ma to jak pomyziać sobie po fałdce

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Najczęściej czytane