• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odstający brzuch to nie zawsze problem z wagą. Jak się go pozbyć?

Joanna Puchala
31 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
O ile zrzucenie zbędnych kilogramów to dłuższy proces, o tyle z opuchniętym brzuchem możemy uporać się nawet w kilka dni. O ile zrzucenie zbędnych kilogramów to dłuższy proces, o tyle z opuchniętym brzuchem możemy uporać się nawet w kilka dni.

Kilka dodatkowych centymetrów w pasie często spędza nam sen z powiek. Wbrew pozorom odstający brzuch wcale nie musi oznaczać problemów z nadmierną tkanką tłuszczową, a raczej te zdrowotne, np. nietolerancję pokarmową czy wzdęcia. O ile zrzucenie zbędnych kilogramów to dłuższy proces, o tyle z opuchniętym brzuchem możemy uporać się nawet w kilka dni. Jak to zrobić?



Czy masz problemy ze zwiększoną objętością brzucha?

- Jeśli obwód naszego pasa wynika z ilości nagromadzonej przez lata tkanki tłuszczowej, to nie jesteśmy w stanie wypracować płaskiego brzucha w kilka dni. Taki efekt wymaga długiej i konsekwentnej pracy poprzez połączenie odpowiedniej diety ubogoeneregtycznej z ćwiczeniami fizycznymi pozwalającymi na redukcję ilości tkanki tłuszczowej i tym samym zmniejszenie obwodu pasa. Jeśli natomiast zwiększony obwód pasa wynika z opuchniętego, wzdętego brzucha, to jest to prawdopodobnie wynik problemów z trawieniem poszczególnych składników żywieniowych - mówi dr n. med. Paulina Borek-Trybała, dietetyk, ekspert Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
Problemy trawienne są aktualnie bardzo powszechnym zjawiskiem. Coraz częściej m.in. z powodu stresu lub niewłaściwej diety dochodzi do rozwoju szeregu problemów w jelitach skutkujących pojawianiem się wzdęć.

- Takie osoby często skarżą się, że do południa ich sylwetka wygląda całkiem normalnie, ale po obiedzie obwód pasa znacznie się powiększa i osoby te odczuwają dyskomfort. Do typowych produktów nasilających wzdęcia można zaliczyć chociażby: nabiał, a właściwie zawartą w nim laktozę, warzywa, takie jak: kalafior, fasola, kapusta, cebula, a także niektóre owoce, w tym śliwki i winogrona, oraz dania z dużą zawartością tłuszczu, a nawet duże ilości błonnika w diecie, czyli zdrowego składnika, który dla osób z problemami jelitowymi może być szkodliwy - dodaje dr n. med. Paulina Borek-Trybała.
W takim przypadku najważniejsze to zadbać o odpowiednią dietę.

5 ćwiczeń na płaski brzuch dla każdego 5 ćwiczeń na płaski brzuch dla każdego

Najważniejsze to zadbać o odpowiednią dietę. Najważniejsze to zadbać o odpowiednią dietę.

Wykluczmy problematyczne jedzenie



Aby pomóc sobie w takiej sytuacji, najlepiej zgłosić się do lekarza, żeby wykluczyć poważniejsze problemy jelitowe, jak choroby zapalne czy nietolerancje pokarmowe, w drugiej kolejności z pewnością pomoże dietetyk, który będzie potrafił na podstawie wywiadu i dziennika żywieniowego wyeliminować produkty nasilające dolegliwości i zastąpić je innymi w celu zbilansowania diety.

Jeśli odżywiamy się zdrowo i dbamy o to, aby nasze posiłki były dobrze zbilansowane, a nasz brzuch nadal jest wzdęty, warto wykluczyć z jadłospisu warzywa strączkowe: fasolę, ciecierzycę, groch, soczewicę, ograniczyć spożycie cebuli, czosnku, kapusty, brokułów, brukselki czy kalafiorów.

- Spośród owoców warto sięgać po owoce jagodowe (maliny, borówki, truskawki), cytrusy, a odstawić silnie wzdymające jabłka, gruszki, śliwki, brzoskwinie czy nektarynki. Możemy przyjrzeć się również, jak nasz organizm reaguje na zawartą w produktach mlecznych laktozę, być może lepiej będziemy się czuć i wyglądać, gdy wybierzemy jogurt czy serek wiejski bez laktozy - mówi Urszula Konikowska, dietetyk z poradni Slimfood.
Pomocna w wielu przypadkach może być dieta Fodmap, którą stosuje się czasowo. Może ona pomóc w zredukowaniu efektu wzdętego brzucha.

- W założeniu diety Fodmap eliminuje się silnie fermentujące w jelitach produkty. Dodatkowym pomocnym składnikiem w diecie będzie szereg przypraw, takich jak kminek czy majeranek oraz herbatki ziołowe: koper włoski, rumianek, kmin. W celu redukcji wzdęć warto ograniczyć wypijanie zimnych płynów, mówienie i jedzenie w jednym czasie oraz wprowadzenie aktywności fizycznej lub automasażu brzucha. Jeśli jednak takie sposoby nie pomogą, należy zgłosić się do lekarza i dietetyka, gdyż taki dyskomfort może okazać się poważnym problemem medycznym - przestrzega Paulina Borek-Trybała.
Warto również ograniczyć spożycie soli i cukru, które powodują zatrzymanie płynów w organizmie i zwiększenie obwodu talii.

- Przygotowywanie dań w formie półpłynnej powoduje lepsze, łatwiejsze i szybsze trawienie, a także zmniejsza obwód brzucha po jedzeniu w stosunku do tradycyjnego stałego posiłku. Nie należy zapominać o warzywach bogatych w potas, które jednocześnie nie wzdymają - np. o pomidorach. Bardzo dobrze usuwają nadmiar wody z organizmu i zmniejszają obwód talii. Warto również wesprzeć się probiotykami. W naturalny sposób występują w kiszonkach warzywnych, jogurtach, kefirach. Należy je spożywać przynajmniej raz dziennie. Wpływają normalizująco na pracę jelita grubego i ograniczają występowanie wzdęć - podkreśla Agata Szczerkowska-Malinowska, psycholog, dietetyk Centrum Dietetyczne Jem Zdrowo w Sopocie.
Problemy z wzdętym brzuchem mogą być spowodowane również przez jedzenie nietolerowanych produktów spożywczych.

- W takiej sytuacji po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki należy zastosować dietę eliminacyjną, najlepiej pod okiem specjalisty, aby uniknąć niedoborów składników odżywczych - dodaje Urszula Konikowska.

Sposoby na płaski brzuch. Co zrobić, kiedy dieta i ćwiczenia to za mało?



Dzięki dobrze zbilansowanej diecie zaczniemy redukować tkankę tłuszczową, a tym samym nasz brzuch stopniowo będzie stawał się coraz bardziej płaski. Dzięki dobrze zbilansowanej diecie zaczniemy redukować tkankę tłuszczową, a tym samym nasz brzuch stopniowo będzie stawał się coraz bardziej płaski.

Dieta odchudzająca



Jeśli natomiast chcemy schudnąć, powinniśmy zastosować dietę redukcyjną obfitującą w warzywa, owoce jako źródło błonnika i składników mineralnych, chude mięso: kurczak, indyk, królik, cielęcina, wołowina, polędwiczki wieprzowe oraz ryby, jaja, tłuszcze roślinne, takie jak: oliwa, olej rzepakowy, awokado, orzechy czy pestki, oraz węglowodany złożone. Warto pamiętać również o właściwym nawodnieniu organizmu.

- Dieta bogata w błonnik i uboga w płyny może przynieść odwrotny skutek i tym samym spowodować wzdęcia. Dzięki dobrze zbilansowanemu odżywianiu zaczniemy redukować tkankę tłuszczową, a tym samym nasz brzuch stopniowo będzie stawał się coraz bardziej płaski - mówi Urszula Konikowska.
Nie powinniśmy w akcie desperacji decydować się głodówkę.

- Początkowo spadek wagi będzie spektakularny i osiągniemy oczywiście efekt wciągniętego brzucha, będzie to natomiast tylko pozorny sukces. Najlepsze efekty przynosi zaplanowany dłuższy proces z odpowiednio dostosowaną przez dietetyka ilością kalorii, ściśle dopasowaną do potrzeb danej osoby - przestrzega Agata Szczerkowska-Malinowska.

Miejsca

Opinie (88) 8 zablokowanych

  • Wystarczy odstawić chleb!!!! (1)

    Nafaszerowany syfem! Poczekać 2-3 dni i będzie efekt

    • 5 5

    • to prawda, polski chleb szkodzi, polecam szwedzki

      • 0 0

  • Grube to CHORE

    czy to z łakomstwa czy choroby. A większość chorób bierze się z niewłaściwej diety!

    • 3 2

  • M. Ż

    Czyli mniej żreć.

    • 3 2

  • Mniej zrec?

    • 2 1

  • (1)

    Warto wykluczyć z jadłospisu wszystkie produkty przetworzone, nafaszerowane chemia, make, cukier. To juz polowa sukcesu. Nastepnie kupowac mieso tylko ze sprawdzonego zrodla, od rolnika i samemu robic wedline, pasztety, tuszonki itd.

    • 5 2

    • powiem amen

      • 0 0

  • Polecam

    przeczytać "Jelita wiedzą lepiej" dr Mosley

    • 2 0

  • Zaakceptować

    Co robic? Zaakceptować i cieszyć sie życiem:)

    • 1 1

  • Przebadac

    PH kału i bakterie gnilne.
    Do tego Pasożyty i cukrzyca.
    Dodatkowo upewnić się czy nie mamy depresji lub innych zaburzeń które powodują że ciągle jeny byle co i byle jak...

    • 1 0

  • u mnie problem zawsze był właśnie po strączkach, kapuście i innych produktach, które zaburzają pracę jelit. Wykluczyłam je z diety, zaczęłam tez stosować preparat intesta i jest o niebo lepiej :)

    • 1 0

  • Warto sprawdzic wszystkie opcje

    Taki odstajacy brzuch moze byc tez spowodowany problemami z perystaltyka jelit - u mnie po kuracji intesta z maslanem sodu faktycznie problemy minely i dzieki temu udalo mi sie nie tylko pozbyc wzdec ale rowniez pozbyc wlasnie problemu z wystajacym nabrzmialym brzuchem

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Najczęściej czytane