• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Oddaj szpik, pomóż matce noworodka i nie tylko

Michał Sielski
5 grudnia 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najczęściej oddanie szpiku trwa krócej niż honorowe oddanie krwi. Najczęściej oddanie szpiku trwa krócej niż honorowe oddanie krwi.

Matka dwójki małych dzieci z Gdyni walczy o życie w szpitalu. Można dać jej nadzieję we wtorek i środę rejestrując się jako dawca szpiku. Czekają na to tysiące chorych, a ewentualna pomoc jest dużo mniej kłopotliwa, niż zwykłe oddanie krwi.



Zamierzasz zarejestrować się jako dawca szpiku?

30-letnia gdynianka Wiesława Abraham jest matką 3,5-letniego Marcela i 3-miesięcznego Mateusza. Kilkanaście dni po urodzeniu drugiego dziecka okazało się, że ma nowotwór. Teraz jest już po chemioterapii, ale by przeżyć potrzebuje przeszczepu szpiku kostnego. Niestety, nikt w rodzinie nie ma zgodnego, więc poszukiwany jest dawca niespokrewniony.

To jednak w Polsce wciąż spory problem. Mamy zaledwie ok. 230 tys. dawców, a np. dwukrotnie większe Niemcy ok. 4 mln. Dlatego w akcję poszukiwania dawcy włączyła się Akademia Marynarki Wojennej.

- Nasi studenci co roku wygrywają w uczelnianych konkursach na oddawanie krwi, więc uznaliśmy, że i ten szczytny cel także wesprą. Oczywiście zapraszamy też wszystkich innych, chcemy znacząco poszerzyć bazę, nie tylko dla pani Wiesławy - mówi kmdr. ppor. Wojciech Mundt z AMW.

Dni dawcy szpiku odbędą się we wtorek w godz. 9-17 w restauracji Petit Paris przy ul. Śląskiej zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. W środę w siedzibie Akademii Marynarki Wojennej przy ul. Śmidowicza zobacz na mapie Gdyni będzie też można zarejestrować się w godz. 9-15.

- Wszystkich, którzy chcą pomóc w walce o życie moje i innych proszę o pomoc. Liczy się każdy dawca - apeluje Wiesława Abraham

Sama rejestracja to oddanie 4 ml krwi, czyli żaden zabieg. Nawet podczas honorowego oddawania krwi oddaje się ponad 100 razy więcej. Natomiast oddanie szpiku to najczęściej zwykłe pobranie krwi, czasami jest to pobranie szpiku ze stawu biodrowego, ale to również nie jest kłopotliwe.

- Jestem po pobraniu szpiku kostnego ze stawu biodrowego. Sam zabieg trwał może 45 minut, a tego samego dnia normalnie chodziłam - mówi gdynianka Anna Białek.

W Polsce są nawet osoby, które szpik oddawały już dwukrotnie, czyli uratowały życie dwóm osobom. Oprócz osobistej satysfakcji, ma to też przełożenie na codzienne życie. Za dwukrotne oddanie szpiku dostaje się najwyższe odznaczenie PCK, a z nim w wielu miastach np. za darmo podróżuje się komunikacją miejską.

W naszym kraju co godzinę ktoś słyszy od lekarza smutny komunikat, że ma nowotwór szpiku kostnego. Dla wielu jedynym ratunkiem jest przeszczep.

- To bardzo ważne, by do rejestru pozyskać jak najwięcej osób. Równie ważne jest jednak to, aby tuż przed oddaniem szpiku się nie wycofać. To tak jakby dać komuś nadzieję na życie i w ostatniej chwili ją odebrać - mówi prof. Andrzej Hellmann, kierownik kliniki hematologii i transplantacji szpiku GUM-edu.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (143) 2 zablokowane

  • mam nadzieję że uda się znależć dawcę (1)

    a gdyby nie daj Boże nie, to mam nadzieję że dzieci mają tatę, inaczej smutno....ale ja mogę zaadoptować, mam 2 swoich maluchów, zaplecze domowe , finansowe i wielką miłość do dzieciaków,

    • 1 16

    • Nie widzisz w swojej wypowiedzi niczego niestosownego...?

      • 3 0

  • ODDAJĄC SZPIK, DAJESZ ŻYCIE

    Ja jestem ponad 2 lata po przeszczepie. Niedawno poznałam swojego Dawcę. Niesamowite przeżycie!!! Bez przeszczepu już bym nie żyła, jest to jedyna szansa na uratowanie życia. Zachęcam wszystkich aby oddawali szpik, aby dali komuś szanse na życie.

    • 20 2

  • Metody pobierania szpiku ...

    Komórki krwiotwórcze można uzyskać od dawcy na dwa sposoby. Pierwszy to pobranie szpiku kostnego w znieczuleniu ogólnym poprzez wielokrotne nakłucia kości biodrowej. Drugi to pobranie komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej od dawcy po wcześniejszym „zmobilizowaniu” szpiku do zwiększenia ich produkcji za pomocą odpowiedniego leku. W szpiku namnaża się duża liczba komórek krwiotwórczych, które przechodzą do krwi obwodowej i krążą w żyłach i tętnicach dawcy. Krew pobiera się z jednej żyły dawcy, następnie jest wirowana w maszynie, która izoluje prawie wyłącznie komórki krwiotwórcze, a pozostałe komórki wracają do innej żyły dawcy. Po odpowiednim przygotowaniu materiał uzyskany z wykorzystaniem jednej z metod jest podawany choremu. Zdarza się w wyjątkowych sytuacjach, że dla uzyskania odpowiedniej liczby komórek krwiotwórczych u tego samego dawcy wykorzystuje się obie metody.

    • 6 1

  • To powinna kazda osoba wiedziec na temat szpiku ...

    Co o przeszczepie szpiku kostnego powinniśmy wiedzieć
    Na pytania odpowiada dr med. Szymon Skoczeń z Zakładu Transplantologii Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii CMUJ; Członek Rady Fundacji „Dar Nadziei”
    Na czym polega przeczep szpiku kostnego? Jak wygląda zabieg?

    W nomenklaturze transplantologicznej „przeszczep” to materiał, który podaje się pacjentowi (biorcy). Tym materiałem może być szpik kostny, ale także komórki krwiotwórcze pobrane z krwi obwodowej (krążącej w naszym organizmie w tętnicach i żyłach). Zabieg podania materiału nazywamy „przeszczepieniem” komórek krwiotwórczych. Wbrew powszechnie przyjętym opiniom sam zabieg jest bardzo prosty i polega na przetoczeniu przygotowanego wcześniej preparatu komórek krwiotwórczych, podobnie jak przetaczamy na przykład preparat krwi.

    Gdy rozmawiamy z rodzicami chorych dzieci i pacjentami, dzielimy zazwyczaj procedurę przeszczepiania komórek krwiotwórczych na trzy części. Pierwsza ma na celu zniszczenie własnego szpiku chorego lub przytłumienie funkcji jego układu odpornościowego tak, by nie zniszczył podanych komórek dawcy. Druga to właśnie przetoczenie komórek dawcy. Trzecia to wykorzystanie całej naszej wiedzy i doświadczeń, aby skłonić komórki dawcy i biorcy, by żyły obok siebie w przyjaźni, podejmując wszystkie funkcje jak w jednym zdrowym organizmie.

    W jakich przypadkach choremu można podać jego własny szpik, a w jakich jest to niemożliwe?

    Własny szpik chorego możemy pobrać i ponownie podać wtedy, gdy jego choroba nie jest zlokalizowana w szpiku kostnym. Dotyczy to pacjentów z chorobą nowotworową zlokalizowaną poza szpikiem kostnym. W takich przypadkach przeszczepienie komórek krwiotwórczych nie jest zabiegiem leczniczym, ale pozwala na zastosowanie większych dawek chemioterapii, dających nadzieję na zniszczenie obecnych w narządach komórek nowotworowych. Niestety duże dawki cytostatyków niszczą również własny szpik dziecka. Podanie wcześniej pobranych i przechowanych poprzez zamrożenie komórek krwiotwórczych pozwala na odbudowę własnego szpiku i ponowne podjęcie wszystkich jego funkcji.

    Co to jest „przeszczep przeciwko gospodarzowi” i jakie niesie z sobą niebezpieczeństwo?

    Reakcja „przeszczep przeciw gospodarzowi” powstaje wtedy, gdy komórki dawcy rozpoznają komórki organizmu biorcy (chorego dziecka) jako obce i starają się je za wszelką cenę zniszczyć. Objawy tej agresji widzimy najczęściej na skórze, w wątrobie, przewodzie pokarmowym, ale mogą dotyczyć każdego narządu. Jeżeli są bardzo nasilone, mogą doprowadzić do śmierci pacjenta, jeżeli natomiast reakcje przebiegają łagodniej, mogą trwać wiele lat upośledzając funkcję zajętych narządów.

    Czy w przypadku białaczki stosuje się metodę leczenia komórkami macierzystymi?

    Białaczka jest chorobą szpiku kostnego, komórki krwiotwórcze są komórkami macierzystymi szpiku kostnego (mają zdolność odnowienia go w całości). Przeszczepienie komórek krwiotwórczych stosuje się w białaczkach bardzo agresywnych, nie poddających się standardowej chemioterapii stosowanej w dziecięcych oddziałach onko-hematologicznych.

    Czy trudno jest znaleźć odpowiedniego dawcę? Czy grupa krwi też ma znaczenie?

    Około 25-30% pacjentów ma dawców rodzinnych (rodzeństwo). Dla pozostałych chorych szukamy dawców w rejestrach dawców niespokrewnionych oraz rejestrach krwi pępowinowej. Czasami dawcami komórek krwiotwórczych mogą być rodzice. Obecnie uważa się, że dla większości pacjentów można dobrać dawcę komórek krwiotwórczych.
    Zgodność grup krwi powoduje, że zabieg przeszczepienia jest łatwiejszy. Ich niezgodność nie jest jednak przeciwwskazaniem do jego wykonania.

    Co to jest Bank Dawców szpiku kostnego?

    Tak naprawdę nie jest to Bank Dawców, a Rejestr Dawców komórek krwiotwórczych. W rejestrze zgromadzone są dane osób (w tym także tzw. antygeny zgodności tkankowej), którzy dobrowolnie wyrazili zgodę na bycie potencjalnym dawcą komórek krwiotwórczych. Po oznaczeniu antygenów zgodności tkankowej (białek znajdujących się na powierzchni komórek) chorego przeszukuje się za pośrednictwem organizacji POLTRANSPLANT rejestry dawców niespokrewnionych. Jeżeli występuje zgodność wykonuje się poszerzone badania u dawcy i kwalifikuje do procedury pobrania komórek krwiotwórczych.

    • 2 0

  • Godziny

    Szkoda ze godziny przyjmowania chętnych są mało dostosowane do pracujących. Podejrzewam ze będzie duży tłok pod koniec, bo sporo ludzi pracuje do 15-16godz; a to pewnie oni będą stanowili większość chętnych. Czy fundacje wymieniają się jakimiś danymi? czy każda sobie rzepkę skrobie? jestem już zarejestrowany w krwince - czy powinienem iśc jeszcze raz?

    • 7 0

  • A ilu specjalistów...

    Potwierdzam - każdy polak jest lekarzem.

    • 4 0

  • Bardzo bym chciała, nie mogę :(

    Kiedyś byłam dawcą krwi, pare ładnych literków przetoczyłam :) Niestety kilka lat temu wykryto u mnie cukrzycę T1.
    Cukrzycy nie mogą być dawcami ani krwi, ani szpiku, nawet jak mają super wyrównaną chorobę i żadnych powikłań.
    Nie pozostaje mi nic innego jak motywować innych, żeby się rejestrowali.

    • 5 0

  • Ok, będę w środę w AMW.

    Z portu blisko. Zapraszam wszystkich z bazy MW.

    • 2 0

  • ta osobista satysfakcja przeklada sie ... na co ???

    tydzień nieobecności w pracy , z powodu oddania szpiku to wymierne straty dla gospodarstwa domowego .

    • 2 5

  • (2)

    Dlaczego nie piszecie rzetelnie, kto organizuje tę akcję? Organizatorem jest Fundacja DKMS słynna z tego, że szpik z Polski, z dawców, którzy zarejestrują się u nich jest eksportowany do Niemiec i tam oddawany/sprzedawany. Szpik ten nie wnosi pomocy dla polskich chorych. Były o tym programy w TV, publikacje medialne. Rejestrujcie się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa, a nie w niemieckich fundacjach.

    • 13 4

    • AntyNergal???? (1)

      a może jesteś antynergalem? i zniechecasz ludzi bo DKMS pomogli Nergalowi? Choć nie popieram jego zachowania; nie jestem fanem jego muzyki ani osoby; to widze że wiecej zrobił włączajac się w akcje dawców szpiku niż Ty. Dla mnie nie ważne, czy mój szpik pójdzie dla Polaka czy Niemca; jeśli moze uratowac komuś życie.

      • 2 8

      • Widzę, że nie rozumiesz czytanego tekstu, ale za to aż zioniesz obsesją antypolską i antykatolicką. Przykro mi, misiu kolorowy, ale źle trafiłeś - nie chodzę do kościółka, Nergal jest mi obojętny. Po prostu mówię o sprawie karygodnej, gdzie na ludzkich odruchach Polaków zarabia niemiecka firma, pobierając szpik, a później sprzedając go za tysiące euro polskim szpitalom. Jeśli nie widzisz w tym problemu, to Twojej obsesji ciąg dalszy. Niejeden złodziejaszek już się obłowił na ludzkiej dobroci i wyraźnie jest tak też w tym przypadku. Świadczą o tym nie słowa jakiegoś Nergala, który ze służbą zdrowia ma tyle wspólnego, że z niej korzystał, a reszta to tylko kasa, a opinie i wypowiedzi konkretnych lekarzy, którzy własną twarzą o nazwiskiem mówili o tej sprawie w TV i innych mediach. Powstrzymaj się też od oceniania kto ile dla kogo zrobił, bo możesz się bardzo pomylić, internetowy napinaczu. Nie masz pojęcia, kto siedzi po drugiej stronie. Nergal zrobił tyle, że zachorował - resztę zrobili jego bliscy, przyjaciele i inni ludzie z pobudek serca lub z pobudek pieniężnych. Nie sądzę, żeby ten biedny człowiek w trakcie ciężkiej terapii mógł logicznie myśleć, dlatego spuszczę zasłonę milczenia na jego ociekające jadem wypowiedzi. To nie jest ważne akurat, a działalność firmy DKMS.

        • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Bezpłatne badania USG piersi

badania

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane