• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Od marca niezaszczepieni będą zwalniani ze szpitali? "Nie można narażać zdrowia pacjentów"

Piotr Kallalas
11 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Od marca pracownicy sektora medycznego będą musieli udowodnić fakt zaszczepienia. Od marca pracownicy sektora medycznego będą musieli udowodnić fakt zaszczepienia.

Od marca wchodzi w życie obowiązek szczepień dla pracowników podmiotów medycznych, w tym szpitali. W praktyce oznacza to, że osoby, które z własnego wyboru stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta poprzez brak szczepień, nie będą mogły być zatrudnione. Szpitale obecnie analizują możliwości działania w tym obszarze.



Szczepienia przeciw COVID-19 w Trójmieście. Znajdź punkt szczepień


Czy pracownicy sektora medycznego powinni być zwalniani za brak szczepień?

Rząd jeszcze w ubiegłym roku zapowiedział obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla trzech grup zawodowych - sektora medycznego, służb mundurowych i zatrudnionych w oświacie. Data graniczna została ustalona na 1 marca - do tego czasu wszyscy wymienieni powinni móc wylegitymować się certyfikatem szczepiennym.

Od kilku dni wiemy, że z marcowego przymusu będą zwolnieni mundurowi i nauczyciele. Rzecznik resortu zdrowia tłumaczył, że dla tych grup sprostanie terminowi mogłoby być trudne, z kolei minister edukacji powiedział, że większość nauczycieli i tak jest zaszczepiona. To oznacza, że aktualnie obowiązek dotyczy medyków.

- Do 1 marca 2022 r. szczepionkę przeciw COVID-19 muszą przyjąć osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci, studenci medycyny i pracownicy podmiotów medycznych. To właśnie te osoby mają bezpośredni kontakt z chorymi na koronawirusa. Obowiązek nie dotyczy osób, które mają przeciwwskazania do szczepień, ze względu na stan zdrowia - wskazuje Ministerstwo Zdrowia.
Czytaj też: Niedzielski: "Szczyt piątej fali pandemii za nami". Kolejne zmiany kwarantanny

Koniec z problemem niezaszczepionego personelu



Oznacza to, że zaszczepić się muszą nie tylko lekarze czy pielęgniarki, ale wszyscy zatrudnieni w placówkach medycznych - w przychodniach, szpitalach czy gabinetach.

- Sytuacja jest trudna, choć mówimy tu o stosunkowo niewielkiej grupie osób. Natomiast szpital musi być miejscem bezpiecznym i nie możemy sobie pozwolić, aby narażać zdrowie pacjentów. Trzeba mieć poczucie odpowiedzialności, dlatego decyzja o zwolnieniu takich osób jest uzasadniona - mówi dr Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki i dyrektor Wydziału Zdrowia PUW.
Szpitale już w tym momencie przygotowują się do egzekwowania obowiązku wykonania szczepień. Przykładowo w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku miały zostać rozesłane pisma, o czym informowali nas czytelnicy.

- Dyrektor UCK wysyła pisma do pracowników, w których groźbą zmusza wszystkich niezależnie od stanowiska i formy zatrudnienia do zaszczepienia przeciwko COVID. W piśmie grozi, że osoby niezaszczepione zostaną odsunięte od pracy, bez prawa do wynagrodzenia, a w dalszym trybie zwolnione z pracy - czytamy w nadesłanej do redakcji wiadomości.
Władze szpitala akademickiego potwierdzają, że osoby niezaszczepione nie będą mogły pracować w placówce. Przypomnijmy, że wcześniej niezaszczepionym pracownikom ograniczono kontakt z pacjentami, co zwiększało bezpieczeństwo chorych.

- Jako dyrektor jednostki leczniczej odpowiadam za pacjentów i jestem zobowiązany do działania zgodnie z literą prawa. W myśl rozporządzenia ministra zdrowia z 22 grudnia 2021 r., u którego podstaw leży Ustawa z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, do 1 marca wszystkie osoby pracujące m.in. w szpitalach, wykonujące zawody zarówno medyczne, jak i niemedyczne mają obowiązek poddać się pełnemu cyklowi szczepienia przeciw COVID-19, podobnie jak np. przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby - wskazuje Jakub Kraszewski, dyrektor UCK. - Ten obowiązek nie dotyczy osób, które posiadają bezwzględne przeciwwskazanie do szczepienia. W tym momencie należy podkreślić, że chodzi o obowiązek, a nie przywilej czy uprawienie. Osoby, które nie poddadzą się obowiązkowemu szczepieniu, nie będą mogły świadczyć pracy na rzecz UCK. Zasadniczym założeniem tych rozstrzygnięć, jak również główną intencją ustawodawcy, jest ochrona pacjentów, ale także innych osób pracujących w szpitalu, przed zakażeniem SARS-CoV-2. W UCK, czyli szpitalu wysokospecjalistycznym, leczymy m.in. pacjentów onkologicznych, hematologicznych czy kardiologicznych, u których odporność jest drastycznie zaniżona. Tych osób szczególnie nie wolno narażać.
Z drugiej strony szpitale zaznaczają, że ustawodawca, nakładając obowiązek, nie daje narzędzi pozwalających na działanie w tym obszarze.

- Zarząd Spółki Copernicus Podmiot Leczniczy w Gdańsku ciągle zastanawia się nad skutecznym egzekwowaniem szczepienia. Wydaje się, że merytoryczni pracownicy medyczni, mając medyczne wykształcenie i wiedzę, nie powinni mieć najmniejszych wątpliwości o znaczeniu szczepień przeciw chorobom zakaźnym i spodziewamy się, że wszyscy niemający zdrowotnych przeciwwskazań szczepienia już wykonali. Mamy informacje o ponad 90-procentowym wszczepieniu pracowników medycznych. Niestety ustawodawca nie dał pracodawcom żadnych narzędzi oddziaływania, nakładając obowiązek - mówi Katarzyna Brożek, rzecznik spółki Copernicus.
Czytaj też: Niedzielski: "Szczyt piątej fali pandemii za nami". Kolejne zmiany kwarantanny

Sytuacja w zawodach niemedycznych bardziej skomplikowana?



Z kolei w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni wszyscy pracownicy zostali powiadomieni o obowiązkowej profilaktyce. Szpital czeka jeszcze na wytyczne inspekcji pracy i resortu zdrowia, ale podtrzymuje, że osoby wykonujące zawody medyczne nie będą mogły pracować, co jednak z zawodami niemedycznymi?

- Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o działalności leczniczej jako podmiot leczniczy jesteśmy zobowiązani do zapewnienia udzielenia świadczeń zdrowotnych przez osoby wykonujące zawód medyczny oraz spełniające wymagania określone w odrębnych przepisach - takim właśnie przepisem jest rozporządzenie ministra zdrowia - informuje Małgorzata Marzec z UCMMiT w Gdyni. - Tym samym osoby niezaszczepione nie będą mogły udzielać świadczeń zdrowotnych. W przypadku osób wykonujących w podmiocie leczniczym zawód niemedyczny odwołać się można do ogólnych przepisów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Opinie (392) ponad 20 zablokowanych

  • Tak się zastanawiam...

    ... czy za pieniądze, jakie mają płacone, jest N kandydatów na miejsce dyrektora, czy raczej na miejsce pracy w personelu medycznym i pomocniczym
    I czy osoby decyzyjne, w Sądzie Pracy, zapłacą zwolnionym odszkodowanie z własnej kieszeni.

    • 41 4

  • a podczas szczepienia dalej będzie trzeba podpisywać kwita?

    Że dobrowolnie, i że zapoznano się z ryzykiem?

    • 79 4

  • Jakim zagrozeniem są osoby niezaszczepione?? (5)

    Jakim zagrozeniem są osoby niezaszczepione, skoro tak samo roznoszą wirusa jak zaszczepieni??? Szczepisz sie tylko dla siebie, zeby łagodniej przejść, nie ma to wpływu na innych. Totalnie.

    • 114 8

    • (2)

      Doszliśmy do momentu w którym "autorytety" nie miały racji, więc oni mają wybór - brniemy w to, albo przyznajemy się do błędu i być czeka nas odpowiedzialność, nawet karna.

      • 13 1

      • (1)

        Szury i ich miłość autorytetów :D W końcu mało inteligentni ludzie muszą rozmawiać o innych ludziach, nie o faktach i teoriach.

        • 1 11

        • Fakty są takie, że zaszczepieni roznoszą wirusa tak samo jak nieszczepieni covidowy szurku.

          • 25 1

    • Doszliśmy do momentu, kiedy umierają tylko niezaszczepieni, więc problemu nie ma.

      Wystarczy teraz parę akcji jak powyżej, żeby przyspieszyć sprawę i będzie po pandemii.

      • 1 16

    • Są straszliwym zagrożeniem - przecież zmniejszają zyski koncernów farmaceutycznych.

      • 22 1

  • Primum non nocere - "Po pierwsze nie szkodzić" (1)

    Każdy lekarz przy zaprzysiężeniu składa przysięgę, której jeden z punktów brzmi:

    "Przyjmuję z szacunkiem i wdzięcznością dla moich Mistrzów nadany mi tytuł lekarza i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam - według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnej różnic, takich jak rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek"

    • 28 2

    • To było kiedyś

      Teraz obowiązuje Przysięga Hipokrytasa :)

      • 2 0

  • Panie Kraszewski i pan jest w neokatechumenacie?

    Przecież to co pan mówi to jest komunizm

    • 41 1

  • Proroctwa Mistrza z Czarnolasu.

    Cieszy mię ten rym: "Polak mądr po szkodzie";
    Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie,
    Nową przypowieść Polak sobie kupi,
    Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi..
    . . .Zdaje się, ze niejaki BoJo (taka lokalna ksywka Johnson w brytfanii) był z wizyta. Trzeba było podpytać co się stało jak lokalny sekretarz zdrowia Sajid Javid (tak, typowo angielskie imię i nazwisko) miał podobny pomysł. Po pierwsze, chciał błysnąć i wpadł do jednego z londyńskich szpitali, przechodził przypadkiem z kamerami. Sprawdzić jak pracownicy podchodzą do pomysłu obowiązkowych szczepień. Pracujący tam lekarz Steve James zamiótł nim podłogę. Dodatkowo Walia i Szkocja, gdzie nie ma takiego obowiązku wystąpiły oficjalnie z zaproszeniem dla niezaszczepionych pracownikow placówek medycznych, ze przyjmą ich z otwartymi ramionami. Masowe protesty w Londynie i widmo pustych budynków szpitalnych, domów opieki itp. skutecznie ostudziły zapały fanatyków covidowych w rządzie brytyjskim.a w Polskim grajdołku bez żadnych refleksji.

    • 33 2

  • Za dużo macie pracowników w służbie zdrowia, co?

    Pewnie, zwolnijcie jeszcze ze 30%, na pewno przyczyni się to do poprawy opieki nad pacjentami...

    • 69 3

  • Co za bzdura. Ale ok, będą szukać do pracy - ciekawe, czy uzupełnią braki kadrowe jak płacą tak słabo.

    • 24 5

  • Dawid nie jest oficjalnie chorobą zakaźna.

    Każdy chętny może sobie sprawdzić, jakie choroby uznane są za zakaźne w naszym kraju.
    Z kolei, podobno ma wejść do sprzedaży lek na dawida. To z kolei spowoduje całkowity zakaz szczepień na niego - są dopuszczone jedynie warunkowo.

    Pomijając już w ogóle prawo do samostanowienie o sobie i swoim zdrowiu.

    link:
    https://www.gov.pl/web/gis/choroby-zakazne2

    • 37 4

  • Vvv

    Należy rozumieć że przybędzie więcej pracowników w handlu do pracy niewolniczej w komercyjnym wydaniu .

    • 23 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Zlot motoCYClovy 2024 & II Deadlift Truck Edition

konsultacje, zlot

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Distinguished Gentleman's Ride (1 opinia)

(1 opinia)
w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane