• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niesamodzielni z podejrzeniem COVID-19 zostali bez pomocy. Brakuje rozwiązań

Ewa Palińska
26 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Długie kolejki oczekujących na miejsce w Domu Pomocy Społecznej, zaporowe ceny takich miejsc w ośrodkach prywatnych to codzienność, z jaką muszą się zmierzyć opiekunowie osób, które w jednej chwili tracą samodzielność. Choć sytuacja jest niezmiennie zła od lat, nie zanosi się na poprawę. Długie kolejki oczekujących na miejsce w Domu Pomocy Społecznej, zaporowe ceny takich miejsc w ośrodkach prywatnych to codzienność, z jaką muszą się zmierzyć opiekunowie osób, które w jednej chwili tracą samodzielność. Choć sytuacja jest niezmiennie zła od lat, nie zanosi się na poprawę.

Sparaliżowani, z zaburzeniami świadomości, demencją, w podeszłym wieku czy upośledzeni - na co dzień takie osoby zdane są na ciągłą pomoc opiekunów. Jednak co zrobić w sytuacji, kiedy opiekun nie może pracować albo osoba niesamodzielna ma podejrzenie zakażenia koronawirusem i nałożony nakaz kwarantanny. Nasi czytelnicy przekonali się, że znalezienie takiej pomocy graniczy z cudem.



Czy oddał(a)byś bliską osobę do specjalistycznego ośrodka, jeśli byłaby ona niesamodzielna?

Powodów życiowej niesamodzielności może być mnóstwo i nie dotyczy ona wyłącznie osób w podeszłym wieku czy sparaliżowanych. Czasem przyczynę mogą stanowić zaburzenia świadomości, osobowości czy problemy psychiczne.

- Przez trzydzieści lat swojej pracy zawodowej miałam kontakt z osobami niezdolnymi do samodzielnej egzystencji z różnych względów - opowiada Marta, pielęgniarka pracująca jako opiekunka podopiecznych ośrodka pomocy społecznej. - Jedni byli sparaliżowani, więc nie byli w stanie wstać z łóżka po to, aby coś zjeść czy napić się, że o załatwianiu potrzeb fizjologicznych nie wspomnę. Inni mieli tak zaawansowaną demencję bądź zaburzenia świadomości, że zdawali się funkcjonować w zupełnie innej rzeczywistości. Jeszcze inni wydawali się z pozoru zwyczajni i samodzielni. Byli inteligentni, sympatyczni, świetnie zorganizowani. Niestety, zdarzały się im momenty, że zapominali np. o tym, aby zakręcić gaz, kiedy obiad już był gotowy, czyścili gniazdka z prądem mokrą ścierką czy odkładali zapalonego papierosa na stertę gazet. Wszystkie te osoby łączyło jedno - ani na chwilę nie można było spuścić ich z oka, bo mogłoby to stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w Trójmieście



Centrum Opieki Wytchnieniowej, które powstaje w Gdańsku, będzie znacznym udogodnieniem dla osób, które na co dzień zajmują się swoimi niesamodzielnymi bliskimi. Nie rozwiąże jednak problemu z dostępnością miejsc dla tych, którzy potrzebują stałej opieki od zaraz. Centrum Opieki Wytchnieniowej, które powstaje w Gdańsku, będzie znacznym udogodnieniem dla osób, które na co dzień zajmują się swoimi niesamodzielnymi bliskimi. Nie rozwiąże jednak problemu z dostępnością miejsc dla tych, którzy potrzebują stałej opieki od zaraz.

Kiedy opiekun nagle bierze wolne



Zdarza się jednak, że np. z przyczyn losowych opiekun osoby niesamodzielnej nie jest w stanie pracować. Problem z zapewnieniem natychmiastowej opieki dla takich osób istniał od lat, jednak w czasie pandemii COVID-19 sytuacja dodatkowo się skomplikowała.

- W marcu ubiegłego roku moja mama doznała udaru. Była całkowicie sparaliżowana, nie było z nią kontaktu - opowiada Michał z Sopotu. - Szpital poinformował, że zostanie wypisana, a ja mam obowiązek zapewnić jej opiekę. Nie byłem w stanie, ponieważ musiałem pracować, co często wiązało się z wyjazdami w delegację. Szukałem alternatywy, ale jej nie było. W tym czasie nawet opiekunki z MOPR-u nie chodziły do podopiecznych. Domy Pomocy Społecznej zawiesiły przyjęcia w obawie przed zakażeniami. Jedynym ratunkiem okazał się prywatny ośrodek, który zgodził się mamę przyjąć, jeśli wcześniej wykonam jej prywatnie test (graniczyło to wówczas z cudem, bo mama była przykuta do łóżka, a komercyjnych, akredytowanych przez sanepid punktów pobrań wymazu wtedy nie było). Kiedy załatwiłem test, pojawił się kolejny problem - opłaty za ośrodek, bo musiałem dopłacać do mamy emerytury 2 tys. zł, choć sam zarabiałem 3 tys. Mówimy o kosztach podstawowych, bo za wszystko inne, jak leki, pampersy czy ubrania, musiałem płacić osobno. Zapożyczyłem się, gdzie się dało, bo rezygnując z pracy, znalazłbym się na dnie i już od niego nie odbił. Po półtora miesiąca udało mi się mamę przenieść do publicznego Domu Pomocy Społecznej. Zaciągnięte wówczas długi spłacam do dziś.
W patowej sytuacji znalazła się również Alina, której dziadek, sprawujący opiekę nad chorą na Alzheimera żoną, ciężko zachorował i został zabrany do szpitala. Na pomoc ze strony instytucji publicznych nie było szans.

- Po przywiezieniu na Kliniczny Oddział Ratunkowy UCK dziadkowi niezwłocznie wykonano test na COVID-19. Wynik był pozytywny - opowiada Alina. - W tym samym czasie na babcię nałożono nakaz kwarantanny i zlecono badanie na obecność koronawirusa. Nie było możliwości, aby babcia udała się do punktu poboru wymazu, dlatego zamówiliśmy mobilny zespół wymazowy. Kiedy dzwoniliśmy zapytać, kiedy mamy spodziewać się karetki, żeby jakoś babcię na to przygotować, słyszeliśmy w odpowiedzi "jak przyjedzie, to będzie". Nikt z rodziny nie był w stanie w jednej chwili wszystkiego rzucić i przyjechać, aby zająć się babcią. Całkowicie niesamodzielna osoba została więc w jednej chwili bez opieki. Była w stanie odkręcić gaz i o tym zapomnieć, a mieszka w bloku. W MOPR powiedziano nam, że nie ma szans, aby za ich pośrednictwem "załatwić" opiekunkę gotową do odwiedzania osoby z podejrzeniem zakażenia, przebywającej na kwarantannie. Nie było też miejsca, w którym osobę z podejrzeniem koronawirusa, ale niesamodzielną, moglibyśmy umieścić. Uratowała nas znajoma, która ignorując zagrożenie, zgodziła się nam pomóc i zamieszkać z babcią przez kilka dni. Na żadną pomoc ze strony państwa nie mogliśmy liczyć.

Centrum Opieki Wytchnieniowej. Fundacja potrzebuje wsparcia



Wypis ze szpitala z podejrzeniem zakażenia i nakazem kwarantanny, pod opiekę zdrowych domowników



W patowej sytuacji znalazła się też Katarzyna, której ojciec został wypisany do domu z nakazem kwarantanny, ponieważ na oddziale ratunkowym miał bezpośredni kontakt z osobą zakażoną.

- Mój tata ma 82 lata i zaawansowaną demencję. Potrzebuje asysty przy codziennych czynnościach - opowiada Katarzyna. - Do szpitala trafił z powodu odwodnienia, bo odmawiał przyjmowania posiłków. Kiedy jego stan ustabilizowano na tyle, że mógł zostać wypisany do domy, otrzymałam wiadomość, że ojciec opuści szpital z nakazem kwarantanny, bo na oddziale miał kontakt z osobą zakażoną. To niedorzeczne i bulwersujące! Do chwili otrzymania testu, z podejrzeniem zakażenia, miał zamieszkać pod jednym dachem ze mną (a choruję na cukrzycę) oraz z moją będącą w 9-miesiącu ciąży córką.

Ojciec nie jest osobą samodzielną i wymaga opieki 24 godziny na dobę. Ma szereg chorób przewlekłych, nie umie sam przygotować sobie jedzenia ani picia, nie pójdzie sam do toalety, ponieważ ma zaburzenia równowagi i jest zaopatrzony w cewnik, ma daleko zaawansowaną demencję, niewydolność nerek, bardzo mocno zaawansowanego raka prostaty, zaleczoną zakrzepicę. Nie jest w stanie sam sobie przygotować jedzenia, tym bardziej że od jakiegoś czasu najczęściej podaje mu się posiłki półpłynne, gdyż są dni, kiedy nie umie pogryźć i połknąć potraw wymagających przeżuwania. Nie mówiąc już o zrobieniu zakupów. W domu cały czas leży w łóżku lub wstaje na krótko i siedzi w fotelu lub na kanapie. Na co dzień w opiece nad nim wspomaga nas opiekunka. Teraz zakomunikowała, że nie jest w stanie tego zrobić, bo obawia się zakażenia.

Sanepid poradził mi, żebym w czasie, kiedy tata będzie przebywał w domu, również izolowała się od ludzi, co w moim przypadku absolutnie nie wchodzi w grę. Prowadzę własny biznes, mam zobowiązania wobec innych podmiotów i jeśli zawalę realizowane obecnie zlecenia, zostanę bez środków do życia. Mamy pandemię, więc dla tak drobnych przedsiębiorców jak ja każde zlecenie jest na wagę złota. Przez cały czas straszono mnie też, że jeśli nie wezmę taty do domu, to zostanie na mnie nałożona wysoka kara finansowa. Zostałam postawiona przez wyborem - przyjąć tatę, co wiązałoby się z narażeniem mnie i bliskich, a także znacznymi stratami finansowymi wynikającymi z niewywiązania się z umów z kontrahentami, albo odmówić przyjęcia i ryzykować nałożeniem wysokiej kary finansowej.

W szpitalach osoby mające kontakt z zakażonymi koronawirusem do chwili otrzymania negatywnego wyniku testu na COVID-19 traktowane są jak zakażone. Zasady te najwyraźniej przestają obowiązywać przy wypisie do domu, w którym opiekę nad pacjentem mają sprawować zdrowi członkowie rodziny bądź opiekunowie z ośrodków pomocy społecznej. W szpitalach osoby mające kontakt z zakażonymi koronawirusem do chwili otrzymania negatywnego wyniku testu na COVID-19 traktowane są jak zakażone. Zasady te najwyraźniej przestają obowiązywać przy wypisie do domu, w którym opiekę nad pacjentem mają sprawować zdrowi członkowie rodziny bądź opiekunowie z ośrodków pomocy społecznej.

Miejsc na kwarantannę dla niesamodzielnych osób nie przewidziano



Pani Katarzyna szukała miejsca dla taty, gdzie tylko się dało. Pomorski Urząd Wojewódzki przygotował wprawdzie izolatoria, ale tam kieruje się wyłącznie osoby chore na COVID-19, a ojciec naszej czytelniczki wciąż czeka na przeprowadzenie testu - czas od kontaktu z osobą zakażoną jest zbyt krótki, aby można go zrobić już teraz.

Przygotowano też miejsca, gdzie można odbyć kwarantannę, jednak pod warunkiem, że jest się osobą samodzielną i nie ma objawów choroby.

- Zgodnie z rozporządzeniem kwarantannę odbywa się w swoim miejscu zamieszkania, a jeżeli nie ma takiej możliwości, służby sanitarno-epidemiologiczne mogą skierować (na podstawie decyzji) daną osobę do wyznaczonego ośrodka kwarantanny. W województwie pomorskim taki ośrodek znajduje się w Garczynie - informuje biuro prasowe Urzędu Wojewódzkiego. - W województwie pomorskim funkcjonują również dwa izolatoria dla osób chorych na COVID-19, które posiadają miejsca dla osób niesamodzielnych - izolatorium w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie oraz w Sanatorium Leśnik w Sopocie.
Urząd wojewódzki sugeruje, aby w przypadku, kiedy potrzebna jest pomoc w opiece nad osobą niesamodzielną, poprosić o pomoc ośrodki pomocy społecznej.

- Rodzina osoby przebywającej w kwarantannie może zwrócić się do MOPS-u/GOPS-u o udzielenie pomocy, np. przydzielenie opiekuna, który będzie pomagał w miejscu odbywania kwarantanny domowej - radzi biuro prasowe Urzędu Wojewódzkiego.
Zdaniem jednej z opiekunek jest to jednak rada niedorzeczna, bo ani ona, ani żadna z jej koleżanek nie zgodziłaby się na realizację takiego zlecenia.

- Nie mamy wystarczających środków ochrony osobistej, aby świadczyć opiekę w stosunku do osób, wobec których istnieje podejrzenie, że są zakażone koronawirusem - mówi jedna z opiekunek pracujących w ośrodku pomocy społecznej (nazwisko znane redakcji). - Zresztą jak miałoby to wyglądać? Miałybyśmy odbywać takie wizyty pomiędzy wizytami u innych, zdrowych podopiecznych? Przecież to z reguły są osoby chore, słabe i w podeszłym wieku, a więc z grupy ryzyka. Podobnie rzecz się ma z przyjęciami do Domu Pomocy Społecznej. Która z placówek przyjmie kogoś, kto miał kontakt z osobą zakażoną i sam może być chory? Ja takiej nie znam.
Finalnie na przetrzymanie ojca naszej czytelniczki do czasu wykonania testów i otrzymania wyników zgodził się Szpital Miejski im. św. Wincentego a Paulo.

- Mając świadomość tego, że sytuacja jest patowa, ordynator Oddziału Kardiologii zgodził się zatrzymać pacjenta na oddziale - informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik spółki Szpitale Pomorskie, do której należy Szpital Miejski im. św. Wincentego a Paulo. - Proszę mieć jednak na uwadze, że szpital nie jest miejscem świadczącym usługi opiekuńcze. Nie ma możliwości, aby odstępować miejsca osobom niewymagającym hospitalizacji, ponieważ musi być w gotowości na przyjęcie tych, którzy wymagają leczenia na oddziale szpitalnym.

Miejsca

Opinie (40) 6 zablokowanych

  • Pomoc (2)

    I tak wygląda pomoc w Polsce ! Jedni odsyłają do drugich i nic z tego nie wynika .A człowiek w potrzebie zostaje sam jak palec i umiera w domu .Wszyscy pracujący począwszy od UM do pseudo instytucji Mopsu powinni być karani za odmówienie pomocy . Nie wspomnę jeszcze że te wszystkie prywatne ośrodki są pod juryzdykcją kościoła i zarządzane są przez Caritas ! Kto na to pozwala żeby księża zarabiali na tym .Skandal ! Kościół obecnie to Instytucja Biznesowa !

    • 42 5

    • Mowa nienawiści - mały człowieczku (1)

      ... dziękuj, że Caritas istnieje. Jak uważasz, że to jest świetny biznes to jaki masz Polaku problem? Załóż podobny. Po co jątrzysz i szczujesz?
      Caritas istnieje dzięki darczyńcom takim jak ja, wolontariuszom i wielu innym oddanym osobom, w tym duchownym.

      A to, że szeroko rozumiane Państwo ma wiele do nadrobienia w temacie opieki nad osobami
      niesamodzielnymi to zupełnie inna sprawa.

      Skandalem to jest to, że piszesz anonimowo takie bzdury i nie ponosisz z tego tytułu żadnej odpowiedzialności, no chyba że na tamtym świecie.

      • 2 8

      • jesteś naiwny jak rząd chce - Caritas - od 2021 do 2024 roku pieniądze zbierane na kolonie dzieci szły na remont dworku - po wykryciu afery koleżanka została zastraszona i zwolniona , Gdzie są rozliczenia Caritasu ??? na co idą datki ?? czemu tego nie ma ? w życiu nie dam grosza na tę złodziejska instytucję dopóki pycha i pazerność bez granic gości w kościele . a teraz jeszcze 80 milionów dla Rydzyka bo faktycznie nie ma potrzeb w tym kraju ...a ty samorządzie martw się sam !!!

        • 8 0

  • Kilka dni temu jakaś ważna persona zwracała się z telewizora w sprawie szczepien do starszych osób per "kochani seniorzy" chyba tylko dlatego zeby dla niepoznaki przykryc ten cały bajzel i nieudolność państwa i wprowadzić sielankową atmosferę opieki i miłości.
    Szczerze współczuję starszym zastraszonym przez panstwo ludziom, że są traktowani jak meble przez to kartonowe teoretyczne państwo

    • 32 2

  • cała prawda... (1)

    Cudowny artykuł tak to wygląda każdy odsuwa od siebie odpowiedzialność grając uczuciami bliskich...mopr nie pomoże szpital wyrzuci człowieku radź sobie sam służby myślą żę człowiek zdrowy zamknie się z człowiekiem chorym ja się cały czas zastanawiam co robię służby typu MOPR ja całe to towarzystwo bym rozgoniła...od ponad roku Pani nie uczestniczą w pomocy do czego zostały powołane do tego jeszcze straszą i to jest mega s...stwo

    • 34 2

    • a tymczasem w autobusach io tramwajach jest informacja , że osoby starsze , samotne , niepełnosprawne moga liczyć na bezpłatną pomoc w transporcie do placówki - wystarczy wejść na strone gdańskpomaga.pl - po co takie szczucie ? , jakis krajowy trend napusczania ludzi na siebie ?

      • 0 0

  • (2)

    A gdzie są Ci co zalewają fora pisaną sztuczną empatią odnośnie noszenia masek? Czy ich empatia na szmacie się kończy?

    • 10 10

    • Gdybyś nosił swoją maskę, to ci seniorzy byliby zdrowi... (1)

      • 3 11

      • gdyby seniorzy zadbali sami o siebie i nie robili ze sklepów dyskusyjnego klubu seniora i nie odzywali się w stylu "ty mi nie bedziesz mówić o kgtórej mam robić zakupy" to by było inaczej

        • 1 1

  • A gdzie są w tym temacie Samorządy ???? (6)

    Dla czego wszystkie swoje problemy zwalają na rząd ? Jak sobie nie radzą to do widzenia przyjdą tacy co sobie będą radzić ! Do pomocy osobom niepełnosprawnym w pierwszej kolejności zobligowany jest samorząd a przy ich dzisiejszej nieudolności zwalają to na rząd i najbliższą rodzinę tych osób samemu nie robiąc nic ale to nic ! A tylko bawią się w politykę ogólnopolską na co nie ma przyzwolenia większości społeczeństwa w Polskich miastach.

    • 12 18

    • A skąd mają wziąć na to pieniądze? (1)

      Już wystarczy że sponsorują rządowe niewypały jak deforma edukacji, czy 100% podwyżka cen prądu...

      • 6 1

      • Na to niema a na rydwany oraz inne głupoty jest typu oświetlenie tęczowe rady miasta w Gdańsku ?

        To jest marnotrawienie pieniędzy niech najpierw z tego się wytłumaczą a plaża i zasypana piaskiem ul. Łąkowa to już jest sprawa dla prokuratury i sądów a ludzie dla nich się nie liczą oni są od płacenia kasy na nierobów z Magistratu co ich obchodzi taki niepełnosprawny ! najlepiej zwalić wszystko na rząd bo tak najwygodniej żeby odwrócić problem od siebie ! A ludzie widzą kto tym wszystkim kręci kto ma ich w głębokim poważaniu.

        • 3 2

    • NIErząd sieje panikę to niech zajmie się problemami ludzi.

      • 1 1

    • *

      • 0 0

    • A może by tak obarczyć Unię Europejską tą opieką nad osobami niepełnosprawnymi skoro samorządy sobie nie radzą !!!*

      Samorządy potrafią tylko marudzić bo nic im się nie podoba i swoją nieudolnością i roszczeniowością obarczają rząd Polski samemu nie robiąc nic ! A jak rząd da kasę to i tak narzekają i marudzą bo nie potrafią sobie z niczym poradzić Takie samorządy to wstyd i hańba dla Polskich miast !

      • 0 0

    • #

      • 0 0

  • (1)

    wydaje mi się że to "miasto" powinno zaopiekować konkretne przypadki. Lokalnie, a nie przez warszawę.
    Prezydenci miast są najpierw prezydentami miast a dopiero potem członkami partii i działaczami ogólnopolskimi - a chyba zapominają o tym.....

    • 16 6

    • jak góra da pieniądze to będzie , ale góra woli odkładać na emerytalne konto u rydzyka niż pomagać ludziom , teraz wszystko zrzucone na samorządy by to one się tłumaczyły a nie góra

      • 4 0

  • To jest bardzo trudne, mój dziadek ma alzheimera i właśnie przebywa na kwarantannie bo u leżącej babci wykryto covid (zarazili ją w szpitalu na zaspie!!!) I aktualnie przebywa w szpitalu zakaźnym. Jedyne co mogę zrobić to trzymać kciuki, by dziadek nigdzie nie wyszedł z domu i nie odkręcił gazu.. chcieliśmy ich oddać do domu opieki bo opiekunka powoli przestaje wystarczać, ale dwoje emerytów to koszt ok 8 tysięcy złotych miesięcznie, ich emerytury to łącznie 2500zł. Kogo na to stać??

    • 40 0

  • Szczpienia (3)

    Czy ktoś zajmie się patologiczną sytuacją w Szpitalu Kopernika ????????
    Szczepione są osoby spoza list uprawnonych a personel medyczny czeka

    • 6 2

    • (2)

      czyli tak jak wszędzie - chcesz dostać się na listę - goździki i bombonierka wystarczą , toć mamy PRL bis, tak się załatwiało to kiedyś i teraz znowu tak się załatwia

      • 0 0

      • szczepienia (1)

        Szpitalem im.Kopernika zarzadza PO wiec to nie PRL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        • 0 1

        • to się dostań skoro to takie prawe i sprawiedliwe , poproś Kacperka to cie na klubową liste wpisze i załatwione ...tak jak moich kolegów dopisał

          • 0 0

  • MOPR - Miejski, czyli samorzadowy! (5)

    Do roboty urzędnicy!
    A nie politykować !
    Pani prezydętko, to do pani.

    • 12 12

    • (2)

      a skąd ma samorząd pieniądze brać ? nie mają maszynki do drukowania pieniędzy jak Morawiecki więc mają tyle ile zarobią a nie tyle ile se wydrukują,. a na czym mają zarabiać w dobie coronavirusa gdzie do wszystkiego trzeba dokładać

      • 7 3

      • Jak to skąd? (1)

        Wystarczy sprzedać złoty rydwan i kasy będzie full.

        • 2 4

        • nudny i głupi troll może upłynnimy maybachy rydzyka to i dziura w budżecie zniknie - sami je sponsorowaliśmy rydwan to dla plebsu - szlachta jeżdzi maybachem !

          • 4 2

    • (1)

      Taki madry jestes a nie potrafisz poprawnie napisac!!! jezeli juz to prezydentko a nie prezydetko. Z tego co wyczytalam to widac ze jestes zwolennikiem jedynej slusznej partii, a od pomocy sa MOPSy, jezeli nikt nie zglasza potrzeby pomocy to nikt nie moze wiedziec ze jej potrzebuje

      • 0 0

      • jemu chyba jakiś rydwan po stopie przejechał - pewnie wizje na mefedronie

        • 0 0

  • Spoko, ważne, że postawią pojemnieki do zbierania plastikowych nakrętek (1)

    Właśnie w taki sposób 'pomagają' urzędnicy. Po co nam taki rząd?

    • 11 1

    • aktualnie w dobie kryzysu i covida najważniejsze dla rządu co jest ? taaak muzeum jana pawła ii na które daliśmy wszyscy bez konsultacji społecznych jakieś 80 milionów ...a port centralny którego nie ma i nie bedzie nadal kosztuje nas :
      "Wraz z kolejnymi przyjmowanymi do pracy ludźmi rosną wydatki na wynagrodzenia w tej państwowej firmie. W zeszłym roku CPK wydała na ten cel 12,2 mln zł. Do grudnia 2020 roku już ponad 27 milionów. Wliczając w to także koszty związane z wypłatami dla osób na umowach cywilno-prawnych (ponad 2,7 miliona zł) wychodzi kwota prawie 30 milionów złotych"

      jak to skomentujesz ?

      • 2 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane