Wiadomości

stat

Centrum Opieki Wytchnieniowej. Fundacja potrzebuje wsparcia

Szacuje się, że wybudowanie centrum będzie kosztowało około 20 mln zł.
Szacuje się, że wybudowanie centrum będzie kosztowało około 20 mln zł. mat. prasowe

Opiekujesz się osobą niepełnosprawną, ale musisz wyjechać, chcesz odpocząć albo wykorzystać czas dla osobistego rozwoju? Z myślą o takich osobach powstaje Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku. Będzie to jeden z pierwszych tego typu ośrodków w Polsce. Fundacja Hospicyjna wciąż szuka środków do realizacji inwestycji, dlatego dochód tegorocznego Balu z Sercem będzie przeznaczony na ten cel.Czy Centrum Opieki Wytchnieniowej jest potrzebne?

zdecydowanie tak, każdy potrzebuje czasu dla siebie 85%
taka pomoc jest potrzebna, ale jeśli możnaby zapewnić ją w domu, w którym mieszka podopieczny 8%
raczej nie, nie mam zaufania do takich instytucji 4%
zdecydowanie nie 3%
zakończona Łącznie głosów: 606
Wiele osób na co dzień zmaga się z opieką nad starszymi rodzicami, dziadkami czy niepełnosprawnymi dziećmi i dorosłymi. Często to nieformalni opiekunowie, którzy potrzebują wsparcia, by móc załatwić codzienne sprawy czy po prostu odpocząć.

- Opieka wytchnieniowa określana również jako opieka wyręczająca to forma opieki oferowanej opiekunom nieformalnym, najczęściej rodzinom na określony czas. Polega ona na zastąpieniu ich w sprawowaniu opieki w miejscu zamieszkania podopiecznego lub w instytucji, w której czasowo przebywa podopieczny. Podopieczni otoczeni są opieką na najwyższym poziomie, zapewniona jest im rehabilitacja oraz zajęcia terapeutyczne. Opiekunom daje szansę odpoczynku, zadbania o własne zdrowie, wykorzystania czasu na pracę lub osobisty rozwój - wyjaśniają inicjatorzy projektu z Fundacji Hospicyjnej.
Dla takich osób Fundacja Hospicyjna chce przy ul. Kopernika w Gdańsku stworzyć Centrum Opieki Wytchnieniowej. Placówka będzie przyjmować na określony czas niesamodzielne i chore dzieci i dorosłych. Łącznie z opieki ośrodka każdego dnia będzie mogło skorzystać 90 rodzin, w formie pobytu dziennego, dwutygodniowego i miesięcznego dla osób dorosłych.

Czytaj też: Opiekujesz się osobą niepełnosprawną, ale musisz wyjechać? Tu znajdziesz pomoc

Szacuje się, że wybudowanie centrum będzie kosztowało około 20 mln zł. Ośrodek powstanie na działce, którą fundacja otrzymała w użytkowanie od miasta Gdańska. Fundacja Hospicyjna wciąż szuka środków do realizacji inwestycji. Do indywidualnych wpłat zaprasza również wszystkich chętnych darczyńców.

Bal z SercemWłaśnie na budowę centrum zostanie przekazany cały dochód z 10. edycji Balu z Sercem, który odbędzie się 8 lutego 2020 r. w siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności. To od lat ważny punkt karnawałowych wydarzeń w Gdańsku. Cieszy się sympatią i może liczyć na wsparcie przedstawicieli władz, środowiska biznesu, nauki, świata kultury i sportu.

Co roku w trakcie balu zbierane są pieniądze podczas głośnej i cichej licytacji przedmiotów przekazanych od darczyńców.
Co roku w trakcie balu zbierane są pieniądze podczas głośnej i cichej licytacji przedmiotów przekazanych od darczyńców. fot. Lucyna Pęsik/ Trojmiasto.pl
Zobacz też: Ósmy charytatywny Bal z Sercem z Maltą w tle

Patronat honorowy nad tegorocznym balem objęli: Ambasada Brytyjska w Warszawie i konsul honorowy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Gdańsku Marek Głuchowski oraz prezydent Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce Magdalena Pramfelt, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz kanclerz Loży Gdańskiej BCC Maciej Dobrzyniecki, prezes zarządu Gdańskiego Klubu Biznesu Marek Głuchowski i prezydent Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki.

Bal poprowadzą Iwona Schymalla i Maciej Orłoś, wieczór uświetnią John Porter i Przemek Radziszewski, do tańca zagra zespół Swing Thing, a w atmosferę tańców folkowych wprowadzi Trebraruna. O menu zadba Amber Side Bar & Restaurant z niespodzianką w wykonaniu Kevina Aistona i Marcina Popielarza.

Opinie (36)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje