• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie palę, nie jestem spreparowaną żabą

Izabela Małkowska
17 listopada 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Nałogowi palacze trują nie tylko siebie, ale również swoich bliskich. Nałogowi palacze trują nie tylko siebie, ale również swoich bliskich.

W jego składzie znajdziemy m. in. trutkę na szczury, rozpuszczalnik i związek używany do konserwacji zwierząt. A jednak wokół nas ciągle znajdują się amatorzy dymnego "przysmaku". Dziś może spróbują pożegnać nałóg. Pretekst jest doskonały: jak w każdy trzeci czwartek listopada, obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia.



Palisz papierosy?

Mark Twain powiedział: "Rzucenie palenia papierosów jest łatwe; robiłem to już tysiące razy".

I to pozornie zabawne zdanie jest dobrym przykładem tego, jak trudno przestać palić. Z danych Centrum Onkologii w Warszawie wynika, że w Polsce papierosy pali ok. 9 mln osób; nałogowymi palaczami jest ok. 40 proc. mężczyzn i ok. 25 proc. kobiet.

Palenie szkodzi. Palenie wywołuje raka płuc. Palenie powoduje impotencję u mężczyzn. Palenie zabija. Palenie to trucizna. Parę lat tamu na opakowaniach paczek papierosów wprowadzono hasła mające na celu odciągnąć od palenia. Jednak wielu amatorów szarego dymka nic nie jest w stanie do niego zniechęcić. Nawet to, co mogą znaleźć w jego składzie, a bywa on, jak mitologiczna puszka Pandory. Znajdziemy tam np. aceton, czyli rozpuszczalnik, arsen stosowany jako trutka na gryzonie, cyjanowodór - gaz używany przez hitlerowców w komorach gazowych do masowego ludobójstwa, czy formaldehyd - związek używany m. in. do konserwacji preparatów biologicznych, np. żab.

A jednak ludzie palą. Według Towarzystwa Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom, istnieją dwie grupy przyczyn, dla których to robią:
Psychosocjologiczna: paląc rzekomo łatwiej nawiązujemy kontakty, przezwyciężamy dystans, a puszczanie dymka staje się rozrywką.
Farmakologiczna - palacze uważają, że to sposób na koncentrację, wyciszenie i uspokojenie. Dla młodych ludzi palenie papierosów zawsze było oznaką dorosłości.

"Odrzuciła niedopalonego papierosa, zakaszlała, świństwo te papierosy, pomyślała, ale cholera, tak fajnie się z nimi wygląda. Ciotka Adela na przykład... tak ładnie mruży oczy wydmuchując dym, wtedy widać rzęsy (...)" - rozmyślała o paleniu Bronka Cegłowska, uczennica szkoły podstawowej, bohaterka książki Ewy Ostrowskiej "Co słychać za tymi drzwiami".

Bronka Cegłowska, chociaż to postać fikcyjna, prezentuje typowe myślenie zagubionej nastolatki. Według badań Elżbiety Rostkowskiej z Gimnazjum nr 11 przy ZSPS w Legnicy, młodzi ludzie sięgają po papierosy, ponieważ chcą zaszpanować i przypodobać się rówieśnikom. Paradoks polega właśnie na tym, że nikła część z nich odczuwa przy tym przyjemność z palenia.

Elżbieta Rostkowska badania przeprowadziła w 2000 roku. Od tamtej pory zmienił się chyba punkt widzenia młodych Polaków, bo na popularnym internetowym Wykopie zdania w tym temacie są zgoła odmienne, niż te sprzed 11 lat. Nastolatkom papieros już nie kojarzy się ze szpanem, pięknem, pewnością siebie czy siłą.

- Mnie się kojarzy z chudym facecikiem w krótkiej kurtce, z papierosem w zębach, stojącym w bramie kamienicy, rozglądającym się, co by tu wykombinować - pisze Vytach.

- A mi z gimnazjalnymi gangsterami, szlaufami, blacharami, dyskomułami, cwaniakami, złodziejami. Ogólnie ludźmi o raczej niskiej samoocenie, próbującymi ją sobie podbudować - odpowiada mu Septicflesh.

- Ja zawsze mówię, że nie jestem dość cool, żeby palić - kwituje Mike88.

Być może młode pokolenie ustanowi nowe trendy i modę na niepalenie. Ustawowy zakaz palenia w miejscach publicznych i skomplikowanie w ten sposób życia palaczom, to dobry początek do wprowadzania zmian w tym zakresie.

- Nałogowe palenie tytoniu to choroba zakaźna - uważa dr hab. med. Alicja Siemińska, prezes Pomorskiego Towarzystwa Przeciwtytoniowego. - Gdyby nie było "źródeł" zakażenia w postaci innych palaczy, to młodzież nie miałaby okazji "zarazić się" paleniem. Z reguły do "zakażenia" i utrwalenia nałogu dochodzi przed 20. rokiem życia, rzadko "zarażają się" ludzie starsi. Powinniśmy zatem robić wszystko, żeby zachęcać młodzież do tzw. zdrowego stylu życia oraz do umiejętności nie podporządkowywania się grupie, w której są osoby palące tytoń. W krajach zachodnich w wykształconych warstwach społeczeństwa od lat trwa moda na "niepalenie". Czas i u nas wprowadzić nowe trendy.

Jak rzucić palenie

Kilka sposobów na przetrwanie trudnych chwil, gdy rzuciliśmy palenie:
- w ciągu pierwszych dni po rzuceniu palenia staraj się spędzać jak najwięcej wolnego czasu w miejscach, gdzie palenie jest zabronione;
- pij duże ilości wody niegazowanej i soków owocowych;
- staraj się unikać alkoholu i innych rzeczy, związanych często z paleniem papierosów;
- jeśli nie wiesz, co robić z rękami, naucz się zajmować ręce innymi przedmiotami. Wykorzystaj np. ołówek, kostkę Rubika, monetę, spinacz biurowy;
- uprawiaj sport;
- przebywaj dużo na świeżym powietrzu;
- rozmawiaj o swoim sukcesie (kłopotach) z rodziną, przyjaciółmi;
- unikaj spotkań z palącymi osobami;
- wierz, że uwolnisz się od nałogu;
- bądź w kontakcie z osobą, która chce i może ci pomóc;
- staraj się być zajęty.

W ramach akcji przeciwtytoniowej 17 listopada w godz. 9-14 będą prowadzone bezpłatne badania spirometryczne w dwóch miejscach:
w Klinice Alergologii i Pneumonologii UCK, przy ul. Dębinki 7 (budynek nr 20) oraz w Poradni Chorób Płuc - Clinica Vitae, przy ul. Kochanowskiego.

Trójmiejscy palacze pomocy mogą też szukać w Pomorskim Towarzystwie Przeciwtytoniowym pisząc na adres: ejassem@amg.gda.pl

Od roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku działa wysokospecjalistyczna Poradnia Przeciwtytoniowa prowadzona przez dr Łukasza Balwickiego - szczegóły dotyczące godzin przyjmowania na stronie UCK www.uck.gda.pl

Opinie (112) 9 zablokowanych

  • ja jedynie zioła

    parę buchów w weekend!

    • 9 6

  • Kto...

    ...wódki nie pije (i papierosów nie pali)ten jest wywrotowcem tak świadomie uszczuplającym dochody państwa bezideowcem!

    • 10 4

  • A dlaczego ja muszę wdychać smród samochodowym spalin? Do tych od biernego palenia... (6)

    wy nie chcecie wdychać zapachu papierosów, a ja nie chce wdychać smrodu spalin waszych aut. One też zatruwają. Zdelegalizujmy wszystji co szkodzi to ja się pod tym podpisze. Fajki ale i alkohol np. Jakoś nie przypominam sobie żeby dzieci były zabierane rodzicom bo ktoś pali, ale jak ktoś jest alkoholikiem to setki razy tak się działo. To samo z przemocą w rodzinie.

    • 7 10

    • (3)

      Ale chcesz mieć świeży chleb w piekarni, więc samochody do konieczność. Palenie nie. Zresztą, z nadmiernym korzystaniem z samochodów też się walczy, więc nie kombinuj.

      • 3 5

      • "samochody do konieczność. Palenie nie" (2)

        zapewniam cie że każdy palacz powie Ci co innego....

        • 2 6

        • to mnie nie dziwi - jak ktoś jest na tyle głupi, żeby palić, to jest również na tyle głupi, by nie rozumieć różnicy.

          • 2 6

        • dlatego kiedyś rządy i mafie uzależniały młodych ludzi podstępem

          by potem zrobić z nich niewolników tego ciężko uzależniającego narkotyku, odstawianie ludziom na siłę działki po tym jak samemu się ich wpędziło w nałó jest chamstwem, prostactwem i podłością.

          • 3 0

    • Bezsensowna argumentacja (1)

      Palenie nie powoduje agresji jak alkohol, ani utraty świadomości, co jest niebezpieczne przy opiece nad dziećmi. Papierosy tego nie powodują.Co do spalin, to są one skutkiem ubocznym ogólnie pozytywnej rzeczy jaką jest samochód, który zrewolucjonizował nasze życie.A papieros czym się charkteryzuje oprócz skutków ubocznych?Palacz wysil się następnym razem, jak coś napiszesz

      • 4 3

      • papieros zawiera nikotynę a ta poprawia koncentrację i przyspiesza myślenie

        to dobry narkotyk tylko zbyt szybko i mocno uzależniający, poza tym popularny w głupiej postaci bo człowiek musi się truć dymem. Żeby nie ten dym...

        • 3 1

  • Mark Twain powiedział: "Rzucenie palenia papierosów jest łatwe; robiłem to już tysiące razy". I to pozornie zabawne zdanie jest dobrym przykładem tego, jak trudno przestać palić. (... ??!!??!!)Albo człowiek ma silną wolę (do powiedzenia sobie STOP), albo nie.. Takie to skomplikowane..

    • 4 2

  • A ja nie rzuciłem bo to podobno bardzo trudne.

    Ja tylko przestałem kupować a to okazało się baaaardzo łatwe i szybko mnie wciągnęło. Dyszka dziennie do kieszeni, nieźle na tym wychodzę. Kiedy mnie ktoś zapyta to ja wcale nie rzuciłem ;) ale minął rok albo dłużej a ja jestem bez papierosów, po 19-tu latach. Powiem szczerze, mit że jest ciężko z rzuceniem to jest wyłącznie propaganda producentów oraz instytucji państwowych. Tak, instytucji bo te z czegoś muszą żyć i napędzać sobie biznes. Gdzie pójdzie taki główny konsultant do spraw walki z alkoholizmem jeśli zlikwidujemy zjawisko alkoholizmu? Takie Dni Rzucania Palenia mają spotęgować wrażenie że jest ciężko. NIE JEST PRAWDĄ że do rzucenia potrzeba palaczowi dziesięciu psychologów i piętnastu psychiatrów ;). Nawet nie potrzeba żadnej niesamowitej siły woli, potrzeba tylko jednej, jedynej DECYZJI!

    • 8 1

  • PALENIE ZABIJA

    ...nudę

    • 3 5

  • Kilka słów dla cwaniaczków (1)

    Kilka słów dla cwaniaczków którzy się burzą, że Państwo Polskie zwalcza palenie. Palacze chorują na N różnych chorób tylko dlatego, że palą. To Państwo Polskie finansuje wasze leczenie. To my obywatele musimy dokładać się do waszego leczenia, rozumiecie? Tylko przestańcie chrzanić, że leczycie się z waszych podatków :) Sama jeda sesja chemii to koszt ok 35 tyś złotych, a sesji jest kilka. do tego operacje, hospitalizacje, leki itp. Wasza żałosna składka zdrowotna nawet w połowie nie pokrywa kosztów leczenia osoby palącej i właśnie dlatego rząd ma prawo zwalczać palaczy bo nie ma ochoty dokładać się do waszego leczenie skoro jesteście chorzy na własne życzenie.

    • 7 11

    • pffff

      Jak tak państwo o nas dba to niech zakażą sprzedaży jak narkotyków... Nie bo maja z tego ogromne pieniądze. Trzeźwy to Ty nie jesteś...

      • 5 0

  • Może mi ktoś wytłumaczyć (5)

    jaką przyjemność daje palenie? Rozumiem alkohol, nawet dragi, ale papieros?

    • 4 4

    • (4)

      To proste, zapalenie papierosa powoduje złudne poczucie relaksu/pozbycia się stresu, który de facto, spowodowany jest wyłącznie chęcią zapalenia kolejnego papierosa Błędne koło, co nie?. Osobiście uważam, że papierosy są jednym z najgorszych i najsilniej uzależniających narkotyków. Dlaczego? Każdego palacza proszę w tym momencie o przypomnienie sobie smaku pierwszego papierosa, jak było? ;-) Cieszę się, że już nie palę, więcej - jestem dużo szczęśliwszym człowiekiem i tak, dużo bardziej zrelaksowanym.

      • 3 2

      • (3)

        ja spróbowałem kiedyś z ciekawości, okropny smak w ustach i zero przyjemności

        • 1 2

        • (2)

          Dlatego jest tak niebezpieczny. Skoro jest taki ohydny, to przecież się nie uzaleznię i mogę zapalić następnego, następnego, następnego... :)

          • 2 2

          • (1)

            Ja nie widziałem sensu sięgania po następnego, bo jak niedobry to po co?

            • 2 3

            • Dlatego nie wszyscy są uzależnieni. Do tego też trzeba mieć, hmm, predyspozycje. Oczywiście, że nie każdy zacznie palić nałogowo po pierwszym papierosie, nie każdy zostanie alkoholikiem po kieliszku wódki itd. Poznałeś smak papierosa, poszedłeś dalej i jesteś szczęśliwy. Brawo! :)

              • 1 2

  • SMRÓD NA ŻYCZENIE

    nienawidzę jak facetowi z ryja śmierdzi fajami(inczej nie można nazwać tej części twarzy) - i wogóle ciuchy przesiąknięte smrodem ... feeeeeeeeee, fajki to kara dla palaczy, niestety

    • 3 6

  • (1)

    Mój dziadek palił 50 lat...pewnego dnia postanowił rzucić palenie i zmarł :(

    • 11 0

    • dałem łapę w górę, bo słyszałem takie historie, że jak się długo pali i nagle przestanie to organizm nie ogarnie.Pozdro.

      • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia

festyn, warsztaty, spotkanie, joga

Warsztaty dla dorosłych. I wszystko jasne!

20 zł
wykład, warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane