- 1 Zakwas z buraków. Warto po niego sięgać? (18 opinii)
- 2 Homeopatia powinna być w aptece? (80 opinii)
- 3 Darmowe podpaski w szkołach i urzędach (431 opinii)
- 4 "Jedynkę" na porodówce zarezerwujesz? (111 opinii)
- 5 Pół miliona podpisów pod "Tak dla In Vitro" (762 opinie)
- 6 Zmiana czasu z soboty na niedzielę (249 opinii)
Nadpotliwość - jak sobie z nią radzić? Wydzielanie potu jest naturalnym i bardzo potrzebnym mechanizmem, który odpowiada za utrzymywanie właściwej temperatury ciała oraz pozbywanie się niektórych produktów przemiany materii. Pocenie się podczas uprawiania sportu lub gdy jest nam gorąco należy do naturalnych reakcji organizmu, ale w momencie, gdy nie wiąże się to z czynnikami zewnętrznymi lub dochodzi do nadmiernej potliwości, trzeba przyjrzeć się problemowi.
- Nadpotliwość - przyczyny
- Nadpotliwość pierwotna czy wtórna?
- Domowe sposoby na nadpotliwość
- Kosmetyki na nadpotliwość
- Zabiegi na nadpotliwość
Nadpotliwość - przyczyny
Nadpotliwość jest uciążliwą i często krępującą przypadłością, której przyczyn można szukać w niektórych chorobach: cukrzycy, infekcjach wirusowych i bakteryjnych, chorobach serca, nadczynności tarczycy czy otyłości. Może być związana z zaburzeniami nerwowymi, nadużywaniem alkoholu czy menopauzą.
Nadmierne pocenie się nie dotyczy tylko pach, może dotykać także stóp oraz dłoni, co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wszystko dlatego, że pot jest wydzielany przez gruczoły potowe, które znajdują się praktycznie na całej powierzchni naszego ciała, a najwięcej z nich jest zlokalizowanych na skórze stóp i dłoni.
- Wiele osób, odwiedzając gabinet podologiczny, wstydzi się przyjść na pierwszą wizytę. Często słyszę, że borykają się z tym problemem kilka bądź nawet kilkanaście, w tym czasie odwiedzają wielu lekarzy oraz specjalistów. Leczenie nadpotliwości jest bardzo trudne, a każdy przypadek należy traktować indywidualnie - wyjaśnia mgr Aleksandra Fenska, podolog, ekspert i wykładowca Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
Leczenie nadpotliwości w Trójmieście
Nadpotliwość pierwotna czy wtórna?
Choć leczenie nadpotliwości jest długotrwałe i wymaga systematyczności, pozwala pozbyć się tego dyskomfortu. Pierwszym krokiem, jeszcze zanim podejmiemy leczenie, powinno być określenie typu nadpotliwości i ustalenie, czy mamy do czynienia z pierwotną, czy wtórną odmianą problemu.
- Pierwotna nadpotliwość to taka, gdy pocenie się jest miejscowe, bez konkretnej przyczyny chorobowej. Wtórna związana jest z poceniem się całego ciała i wynika ze współistnienia innych chorób. W drugim przypadku konieczne jest zasięgnięcie porady lekarskiej - wyjaśnia Agnieszka Żmijewska ze Studio Agnieszka, Studio Agnieszka Kosmetyka, Podologia.
Pierwotna nadpotliwość zazwyczaj ma podłoże genetyczne i najczęściej dotyczy określonych części ciała, głównie stóp i dłoni, ale jej objawy często możemy zahamować domowymi sposobami, zastosowaniem kosmetyków lub zabiegów gabinetowych. W przypadku nadmiernej potliwości konieczne jest leczenie choroby, która ją powoduje, czego konsekwencją będzie pozbycie się objawów nadpotliwości.
Domowe sposoby na nadpotliwość
Decydując się na domowe sposoby, warto skorzystać z kąpieli ziołowych z rumianku, brzozy, szałwii, kory dębu czy soli ziołowych. Na koniec konieczne jest dokładne osuszanie przestrzeni pomiędzy palcami. Taka kuracja powinna być stosowana co najmniej dwa razy dziennie.
- Objawy nadmiernej potliwości może łagodzić także olejek z drzewa herbacianego, a także unikanie ostrej, słodkiej i chemicznie przetworzonej żywności - dodaje Agnieszka Żmijewska.

Kosmetyki na nadpotliwość
Wśród kosmetyków na uwagę zasługują m.in. zasypki z cynkiem i produkty zawierające w składzie olejek z grejpfruta, olejek z mięty pieprzowej oraz mikrosrebro. Olejek z grejpfruta ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, a z mięty pieprzowej - niweluje stany zapalne i ma działanie antyseptyczne.
- Gorąco polecam skarpetki z jonami srebra, takie skarpetki pomagają utrzymać prawidłową higienę stóp. Dzięki obecności jonów srebra możliwe jest niwelowanie powstawania mikroorganizmów, co zapewni długie działanie bakteriostatyczne - wyjaśnia Aleksandra Fenska.
Zabiegi na nadpotliwość
Wśród zabiegów gabinetowych, które mają na celu redukcję lub całkowite zahamowanie nadpotliwości pach, dłoni i stóp największą skutecznością cieszy się terapia toksyną botulinową oraz radiofrekwencja frakcyjna mikroigłowa.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-09-02 21:43
(1)
W moim przypadku to po prostu jest ze stresu. Pocę się na myśl ze mam komuś podać dłoń, lub gdy jestem w stresującej sytuacji lub wiem ze będę.
- 2 0
-
2022-09-02 22:52
To jest samo zamykające się koło. Pocisz się bo się denerwujesz, a denerwujesz się bo wiesz ze sie będziesz pocić. Tylko sypmatektomia rozwiązania ten problem! Break the wheel
- 1 0
-
2022-09-02 14:37
Pocenie glowy (2)
U mnie problem pocenia od lat jest głowy twarzy masakra nigdy w życiu nie miałam pudru jedyne co maluje rzęsy a włosy żeby sobie zrobić używam suchego pudru żeby były dłużej ok. Może ktoś ma coś na twarz głowę
- 1 0
-
2022-09-02 14:56
Odaban w sprayu
- 0 0
-
2022-09-04 15:55
Mam to samo. Cos okropnego. Nie mam na to sposobu.
- 1 0
-
2022-09-01 12:44
(5)
Jedynym skutecznym i trwałym zabiegiem leczącym nadpotliwość jest sympatektomia. Zabieg jest refundowany przez NFZ, w szpitalu spędza sie max. do 3 dni. Jestem kilka miesięcy po sympatektomia piersiowej i z ręką (suchą!) na sercu polecam, odmienił moje życie. Żałuję że nie zdecydowałam się wcześniej. Teraz jeszcze czekam na sympatektomię lędźwiową i w przyszłe wakacje będę mogła po raz pierwszy w życiu założyć sandały .
- 5 1
-
2022-09-01 15:47
(2)
kumpel sobie ostrzyknął dłonie botoksem i też mu pomogło. Strasznie mu się pociły. Tylko wiadomo, za jakiś czas będzie musiał to odnowić.
- 2 1
-
2022-09-01 21:30
a moj zrobil sobie dziary
to jedeny sposób
- 0 0
-
2022-09-02 22:49
Ale botox jest drogi i działa chyba tylko Po pół roku, potem zabieg trzeba powtórzyć. Sympatektomia jest na zawsze.
- 0 0
-
2022-09-05 13:40
nfz
a gdzie można szukać specjalisty na nfz?
- 0 0
-
2022-11-15 14:34
Gdzie ?
Gdzie można zrobić sympatektomię lędźwiową na nfz ?
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.