• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na Pomorzu brakuje kadry pielęgniarskiej. "To już nie jest wyrwa, to lej po bombie"

Piotr Kallalas
9 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Zbadają, jak COVID-19 wpływa na mózg człowieka
"Obecnie nie znam placówki medycznej w Trójmieście, a nawet w województwie - szpitala, który nie miałby problemu z obsadą". "Obecnie nie znam placówki medycznej w Trójmieście, a nawet w województwie - szpitala, który nie miałby problemu z obsadą".

O dramatycznej sytuacji kadrowej na Pomorzu, pracy ponad siły w czasie pandemii i powodach organizacji akcji protestacyjnej pielęgniarek porozmawialiśmy z mgr piel. Anną Czarnecką, przewodniczącą Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku.



Czy popierasz strajk pielęgniarek?

W Światowy Dzień Zdrowia pielęgniarki i położne zorganizowały akcję protestacyjną, która jednak ze względu na pandemię nie przybrała strajku generalnego. Dlaczego środowisko pielęgniarek i położnych oraz przedstawiciele innych zawodów medycznych obecnie decydują się na protest?

Anna Czarnecka: Pracuję w zawodzie pielęgniarki od 1993 roku (szczególnie długo pracowałam w pielęgniarstwie onkologicznym) i od tego czasu, czyli od kiedy pamiętam, permanentnie utrzymuje się problem niedocenienia zawodów pielęgniarki i położnej i niedoszacowanie zarobków, a także nakładanie nadmiernych zadań przy niedoborach kadrowych.

Służba zdrowia (a jak kto woli - ochrona zdrowia) i opieka medyczna to sektory, w których zawsze kiedy podejmujemy kroki i domagamy się czegoś czy protestujemy, słyszymy, że to nie jest odpowiedni czas na takie ruchy. Tak jest od ponad 30 lat. Tymczasem stały brak rozwiązań systemowych tylko pogłębia zapaść.

Należy wyraźnie podkreślić, że nie jest to tylko problem nasz, czyli personelu, ale całego sektora, a więc również pacjenci na tym cierpią. Pandemia pokazała to jak na dłoni, że nic w temacie kadr zawodów medycznych się nie zadziało, ponieważ wszelkie wcześniejsze działania były tylko z doskoku i nieskuteczne. Stąd ta frustracja - potrzeby pacjenta i ogólnie zdrowotne rosną, a nasze możliwości maleją wraz z deficytem kadr medycznych oraz przemęczeniem wynikającym z pracy w permanentnych niedoborach kadrowych.

Czytaj tez: "Chciałem zrezygnować, ale jestem potrzebny". Medyk odpowiada na relację pacjenta

Czy cały czas istnieje ryzyko strajku generalnego?

Pracownicy to siła do działania, myślenia i realizacji świadczeń ratujących życie i przywracających zdrowie. Jesteśmy kapitałem, a nie kosztem.
Wszystko zależy od Ministerstwa Zdrowia i tego, w jakim stopniu rządzący podejdą do tej sytuacji. Protest jest obecnie zawieszony, ale niewykluczone, że w maju dojdzie do kolejnych działań. Zdajemy sobie sprawę, że pacjenci nie mogą zostać pozostawieni sami i dajemy z siebie wszystko przy opiece nad chorymi, ale rolą rządu powinno być wzmocnienie tego sektora. Widzimy bardzo wyraźnie, że w pandemii przesunięcie personelu niczego nie daje, ponieważ brakuje go wtedy po prostu na innych oddziałach lub blokach operacyjnych, czego skutkiem jest wstrzymanie świadczeń.

Związki Zawodowe zadecydują, co dalej, lecz tak jak powiedziałam wcześniej - najważniejszego działania oczekujemy od MZ. Nie chcemy też słyszeć, że znów nie jest to dobry czas. Właśnie teraz jest ewidentny czas na doszacowanie ochrony zdrowia i jej pracowników. Bez wysiłku pracowników bowiem runie cały system. Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie i dziś powie to chyba każdy!

Czytaj też: Kolejne zawody będą kwalifikowały do szczepień

"Pandemia pokazała to jak na dłoni, że nic w temacie kadr zawodów medycznych się nie zadziało, ponieważ wszelkie wcześniejsze działania były tylko z doskoku i nieskuteczne". "Pandemia pokazała to jak na dłoni, że nic w temacie kadr zawodów medycznych się nie zadziało, ponieważ wszelkie wcześniejsze działania były tylko z doskoku i nieskuteczne".
Jakie propozycje można uznać za satysfakcjonujące?

Pielęgniarstwo i położnictwo są strategicznymi elementami całego systemu. Jeśli nie dojdzie do zmiany warunków płacowych, powstanie istny krater kadrowy, kiedyś jeszcze mówiłam o wyrwie (w 2012 roku) i apelowałam o konieczność podjęcia systemowych działań naprawczych, lecz obecnie to już dosłownie robi się lej po bombie. Bombą są strasznie trudne warunki pracy i nieklarowne oraz niedoszacowane warunki płacy.

Wspomniane przez strony związkowe 8 tys. zł brutto jako minimum dla medyków to jest punkt wyjścia do dyskusji. Proszę się nie dziwić tym kwotom. Medycy, w tym pielęgniarki i położne, mają dosyć wstydu związanego z wynagrodzeniami. Dlaczego mamy wstydzić się tego, że chcemy godnie żyć? Nasza praca, nasza determinacja i służebność zasługuje na wynagrodzenie zgodne z najwyższymi standardami. Konieczne jest wreszcie wyodrębnienie wynagrodzeń w koszcie świadczeń medycznych. Dość mamy bowiem słuchania, że pracownicy to koszt. Pracownicy to siła do działania, myślenia i realizacji świadczeń ratujących życie i przywracających zdrowie. Jesteśmy kapitałem, a nie kosztem. Bez medyków nie ma leczenia ani pielęgnowania, ani Ratownictwa Medycznego, ani rehabilitacji itd.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje



Jak wygląda sytuacja w trójmiejskich placówkach medycznych?

Od dłuższego czasu głośno mówimy o znacznych brakach kadrowych na Pomorzu. Pomorze ma największe niedobory kadry pielęgniarskiej w Polsce i o tym mówiły już Mapy Potrzeb Zdrowotnych sprzed lat. Nasz Samorząd Zawodowy dosłownie grzmiał na ten temat, przestrzegając przed dramatem, jakim może być brak możliwości zapewnienia ciągłości opieki medycznej.

Obecnie nie znam placówki medycznej w Trójmieście, a nawet w województwie - szpitala, który nie miałby problemu z obsadą. Dotyczy to każdego ośrodka, bez wyjątku. Każdy jest otwarty na przyjmowanie kadry pielęgniarskiej, a koleżanki i koledzy tuż po obronach i odbiorze prawa wykonywania zawodu są pilnie zatrudniani i wciągani na grafiki, by zasilić obsady na dyżurach. Widzimy to również po liczbie ofert pracy, które pojawiają się u nas na stronie internetowej.

"Teraz pracuje się dobę albo kilka dób pod rząd. Biega się dosłownie z jednego podmiotu medycznego do drugiego, aby ratować system ochrony zdrowia i zapewnić ciągłość opieki medycznej". "Teraz pracuje się dobę albo kilka dób pod rząd. Biega się dosłownie z jednego podmiotu medycznego do drugiego, aby ratować system ochrony zdrowia i zapewnić ciągłość opieki medycznej".
To jednak nie tylko problem szpitali.

Przychodnie również bardzo poszukują pielęgniarek i położnych, a szczególnie w obszarze pielęgniarstwa środowiskowego, to są obecnie dosłownie "szpitale na kółkach" i nasze koleżanki oraz koledzy pokonują setki kilometrów, by w domach pacjentów realizować świadczenia medyczne, bo tam potrzeby są również olbrzymie.

Wspomniane przez strony związkowe 8 tys. zł brutto jako minimum dla medyków to jest punkt wyjścia do dyskusji. Proszę się nie dziwić tym kwotom. Medycy, w tym pielęgniarki i położne, mają dosyć wstydu związanego z wynagrodzeniami.
Pielęgniarki środowiskowe obecnie stają się kluczowym elementem, zwłaszcza w przypadku pacjentów schorowanych i w podeszłym wieku, potrzebujących opieki medycznej w domu. Gdyby nie ta pomoc w domu, to pacjenci trafialiby do szpitali. Dosłownie zakorkowałoby się wszystko. Trudno nie wspomnieć przy tym o problemach w medycynie szkolnej, gdzie sytuacja jest jeszcze bardziej dramatyczna. Tu średnią wieku na Pomorzu pielęgniarek środowiska wychowania i nauczania mamy 58 lat. Co będzie za dwa lata? Już dziś trzeba temu przeciwdziałać i stwarzać zachęty do pracy w szkołach. Niestety tu też nasze prośby, gotowe pomysły oraz działania nie trafiają na podatny grunt. Czy to kolejny obszar, gdzie władza musi brutalnie zderzyć się z problemem?

Słyszy się, że zwłaszcza w pandemii pielęgniarki pracują ponad swoje siły.

Jest to błędne koło - niedomoga systemowa skutkuje lukami kadrowymi i przemęczeniem pracowników, a to z kolei doprowadza do odchodzenia z zawodu lub wyjazdu pracowników poza Polskę do kraju, gdzie znacznie lepiej płacą i szanują naszą pracę. Jeśli chodzi o szpitale covidowe i te niecovidowe, to na czas trwania pandemii jest zawieszone rozporządzenie dotyczące norm zatrudnienia, które udało nam się z trudem wywalczyć.

Przepisy regulowały liczbę łóżek/pacjentów, którymi może zajmować się pielęgniarka i położna w danym czasie pracy. W tym momencie rozporządzenie nadal jest wstrzymane - co najmniej do 30 września 2021 r. Braki kadrowe dają się straszliwie we znaki. Zawieszenie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych powoduje, że jest nas znacznie mniej na dyżurach, niż było wcześniej, gdy rozporządzenie nie było zawieszone.

Testy na koronawirusa na NFZ i płatne - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Czy pielęgniarki sygnalizują problem?

Mamy liczne zgłoszenia, że pielęgniarki są przemęczone i pytają się, czy tak w ogóle można organizować pracę? Niestety obecnie można. Do tego doszły naciski na kontraktową formę zatrudnienia i tym samym pożegnaliśmy się w wielu miejscach z Kodeksem pracy chroniącym pielęgniarki, pielęgniarzy i położne oraz położnych.

Teraz pracuje się dobę albo kilka dób pod rząd. Biega się dosłownie z jednego podmiotu medycznego do drugiego, aby ratować system ochrony zdrowia i zapewnić ciągłość opieki medycznej. Przemęczenie sięga zenitu. Jak długo to jeszcze będzie możliwe? Czas pokaże...

Mówi się non stop o stanie wyższej konieczności jednocześnie w sytuacji braku stanu nadzwyczajnego. Do tego dochodzi praca w trudnych warunkach. W ciągu roku blisko 2 tys. osób (naszych członków) zgłosiło się do nas o pomoc socjalną w związku z wystąpieniem zakażenia w pracy i walki z jego skutkami. Z naszych składek organizowaliśmy i zapewniamy zapomogi socjalno-bytowe. Czas najwyższy, aby rząd docenił pracowników sektora medycznego i doszedł do porozumienia ze stroną związkową. Może pandemia to najwyższy czas, by każdy zrozumiał, że zdrowie to najwyższa wartość. Zróbmy tak, by nawet ci, którzy wyjechali, chcieli powrócić i wspierać nasz polski system ochrony zdrowia. Wiem, że tego chcą, tylko trzeba tę pracę docenić. Inwestycja w zdrowie to najlepsza inwestycja.

Miejsca

Opinie (152) 3 zablokowane

  • Pomimo opinii...

    polska jest dość bogatym krajem,podatki(czyt.haracze) b wysokie i kilka absurdalnych... Nie jest nowością od kilkudziesięciu lat,że dr lekarzy brakuje. Polska =drugi Bangladesz za 2 lata.pisiory,bez wsparcia budżetu z UE to jesteście 0000.Unia dała ,a nie wasza dobra jałmużna.

    • 10 0

  • Sa w Szwecji, Norwegii i opiekuja sie staruszkami u germancow (3)

    Gdyby zarobki byly godziwe to wszyscy byliby na miejscu ale polska zielona wyspa tu jest super jak w tvp1

    • 25 0

    • w UCK co się dzieje (1)

      taka jedna trzęsie oddziałowymi i zmusza do mobbingu podległe,nie podoba się to wooon

      • 5 0

      • u nas tez kiedys był taki co twierdził, że na jego oddział to 1000 chetnych

        i jak sie nie podoba, to wypad do biedronki na kasę. Pech chciał, ze sam wyleciał z głosnym hukiem szybciej niz ci co mieli isc do tej Biedronki, bo (ponoć) ktoś mu podrzucił kontrabandę (ach ci ludzie złośliwi, takiego super człowieka uwalić)

        • 3 0

    • zaraz, zaraz

      ale kto rzadził wtedy, gdy pielegniarki strajkowały o godziwą płacę ? piszcie do Brukseli tam teraz siedzi ten łobuż

      • 0 3

  • Prosty przykład. (1)

    Gdy leżałem w szpitalu 20 lat temu mając 31 lat, prawie wszystkie pielęgniarki na oddziale były młodsze ode mnie.
    Gdy leżałem w tym samym szpitalu dwa lata temu, młoda była tylko jedna, reszta to panie 50+.
    Ale o tej dziurze w zawodzie pielęgniarskim mówi się od kilkunastu lat, pamiętacie strajki i "ustawę 203 (zł)"?

    Chyba czas zacząć sprowadzać dziewczyny z Dalekiego Wschodu, Wietnam, Birma, Indonezja itp. Bo Ukrainek aż tylu chętnych nie ma, lepiej w sklepie pracować za podobne pieniądze.

    • 14 0

    • Wszyscy się starzejemy.

      Chyba normalne - tobie przybyło lat..........
      i Im również.

      • 0 0

  • Trzeba in jeszcze mniej płacić ale podwyższyć pensje lekarzom. Wkoncu tak się narobią przychodząc rano na obchód i oprowadzając

    Studentów..

    • 7 2

  • Ależ NIE brakuje! Oni wszyscy są w NIemczech, w Wielkiej Brytanii, Czechach, Słowacji i reszcie świata

    Tam, gdzie nimi nie pomiatają, gdzie dostają godną zapłatę, gdzie nie zapindalają po 20 godzin na dobę przez kilka tygodni non stop. Gdzie jest normalny Rząd i rządzący i nie słyszą co chwila, że jak się nie podoba, to droga wolna. No własnie wolna, to wyjechali z tego grajdoła.

    • 20 1

  • (2)

    Należy koniecznie podwyższyć pensje lekarzom i pielęgniarkom, szczególnie tym pracującym w szpitalach. Przyjąć więcej salowych i być może więcej pracowników administracyjnych (myślę że w szpitalach jest mnóstwo pracy papierkowej). Mam ogromny szacunek dla Służby Zdrowia za Ich ciężką pracę. Inwestujmy w Służbę Zdrowia! Na szpitale muszą znaleźć się pieniądze!!! Piszę to bezinteresownie. Pochodzę co prawda z rodziny lekarskiej ale sam jestem spoza Służby Zdrowia, ale wiem jak potrzebna i odpowiedzialna jest to praca. Nie oszczędzajmy na Służbie Zdrowia a i Oni za swoją trudne studia i wymagającą pracę zasługują na wysokie wynagrodzenie.

    • 9 0

    • w ochronie zdrowia brak organizacji a nie białego personelu lekarz pracuje w gabinecie prywatnym potem idzie na dyżur by zrobić badania tym pryw.pacjen.za państwowe pieniądze

      • 1 0

    • i owszem ale nich podpisza ,żeconajmniej 10 lat przepracują w panstwowej sluzbie zdrowia, bo wszyscy wyjezdzaja, a te 10 lat to jest czas w ktorym mozna wykształcic pielegniarke i lekarza i na zdobycie doświadczenia, w okresy 5 letnie nawet nie ma co sie bawić???? i Z powrotem urucomic wszystkie szkoly pielegniarstwa a zagarniete budynki oddac na cele nauki!

      • 0 0

  • Te baby w związkach myślą tylko o sobie

    to jest najbardziej fałszywa grupa zawodowa; jak któraś z nich dostanie jakieś stanowisko od rządzących, to już swoich koleżanek nie zna bo zajęta jest pod stolikiem....

    • 7 3

  • Za brak maseczki (1)

    Foliarzom i antycovidowcom wlepiać pracę w szpitalu jako rodzaj kary i tyle.

    • 3 2

    • copernicus szuka magazyniera

      wierz mi, ze nie nosza maseczek, no chyba, ze maja isc tam gdzie ludzie z zewnatrz wchodza

      • 0 0

  • Podziękujcie foliarzom

    • 0 1

  • Godna płaca dla pielęgniarek!

    Jak najbardziej uważam,że ten zawód powinien być bardziej doceniany i opłacany.Pensja 10 tys brutto to nie jest żadne wygórowane wynagrodzenie w dzisiejszych czasach!Jestem zwykłym pacjentem i widzę ten trud ,ciężką pracę pielęgniarek.

    • 11 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane