• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na Pomorzu brakuje kadry pielęgniarskiej. "To już nie jest wyrwa, to lej po bombie"

Piotr Kallalas
9 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Zbadają, jak COVID-19 wpływa na mózg człowieka
"Obecnie nie znam placówki medycznej w Trójmieście, a nawet w województwie - szpitala, który nie miałby problemu z obsadą". "Obecnie nie znam placówki medycznej w Trójmieście, a nawet w województwie - szpitala, który nie miałby problemu z obsadą".

O dramatycznej sytuacji kadrowej na Pomorzu, pracy ponad siły w czasie pandemii i powodach organizacji akcji protestacyjnej pielęgniarek porozmawialiśmy z mgr piel. Anną Czarnecką, przewodniczącą Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku.



Czy popierasz strajk pielęgniarek?

W Światowy Dzień Zdrowia pielęgniarki i położne zorganizowały akcję protestacyjną, która jednak ze względu na pandemię nie przybrała strajku generalnego. Dlaczego środowisko pielęgniarek i położnych oraz przedstawiciele innych zawodów medycznych obecnie decydują się na protest?

Anna Czarnecka: Pracuję w zawodzie pielęgniarki od 1993 roku (szczególnie długo pracowałam w pielęgniarstwie onkologicznym) i od tego czasu, czyli od kiedy pamiętam, permanentnie utrzymuje się problem niedocenienia zawodów pielęgniarki i położnej i niedoszacowanie zarobków, a także nakładanie nadmiernych zadań przy niedoborach kadrowych.

Służba zdrowia (a jak kto woli - ochrona zdrowia) i opieka medyczna to sektory, w których zawsze kiedy podejmujemy kroki i domagamy się czegoś czy protestujemy, słyszymy, że to nie jest odpowiedni czas na takie ruchy. Tak jest od ponad 30 lat. Tymczasem stały brak rozwiązań systemowych tylko pogłębia zapaść.

Należy wyraźnie podkreślić, że nie jest to tylko problem nasz, czyli personelu, ale całego sektora, a więc również pacjenci na tym cierpią. Pandemia pokazała to jak na dłoni, że nic w temacie kadr zawodów medycznych się nie zadziało, ponieważ wszelkie wcześniejsze działania były tylko z doskoku i nieskuteczne. Stąd ta frustracja - potrzeby pacjenta i ogólnie zdrowotne rosną, a nasze możliwości maleją wraz z deficytem kadr medycznych oraz przemęczeniem wynikającym z pracy w permanentnych niedoborach kadrowych.

Czytaj tez: "Chciałem zrezygnować, ale jestem potrzebny". Medyk odpowiada na relację pacjenta

Czy cały czas istnieje ryzyko strajku generalnego?

Pracownicy to siła do działania, myślenia i realizacji świadczeń ratujących życie i przywracających zdrowie. Jesteśmy kapitałem, a nie kosztem.
Wszystko zależy od Ministerstwa Zdrowia i tego, w jakim stopniu rządzący podejdą do tej sytuacji. Protest jest obecnie zawieszony, ale niewykluczone, że w maju dojdzie do kolejnych działań. Zdajemy sobie sprawę, że pacjenci nie mogą zostać pozostawieni sami i dajemy z siebie wszystko przy opiece nad chorymi, ale rolą rządu powinno być wzmocnienie tego sektora. Widzimy bardzo wyraźnie, że w pandemii przesunięcie personelu niczego nie daje, ponieważ brakuje go wtedy po prostu na innych oddziałach lub blokach operacyjnych, czego skutkiem jest wstrzymanie świadczeń.

Związki Zawodowe zadecydują, co dalej, lecz tak jak powiedziałam wcześniej - najważniejszego działania oczekujemy od MZ. Nie chcemy też słyszeć, że znów nie jest to dobry czas. Właśnie teraz jest ewidentny czas na doszacowanie ochrony zdrowia i jej pracowników. Bez wysiłku pracowników bowiem runie cały system. Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie i dziś powie to chyba każdy!

Czytaj też: Kolejne zawody będą kwalifikowały do szczepień

"Pandemia pokazała to jak na dłoni, że nic w temacie kadr zawodów medycznych się nie zadziało, ponieważ wszelkie wcześniejsze działania były tylko z doskoku i nieskuteczne". "Pandemia pokazała to jak na dłoni, że nic w temacie kadr zawodów medycznych się nie zadziało, ponieważ wszelkie wcześniejsze działania były tylko z doskoku i nieskuteczne".
Jakie propozycje można uznać za satysfakcjonujące?

Pielęgniarstwo i położnictwo są strategicznymi elementami całego systemu. Jeśli nie dojdzie do zmiany warunków płacowych, powstanie istny krater kadrowy, kiedyś jeszcze mówiłam o wyrwie (w 2012 roku) i apelowałam o konieczność podjęcia systemowych działań naprawczych, lecz obecnie to już dosłownie robi się lej po bombie. Bombą są strasznie trudne warunki pracy i nieklarowne oraz niedoszacowane warunki płacy.

Wspomniane przez strony związkowe 8 tys. zł brutto jako minimum dla medyków to jest punkt wyjścia do dyskusji. Proszę się nie dziwić tym kwotom. Medycy, w tym pielęgniarki i położne, mają dosyć wstydu związanego z wynagrodzeniami. Dlaczego mamy wstydzić się tego, że chcemy godnie żyć? Nasza praca, nasza determinacja i służebność zasługuje na wynagrodzenie zgodne z najwyższymi standardami. Konieczne jest wreszcie wyodrębnienie wynagrodzeń w koszcie świadczeń medycznych. Dość mamy bowiem słuchania, że pracownicy to koszt. Pracownicy to siła do działania, myślenia i realizacji świadczeń ratujących życie i przywracających zdrowie. Jesteśmy kapitałem, a nie kosztem. Bez medyków nie ma leczenia ani pielęgnowania, ani Ratownictwa Medycznego, ani rehabilitacji itd.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje



Jak wygląda sytuacja w trójmiejskich placówkach medycznych?

Od dłuższego czasu głośno mówimy o znacznych brakach kadrowych na Pomorzu. Pomorze ma największe niedobory kadry pielęgniarskiej w Polsce i o tym mówiły już Mapy Potrzeb Zdrowotnych sprzed lat. Nasz Samorząd Zawodowy dosłownie grzmiał na ten temat, przestrzegając przed dramatem, jakim może być brak możliwości zapewnienia ciągłości opieki medycznej.

Obecnie nie znam placówki medycznej w Trójmieście, a nawet w województwie - szpitala, który nie miałby problemu z obsadą. Dotyczy to każdego ośrodka, bez wyjątku. Każdy jest otwarty na przyjmowanie kadry pielęgniarskiej, a koleżanki i koledzy tuż po obronach i odbiorze prawa wykonywania zawodu są pilnie zatrudniani i wciągani na grafiki, by zasilić obsady na dyżurach. Widzimy to również po liczbie ofert pracy, które pojawiają się u nas na stronie internetowej.

"Teraz pracuje się dobę albo kilka dób pod rząd. Biega się dosłownie z jednego podmiotu medycznego do drugiego, aby ratować system ochrony zdrowia i zapewnić ciągłość opieki medycznej". "Teraz pracuje się dobę albo kilka dób pod rząd. Biega się dosłownie z jednego podmiotu medycznego do drugiego, aby ratować system ochrony zdrowia i zapewnić ciągłość opieki medycznej".
To jednak nie tylko problem szpitali.

Przychodnie również bardzo poszukują pielęgniarek i położnych, a szczególnie w obszarze pielęgniarstwa środowiskowego, to są obecnie dosłownie "szpitale na kółkach" i nasze koleżanki oraz koledzy pokonują setki kilometrów, by w domach pacjentów realizować świadczenia medyczne, bo tam potrzeby są również olbrzymie.

Wspomniane przez strony związkowe 8 tys. zł brutto jako minimum dla medyków to jest punkt wyjścia do dyskusji. Proszę się nie dziwić tym kwotom. Medycy, w tym pielęgniarki i położne, mają dosyć wstydu związanego z wynagrodzeniami.
Pielęgniarki środowiskowe obecnie stają się kluczowym elementem, zwłaszcza w przypadku pacjentów schorowanych i w podeszłym wieku, potrzebujących opieki medycznej w domu. Gdyby nie ta pomoc w domu, to pacjenci trafialiby do szpitali. Dosłownie zakorkowałoby się wszystko. Trudno nie wspomnieć przy tym o problemach w medycynie szkolnej, gdzie sytuacja jest jeszcze bardziej dramatyczna. Tu średnią wieku na Pomorzu pielęgniarek środowiska wychowania i nauczania mamy 58 lat. Co będzie za dwa lata? Już dziś trzeba temu przeciwdziałać i stwarzać zachęty do pracy w szkołach. Niestety tu też nasze prośby, gotowe pomysły oraz działania nie trafiają na podatny grunt. Czy to kolejny obszar, gdzie władza musi brutalnie zderzyć się z problemem?

Słyszy się, że zwłaszcza w pandemii pielęgniarki pracują ponad swoje siły.

Jest to błędne koło - niedomoga systemowa skutkuje lukami kadrowymi i przemęczeniem pracowników, a to z kolei doprowadza do odchodzenia z zawodu lub wyjazdu pracowników poza Polskę do kraju, gdzie znacznie lepiej płacą i szanują naszą pracę. Jeśli chodzi o szpitale covidowe i te niecovidowe, to na czas trwania pandemii jest zawieszone rozporządzenie dotyczące norm zatrudnienia, które udało nam się z trudem wywalczyć.

Przepisy regulowały liczbę łóżek/pacjentów, którymi może zajmować się pielęgniarka i położna w danym czasie pracy. W tym momencie rozporządzenie nadal jest wstrzymane - co najmniej do 30 września 2021 r. Braki kadrowe dają się straszliwie we znaki. Zawieszenie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych powoduje, że jest nas znacznie mniej na dyżurach, niż było wcześniej, gdy rozporządzenie nie było zawieszone.

Testy na koronawirusa na NFZ i płatne - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Czy pielęgniarki sygnalizują problem?

Mamy liczne zgłoszenia, że pielęgniarki są przemęczone i pytają się, czy tak w ogóle można organizować pracę? Niestety obecnie można. Do tego doszły naciski na kontraktową formę zatrudnienia i tym samym pożegnaliśmy się w wielu miejscach z Kodeksem pracy chroniącym pielęgniarki, pielęgniarzy i położne oraz położnych.

Teraz pracuje się dobę albo kilka dób pod rząd. Biega się dosłownie z jednego podmiotu medycznego do drugiego, aby ratować system ochrony zdrowia i zapewnić ciągłość opieki medycznej. Przemęczenie sięga zenitu. Jak długo to jeszcze będzie możliwe? Czas pokaże...

Mówi się non stop o stanie wyższej konieczności jednocześnie w sytuacji braku stanu nadzwyczajnego. Do tego dochodzi praca w trudnych warunkach. W ciągu roku blisko 2 tys. osób (naszych członków) zgłosiło się do nas o pomoc socjalną w związku z wystąpieniem zakażenia w pracy i walki z jego skutkami. Z naszych składek organizowaliśmy i zapewniamy zapomogi socjalno-bytowe. Czas najwyższy, aby rząd docenił pracowników sektora medycznego i doszedł do porozumienia ze stroną związkową. Może pandemia to najwyższy czas, by każdy zrozumiał, że zdrowie to najwyższa wartość. Zróbmy tak, by nawet ci, którzy wyjechali, chcieli powrócić i wspierać nasz polski system ochrony zdrowia. Wiem, że tego chcą, tylko trzeba tę pracę docenić. Inwestycja w zdrowie to najlepsza inwestycja.

Miejsca

Opinie (152) 3 zablokowane

  • A przychodnie nadal zamkniete

    • 13 3

  • Niech jado...

    Jeste patryjota z PiS i polskie to polskie najlepsze i wogole zolnierze wykleci

    • 3 5

  • moja żona w zeszłym roku skończyła pielęgniarstwo (1)

    jak zaczęła studia czytaliśmy raporty who, że na całym świecie brakuje 80 mln pielęgniarek. kończąc studia w pandemii, tylko część absolwentów poszło do pracy w służbie zdrowia. przez pandemię !!!

    • 14 0

    • Moja siostra jest pielęgniarką. Tzn. teraz już dzięki komunistycznemu dziadostwu zwanym izbą pielęgniarek i położnych już nie jest. Nie płacisz składek - nie jesteś. W innych krajach wystarczy dyplom ukończenia szkoły i jesteś. Siostra choruje od urodzenia. Bała się, że ją wyślą na kowidowy. Zrezygnowała. Pracuje w sklepie. Ma 400 zł więcej niż w szpitalu za 160 godzin. Oprócz niej, z jej oddziału kilka pielęgniarek przeszło na wcześniejszą (uciekły), albo jawnie uciekły jak siostra. Ludzie się boją a co dopiero pracownicy szpitali. A te kombinezony to malarskie. Mam jeszcze karton w piwnicy. Z Remontówki.

      • 10 0

  • (13)

    Jednego nie rozumiem, po co pielęgniarkom wyższe studia? Czy to nie przesada? Pielęgniarka sama nie leczy, wykonuje polecenia lekarza.
    Jeszcze niedawno wystarczyło liceum.

    • 24 19

    • Warto... (6)

      Aby jednak pielęgniarka coś wiedziała...okreslenie "ma wykonywac polecenie lekarza" jest słabe.
      Prawda jest tez taka, że dobra pielęgniarka czasem wie więcej niż "aż lekarz".

      • 14 2

      • Czasami ?? Lekarze teraz to hieny na pieniądze

        • 6 3

      • Co nie zmienia faktu że pielęgniarka nie leczy samodzielnie. (4)

        Wykonuje zalecenia lekarza.
        Naprawdę nie rozumiem tego trendu że musi mieć studia. Po co? To tylko generuje koszty i marnuje czas.
        Za chwilę okaże się że motorniczy tramwaju będzie musiał studia skończyć :D

        • 9 4

        • (3)

          Pielęgniarka musi mieć studia,ponieważ to,że wykonuje polecenia lekarza nie zwalnia jej z odpowiedzialności za jej czyny,czyli np. jeżeli lekarz zleci jakiś lek pacjentowi z konkretną dawką i się pomyli to konsekwencje poniesie ona,bo ona je aplikuje, o ile nie skoryguje błędu naturalnie. Wiesz już po,co między innymi pielęgniarce te studia????

          • 7 2

          • Dalej tego nie rozumiem. (2)

            Przez 100 lat studia nie były potrzebne.

            • 1 2

            • I toalety też nie były potrzebne, biegało się w łopian.

              • 2 1

            • Jak dalej nie rozumiesz to chyba już żaden argument Cię nie przekona niestety...Jak się nie zna zawodu od strony praktycznej to lepiej zamilknąć niż powiedzieć coś byleby tylko powiedzieć...

              • 2 1

    • (2)

      Studia czy licencjat? Bo dla mnie człowieka starej daty to różnica. Dzisiejszy licencjat z pielęgniarstwa mogę porównać co najwyżej z dawnym liceum medycznym ewentualnie ze szkołą policealną. Czy mgr jest potrzebny? Cały czas zadaję sobie to pytanie. No może dla kilku , które lubią się uczyć lub dla tych , które chciałyby "zrobić karierę" na wysokich stanowiskach. Pozostałym wystarczyłaby praktyka oraz dodatkowe kursy w trakcie pracy zawodowej. No i oczywiście godziwe zarobi aby znaleźć chętne do tej niewdzięcznej pracy.

      • 5 2

      • z mgr. mozesz zostac oddzialowa

        • 0 1

      • A licencjat to nie studia? Bo mnie uczono,że to pierwszy stopień,jaki można uzyskać na studiach hmmm

        • 4 1

    • Bzdura (1)

      Pielęgniarstwo to samodzielny zawód, a nie pomoc dla lekarza Gdyby praca pielęgniarki polegała tylko na wykonywaniu poleceń lekarza pacjenci byli by biedni

      • 2 1

      • I tak są biedni, bo na pomoc pielęgniarki nie ma co liczyć. Podłączy kroplówkę, zmierzy ciśnienie, a reszta w rękach rodziny.

        • 1 0

    • a chcialby pan , żeby respirator obslugiwala licealistka pielegniarka? teraz sprzet medyczny jest wysokowyspecjalizowany, lekarz wszystkiego nie zrobi, bo ma wielu pacjentow, na 1000 mieszkancow w kraju jest tylko 2 lekarzy , pielegniarki musza miec wyzsze wyksztalcenie, operacje sa skomplikowane!!! sprzet wysokiej klasy! 4 lata nie wystarczą

      • 2 1

  • I tu ciekawostka (2)

    Co 4 pani sprzatajaca to dyplomowana pielegniarka z ukrainy. Niestety nasi medycy nie dopuszczaja "ich" bo wola mowic limited i kasaaaa . Maloo malo...

    • 20 14

    • Zdecydowanie. Jedynym sposobem ratowania na teraz systemu jest łatanie lekarzami i pielęgniarkami z zagranicy.

      Już są, ale właśnie głównie lekarze (część zresztą nie zrobiła nawet dyplomu u siebie, a na naszych uczelniach) i raczej niewielu.

      • 3 0

    • Nie nasi medycy tylko ich uprawnienia zawodowe nie pozwalają na wykonywanie zawodu w krajach UE, muszą zdać dodatkowe kosztowne i wymagające egzaminy.

      • 0 0

  • (2)

    "skutki ubocznesyringe
    "śmierć za 5 DO 10 LAT".
    Prof. #DoloresCahil, Dyplom z genetyki molekularnej w Trinity College w Dublinie. Doktorat z immunologii
    "każdy powyżej 70. roku życia, kto otrzyma jedną z tych szczepionek mRNA, prawdopodobnie umrze w ciągu 2-3 lat""

    • 3 5

    • (1)

      "Conor Anderson, President of UCD Students Union said Prof Cahill, who chairs the far-right Irish Freedom Party, has propagated a number of medically-inaccurate conspiracy theories in service of a far-right political agenda throughout the Covid-19 pandemic. He said she is not an expert in virology, epidemiology, or public health." - przetłumacz sobie dzbanie w google i poczytaj o tej pani profesor, która wygłasza teorie niepoparte żadnymi badaniami i masę strasznych bzdur, sprzecznych ze sztuką lekarską

      • 1 2

      • Brednie.

        Tak można o wszystkim napisać, bo każdy kiedyś umrze, a starsi zwykle szybciej niż młodsi.

        • 2 1

  • ZA Tuska setkami wiali na zachód.

    • 10 10

  • (2)

    Pielęgniarki szkola się za państwowe żeby pracować w prywatnych gabinetach ;)

    • 7 11

    • powtażam raz jeszcze

      pielęgniarstwo w Elblągu na EUHE 650 zł/miesiąc. to za darmo ? przez 3 i pół roku ?

      • 4 0

    • Większość pielęgniarek pokończyło studia odpłatne,ponieważ już od co najmniej kilku lat pracowały w zawodzie. Wcześniej nie było możliwości studiowania pielęgniarstwa. Zawód ten zdobywało się w liceum medycznym bądź studium medycznym,więc co Wy żeście się tak uparli na to odpracowywanie rzekomo darmowych studiów przez tę część ludzi????

      • 2 0

  • A co się dziwić, jak to samorządy i same władze szpitali mają wpływ na pensje pielęgniarek.

    Nie jest tak, że wszędzie w Polsce pielęgniarki z tym samym stażem zarabiają tyle samo. Inaczej i zazwyczaj mniej zarabia pielęgniarka w szpitalu w np. Olsztynie w porównaniu do koleżanki z tym samym stażem w szpitalu w Gdańsku, ale o tym się już nie mówi.

    Ponadto już w szpitalach się łata braki salowymi z Ukrainy czy Białorusi, bo brakuje Polek, które by chciały pracować w tym zawodzie.

    • 9 0

  • (2)

    23 lata temu zaczęłam pracę w szpitalu,pełen etat,praca zmianowa.Nie ukrywam,wstyd mi było mówić ile zarabiałam,nie było mnie stać na wiele rzeczy.Z biegiem lat wyjechały koleżanki głównie do UK czy Niemiec,atmosfera kreowana przez awansujące pielęgniarki do rangi oddziałowych,zastępczyń, specjalistek też zrobiła swoje i dziewczyny zaczęły odchodzić.Nie wspomnę o pacjentach i roszczeniowych członków rodziny.Nie dziwię się,że chętnych do tej pracy nie ma. Odeszłam od zawodu po 20 latach i nigdy do szpitala do pracy z własnej woli nie wrócę.

    • 27 1

    • (1)

      Żeby moja żona tez tak zrobiła. Marzenie. Choć nadzieja zawsze pozostaje. Gratuluje odważnej decyzji.

      • 4 0

      • Też odeszłam z tegoż zawodu niestety....

        • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane