• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Młoda pacjentka z rakiem jest zagubiona. "Polskę wyróżnia wzrost śmiertelności"

Piotr Kallalas
16 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (156)
"Ważne jest to, żeby wykonywać samobadanie piersi. Nikt nie zna piersi lepiej niż dana kobieta. Najlepiej wykonywać je w pierwszych dwóch tygodniach cyklu, a najgorszy okres to tuż przed miesiączką" "Ważne jest to, żeby wykonywać samobadanie piersi. Nikt nie zna piersi lepiej niż dana kobieta. Najlepiej wykonywać je w pierwszych dwóch tygodniach cyklu, a najgorszy okres to tuż przed miesiączką"

W krajach Europy Zachodniej rak piersi powoli staje się chorobą przewlekłą, tymczasem w Polsce cały czas rośnie śmiertelność tej choroby, która dotyka również młode pacjentki. - Niestety zdarza się, że pacjentki w młodym wieku trafiają do nas w bardziej zaawansowanych stadiach. Nowotwory piersi są wykrywane nawet od 18 roku życia, chociaż jest to rzadkość - mówi dr Joanna Kufel-Grabowska, onkolog kliniczny.



Czy kiedykolwiek skorzystałeś z badań profilaktycznych?

Z roku na rok rośnie liczba zachorowań na raka piersi, który dotyka również osoby przed 30 rokiem życia. Do wykrycia choroby w tak wczesnym wieku dochodzi najczęściej przypadkowo lub na skutek samobadania.

- W naszej klinice pojawiają się dziewczyny, które po prostu usłyszały, że trzeba się badać i przyszły na USG i wychodzi nowotwór w wieku 25 lat. Są dziewczyny, które odbyły już kilka konsultacji u różnych lekarzy, ponieważ diagnostyka u młodych jest trudniejsza i niekiedy trwa dłużej niż u starszych osób. Niestety zdarza się, że pacjentki w młodym wieku trafiają do nas w bardziej zaawansowanych stadiach. Nowotwory piersi są wykrywane nawet od 18 roku życia, chociaż jest to rzadkość - mówiła dr Joanna Kufel-Grabowska, onkolog kliniczny pracujący w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku podczas konferencji edukacyjnej "Omejka", jaka została zorganizowana dla specjalistów i pacjentów przez fundację Omea Life.


20 proc. pacjentek z rakiem nie przekroczyła 50 roku życia



Obecnie profilaktyka w formie badań przesiewowych diagnostyki obrazowej jest skierowana przede wszystkim do kobiet w wieku powyżej 50 lat i poniżej 70 lat. Badanie mammograficzne powinno być wykonywane co dwa lata.

- Pozostałe kobiety nie mają takiej możliwości. Natomiast w całej Polsce istnieją poradnie chorób piersi i jest sposobność badania, kiedy kobieta coś wyczuje. Warto podkreślić, że około 20 proc. zachorowań to choroby do 50 roku życia. - mówi dr Joanna Kufel-Grabowska.
U młodych kobiet częściej jest potwierdzana mutacja w genach zwiększających ryzyko choroby - mówi się o nawet 20-40 proc. Do czynników ryzyka zaliczamy płeć (chociaż choroba dotyka również mężczyzn), wiek, stosowanie przez ponad 5 lat hormonalnej terapii zastępczej czy otyłość w wieku pomenopauzalnym.

- Ważne jest to, żeby wykonywać samobadanie piersi. Nikt nie zna piersi lepiej niż dana kobieta. Najlepiej wykonywać je w pierwszych dwóch tygodniach cyklu, a najgorszy okres to tuż przed miesiączką. Trzeba robić to regularnie, bo badania wskazują, że w takim trybie kobieta jest w stanie znaleźć nawet małą zmianę - tłumaczy dr Joanna Kufel-Grabowska.
Rak piersi a obrzęk limfatyczny. Specjalny program dla chorych w UCK Rak piersi a obrzęk limfatyczny. Specjalny program dla chorych w UCK

COVID pogorszył sytuację



Niestety w polskiej onkologii jest cały czas wiele do naprawy w sektorze profilaktyki i leczenia chorób nowotworów. Tendencje dotyczące wzrostu zachorowań na raka piersi są obserwowane większości krajów, jednak w Polsce narasta problem śmiertelności.

- Polskę wyróżnia wzrost śmiertelności na raka piersi. W większości krajów Europy rak piersi staje się chorobą przewlekłą, a u nas niestety jest coraz więcej zgonów. Na pewno przyczynił się do tego też COVID-19, gdzie słyszeliśmy, że mamy zostać w domu, co oznaczało brak kontaktu z lekarzem. Przypomnę, że było zarządzenie prezesa NFZ, o tym by całkowicie zamknąć mammografię, która się praktycznie nie odbywała. Szpitale onkologiczne miały przerwy, a pacjenci narzekali na brak informacji i w konsekwencji zostawali w domu. Problemem jest brak odpowiedniej organizacji, koordynacji, edukacji i informacji. Młoda pacjentka z rakiem piersi jest zagubiona w systemie - mówi Dorota Korycińska, prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.


"Najsłabszym ogniwem jest pacjent"



Organizacje pacjenckie zwracają uwagę, że pomimo wprowadzenia do systemu koordynatorów diagnostyki i leczenia, chorzy cały czas nie mają pełnej informacji o ich działaniu.

- System jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo, a bardzo często tym ogniwem jest pacjent, który mieszka daleko, nie może dostać się do lekarza, czeka w kolejce. Panie opowiadają, jak utrudniony jest dostęp do leczenia, gdzie muszą dokonywać wyboru czy czekać pół roku czy 8 miesięcy. Pacjentki mówią, że nie ma koordynatorów albo nie mają takiej informacji - szpitale onkologiczne nie mówią o tym. Chorzy dowiadują się od osób trzecich i dopiero po dopytaniu, okazuje się, że rzeczywiście taka funkcja istnieje - mówi Dorota Korycińska.

Miejsca

Opinie (156) 1 zablokowana

  • ludzie powinni domagać się, czystej wody z kranu bez obecności chloru bo on jest neurotoksyną i uszkadza nasz mózg

    i centralny układ nerwowy to jest bardzo poważny problem, przecież można ozonować wodę to jest bardziej skuteczne i bezpieczne dla naszego zdrowia, bo chlor wcale nie odkaża tylko powoduje rozwój bardzo niebezpiecznych dla ludzi grzybów które atakują i zabijają człowieka, a jeszcze ten wszech obecny plastyk w wodzi i żywności,powinni zlikwidować bo on z kolei zakłóca prace naszego układu hormonalnego co powoduje różnego rodzaju schorzenia hormonalne i psychiczne, trzeba całkowicie i to natychmiast zlikwidować wszechobecny plastyk w kontakcie z żywnością to jest bardzo p i l n e ..........

    • 2 0

  • głupota

    o wszystkim wam przypominać, mówić, ale jak co do czego to wiecie, gdzie i jak wejść na wesołe filmiki...........

    • 1 1

  • brak pożądnych, solidnych i właściwych badań są przyczyną nieszczęść to wina nie tylko lekarzy ale też ministra zdrowia

    który nie posiada wykształcenia medycznego i niema zielonego pojęcia o medycynie należy wymienić ministra zdrowia na właściwego człowieka który posiada solidne wykształcenie medyczne i wtedy będzie o wiele lepiej

    • 0 1

  • Najslabszym ogniwem jest pacjent bo daleko mieszka wstydu nie ma ta pani

    • 1 0

  • u nas nie istnieje służba zdrowia a pieniądze biorą i to nie małe u nas są tylko same podatki od wszystkiego i drożyzna,

    doją nas jak dojne krówki a w zamian nic nie dają złodzieje i szubrawcy

    • 1 1

  • To nie COVID pogorszył sytuacje, a sami lekarze.

    Znam przypadek , gdy ginekolog na wyznaczonym terminie wizyty, zaproponował pacjentce konsultację telefoniczną. Zadała mu więc pytanie, czy ma sobie wsadzić tam smartfona ?

    • 3 0

  • Skutek zarządzania pandemią i przekształcania placówek na jednoimienne z brakiem dostępu do profilaktyki i badań przesiewowych

    Rząd z całym aparatem państwowym i ich pseudo eksperci z rady medycznej oraz media są sprawcami tej sytuacji. Macie krew na rękach.

    • 6 1

  • Wystarczyło się zaszczepić na covid

    I cieszyć się zdrowiem do późnej starości.

    • 0 3

  • Powiadacie "wina pandemii"? To macie przykład z października roku 2020.

    "Pierwsze dramatyczne decyzje w związku z pandemią właśnie zapadają. Dotknęły Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Decyzją wojewody zostanie on przekształcony w tzw. szpital hybrydowy (dawniej jednoimienny) i nie będzie w nim miejsca dla pacjentów z nowotworami. A miejscowy Oddział Kliniczny Onkologii leczy bardzo skomplikowane przypadki. Dla ponad 1500 pacjentów leczących się w tym oddziale może to oznaczać odroczony wyrok śmierci."

    To jeden z przykładów. Odroczone wyroki śmierci zbierają dzisiaj swoje żniwo.

    • 2 0

  • Wzrost? (1)

    Takie mamy statystyki, jakich mamy statystów.
    Ludzie nie chodzą na badania profilaktyczne, tylko idą by lekarz przepisał im byle proszki na ból.
    Na konsultację przychodzą jak im się przypomni albo wcale.
    Do tego jedzą byle co, byle szybko i byle tanio, piją też byle co, mają byle jakie nałogi i byle jak się opalają.
    Czego się spodziewać można przy takim byle jakim podejściu do życia?
    Nie bez znaczenia jest też fakt wszechobecnej chemii w żywności, ktoś z decydentów oczywiście dopuszcza stosowanie byle jakich praktyk, a później mamy nowotwory. Sami jesteśmy sobie winni.

    • 1 0

    • Ue dopuszcza stosowanue szkodliwych substancji w rolnictwie.

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Najczęściej czytane