• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rak piersi a obrzęk limfatyczny. Specjalny program dla chorych w UCK

Piotr Kallalas
3 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (9)

Kobiety po operacjach raka piersi borykają się często z obrzękami limfatycznymi, które wymagają fizjoterapii. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku trwa pilotażowy program, który obejmuje również konsultacje z psychologiem i dietetykiem.



- W lipcu zeszłego roku dowiedziałam się, że mam nowotwór piersi, a 2 września przeszłam zabieg w szpitalu. Miałam to szczęście, że zostałam włączona do programu profilaktyki zastojów i obrzęków limfatycznych. Tego dnia do programu weszła jeszcze jedna pacjentka z 8 - mówi pani Sylwia, pacjentka Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, które jest jedynym ośrodkiem na Pomorzu biorącym udział w pilotażu Ministerstwa Zdrowia.
Jak dostać się szybciej do fizjoterapeuty? Jak dostać się szybciej do fizjoterapeuty? "Pacjenci traktowali rehabilitację jako darmowe spa"

"Program nie ma limitu wiekowego"



Ten potrwa jeszcze do października, a chodzi w nim o kompleksową pomoc w przeciwdziałaniu obrzękom limfatycznym, jakie często pojawiają się u pacjentek po usunięciu raka piersi. Problematyczny zastój limfy jest spowodowany usunięciem węzłów chłonnych, a w konsekwencji dochodzi do ograniczenia ruchomości kończyn i ryzyka dalszych perturbacji zdrowotnych.

Warto zwrócić uwagę, iż tak jak w przypadku pani Sylwii, już usunięcie jednego węzła chłonnego doprowadziło do pojawienia się zastoju. Dlatego tak ważne jest otoczenie pacjentek odpowiednią opieką, zanim dojdzie do poważnych zmian.

- Projekt ma na celu szybkie wykrycie problemu, edukację pacjentki i dalsze monitorowanie sytuacji. Program nie ma limitu wiekowego, a w projekcie może uczestniczyć każda pacjentka, natomiast naszą grupą docelową są kobiety aktywnie zawodowo lub aktywnie działają również na emeryturze - mówi Ewa Szerszeń, koordynator projektu.

Chora po zabiegu otrzymuje rękaw uciskowy



Pacjentki zakwalifikowane do programu korzystają z konsultacji psychologicznej i dietetycznej jeszcze przed zabiegiem, a spotkania są kontynuowane po operacji. Cały program opiera się jednak w głównej mierze na sześciu sesjach fizjoterapeutycznych.

- Odbyłam konsultacje z dietetykiem, który zwracał uwagę na kwestie żywienia w kontekście zastojów i wykonał pomiary, konsultacje z psychologiem, a także wzięłam udział w spotkaniach z fizjoterapeutą i te ćwiczenia były dla mnie najbardziej wartościowe. Dostałam specjalny rękaw uciskowy i dowiedziałam się, jak ćwiczyć w domu i dzięki temu mogłam zwalczać obrzęki, które pojawiły się na piersi i ręce - mówi Pani Sylwia
Do tej pory z programu skorzystało ponad 400 kobiet.


"Nie wiemy, co nam grozi i gdzie szukać pomocy"



Pacjenci podkreślają, że diagnoza często wybija na tyle z rytmu, że chory koncentruje się wyłącznie na leczeniu i uciekają mu pozostałe kwestie. Kobiety po operacji często nie wiedzą, jak powinna w dalszej kolejności wyglądać rehabilitacja.

- W tym momencie korzystam z pomocy fizjoterapeuty prywatnie - spotkania dały bardzo dużo, jednak potrzebna jest stała praca. Na pewno takimi działaniami powinni być objęci wszyscy pacjenci po zabiegach, bowiem po wyjściu ze szpitala zostajemy sami z naszymi problemami. Nie wiemy, co nam grozi i gdzie szukać pomocy - mówi Pani Sylwia.
Oprócz niewiedzy, ważnym czynnikiem ograniczającym dostępność jest również koszt. Wielu pacjentek po prostu nie stać na dodatkowe konsultacje fizjoterapeutyczne.

Pobiły rekord w samobadaniu piersi Pobiły rekord w samobadaniu piersi

"Jest to nasze marzenie"



Specjaliści nie ukrywają, że najlepiej byłoby wprowadzić założenia pilotażu do standardów opieki onkologicznej.

- Jest to nasze marzenie, aby takie świadczenia weszły do standardu opieki, tym bardziej, że dla pacjentek informacja o raku jest tak radykalna, że często nie myślą o innych aspektach. Pacjentki nie mają świadomości niektórych następstw leczenia, czy wręcz jak radzić sobie pod względem dietetycznym ze stosowaniem chemii. Ten program jest odpowiedzią na potrzeby pacjentek - dodaje Ewa Szerszeń
Więcej informacji o programie "Profilaktyka obrzęku limfatycznego po leczeniu raka piersi" znajdziemy na stronie internetowej.

Opinie (9)

Wszystkie opinie

  • Opinia wyróżniona

    Świetnie że są takie programy, coraz więcej wiadomo jak dbać o siebie podczas i po walce z rakiem- to zwiększa szanse wyleczenia i normalnego życia po. Mam nadzieję że dla innych chorób nowotworowych też powstaną podobne programy wspomagające.

    • 9 2

  • Opinia wyróżniona

    A

    co z strasznie napuchniętymi nogami po chemii strasznie to wygląda i nic na to nie pomaga. Nigdy się nie słyszy by lekarz proponował skarpetę limfatyczną do regulowania przepływu limfy.
    Wiadomo nie każdy może ale trzeba o tym informować.

    • 14 1

  • Nick

    Wojewódzkie Centrum Onkologii prowadzi fizjoterapię obrzęku limfatycznego od lat

    • 5 2

  • Opinia wyróżniona

    ten sam problem mają też inni pacjenci onkologiczni

    np. po raku macicy - gdzie usuwane jest dużo węzłów. niestety opieka nad pacjentem i specjaliści to mit

    • 14 1

  • Dajcie spokój-śmiech na sali!

    A właściwie płacz. Zaczynając od tego, że pacjenci nie mają na czym usiąść żeby odczekać parę godzin w kolejce Nie potrafią sobie dać rady z leczeniem nowotworu a wciąż otwierają nowe ,,eventy'' . Mega kolejki do lekarzy którzy owszem są zapracowani ale też nie potrafią się z sobą skontaktować i rolę ,,łącznika'' zrzucają na pacjenta którego pytają co powiedział inny specjalista. Ponad to niektórzy z nich zachowują się niegrzecznie(oględnie mówiąc)!

    • 11 0

  • Program

    A gdzie realizacja, dostępność ? Mówić mozna wszystko. Ładnie to wyglada w TV ale nic poza tym.

    • 6 1

  • Joanna (1)

    Jestem pacjentka Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku , fizjoterapeutki tam przychodzą dzień po zabiegu z instruktażem i ponownie trafiłam na rehabilitację po skierowaniu przez chirurga , więc taka opieka jest dostępna

    • 3 1

    • opieka po leczeniu

      A następne skierowanie i rejestracja na 2025. Nawet nie chce się iść po skierowanie

      • 0 0

  • Program dostępny tylko dla nowych zachorowań

    Idea jest bardzo dobra, ale ten program jest dla osób, które zachorują i są operowane obecnie. Przykre jest, że osoba, która przeszła chemioterapię, amputację piersi i węzłów chłonnych oraz radioterapię i jest pod opieką poradni onkologicznej nie ma dostępu do tego programu. Operacja była cztery lata temu - kontaktowałam się i otrzymałam odpowiedź, że ten program nie jest dla osób, które są wyleczone. Te pacjentki również potrzebują opieki i zainteresowania, ale niestety nie kwalifikujemy się do danego programu
    Pozdrawiam twórców programu

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane