• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kiedy przyszła mama zagląda do kieliszka

Katarzyna Dziadul
9 czerwca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Nadużywające alkoholu ciężarne są częstymi pacjentkami Izb Przyjęć Oddziałów Ginekologiczno - Położniczych. Nadużywające alkoholu ciężarne są częstymi pacjentkami Izb Przyjęć Oddziałów Ginekologiczno - Położniczych.

Kobiecie w ciąży, a przede wszystkim jej nienarodzonemu dziecku może zaszkodzić nawet niewielka ilość alkoholu. Alkohol przenika przez łożysko i po ok. 30 min. przedostaje się do krwiobiegu dziecka, a jego stężenie podobne jest do stężenia alkoholu we krwi matki.



Nadużywanie alkoholu może prowadzić do Alkoholowego Zespołu Płodowego (FAS). Schorzenie to obejmuje nieprawidłowości w rozwoju płodu, których matki spożywały alkohol w czasie ciąży.

- Z wiedzy i praktyki lekarskiej wynika, że każda ilość alkoholu może zaszkodzić kobiecie ciężarnej i jej dziecku - wyjaśnia dr Dariusz Szczypek, specjalista ginekolog położnik. - Zawsze jednak pojawiają się teorie, że alkohol może pomóc, wpływając np. na krzepliwość krwi przyszłej mamy. Spożywanie alkoholu w czasie ciąży jest indywidualną decyzją kobiety, jednak jako lekarz kategorycznie tego zabraniam. Z mojego doświadczenia wynika, że pacjentki raczej zachowują w tej kwestii powściągliwość i odpowiedzialnie podchodzą do swojej roli. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy kobiety ciężarne alkoholu naprawdę nadużywają. Zaobserwować można to szczególnie w czasie pracy na Izbach Przyjęć Oddziałów Ginekologiczno - Położniczych. Jest to przykre, ale wiele razy trafiają tam przyszłe mamy, które są kompletnie pijane.

Wypijany w ciąży alkohol może trwale uszkodzić płód, powodując u dziecka zmiany zarówno fizyczne, jak i układu nerwowego.

Ze zmian fizycznych mogą to być różnego rodzaju deformacje: mniejsza niż u przeciętnego dziecka odległość między wewnętrznymi i zewnętrznymi kącikami oczu, opadające powieki, szerzej niż zazwyczaj rozstawione oczodoły, szeroka nasada nosa, widocznie spłaszczona środkowa część twarzy, nisko osadzone i zniekształcone uszy czy deformacje stawów. Dochodzi do tego także często niższy wzrost, waga, a nawet obwód głowy, zarówno w momencie urodzenia jak i w okresie dorastania.

Kryteria medyczne, służące do zdiagnozowania FAS, wyszczególniają również uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Objawia się to szczególnie w okresie dorastania dziecka - ok. 50 proc. dzieci z FAS to dzieci niepełnosprawne intelektualnie. Nawet jeśli do upośledzenia intelektualnego nie dojdzie, FAS powoduje, że dziecko wykształca w sobie pewne cechy i umiejętności wolniej niż ma to miejsce u równolatków.

Dziecko z FAS może być traktowane jako uczeń niepełnosprawny, przysługuje mu też kształcenie specjalne (może być realizowane w klasie do której dziecko uczęszcza, w klasie integracyjnej lub w formie nauczania indywidualnego) oraz zajęcia dodatkowe. W takiej sytuacji potrzebne jest jednak orzeczenie wydane przez Zespół Orzekający działający przy publicznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.

Według badań opublikowanych przez Journal of American Medical Association, liczba dzieci z FAS jest zbliżona do liczby dzieci rodzących się z zespołem Downa. Nieprawdą jest, że z tą chorobą przychodzą na świat jedynie dzieci z rodzin patologicznych. FAS stanowić może zagrożenie wszędzie tam, gdzie istnieje najmniejszy nawet problem alkoholowy.

Opinie (24) 5 zablokowanych

  • pije

    jednego mozna ,dla zdrowotnosci,ciekawe czy autor jest napuszczony przez aa

    • 3 5

  • Kobiety, które piją i palą w ciąży...

    ...to egoistyczne prymitywy. Niezależnie od wykształcenia.

    • 7 0

  • Kiedy przyszła mama zagląda do kieliszka

    Gdy dopije z kufla

    • 2 0

  • pomocy

    najgorsze jest to że ludzie nie wierzą że fas to ciężka choroba zarówno dla dziecka jak i rodziców.to ciągła walka bez wsparcia i zrozumienia

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Dzień dziecka. Joga dla dzieci 4-6 lat

60 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Najczęściej czytane